Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Müze ve müze çeşitleri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Müze ve müze çeşitleri."— Sunum transkripti:

1 Müze ve müze çeşitleri

2 Müzeler… YÖRÜK ALİ EFE EVİ MÜZESİ: Aydın İli, Yenipazar İlçesi’nde bulunan ve 19, yüzyıl sonunda yapıldığı tahmin edilen Yörük Ali Efe Evi restore edilerek Müze Ev olarak 08 Haziran 2001 tarihinde ziyarete açılmıştır Efes: 1996 yılı içinde, Selçuk Aydın ve Efes yol üçgeninin yaklaşık 100m kadar güney batısında,mandalin bahçeleri arasında Derbent Çay'nın kıyısında Çukuriçi Höyük saptanmıştır.Arkeolog Adil Evren başkanlığında yapılan araştırma ve kazılar sonucu,bu höyükte taş ve bronz baltalar,iğneler,açkılı seramak parçaları,ağırşaklar,obsidien(volkanik cam) ve sileks(çakmak taşı),deniz kabukluları,öğütme ve perdah aletleri ele geçirilmiştir

3 Aydın Arkeoloji Müzesi’nin aynı zamanda Müze Müdürlüğü idari birimi olarak da hizmet vermesi nedeniyle, 19K3 pafta, 386 ada, 29 parselde yer ala eski müze binasının, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı Etnografya Müzesi olarak işlevlendirilmesi için Bakanlığımızca onaylanmıştır. Bundan sonraki süreçte Etnografya Müzesi teşhir tanzim projesi hazırlanarak uygulamasına geçilecektir. Etnografya Müzesi için yaklaşık 4000 adet etnografik eser bulunmaktadır.

4 Müze çeşitleri Müzelerden bazılarının ideal ve gerçekçi bir plâna göre yapıldığı tartışmalıdır. Bu açıdan bakıldığında, Anadolu’daki bazı müze binalarının çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yapılmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kaldı ki, ekonomik nedenlerle bazı müzeler boş bulunan cami, medrese veya tekkelerde açılmıştır. Müzeler arasında bu konuda herhangi bir sınıflandırma da yapılmamıştır. Müzeleri çeşitli alanlarda gruplandırmak mümkündür; cinsine, statüsüne, bağlı olduğu kuruma göre vb. Ancak en ideal gruplandırma, müzelerin içerdiği koleksiyonlara göre yapılabilir. Dünyadaki müzeler genellikle şu başlıklar altında gruplandırılmaktadır; Sanat Müzeleri 2- Tarih Müzeleri 3- Antropolojik Müzeler (Arkeoloji, Etnoloji, Folklor) 4- Doğa Tarihi Müzeleri 5- Bilim ve Endüstri Müzeleri 6- Çeşitli uzmanlık dallarıyla ilgili müzeler (cam, tütün, şarap, sağlık,vb. gibi) Başka bir sınıflandırmaya göre Türkiye’deki müzeler ve anıtlar biraz farklı başlıklarla gruplandırılmıştır. Buna göre Türkiye’deki müzeler şu ana başlıklarda toplanabilir: Tarih ve Sanat Müzeleri 2- Arkeoloji ve Etnografya Müzeleri 3- Arkeoloji Müzeleri 4- Etnografya Müzeleri 5- Anıt Müzeler 6- Müze Evler 7- Devrim Müzeleri 8- Askerî Müzeler (bunlara Kurtuluş Savaşımızla ilgili müzeleri de eklemek uygun olur)

5 Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim


"Müze ve müze çeşitleri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları