Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇOCUĞA OLUMLU DAVRANIŞ KAZANDIRMA

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇOCUĞA OLUMLU DAVRANIŞ KAZANDIRMA"— Sunum transkripti:

1 ÇOCUĞA OLUMLU DAVRANIŞ KAZANDIRMA

2 “çocuğunuz olumsuz bir davranışı yapmadan ÖNCE yani henüz bir sorun çıkmadan önce neler yapabiliriz”

3 “alışveriş yaparken yaramazlık yapma!” yerine;
ÖNLEYİCİ AÇIKLAMA “alışveriş yaparken yaramazlık yapma!” yerine; “markette sessiz olmanı istiyorum. Ayrıca alışveriş sırasında elimi tutmanı istiyorum. Sadece meyve alacağız, farklı isteklerde bulunmanı istemiyorum” gibi açık ve net olmak kullanılan ses tonu kararlılık

4 KURAL KOYMAK VE SINIRLARI BELİRLEMEK
Kuralsızlık çocuğun sosyal ortamlara uyumunu zorlaştırır. Kurallar sayesinde çocuk sınırlarını oluşturur ve bu kendini güvende hisseder. Kendini güvende hisseden çocuk ise daha girişimci ve üretken olur. Kurallar kısa açık ve net olmalıdır. “akşamları saat 19:00 birlikte yemek yiyiyoruz” Kurallar yol gösterici olmalıdır. “evde top oynamak yok” yerine “evde top oynamak yok ama bahçede oynayabilirsin”

5 kurallar mantıklı ve uygulanabilir olmalıdır
kurallar çocuğun yaşına uygun olmalıdır “ 4 ve11 yaşında ki çocukların uyku saatini farklı belirlemek” gibi kurallar tutarlı bir şekilde uygulanmalıdır. Ebeveynlerin ruh haline göre değişmemelidir. Özel durumlarda beraber karar vererek esneyebilir. Kurallardan herkes haberdar olmalıdır. Öncelikli kuralları tespit edin. Çok fazla kural koymayın Kuralların nedenlerini anlatın. Uyulmazsa sonuçlarını anlatın. Çocuğunuz kurallara uyduğunda onu hemen takdir edin. Çocuğunuza model olun.

6 TUTARLI OLMAK Aynı davranışa hep aynı tepkiyi vermek demektir.
Tutarlılık çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda iç denetim geliştirmesi de desteklenmiş olacaktır.

7 ÖRNEK OLMAK Hepimizin bildiği gibi çocuklar çok iyi birer gözlemcidir. O yüzdendir ki çocuklarımıza davranışlarımızla model, örnek olmalıyız. Çocuğumuzun ne yapmasını istiyorsak, önce biz yapmalıyız. Örnek olmak da çocuğumuzdan istediğimiz davranışları öğretmenin bir yoludur. KENDİNİZİ BİR DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDE, ÇOCUĞUNUZUN SİZİ MODEL ALARAK YAPTIĞI DAVRANIŞLAR VAR MI?

8 Tabağındaki yemeği bitirmeme , gibi…
PEKİ, ÇOCUĞUNUZDAN BEKLEDİĞİNİZ OLUMLU DAVRANIŞLARLA İLGİLİ ÖRNEK DAVRANIŞLARI SİZ YAPABİLİYOR MUSUNUZ? Yalan söylememe Verilen sözleri tutma Tabağındaki yemeği bitirmeme , gibi…

9 TAKDİR ETME Takdir kişiliğe yönelik değil, çaba, beceri ve davranışa yönelik olmalı. Çocuğu övmek yerine onu davranışı için takdir edin. Davranışın hemen ardından takdir edin. Özenerek hazırladığınız bir sofra için eşinizden takdiri hemen mi duymak istersiniz, yoksa çok sonra mı? Çocuğunuzun davranışı tam istediğiniz gibi olmasa bile, çabasını mutlaka takdir edin. Ödüllerin maddi değil, manevi olması daha işlevseldir. Maddi ödülün rüşvet olarak algılanma riski vardır. Onun yerine, bir bakış, bir gülüş, dokunuş, kucaklamak, oyun oynamak, parka gitmek onu daha mutlu edecektir.

10 Çocuğu takdir ederken anne baba kendi duygularını belirtmelidir
Çocuğu takdir ederken anne baba kendi duygularını belirtmelidir. “yemeğinin hepsini bitirdin, çok hoşuma gitti” gibi…Ayrıca bunları söylerken içten ve samimi davranmak, vücut dilimizi kullanmak gerekir. - Çoğu zaman takdir cümlelerinin sonunda “ işte hep böyle olmalısın” denir. Ama yanlıştır. Bize “yemek çok güzel olmuş, hep böyle yap” dense bunu takdir olarak algılamayız. Takdir olarak algılanabilmesi için sadece o andaki beğenilen hareketten söz etmek gerekir. Takdir gören çocuk diğer davranışlarını da düzeltmeye çalışacaktır.

11 OLUMSUZ DAVRANIŞLARI NASIL AZALTABİLİRİZ?

12 NEDENİNİ DÜŞÜNMEK Davranışın altında yatan nedeni anlayabilirsek bunu değiştirmek için işe nereden başlayacağımızla ilgili ipucuna da ulaşabiliriz. Bunun için; olumsuz davranış ne zamanlar yapılıyor hangi sıklıkla yapılıyor davranış sonunda çocuğum ne elde ediyor iyi bir gözlemci olmak gerekir

13 GÖZARDI-TEŞVİK Olumsuz davranışları göz ardı etmek, aynı davranışın olumlusunu yaptığında hemen takdir etmek. Kendini doğru ifade ettiğinde “bana bunu çok güzel anlattın, bu çok hoşuma gitti” diyerek takdir etmek. Göz ardı edilen davranışın seyri başlangıçta artış gösterse bile, ailenin TUTARLI olması sayesinde zamanla azalacaktır. Burada önemli olan, göz ardı edilen davranışın niteliğinin iyi saptanmasıdır.

14 SEÇENEK SUNMAK örnek: iki kardeş kavga etmeye başladığında, “kavga etmenizi istemiyorum.birbirinize zarar vermenizden korkuyorum. Ya kavga etmeden oynayın, ya da farklı odalarda oynayın. ses tonunuz sakin ama kesin olmalı seçeneklerden en az bir tanesi çocuk için cazip olmalı

15 DAVRANIŞININ SONUCUNU AÇIKLAYARAK ZARARINI GÖSTERMEK
ÖRNEK: arkadaşını eve davet ediyor, ama arkadaşı gelmek istemiyor “eve arkadaşını davet etmek istemen çok güzel. Ama geldiğinde hiçbir oyuncağını paylaşmıyorsun. Sence bu durumda arkadaşın ne hisseder? Evet, üzülür ve bu yüzden artık bize gelmek istemez.O gelmeyince sen ne hissediyorsun? Evet, sen de sıkılıyor ve üzülüyorsun.”

16 kendi kendini denetlemesini problem çözme becerisini geliştirmesini
Amaç çocuğun yaptığı davranışın neden istenmeyen bir davranış olduğunu anlaması ve bu davranışı kendiliğinden bırakabilmesini sağlamaktır. Bu çocuğun ; kendi kendini denetlemesini problem çözme becerisini geliştirmesini doğruyu biz istediğimiz için değil, sadece doğru olduğu için yapma becerisini dolayısı ile dürüstlüğü, vicdan ve ahlakını geliştirir.

17 FARKLI ÇÖZÜM YOLLARI DÜŞÜNDÜRTMEK
Çocuğumuz yaptığı olumsuz davranış yerine, uygulayabileceği kabul edilebilir başka davranışlar üretmesi konusunda teşvik edilmelidir. “Sen arkadaşına öfkelendin ve vurdun. Bunun yerine başka ne yapabilirdin?” Ebeveyn olarak bu beceri ile ilgili model olmak lazım.

18 DAVRANIŞIN SONUCUNU YAŞATMAK
Bu yöntemde amaç ceza vermek değil, davranışın sonucunu yaşatmaktır. Çocuğunuza olumlu,kararlı,ve sevecen bir şekilde yaklaşın. Sonucunu yaşatmak metodu uygulanıyorsa, önce diğer yöntemler denenmiş ve sonuç alınamamış demektir. Ceza da böyle bir koşul yoktur. Cezada ki ana fikir, “sen beni üzdün, bende seni üzüyorum” dur. Sonucu yaşatmak tekniğinde ise, “ben her şeyi denedim,bana başka şans bırakmadın” vardır. Yani sorumluluk tamamen çocuğa aittir. Cezada çocuğu en çok üzecek davranışlar yapılır. Sonucunu yaşatmakta ise çocuk olumsuz davranışa neden olan şeyden mahrum edilir.

19 KATILIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM


"ÇOCUĞA OLUMLU DAVRANIŞ KAZANDIRMA" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları