Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Yasin Tunç

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Yasin Tunç"— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Yasin Tunç
Postmodern Mimari Hazırlayan: Yasin Tunç A Deep Approach to Turkish Teaching and Learning Wisconsin Center for Education Research, University of Wisconsin-Madison

2 Tarihi İkinci Dünya savaşından sonra modernite kavramı her alanda sorgulanmaya başladı. Batı merkezli olan, ve batı bilim, düşünce ve yaşam tarzını mutlak rasyonel ve evrensel olarak kabul eden modernitenin temel direkleri ikinci dünya savaşında yaşanan hüsranlarla sallanmaya başladı. Diğer alanlarda olduğu gibi mimaride de modernitenin tarihdışı, sosyal bağlamları hiçe sayan, işlevselliği temel alan pragmatik tutumu 1950’lerde postmodern bir hassasiyetin doğmasına yol açtı.

3 Tarihi Postmodern mimari kuramsal olarak 1950’lere dayansa da asıl yaklaşım 1970’lerde şekillenmeye başladı. Modern mimarinin tarihten (zamandan) ve bağlamdan (context) kopardığı mekan anlayışını çoklu tarih ve sosyal bağlamda çoklu anlamlar katarak yeniden tanımlamaya başladı.

4 Özellikleri Postmodern mimarinin bazı özellikleri:
Yapılar karmaşık, çatışan biçim ve anlamlar yansıtır. Modernitenin ihmal ettiği estetik çeşitlilik yapılarda görülmeye başlar. Moderniteye has tekdüze, renksiz ve ruhsuz yapıların yerini çoğullu, çok anlamlılı, çeşitli dekoratif ve süsleme anlayışı olan, ironik anlamlar taşıyan ve sosyal bağlama uyumlu binalar almıştır.

5 örnekler Aşağıda postmodern yapılara örnekler görebilirsiniz:


"Hazırlayan: Yasin Tunç" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları