Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AÇIK VE UZAKTAN ÖĞRENMEDE KALİTE GÜVENCE CENGİZ HAKAN AYDIN, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AÇIK VE UZAKTAN ÖĞRENMEDE KALİTE GÜVENCE CENGİZ HAKAN AYDIN, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ."— Sunum transkripti:

1 AÇIK VE UZAKTAN ÖĞRENMEDE KALİTE GÜVENCE CENGİZ HAKAN AYDIN, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ

2 –WILLIAM A. FOSTER “Kalite asla bir kaza değil, üst düzey hedeflerin, samimi çabaların, doğru yönlendirmenin ve becerikli biçimde icranın sonucudur; birçok seçenek arasından en akıllı seçimi yapmaktır.”

3 KALİTE NEDİR? Sürekli gelişmeyi içerir Önlemler alınarak (çaba harcanarak) elde edilebilir Sıfır ‘0’ hata anlamındadır Hataların düzeltilmesini amaçlar Natarajan, R. (2000). The role of accreditation in promoting quality assurance of technical education. International Journal of Engineering Education, 16(2), 85-96.

4 KALİTE NE DEĞİLDİR? Muğlak değildir Denetlenerek ve test edilerek elde edilemez Kalite düzeyleri yoktur Natarajan, R. (2000). The role of accreditation in promoting quality assurance of technical education. International Journal of Engineering Education, 16(2), 85-96.

5 KALİTE ALGISI Az bütçe ile geniş kitlelere eğitim imkanı Kurumsal itibar Öğrencilerin öğrenmesi ve memnun olması

6 YÜKSEK ÖĞRETİMDE KALİTE EUA, 2004 - Quality assurance: A reference system for indicators and evaluation procedures. ENQA, 2009 - Standards and guidelines for quality assurance in the European higher education area.

7 YÜKSEK ÖĞRETİMDE KALİTE GÜVENCE İÇ DIŞ

8 İÇ KALİTE GÜVENCE İLKELERİ Kalite güvence için politika ve süreçlere sahip olunması Programların ve verilen derecelerin onaylanması, izlenmesi ve periyodik olarak gözden geçirilmesi Ölçme-değerlendirmede şeffaf ve tutarlı olunması Nitelikli ve beceri sahip öğretim elemanlarının bulunması Öğrenci destek malzeme ve süreçlerinin mevcut olması Geribildirim sistemlerinin olması ve işletilmesi Programlar ve verilen diplamalar konusunda kamuya açık olunması

9 DIŞ KALİTE GÜVENCE İLKELERİ İç kalite güvence sistemlerinin etkililiği üzerine odaklanma Dış kalite güvencede açık ve önceden belirlenmiş ölçütlerin işe koşulması Dış kalite güvencenin bağımsız kurumlarca gerçekleştirilmesi Bir değil belirli aralıklarla kalite güvence süreçlerinin takip edilmesi …

10 KALİTE GÜVENCE Mİ? AKREDİTASYON MU? KALİTE GÜVENCE AKREDİTASYON

11 AÇIK VE UZAKTAN ÖĞRENMEDE KALİTE GÜVENCE

12 ENQA, 2010 - Quality assurance in eLearning

13 KATALON AÇIK ÜNİVERSİTESİ KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ CIPP Program Değerlendirme Modeli İçerik (Content) Girdi (Input) Süreç (Process) Ürün (Product)

14 UNIVERSITY OF WISCONSIN-MADISON KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ Mantık Modeli Program Değerlendirme Durum Girdiler Çıktılar Sonuçlar-Etki Varsayımlar Dış Faktörler

15 AÇIK VE UZAKTAN ÖĞRENMEDE KALİTE GÜVENCE CoL, 2000 - Quality assurance in open and distance learning: Toolkit

16 KALİTE GÜVENCE SİSTEMİ KURUM PROGRAM DERS

17 KALİTE GÜVENCE STANDARTLARI ANALİZ VE GERİBİLDİRİM TASARIM VE GELİŞTİRME UYGULAMA VE YÜRÜTME TEKNİK ALTYAPI ÖLÇME DEĞERLENDİRME ARGE HEDEF AMAÇLAR ÇIKTILAR

18 –ARISTOTLE “Kalite bir eylem değil, alışkanlıktır.”

19 AÇIK VE UZAKTAN ÖĞRENMEDE KALITE GÜVENCE Cengiz HAKAN AYDIN, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ CHAYDIN@ANADOLU.EDU.TR


"AÇIK VE UZAKTAN ÖĞRENMEDE KALİTE GÜVENCE CENGİZ HAKAN AYDIN, ANADOLU ÜNİVERSİTESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları