Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ZAMAN YÖNETİMİ. Amaçlara ulaşmak,yapılan işleri denetlemek,kişinin kendi motivasyonunu geliştirmek açısından önemli görünen kişisel performansı geliştirme.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ZAMAN YÖNETİMİ. Amaçlara ulaşmak,yapılan işleri denetlemek,kişinin kendi motivasyonunu geliştirmek açısından önemli görünen kişisel performansı geliştirme."— Sunum transkripti:

1 ZAMAN YÖNETİMİ

2 Amaçlara ulaşmak,yapılan işleri denetlemek,kişinin kendi motivasyonunu geliştirmek açısından önemli görünen kişisel performansı geliştirme tekniğidir.

3 ZAMAN YÖNETİMİ Zamanı yönetmek; planlamak, programlamak ve uygulamaktan oluşur. Zamanınızın tamamına yakınını çalışarak geçirmek zamanı etkin kullanmak anlamına gelmez,zamanı yönettiğinizden bahsedemezsiniz,sadece zamanınız sizi yönetiyordur.

4 ZAMAN YÖNETİMİ En büyük zaman hırsızı kararsızlıktır. Zaman sınırlaması konulmuş bir iş daima hızlı bitirilir. Zaman sınırlamaları mantıklı ve adil oldukları sürece iyi sonuç verir. Zamanım yok, zamanım yetmiyor gibi kavramlar kullanmayın. Bu sizin yetersiz olduğunuz kanaatini uyandırır.

5 ZAMAN YÖNETİMİ Ertelemek işi uzatır, ömrü kısaltır. Ertelediğimiz her iş bizde strese sebep olur ve psikolojik sorunlar oluşturur. Bu şekilde başarılı ve mutlu olmak imkansızdır.

6 ZAMAN YÖNETİMİ Erteleme; bugün birçok uzman tarafından hastalık diye bahsediliyor. Eğer bu bir hastalık ise tedavisi de pek tabi mümkündür.

7 ZAMAN YÖNETİMİ - Erteleme hastalığından kurtulmak için niçin ertelediğinizi ve neyi ertelediğinizi tespit edin. Yapılması gereken işler: Niçin yapılmadı? Gerçek sebep neden?

8 ZAMAN YÖNETİMİ 1- Sevmediğiniz işleri önce yapın. 2- Erteleyebileceğiniz işleri küçük parçalara bölün. 3- Yapacağınız işe göre kendinize bir bitirme tarihi verin ve ona riayet edin. 4- İşi bitirdiğinizde kendinizi ödüllendirin, aynı şekilde bitiremeyince ceza verin.

9 ZAMAN YÖNETİMİ 5- Elinizdeki imkanlarla hemen şimdi başlayın. 6- Sıkıcı ve hoşlanmadığınız işi birine devredin ve takip edin. 7- Ertelemeciliğe karşı engeller oluşturun.

10 Acil I Acil olmayan II ÖnemliKriz veya Gelişme Acilen Çözülmesi Gereken Grup ve Şirket Acil Uygulama Organizasyon Eğitimi İlişkileri Geliştirme Prospect Yapma Zaman Kaldıracı Önemli değil Popüler Aktiviteler Gereksiz Toplantılar Gereksiz Mailler Gereksiz Görüşmeler Facebook Uzun Telefon Görüşmeleri Gereksiz Aktiviteler (film izleme,oyun oynama)

11 AcilAcil olmayan Önemliİdare Edilmesi Gerekenler Odaklanmamız Gerekenler Önemli değil Sakınmamız Gerekenler

12 ZAMAN YÖNETİMİ Önemli işler; profesör gibidir. Saygın, saygılı, sessiz ve sadedirler. Mütevazı olmayı ve arka planda kalmayı severler. Kendilerini fark ettirme gibi bir dertleri yoktur. Acil işler ise, pop star gibidirler. Cazgır ve arsız, kendini göstermeye ve ilgi odağı olmaya çalışırlar. Gerçekte önemsizdirler ama etrafa saçtıkları ışığın gözleri kamaştırmasından bu anlaşılmaz.

13 ZAMAN YÖNETİMİ ‘En önemli şeyler, asla en önemsizlerin insafına bırakılmamalıdır’ Goethe.

14 ZAMAN YÖNETİMİ 1-BÜYÜK VE ANİ BİR KRİZ VEYA GELİŞME

15 ZAMAN YÖNETİMİ Şirketle alakalı yeniliklerin duyurulması. Kriz ve problem tespitinin acilen yapılması ve çözüm yolunun uygulanması. Eğitim toplantılarının yapılması ve katılımın sağlanması. Eğitim sürecinin tamamlanması, takibinin yapılması.

16 ZAMAN YÖNETİMİ Sunum (günde 4 sunum) Şirket veya ürünle alakalı kaygı veya şüphe varsa gidermek. Ufak negatifliklerin acil çözülmesi. (Prospectin olumsuz cümleleri) İletişim (alt-üst kol,organizasyonla iletişim)

17 ZAMAN YÖNETİMİ 2-GELECEK YILI PLANLAMA

18 ZAMAN YÖNETİMİ Hedef, misyon, vizyon Organizasyonun eğitimi İlişki kurma Prospect yapma Zaman kaldıracı

19 ZAMAN YÖNETİMİ 3-RANDEVUSUZ GELEN ZİYARETÇİ

20 ZAMAN YÖNETİMİ Oyun oynamak (kağıt oyunu,okey,pes,pc…) Bazı zaman öldürücü bir şey kazandırmayan toplantılar Bazı mailler Bazı facebook gezintileri

21 ZAMAN YÖNETİMİ 4-TELEFONDA GEYİK YAPMAK

22 ZAMAN YÖNETİMİ Gereksiz sürekli fayda vermeyen aktiviteler (bilgisayar kullanımı, film izleme) Eğer zamanınızı iyi yönetmek istiyorsanız 4. kutunun boş olması gerekmektedir. 4. kutunuzun dolu olması zamanınızın sizi yönettiğini gösterir. Zamanınız sizi yönetmesin, siz zamanınızı yönetin.


"ZAMAN YÖNETİMİ. Amaçlara ulaşmak,yapılan işleri denetlemek,kişinin kendi motivasyonunu geliştirmek açısından önemli görünen kişisel performansı geliştirme." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları