Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

E-SINAV SİSTEMİ (ESS) Halil Özmen. 08/02/2006 www.esinav.com 2 İçindekiler Giriş İşlevsel Gereksinimler Güvenlik ve Performans Sonuç Yazılımın Gösterimi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "E-SINAV SİSTEMİ (ESS) Halil Özmen. 08/02/2006 www.esinav.com 2 İçindekiler Giriş İşlevsel Gereksinimler Güvenlik ve Performans Sonuç Yazılımın Gösterimi."— Sunum transkripti:

1 E-SINAV SİSTEMİ (ESS) Halil Özmen

2 08/02/ İçindekiler Giriş İşlevsel Gereksinimler Güvenlik ve Performans Sonuç Yazılımın Gösterimi Soru ve Cevaplar

3 08/02/ Giriş Internet ve Bilgisayar Teknolojilerinin Eğitimdeki Yeri ve Internet destekli E-Eğitim ve E-Sınav E-Sınav Gereksinimleri  Uzaktan eğitim  Uzaktan sınav Sınav güvenliği:  kopyaya engel olunması,  kopya çekilmişse yakalanması.

4 08/02/ İşlevsel Gereksinimler Veri Tabanının Hazırlanması Sınavın Oluşturulması Sınavın Yapılması Cevapların Notlandırılması Sınav Notlarının Yayımlanması

5 08/02/ Veri Tabanının Hazırlanması E-Sınav Sistemini kullanabilmek için şu bilgilerin yüklenmesi gerekmektedir:  Ders bilgileri: Dersin kodu, adı.  Öğretmen bilgileri: Öğretmenin adı, soyadı, sisteme giriş kodu ve şifresi, yetki seviyesi.  Öğrenci bilgileri: Öğrencinin okul numarası, adı, soyadı, şifresi.  Ders-Öğretmen ilişkisi: her sömestre için, hangi dersi hangi öğretmen(ler)in verdiği bilgisi.  Ders-Öğrenci ilişkisi: her sömestre için hangi dersi hangi öğrencilerin aldığı bilgisi.

6 08/02/ Sınavın Oluşturulması (1) Sınav Özlük Bilgileri:  Ders, sınavın adı, soru adedi, sınavın süresi, başlangıç zamanı, bitiş zamanı, kaç puan üzerinden olduğu, ders notuna ağırlığı (%), sınav ile ilgili açıklamalar, güvenlik bilgileri. Sınav soruları:  Her sınav sorusu için: soru tipi, sorunun metni, sorunun puanı, cevabı, soru ile ilgili açıklayıcı notlar.

7 08/02/ Sınavın Oluşturulması (2) Soru Tipleri:  (a) cevabı metin olan sorular,  (b) çoktan seçmeli sorular (test),  (c) boşluk doldurmacalı sorular.

8 08/02/ Sınavın Oluşturulması (3)

9 08/02/ Sınavın Oluşturulması (4)

10 08/02/ Sınavın Oluşturulması (5)

11 08/02/ Sınavın Yapılması (1) Bilgisayarla yapılan sınavlarda şimdiki durum:  Bilgisayar laboratuvarlarında gözetmen denetiminde ve belli bir zamanda,  Çoğunlukla bilgisayar programlama dersleri ve ofis paketleri kullanımı ile ilgili dersler için,  Cevap iletimi: genellikle disket ile,  Notların açıklanması: klasik yöntemlerle.

12 08/02/ Sınavın Yapılması (2) E-Sınavın getirdikleri:  Gözetmen denetiminde veya Gözetmensiz,  Geniş zaman dilimi içinde,  Hemen her türlü ders için,  Cevap iletimi: web tarayıcı kullanarak,  Notların açıklanması: web üzerinden e-sınav sistemi tarafından.

13 08/02/ Sınavın Yapılması (3) TEMEL KURALLAR KURAL-1: Öğrenciler sınavın başlangıç zamanından önce sınava başlaya- mazlar, sınavın bitiş zamanından sonra cevap kaydedemezler. KURAL-2: Her öğrencinin e-sınava başladığı an ile, en son kaydettiği cevabın kaydediliş anı arasında geçen süre, "sınav süresi"ni aşamaz.

14 08/02/ Sınavın Yapılması (4) Öğrencinin sınavı yapma şekli:  ESS’ye kullanıcı kodu ve şifre ile girer.  Menüden o anda yapabileceği sınavlardan birini seçer.  Seçtiği sınavın ilk sorusu gelir.  Her soruyu cevapladığında sonraki soru gelir. İsterse bir önceki soruya, ilk soruya, veya son soruya gidebilir.  Sınavı tamamladığında, “Sınavı Bitir” seçeneğini tıklayarak sistemden çıkar

15 08/02/ Sınavın Yapılması (5)

16 08/02/ Sınavın Yapılması (6)

17 08/02/ Sınavın Yapılması (7)

18 08/02/ Cevapların Notlandırılması Çoktan seçmeli soruları sistem otomatik notlandırır. Diğer sorular için, öğretmen ESS’yi kullanarak bütün cevapları görür ve notlandırır. ESS her öğrencinin sınav notunu hesaplar, kaydeder ve gösterir. ESS sınavın toplam not ortalamasını ve her sorunun not ortalamalarını hesaplar, kaydeder ve gösterir.

19 08/02/ Notların Yayımlanması Öğrenci:  Kendi sınavlarının notlarını görür.  Her soru için notunun gösterilmesi öğretmenin o sınav için “soru notlarını göster” seçimini yapıp yapmamasına bağlıdır. Öğretmen:  Tüm sınıfın sınav notlarını listeyebilir.  Soruların not ortalamalarını listeleyebilir.

20 08/02/ Güvenlik Gereksinimleri (1) Kopyanın engellenmesi:  Cevapların sadece öğretmen tarafından tanımlanan bir IP adres grubundan girilmesinin sağlanması. Örneğin kampusun IP adres maskesinin kullanılması.  Cevapların girildiği bilgisayarlardan, ESS sisteminin bulunduğu sunucu dışındaki sunuculara erişimin engellenmesi, yani internet üzerinden diğer tür haberleşmelerin ( vb.) engellenmesi.  Aynı IP adresinden farklı öğrencilere ait cevapların girilmesine engel olunması.

21 08/02/ Güvenlik Gereksinimleri (2) Kopya çekilmişse yakalanması:  Cevap kayıtlarına IP adresleri saklanmaktadır, bunlar raporlanabilir. Soruların çalınması:  Sorular veritabanına kriptolanarak saklanmalıdır. ESS bunu yapmaktadır. Şifre güvenliği:  Öğretmen ve öğrencilerin sistem şifreleri kriptolanarak saklanabilir.

22 08/02/ Performans Gereksinimleri ESS geliştirilirken, hızlı çalışması için grafik öğelerden kaçınılmış, sade ekranlar tercih edilmiştir. Veritabanı performansı: MySQL gerekli performansı sağlamaktadır. Modern bilgisayarlar gerekli donanım performansını sağlamaktadırlar.

23 08/02/ Veri Tabanı Yapısı DersSömestreKullanıcı Ders-Öğretmen Ders-ÖğrenciSınav Soru Sınav-Öğrenci Cevap

24 08/02/ Sonuç (1) ESS’nin avantajları:  Sadece çoktan seçmeli (test) değil, metin cevaplı veya boşluk doldurmacalı sorularında sorulabilmesi.  bilgisayar ile ilgili olmayan dersler (örneğin tarih, coğrafya, vs.) için de kullanılabilmesi.  Kullanışlı arayüzü ile sınavların hızlı bir şekilde oluşturulabilmesi, öğrencinin cevapları kolayca girebilmesi, notlandırmanın tarafsız ve kolayca yapılabilmesi.

25 08/02/ Sonuç (2) Geliştirmeler:  Grafik ve ses içerikli sorular sorabilme.  Cevap olarak dosya yükleyebilme.  Sınav sırasında öğretmenin, hangi öğrencinin kaç cevap kaydettiğini görebilmesinin sağlanması.  Boşluk doldurmacalı soruların otomatik notlandırılması.

26 08/02/ Yazılımın Gösterimi ESS öğretmenlerin kullanımına açıktır, isteyen her öğretmen kullanabilir. Gerekli bilgiler web sitesindedir.  Sınav Oluşturma  Sınava Girme  Cevapların Notlandırması  Notların Listelenmesi

27 08/02/ Sorular ve Cevaplar Teşekkürler.


"E-SINAV SİSTEMİ (ESS) Halil Özmen. 08/02/2006 www.esinav.com 2 İçindekiler Giriş İşlevsel Gereksinimler Güvenlik ve Performans Sonuç Yazılımın Gösterimi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları