Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kullanıcılar için EGEE ve TR-Grid araçları GRID Kullanıcı Eğitimi Boğaziçi Üniversitesi 2007, İstanbul Emrah AKKOYUN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kullanıcılar için EGEE ve TR-Grid araçları GRID Kullanıcı Eğitimi Boğaziçi Üniversitesi 2007, İstanbul Emrah AKKOYUN."— Sunum transkripti:

1 Kullanıcılar için EGEE ve TR-Grid araçları GRID Kullanıcı Eğitimi Boğaziçi Üniversitesi 2007, İstanbul Emrah AKKOYUN

2 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 2 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Konu Başlığı Denetim ve Yönetim araçları –GOCDB –SAM –GStat –RTM –TR-Grid PAKITI –TR-Grid Ganglia –TR-Grid MRTG Geliştirme araçları –GOC WIKI –GridPP's WIKI –GLITE User Guide and GLITE 3.0 Updates

3 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 3 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü GOCDB The Grid Operations Centre DB, site hakkında statik bilgileri içeren ve pek çok denetleme aracı tarafından da kullanılabilen merkezi veritabanıdır. Bu veritabanı bilgilerini güncellemek için, dijital sertifikaya ihtiyaç duyulmaktadır. Site yöneticisi, site ile ilgili sorunları ve çözüm zamanını buraya girmek durumundadır.

4 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 4 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü GOCDB Tüm LCG/EGEE siteleri bu veri tabanına kayıt edilmek zorundadır. Site ile ilgili, Sorumlu personel iletişim bilgileri Bölge ve ülkesi Sitenin durumu Çeşitli hesaplama kaynakları Arıza tanımı ve zamanı hakkında bilgi verir.

5 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 5 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Grid Operations Centre DB

6 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 6 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü SAM SAM (Service Availability Monitor) SFT(Site Functionality Test) denetleme ve gözleme aracının gelişmiş halidir. Oracle veri tabanını kullanarak test tanımlamalarını ve sonuçlarını, site bilgilerini ve elemanlarını kaydeder. Tablo şeması kullanarak –İzlenebilir hizmetlerin listesi –Yönetilebilir elemanlarını –Test Sonuçlarını –Desteklenen sanal organizasyonları tanımlar.

7 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 7 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü SAM Mimarisi

8 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 8 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü SAM

9 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 9 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü GStat Denetleme Aracı Site hakkında detaylı bilgi verebilen bilgi sistem uygulamasıdır. Öncelikli amacı, Hataların tespiti Doğruluğu kontrol etme Çalışan, bekleyen veya sırada olan iş sayısı Boş işlemci sayısı Her bir sanal organizasyona ait kaynak kullanımı hakkında bilgi verir.

10 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 10 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü GStat İleride analiz yapmak için, verinin toplanması ve sorgusunun yapılmasından sorumludur. Grid hesaplama elemanını(CE) sorgulayan LDAP tabanlı filtre öğesini kullanır. Filtre, web portalları tarafından kullanılması amacıyla işlenmiş veriyi üretir.

11 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 11 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü GStat

12 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 12 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü GStat

13 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 13 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Real Time Grid (RTM) Grid bilgisayar kaynakları dünya üzerinde dağılmıştır ve RTM aracılığıyla siteler hakkında veriler toplanır. Günümüzde, grid işlemleri gerçek zaman da kontrol edilebilmektedir. Pek çok farklı bilgileri gösterme formları bulunmaktadır. –2 Boyutlu haritada gösterimi –Günlük raporlamalar –3 Boyutlu yerküre üzerinde gösterimi –Google Earth

14 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 14 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü RTM–2D MAP Visualization Gereksinimler Web tarayıcısına bir eklenti olan Java Applet kullanılarak görüntüleme elde edilir. Sadece Java’nın yüklenmesi yeterli olacaktır. Yapısı Halihazırda çalışan işler Java aracı ile gösterilir. Kaynak aracısının denetlenmesi için mySQL veritabanı ve R-GMA kullanılabilir. Bu bilgiler sürekli güncellenir. Bu yüzden kullanıcıların gönderdiği işler gerçek zamanda yapılıyormuş izlenimi yaratılır. Biten işler anında temizlenemez.

15 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 15 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü RTM–2D

16 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 16 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü TR-Grid PAKITI Ulusal grid yapımızı oluşturan TR-GRID sitelerini denetlememizi sağlayan bir araçtır. Temel servisleri sunan host makinelerinin yanında hesaplama uçları hakkında da temel bilgi verir. Her bir host makinesinin zamana bağlı kernel versiyonunu kontrol ederek yöneticiye bilgi sunar.

17 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 17 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü TR-Grid PAKITI

18 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 18 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü TR-Grid GANGLIA Site yöneticisine makinelerinin durumu hakkında bilgi verir. Her bir site hakkında bilgi alınabileceği gibi, siteleri oluşturan host makineleri içinde bilgi alınabilir. Makine türü İşletim sistemi İşlemci sayısı ve hızı Toplam bellek Kullanım yükü

19 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 19 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü TR-Grid GANGLIA

20 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 20 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü TR-Grid MRTG Siteyi oluşturan bilgisayarlar hakkında bilgi vermekten çok, bu kaynakların arasında ki ağ trafiği ile ilgili bilgi verir. Her bir Gigabit Ethernet trafiği ile ilgili detaylı bilgi alınabilir.

21 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 21 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Site kullanıcıları işleri veya sitelerinin durumu yanında, site hakkında da temel veya ileri düzeyde bilgiye ihtiyaç duyarlar. Bunlar, GOC Wiki GridPP's Wiki GLITE User Guide Glite 3.0 updates

22 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 22 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü GOC WIKI GOC Wiki Yönetici rehberi (Site kurulumu ve düzenlenmesi) Olası problemleri düzeltme rehberi Kullanıcı Rehberi Sık sorulan Sorular Kullanıcı Destekleyici dokümanlar gibi hem site yöneticilerinin hem de siteye iş gönderebilir kullanıcıların yararlanabileceği bilgi havuzunu sunar.

23 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 23 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü GridPP's Wiki GridPP (fizikçiler ve bilgisayar bilimcileri tarafından ortak oluşturulmuş iş birliği), GridPP Siteleri Orta Katman Sanal Organizasyonlar Güvenlik Denetim ve İzleme LCG Hizmetleri Yararlı Linkler kategorilerinde detaylı bilgiler sağlar.

24 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 24 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü GLITE User Guide and Glite 3.0 updates Grid orta katmanı olan GLite uygulaması hakkında kullanıcılara rehberlik eder. Uygulamayı oluşturan her bir katman akıcı bir şekilde anlatılmıştır. GLite 3.0 pek çok servisten oluşmaktadır ve bu servislerin güvenlik amacıyla düzenli şekilde güncellenmesi gerekmektedir. Bu araç, bu servisleri sağlayan en güncel yazılımların listesini ve kaynağını sağlamakla beraber detay da vermektedir.

25 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 25 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Kullanılan Araçlar ve Linkleri GOCDB https://goc.grid- support.ac.uk/gridsite/gocdb2/index.php?siteSelect=184 SAM (Service Availability Monitoring) https://lcg- sam.cern.ch:8443/sam/sam.py GSTAT http://goc.grid.sinica.edu.tw/gstat/ Real Time Grid monitor http://gridportal.hep.ph.ic.ac.uk/rtm/ LCG Savannah https://savannah.cern.ch/ TR-Grid PAKITI http://www.grid.org.tr/servisler/gridizleme/pakiti/index.php?t=all&o=admin TR-Grid GANGLIA http://www.grid.org.tr/servisler/gridizleme/ganglia/ TR-Grid MRTG http://www.grid.org.tr/servisler/gridizleme/mrtg/ GOC Wiki http://goc.grid.sinica.edu.tw/gocwiki/ GridPP's Wiki http://www.gridpp.ac.uk/wiki/Main_Page GLITE User Guide https://edms.cern.ch/file/722398/1/gLite-3-UserGuide.pdf Glite 3.0 updates http://glite.web.cern.ch/glite/packages/R3.0/updates.asp

26 ULAKBIM Kullanıcı Eğitimi, Ankara 2007 26 Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Kullanıcılar için EGEE ve TR-GRID Araçları SORULARINIZ?


"Kullanıcılar için EGEE ve TR-Grid araçları GRID Kullanıcı Eğitimi Boğaziçi Üniversitesi 2007, İstanbul Emrah AKKOYUN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları