Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KABIZLIK (KONSTİPASYON)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KABIZLIK (KONSTİPASYON)"— Sunum transkripti:

1 KABIZLIK (KONSTİPASYON)

2 Konstipasyon (Kabızlık hali), bağırsak hareketlerinin normale göre azalması anlamına gelir. Bağırsak fonksiyonu, normal olarak bireyden bireye farklılık gösterir. Bir kişi için günde 3 defa dışkılama normal iken başka birisi için haftada 3 defa dışkılama normal sayılabilir. Tanım olarak kabızlık dışkılama işleminin haftada 2 yada daha az olmasına denir. Bazı insanlar kabızlığın anlamını dışkılama güçlüğü veya sert dışkı diye kabul ederler. Bu yanlış bir inanıştır.

3 KONSTİPASYONUN NEDENLERİ :
Kötü beslenme alışkanlığı (Fazla miktarda kafein alımı, düzensiz beslenme zamanları v.b) Diyetteki yetersiz fiber (Lif) Egzersiz eksikliği Sıvı gıdaların tüketimindeki azlık

4 Bağırsak hareketlerinin kendi isteğiyle engellenmesi
Stres ve anksiyete bozuklukları Rutin hayattaki bazı değişiklikler. (Hamilelik, seyahat v.b)

5 İlaçların yan etkileri
Tıkanıklığa neden olan bağırsak hastalıkları (Kanser, Crohn hastalığı, divertikül v.b) Bazı operatif komlikasyonlar (Karın içi yapışıklıklar)

6 Eğer besin artıkları kalınbağırsaklar içinde yeterli bir hızla ilerleyerek, rektuma doğru gönderilmezlerse, uzun süre kolonlar içinde kalarak fazla miktarda suyun kalınbağırsaklar tarafından emilmesine, böylece de dışkının sertleşmesine yol açacaklardır.

7 KONSTİPASYONUN KLİNİK BELİRTİLERİ
Baş ağrısı, İştahsızlık, Dilde paslanma Haftada 3’ten dışkılama, Dışkılamaların % 25’inden fazlasında, 1) Aşırı ıkınma ve zorlanma, 2) Sert, kitle şeklinde dışkı, 3) Tam boşalamama hissi, 4) Anorektal tıkanıklık hissi,

8 Kabızlıktan yakınan hastalar, dışkılama sırasında aşırı. derecede
Kabızlıktan yakınan hastalar, dışkılama sırasında aşırı derecede ıkındıklarından, hemoroid riskiyle daha fazla karşı karşıyadırlar Sıklıkla da kabızlık ve hemoroit bir arada görülür.

9 KONSTİPASYONUN TEDAVİSİ
Daha fazla fiber (Lifli gıda) tüketilmesi Meyvelerin kabuklarını soymadan yenmesi Kurutulmuş meyve yenmesi (Kayısı, üzüm, erik vs) Kabuklu çiğ sebze tüketilmesi Daha fazla su içilmesi (Günde 8-10 bardak sıvı veya su)

10 Düzenli egzersiz yapılması (Düzenli yürüyüş, karın egzersizleri)
Düzenli dışkılama alışkanlığı kazanılması Dışkılama uyarılarının engellenmemesi. (Dışkılama gelince ertelenmemeli. Acele etmeden, rahatça gevşeyerek zorlamadan dışkılama yapılması. Geciktirmek ileride daha fazla gerilime neden olur.) Düzenli yemek yenmesi. (Yiyeceklerin iyi ve yavaş çiğnenmesi) Stresin azaltılması

11 KONSTİPASYONUN MEDİKAL TEDAVİSİ
Dışkı miktarını artıran (Lif İçeren Ürünler) Laksatifler Uyarıcı Laksatifler Ozmotik Laksatifler Lavmanlar (Enemalar


"KABIZLIK (KONSTİPASYON)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları