Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LEONARDO DA VİNCİ HAREKETLİLİK PROJESİ (VEPTRO) MESLEKİ EĞİTİMDE GÖNÜLLÜLÜK EĞİTİMİ 2011.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LEONARDO DA VİNCİ HAREKETLİLİK PROJESİ (VEPTRO) MESLEKİ EĞİTİMDE GÖNÜLLÜLÜK EĞİTİMİ 2011."— Sunum transkripti:

1 LEONARDO DA VİNCİ HAREKETLİLİK PROJESİ (VEPTRO) MESLEKİ EĞİTİMDE GÖNÜLLÜLÜK EĞİTİMİ 2011

2  17 Haziran 1 Temmuz 2012 tarihleri arasında İspanya’nın Sevilla şehrinde hareketlilik gerçekleştirilmiştir.  Çeşitli konularda gönüllülük çalışmaları yapan 7 kurum ziyaret edilerek incelemelerde bulunulmuştur.

3

4  Gönüllülük ofisi 11 yıl önce öğrencilerin sosyal projeler yapmaları için kurulmuştur. Hocaların koordinasyonu ile yürütülmektedir.  Gönüllülük ofisi mali açıdan devlet tarafından desteklenmektedir. Üniversitede yapılan diğer projelerde mali anlamda destek sağlamaktadır.  Sevilla belediyesinin gönüllülük ünitesi bulunmaktadır. Yapılan projeler de belediyeler ile de iş birliği yapılmaktadır.  Gönüllülük ofisine gelen öğrenciler STK’Lar ile ilgili bilgilendirilmektedir.  STK’larda çalışan gönüllü öğretmenler bir çok konuda olduğu gibi AIDS konusunda da eğitim vermektedirler.  Bu ofisin kurucusu sosyal yardımlaşma bölümünde okurken üniversite bitirme projesi olarak bu çalışmayı başlatmıştır.

5  Gönüllülük ofisinde şu anda 200 öğrenci aktif olarak çalışmaktadır.  Sürekli çalışan öğrenciler için kampanyalar yapılmaktadır.  Akademik yılın başında öğrenciler ve gönüllülük çalışması yapan STK’lar bir araya getirilmektedir.  Öğrenciler hangi alanda çalışacaklarsa ilgili STK’Lardan özel eğitim almaktadırlar.  Ayrıca öğrencilere email facebook ve twiter gibi sosyal paylaşım ağlarını kullanarakta bilgilendirme çalışmaları yapılmaktadır.

6  İki aşamalı çalışılmaktadır. 1. aşama bilgilendirme yapılmaktadır 2. aşamada ise öğrenciler kendi çevre projelerini oluşturmaktadır.  Ödüllendirme sistemi uygulanmaktadır.  Yapılan bazı çalışmalar;  Solidarty (destek) :  Haftada bir hastahaneye gidilerek hasta yakınlarına yardımcı olunmaktadır.  Uyuşturucu kullanımıyla mücadele eden STK’larla işbirliği ile çeşitli aktiviteler ve workshoplar yapılmaktadır.  Üniversiteye uzaktan gelen öğrenciler gönüllülük çalışmaları kapsamında bu bölgede oturan yaşlı kişilerin yanına yerleştirilmektedir. Böylelikle öğrenciler hem bu kişilere alışveriş v.b. konularda gönüllü olarak yardımcı olup hem de barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.  Yapılan bu çalışmalar belediye tarafından da desteklenmektedir.  Üniversite genelinde yılda bir kan bağışı için organizasyon yapılmaktadır.

7  Avrupa gönüllülük servisi bulunmaktadır.  Bu servis aracılığı ile başka ülkelerle işbirliği yapılarakta gönüllülük çalışmaları yürütülmektedir.  Bu kapsamda güney amerika ve birleşmiş milletler ile birlikte çalışılmaktadır ve bölgesel fondan yardım alınmaktadır.  Crismısta yapılan her türlü israfın önüne geçmek için aktiviteler düzenlenmektedir.  Çevreyle ilgili çalışan STK’Larla ilgili işbirliği yapılmış bu kapsamda yangın bölgeleri ağaçlandırılmıştır.  Ulusal parklarda kuşlarla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Doğal parklarda avcılıkta kullanılan kurşun atıkları hayvanlara zarar verdiği için öğrenciler tarafından toplanmaktadır.  Teknoloji atıkları toplanmaktadır. (2. el telefon)

8

9

10 Cinsiyet eşitliği ve engellilerle çalışmalar: Engelli birey yerine ayrıcalıklı birey kavramı yerleştirilmeye çalışılmaktadır. Engellilerin sınava hazırlanmalarında ve okulda diğer bireylerle kaynaşmalarına yardımcı olunan ofis. Her bölümün kendi organizasyonu var. Üniversiteden gönüllüler çalışmaktadır. Hapishaneye giren engellilerle görüşmeler yapıyorlar. Üniversitedeki koordinatörlerle arabulucuk yapıyorlar. Engellilerin türü ve derecesine göre gönüllülere yeterlilik eğitimi veriliyor. Engellilerin istihdamı ve okulun fiziksel durumu engellilere uyumu için çalışmalar yapılıyor. Engelli ana bilim dalı bünyesinde bu çalışmalar yapılıyor. Uluslararası kadın erkek eşitliği çalışmaları yapılıyor. (sosyal haklar, ücret, kadına şidet, aile yapısındaki değişim, bilimsel makalelerde cinsiyet eklerinin kullanımı ile ilgili çalışmalar yapılmıştır.

11

12

13 Kurum iki buçuk yıl önce engellilere hizmet vermek için kurulmuştur. Kurumun kapasitesi 20 olmakla birlikte şu an on iki öğrenciye hizmet vermektedir. 21 yaşına kadar olan bireyler kabul edilmektedir. Öğrenciler okul haricindeki zamanlarında buraya gelmektedirler. Tam kapasite ile çalışılmaya başlandığında tam gün hizmet verilecektir. Kurumun asıl amacı engellilerin sosyal becerilerini geliştirerek toplumsal davranış kazandırmaktır. Bunun yanı sıra matematik ve okuma yazma çalışmaları da yapılmaktadır.

14 Kurum personeli olarak bir yönetici (Pedagog), bir sosyal çalışma uzmanı, bir özel eğitimci, sanat ve müzik çalışmalarında bulunan iki eğitimci hafta içinde dönüşümlü olarak gelmektedirler. Ayrıca ilgili bölümlerden üniversite öğrencileri gönüllü olarak kuruma hizmet vermek için gelmektedirler.

15 Engelli bireylerin ulaşımını belediye sağlamaktadır. Kurumda çeşitli alanlarda çalışmalar yürütülmektedir; Atık materyal çalışmaları yapılmaktadır. Haftada bir gün botanik bahçelerine gidilerek doğa çalışmaları yapılmakta, kurum içinde de bitki yetiştirilmektedir. Haftada bir gün yüzmeye gidilmektedir. Proje çalışmaları yürütülmektedir. Seramik çalışmaları yapılmaktadır.

16 Drama çalışmaları yapılmaktadır. Drama çalışmalarında kullanılacak olan kostümler gönüllüler tarafından hazırlanmıştır. Bilgisayar kullanımı ile ilgili eğitimler verilmektedir. Sevilla’da bu kurum gibi sanat ve müzik çalışmaları yapan başka merkezlerde bulunmaktadır. Özellikle down sendromlu çocuklar bu tür kurumlara yönlendirilmektedir. Kurumda hazırlanan ürünleri çeşitli kurumlara satarak gelir elde edilmektedir.

17

18

19

20  Alana yönlendirme;  Öğrencilere oryantasyon uygulanmaktadır.  Öğrencilerin profili göz önünde bulundurularak kurumda bir tane bulunan konu alanı uzman öğretmen tarafından yönlendirme yapılmaktadır.  Orta öğretim son sınıfta alan tanıtımı dersleri yapılmaktadır.  Özel eğitim ile ilgili konularda öğretmenlere destek veren, koordine eden görevliler bulunmaktadır.  Eğitim ile ilgili yasalar bölgesel ve ulusal olarak düzenlenmiştir.

21  Andalucia bölgesinde 33568 engelli öğrenci bulunmakta % 90’ı normal okullara %10 özel eğitim birimlerine gitmektedirler.  Programları devlet tarafından hazırlanmaktadır  Engellilerin gitmekte olduğu 16 devlet 43 özel kurum bulunmaktadır.

22

23

24  KURUM TANITIMI  Engellileri topluma entegre etmeye çalışan bir kurum. 60 yıl önce kurulmuştur.  Kurumda toplam 80 kişi çalışmaktadır. Her bölümün başında birer sorumlu bulunmaktadır. Sorumlular her yılın sonunda dönüşümlü olarak değişmektedir.  İspanya genelinde üç tane böyle kurum bulunmakta  Profesyonel bir hizmet sunmaktadır.  Ödeneği belediye tarafından ve dönem dönem özel sektör tarafından karşılanmaktadır.

25  Kurum üç bölümden oluşmaktadır  1) 2-16 yaş arası engellilere eğitim veren okul  2) Günlük etkinlikler yapılan bölüm  3) Engellilere yatılı hizmet veren bölüm.  1) Okul Bölümü ; Sınıf sayıları 5 öğrenciye iki öğretmen şeklindedir. Sınıflar yaş ve seviyelerine göre değişmektedir. Programlar öğretmen tarafından öğrenci özelliklerine göre öğretmen tarafından hazırlanmaktadır.

26

27

28  Akşamları ekstra olarak workshop uygulaması yapılmaktadır. Temel eğitim sınıfında iki yıl temel yaşam becerileri kazandırılıp daha sonra akademik eğitime geçilmektedir.  2) Günlük Etkinlikler Bölümü; bu bölümde 20-60 yaş arasındaki bireyler hizmet alabilmektedir.  Bölüm içi etkinlikler; el işi, toplumsal yaşam becerileri, resim, müzik vb.

29

30  3) Yatılı Bölüm; şu anda 23 kişi hizmet almaktadır. Bu kişilere sunulan hizmetler,; bakım, fizyoterapi, konuşma vb.  Bu bölümde kalanlar maaşlarının %75’ni ödeyerek bu hizmeti almaktadırlar.  Şehirde yaşayan diğer engellilere de “aile molası” adını verdikleri sistemle ek destek sunmaktadırlar. Bu şekilde hizmet verdikleri 100 kadar ev bulunmaktadır.

31  Bu kurumda gönüllü olarak çalışan kişiler sadece yardımcı hizmet sunmaktadır.  *** Ülkedeki gönüllülük çalışmaları bir kanunla düzenlenmiştir. Örneğin kişi kendi mesleği dışında bir alanda gönüllülük çalışması yapmak zorundadır.

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41  İspanya genelinde çalışan bir STK.  17 ülke ile birlikte çalışmaları bulunmaktadır.  Doğal afet, savaş vb. durumlarda tüm dünyada çalışmalar yürütmektedir.  İspanyada 13 şubesi bulunmaktadır.  Kampanyalar düzenleyerek eğitim projeleri yürütmektedirler.  Özellikle Sevilla bölgesinde eğitim projeleri geliştirmişlerdir.  Kurumun temel amacı toplumda değişim yapmak, alışkanlık kazandımak, toplumun yardıma muhtaçlara destek olması için farkındalık yaratmaktır.  Kurumun finansı devlet tarafından sağlanmaktadır ve gönüllülük esas alınmaktadır.

42

43  Uluslararası arabuluculuk ve drama yoluyla farkındalık yaratmak gibi projeleri bulunmaktadır.  1) Göçmenlerin ülkeye ve topluma uyumlarını sağlayarak kültürler arası etkileşimlerini sağlamaya yönelik bir proje.  Özellikle liseli gençlerle çalışıyorlar.  Okullara kayıt yaptıran öğrencilerin profillerini oluşturduktan sonra bu STK ile iletişime geçerek gönüllü ara bulucular görevlendirilmektedir.

44  Bu arabulucular okulda dil öğretimi müfredat ile ilgili eksikliklerin tamamlanması gibi ihtiyaçlarla ilgileniyorlar. Ayrıca öğrencilerin özbakım, hijyen vb. problemleri ile ilgili eğitimler verilmektedir.  Öğretmenler ve STK arasında bir sözleşme bulunmakta ve öğretmenlerle işbirliği içinde çalışmaktadırlar. Aynı zamanda aileler ile de çalışıyorlar çünkü ailelerin maddi anlamda ve dil konusunda problemleri bulunmaktadır.  Çeşitli aktiviteler düzenleniyor ve bu aktivitelere ailerinde katılımını sağlayarak aileler ve okul arasında köprü vazifesi yapmaktadırlar.

45

46

47  Bu projeyi yarı zamanlı çalışan bir teknisyen yönetmektedir. Okullarda çalışan bütün arabulucular gönüllüdür. *** İspanya’da tüm STK’ların ve gönüllü çalışmaların yer aldığı bir internet sitesi bulunmaktadır. Gönüllü kişiler bu site üzerinden çalışmalara katılabilir veya çalışan ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

48

49  2) Tiyatroyu bir pedagojik eğitim aracı olarak kullanarak; ergenlik, kendine güven, anoreksia- obozite, medya kirliliği, toplumsal patlamalar, göçmenler, bilinçli tüketicilik, cinsiyet, geri dönüşüm, önyargılar ve zihinsel engellilere karşı önyargıyı engelleme konularında çalışmalar yapmaktadırlar.  Bu proje profesyonel tiyatrocu desteği ile yürütülmektedir ve 2 yıldır devam etmektedir. Yılda bir kez tüm bu çalışmalara katılan katılımcılar ve gönüllüler toplantı yapmaktadırlar. Öğretmenlere vermek için ders metaryali hazırlamaktadırlar.

50


"LEONARDO DA VİNCİ HAREKETLİLİK PROJESİ (VEPTRO) MESLEKİ EĞİTİMDE GÖNÜLLÜLÜK EĞİTİMİ 2011." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları