Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

OSMAN HAMDİ BEY ŞİLEN GÖK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "OSMAN HAMDİ BEY ŞİLEN GÖK."— Sunum transkripti:

1 OSMAN HAMDİ BEY ŞİLEN GÖK

2 OSMAN HAMDİ BEY 1842 de İstanbul da doğmuştur.
Eğitimine Paris ve Viyana da devam etmiştir. 1881 yılında Müze-i Humayına müdür tayin edilmiştir. Müzeciliği ilk kez modern anlamda ele alır.

3 OSMAN HAMDİ BEY Bir dönem kazı işleri ile uğraşır.
Mimar Sinan Üniversitesinin temeli sayılan "Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi” ni kurar. İstanbul Arkeoloji müzesini kurar. 1910 yılında İstanbul da ölmüştür.

4 Kaplumbağa Terbiyecisi
Osman hamdi beyin dünyaca ünlü bir eseridir ve 1907 yılında yapılmış iki farklı versiyonu vardır Eser lale devrindeki eğlenceleri temsil etmektedir. Başka yorumlara göre sanata direnen bir toplumu çağdaş seviyeye getirme çabasını anlatmaktadır.

5 ESERLERİNDE OSMAN HAMDİ BEY’İN “KENDİSİ”
Osman Hamdi Bey eserlerinde kendi figürlerini kullanmıştır. Avrupadaki yaşamı nedeni ile doğu-batı karşıtlığı eserlerine yansımıştır. “Bursadaki yeşil cami” ve “cami önünde konuşan hocalar” adlı eserlerindeki figürler bu karşıtlığı yansıtmaktadır. “Yeşil türbede dua”, ilahiyatçı”, “ab-ı hayat çeşmesi” bunlardan bazılarıdr.

6 OSMAN HAMDİ BEY’İN “KADINLARI”
Osman hamdi bey pariste kaldığı süre içersinde iki kere evlenmiştir. Yabancı kadınlarla yaptığı evlilikler eserlerine yansımıştır. Eserlerinde doğulu ve batılını kadının yaşantıları yer almıştır. Kadınların iç ve dış mekanlardaki yaşantılarını götermiştir.

7

8

9

10

11

12

13

14

15


"OSMAN HAMDİ BEY ŞİLEN GÖK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları