Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Felsefece Bakış. Aldatmaya ve aldanmaya en elverişli şeyler bilmediğimiz şeylerdir. Bir defa, görülmedik şeylere insan nedense kolay inanır; sonra da,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Felsefece Bakış. Aldatmaya ve aldanmaya en elverişli şeyler bilmediğimiz şeylerdir. Bir defa, görülmedik şeylere insan nedense kolay inanır; sonra da,"— Sunum transkripti:

1 Felsefece Bakış

2 Aldatmaya ve aldanmaya en elverişli şeyler bilmediğimiz şeylerdir. Bir defa, görülmedik şeylere insan nedense kolay inanır; sonra da, üzerlerinde konuşmaya, düşünmeye alışık olmadığımız için, bunlara kolay kolay karşı da koyamayız. Bu yüzden insan en az bildiği şeye en çok inanır.” Aldatmaya ve aldanmaya en elverişli şeyler bilmediğimiz şeylerdir. Bir defa, görülmedik şeylere insan nedense kolay inanır; sonra da, üzerlerinde konuşmaya, düşünmeye alışık olmadığımız için, bunlara kolay kolay karşı da koyamayız. Bu yüzden insan en az bildiği şeye en çok inanır.” Montaigne / Denemeler Montaigne / Denemeler Yukarıdaki alıntıdan hareketle “bilmek” ve “inanmak” kavramlarını karşılaştırınız. Yukarıdaki alıntıdan hareketle “bilmek” ve “inanmak” kavramlarını karşılaştırınız.

3

4 Mongolfier Kardeşler icat ettikleri balonla ilk uçuşlarını yapmak istedikleri sırada, meydanda toplanmış seyircilerden biri yanındaki yaşlı baya dönerek: “İyi de bu ne işe yarar bayım?”der. Yanındaki yaşlı bay –ki o sırada Fransa’yı ziyaret etmekte olan ünlü Amerikalı bilgin ve siyasetçi Benjamin Franklin’dir- gülümseyerek şu yanıtı verir: “Yeni doğmuş bir bebek ne işe yarar bayım?” Mongolfier Kardeşler icat ettikleri balonla ilk uçuşlarını yapmak istedikleri sırada, meydanda toplanmış seyircilerden biri yanındaki yaşlı baya dönerek: “İyi de bu ne işe yarar bayım?”der. Yanındaki yaşlı bay –ki o sırada Fransa’yı ziyaret etmekte olan ünlü Amerikalı bilgin ve siyasetçi Benjamin Franklin’dir- gülümseyerek şu yanıtı verir: “Yeni doğmuş bir bebek ne işe yarar bayım?” Yukarıdaki alıntıyı insanın bilme etkinlikleri ve yarar düşüncesi çerçevesinde yorumlayınız. Yukarıdaki alıntıyı insanın bilme etkinlikleri ve yarar düşüncesi çerçevesinde yorumlayınız.

5

6 Eğer bütün insanlığın fikri karşısında tek bir fikir olsaydı ve bu karşıt fikri de tek bir kişi savunsaydı bile, insanlığın bir kişiyi susturmasının o bir kişinin, elinde güç olması halinde, bütün insanlığı susturmasından daha haklı bir gerekçesi yoktur...” Eğer bütün insanlığın fikri karşısında tek bir fikir olsaydı ve bu karşıt fikri de tek bir kişi savunsaydı bile, insanlığın bir kişiyi susturmasının o bir kişinin, elinde güç olması halinde, bütün insanlığı susturmasından daha haklı bir gerekçesi yoktur...” “Boğmaya çalıştığımız fikrin yanlış fikir olduğundan asla emin olamayız, eğer emin olsaydık, boğmak yine de kötülük yapmak olurdu.” J.S.MİLL “Boğmaya çalıştığımız fikrin yanlış fikir olduğundan asla emin olamayız, eğer emin olsaydık, boğmak yine de kötülük yapmak olurdu.” J.S.MİLL Yukarıdaki alıntıda Mill’in yaklaşımını belirleyen temel hareket noktası nedir? Bu yaklaşımı ideal bir devlet ve düzen açısından değerlendiren bir yazı yazınız. Yukarıdaki alıntıda Mill’in yaklaşımını belirleyen temel hareket noktası nedir? Bu yaklaşımı ideal bir devlet ve düzen açısından değerlendiren bir yazı yazınız.

7 Bütün gün bisikletiyle sokaklarda geziyor...Ya da varlık üzerine temel sorunlarla ilgileniyor. Bugün, mesela, banyodayken kapıyı açıp babasına bağırdı: “Nasıl oluyor da banyonun koca kapısı benim ufacık gözlerimden geçebiliyor?” Bütün gün bisikletiyle sokaklarda geziyor...Ya da varlık üzerine temel sorunlarla ilgileniyor. Bugün, mesela, banyodayken kapıyı açıp babasına bağırdı: “Nasıl oluyor da banyonun koca kapısı benim ufacık gözlerimden geçebiliyor?” “Aman tanrım! Sonra ne oldu?” diye sordum. “Aman tanrım! Sonra ne oldu?” diye sordum. “Babası ona kesin bir açıklama yaptı; banyo kapısı, göz, ışınların geçmesi, optik sinirlerden beyindeki görme merkezine giden yol ve beynin, gözlemciye, bellekte küçük bir kapı imgesini sağlaması...” “Babası ona kesin bir açıklama yaptı; banyo kapısı, göz, ışınların geçmesi, optik sinirlerden beyindeki görme merkezine giden yol ve beynin, gözlemciye, bellekte küçük bir kapı imgesini sağlaması...” “Peki bu onu tatmin etti mi?” “Peki bu onu tatmin etti mi?” Onu tanıyorsun. Ne dediğini tahmin et: “Beynin kapının gerçek büyüklüğünü bana verdiğini nasıl bilebilirim ki?” Onu tanıyorsun. Ne dediğini tahmin et: “Beynin kapının gerçek büyüklüğünü bana verdiğini nasıl bilebilirim ki?” “Şey...”, bir an duraksadım, “Sen ne düşünüyorsun, nasıl bilebiliriz?” “Şey...”, bir an duraksadım, “Sen ne düşünüyorsun, nasıl bilebiliriz?” “Yapma anne!” dedi kızım, “Sen de mi?” “Yapma anne!” dedi kızım, “Sen de mi?” Çocukluk Felsefesi / Gareth B. Matthews Çocukluk Felsefesi / Gareth B. Matthews

8 Yukarıdaki diyalogda 6-7 yaşlarında bir çocuktan söz edilmektedir. Bu çocuğun kafasına takılan sorun bilgi felsefesinin hangi temel sorunudur? Bu sorun hakkında bilgi veriniz. Yukarıdaki diyalogda 6-7 yaşlarında bir çocuktan söz edilmektedir. Bu çocuğun kafasına takılan sorun bilgi felsefesinin hangi temel sorunudur? Bu sorun hakkında bilgi veriniz.

9 Sevgili Tanrım, İnsanların ölmelerine izin verip yenilerini yapmak yerine neden elindekileri tutmuyorsun? “ Sevgili Tanrım, İnsanların ölmelerine izin verip yenilerini yapmak yerine neden elindekileri tutmuyorsun? “ Jane (6 yaşında) Jane (6 yaşında) “Sevgili Tanrım, Ne diye bu kadar çok insan yarattın. Başka bir dünya daha yapıp fazlalıkları oraya koyamaz mısın?” “Sevgili Tanrım, Ne diye bu kadar çok insan yarattın. Başka bir dünya daha yapıp fazlalıkları oraya koyamaz mısın?” J.B. (7 yaşında) J.B. (7 yaşında) “Sevgili Tanrı, Zürafaların görünümünü isteyerek mi böyle yaptın, yoksa yanlışlıkla mı oldu?” Norman (4 yaşında) “Sevgili Tanrı, Zürafaların görünümünü isteyerek mi böyle yaptın, yoksa yanlışlıkla mı oldu?” Norman (4 yaşında) Çocukların Tanrı’ya yazdıkları yukarıdaki mektuplar, Tanrı’nın varlığına ilişkin hangi kanıta yönelik eleştiri olarak düşünülebilir? Bu kanıt ve bu kanıta yöneltilen eleştiriler hakkında bilgi veriniz. Çocukların Tanrı’ya yazdıkları yukarıdaki mektuplar, Tanrı’nın varlığına ilişkin hangi kanıta yönelik eleştiri olarak düşünülebilir? Bu kanıt ve bu kanıta yöneltilen eleştiriler hakkında bilgi veriniz.


"Felsefece Bakış. Aldatmaya ve aldanmaya en elverişli şeyler bilmediğimiz şeylerdir. Bir defa, görülmedik şeylere insan nedense kolay inanır; sonra da," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları