Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERGENLERLE SAĞLIKLI İLETİŞİM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ HACER ÜLKER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERGENLERLE SAĞLIKLI İLETİŞİM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ HACER ÜLKER."— Sunum transkripti:

1 ERGENLERLE SAĞLIKLI İLETİŞİM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ HACER ÜLKER

2 - İLKOKUL ÇAĞı BOYUNCA OKULDA OLUP BITENLERI ANLATMAKTAN ARKADAŞLARıNı ŞIKAYET ETMEKTEN BıKMAYAN YORULMAYAN ÇOCUĞUNUZ 11 -12 YAŞLARDAN ITIBAREN BIRANDA SIZINLE KONUŞMAKTAN VAZ Mı GEÇTI? - ODASıNA KAPANıP SAATLERCE BOŞ BOŞ OTURUYOR MU? - ARTıK SIZIN OTORITENIZ IŞE YARAMıYOR MU KENDI ISTEKLERINI YÜKSEK SESLE MI DILE GETIRIYOR? - AYNA KARŞıSıNDA SAATLER MI GEÇIYOR? - ONUN HAYATıNDAKI EN ÖNEMLI VARLıKLAR SIZKEN ŞIMDI HAYATıNıN MERKEZINE ARKADAŞLARı Mı OTURDU?

3 KABA SORUMSUZ AKLI HAVADA UNUTKAN NE YAPACAĞI BELLİ OLMAYAN BENCİL SİNİRLİ ASİ

4 EVET!!!  Küçücük, minicik yavrunuz, daha dün zorla yemek yedirmeye çalıştığınız bebeğiniz büyümüş, ergenlik sancılarını yaşamaya ve yaşatmaya başlamış demektir.  Bu bir ebeveyn olarak hayatınızın en zor sınavıyla karşı karşıya olduğunuz anlamına gelir.

5 GÖRÜŞMELERDEN SEÇMELER ERGEN BAKIŞ AÇISI:  Annemle konuşabilmeyi isterdim. Bazen sadece ona fikirlerimi söylemek istiyorum ama bu her seferinde onun bana nutuk çekmesiyle sona eriyor.  Onun beni sevdiğini biliyorum sanırım büyümeme ve benim kendime ait fikirlerimin olmasına izin veremiyor.  Babamla konuşmamız konuşma değil bağrışma keşke benim görüşlerimi dinleyebilse sizinle yapabildiğimiz gibi birşeyler tartışabilsek.

6 EBEVEYN BAKIŞ AÇISI:  Küçükken büyüsü de rahatlasam diye düşünürken büyüdükçe problemleri daha da artıyor, problemlerine çözümler üretmekte yetersiz kalıyorum  Benimle hiç konuşmuyor, konuşmak için adım atsam da geri çeviriyor ama saatlerce arkadaşlarıyla telefonda yada internetten konuşuyor.  Ne söylersem ne yaparsam hata oluyor, iyilikle de yaklaşsam bağırıp çağırsam da etkili olmuyor.Onun ne isteğini bir türlü anyamadım, çok çaresizim.

7 UYGULAMA ZAMANI

8

9 1. KıSıM /PRAGMATIK :  İŞLERİN YAPILMASINA ÖNEM VEREN.  Kendiniz ve başkaları için yüksek standartlar belirleyen, taleplerin ve talimatların HEMEN yerine getirilmesini isteyen  Başkalarının duygularına duyarsız kalarak, sabırsız davranarak ve bütün gerçekleri bilmeden tepki göstererek sorunlara neden olabilen birisiniz.

10 2.KISIM/ DIŞADÖNÜK  BAŞKALARINI ETKİLEMEYE ÖNEM VERİR.  Kolaylıkla ve sık konuşuyor, olayların mizahi ve eğlenceli yanlarını görüyor ve şimdiki anı dolu dolu yaşıyorsunuz.  Başkalarını denetlemekten hoşlanabilirsiniz ama disiplinden çok uzaksınız.

11 3. KISIM /SEVECEN:  İŞBİRLİĞİ YAPMAYA ÖNEM VERİR.  İlişkilerin iyiye gitmesi için başkalarını destekleyen ve teşvik etmek için çareler arayan birisiniz.  Konuşmaktan çok dinlediğinizi ve huzuru sağlamak için başkalarının beklentilerine uyan bir kişiliğe sahip olduğunuzu gösteriyor.

12 4. KISIM /TAHLİLCİ:  DÜZENE ÖNEM VERİR.  Haklı çıkma ihtiyacıyla hareket eden, ayrıntılar üzerinde yoğunlaşan  Görüşünü belirtmeden önce etraflıca düşünen  Başkalarıyla duygulardan çok düşünce düzeyinde ilgilenen birisiniz.

13

14 PEKİ İYİ BİR İLETİŞİM İÇİN NE YAPMALI?  Soru sorulabilir biri olun  Güven aşılayan biri olun  Bilgi kaynağı olun  Duyarlı olun  Sosyal çevresine saygılı  Beklentilerinizi netleştirin  İyi bir dinleyici olun

15 Dinlemek bir beceridir, Dinlediğiniz için, Teşekkürler …


"ERGENLERLE SAĞLIKLI İLETİŞİM SEMİNERİNE HOŞGELDİNİZ HACER ÜLKER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları