Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

L İ DYALILAR  Lidyalılar M.Ö. 1200’lerde Anadolu’ya gelmişlerdir.  Gediz ve Küçük Menderes vadileri arasında kurulmuştur.  Günümüzde Manisa ve Uşak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "L İ DYALILAR  Lidyalılar M.Ö. 1200’lerde Anadolu’ya gelmişlerdir.  Gediz ve Küçük Menderes vadileri arasında kurulmuştur.  Günümüzde Manisa ve Uşak."— Sunum transkripti:

1

2 L İ DYALILAR

3  Lidyalılar M.Ö. 1200’lerde Anadolu’ya gelmişlerdir.  Gediz ve Küçük Menderes vadileri arasında kurulmuştur.  Günümüzde Manisa ve Uşak illerine denk gelen bölgelerde bulunmaktaydı.  Lidya’nın kuzeyinde Misya, güneyinde Karya, doğusunda Frigya, batısında İyonya bulunmaktaydı.

4 LİDYA DEVLETİNİN BAŞKENTİ: SARDES (SARD)

5  Lidya Devleti Kral Giges tarafından Friglerin ve Urartuların son dönemlerini yaşadığı sıralarda kurulmuştur.

6  Homeros bu bölgeyi anarken Tmolos Dağı eteklerinde yaşayan Meonyalılardan bahsetmiştir.  Lidya ismi Asur kaynaklarında Lud-du olarak geçmektedir.

7 LİDYA EKONOMİSİİ  Lidya hayvansal, bitkisel ve madeni kaynaklar açısından çok zengin bir bölgede yer almaktaydı.  Dağları sık ormanlarla kaplıydı.

8  Lidya vadilerinde buğday tarımı yapılırdı.  Büyük hayvan sürüleri otlatılırdı.  İlerleyen dönemlerde Lidya süverileri ün kazanmıştır.  Ücretli askerliğe dayanan ordu kurmuşlardır.

9 KRAL YOLU  Lidyalılar Kral Yolunu yapmışlardır.  Kral yolu ile ticarette ilerlemişlerdir ve doğu- batı kültürleri arasında etkileşimi sağlamışlardır.

10 KRAL YOLU

11 LİDYALILAR PARAYI İLK KULLANAN DEVLETTİR  Gelişen ve artan ticaret hacmi değiş-tokuş esasına dayanan ticareti zorlaştırmaktaydı. Bu sebeple ticaret yeni bir boyut kazanmış ve para ilk kez kullanılmıştır.

12 LİDYA DEVLETİ  Lidya Devletinde üç kral hanedan hüküm sürmüştür: I.Atyadlar II.Heraklidler III.Mermnadlar NOT:İlk iki hanedanlık hakkında kesin bir bilgi yoktur; fakat bu dönemlerde hükümdarlım yapan efsane kral Lid’in ismine dayanarak Lidya Devletine isim verildiği söylenmektedir.

13 LİDYA DEVLETİ  Lidya Devleti feodal bir sisteme dayanmıştır.  Lidya Devletinde toplumu temel olarak krallık ve halk olarak ikiye ayırbilmekteyiz.

14 TOPLUM KRALLIK HALK TÜCCARLARTOPRAK SAHİPLER

15 LİDYALILARDA İNANÇ  Lidyalılar çok tanrılı dine inanırlardı.  Kibele, Artemis, Zeus, Apollo gibi tanrılara tapmaları Yunan ve İon dinsel yaşamından etkilendiklerini gösterir.  Lidyalılar ölen kral ve asilleri Tümülüs adı verilen yığma tepeler altında gizlenen odalara gömmüşlerdir.

16  Lidyalılar Fenike alfabesini kullanmışlardır.  Askerliğe yeteri kadar ilgi duymayan Lidyalılar, Persler tarafından ortadan kaldırılmıştır.

17 MLER/Gt_218E.jpg yöntem yayıncılık,tarih 9.sınıf,sf 65 MEB 9. sınıf ders kitabı,sf 59


"L İ DYALILAR  Lidyalılar M.Ö. 1200’lerde Anadolu’ya gelmişlerdir.  Gediz ve Küçük Menderes vadileri arasında kurulmuştur.  Günümüzde Manisa ve Uşak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları