Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

L İ DYALILAR  Lidyalılar M.Ö. 1200’lerde Anadolu’ya gelmişlerdir.  Gediz ve Küçük Menderes vadileri arasında kurulmuştur.  Günümüzde Manisa ve Uşak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "L İ DYALILAR  Lidyalılar M.Ö. 1200’lerde Anadolu’ya gelmişlerdir.  Gediz ve Küçük Menderes vadileri arasında kurulmuştur.  Günümüzde Manisa ve Uşak."— Sunum transkripti:

1

2 L İ DYALILAR

3  Lidyalılar M.Ö. 1200’lerde Anadolu’ya gelmişlerdir.  Gediz ve Küçük Menderes vadileri arasında kurulmuştur.  Günümüzde Manisa ve Uşak illerine denk gelen bölgelerde bulunmaktaydı.  Lidya’nın kuzeyinde Misya, güneyinde Karya, doğusunda Frigya, batısında İyonya bulunmaktaydı.

4 LİDYA DEVLETİNİN BAŞKENTİ: SARDES (SARD)

5  Lidya Devleti Kral Giges tarafından Friglerin ve Urartuların son dönemlerini yaşadığı sıralarda kurulmuştur.

6  Homeros bu bölgeyi anarken Tmolos Dağı eteklerinde yaşayan Meonyalılardan bahsetmiştir.  Lidya ismi Asur kaynaklarında Lud-du olarak geçmektedir.

7 LİDYA EKONOMİSİİ  Lidya hayvansal, bitkisel ve madeni kaynaklar açısından çok zengin bir bölgede yer almaktaydı.  Dağları sık ormanlarla kaplıydı.

8  Lidya vadilerinde buğday tarımı yapılırdı.  Büyük hayvan sürüleri otlatılırdı.  İlerleyen dönemlerde Lidya süverileri ün kazanmıştır.  Ücretli askerliğe dayanan ordu kurmuşlardır.

9 KRAL YOLU  Lidyalılar Kral Yolunu yapmışlardır.  Kral yolu ile ticarette ilerlemişlerdir ve doğu- batı kültürleri arasında etkileşimi sağlamışlardır.

10 KRAL YOLU

11 LİDYALILAR PARAYI İLK KULLANAN DEVLETTİR  Gelişen ve artan ticaret hacmi değiş-tokuş esasına dayanan ticareti zorlaştırmaktaydı. Bu sebeple ticaret yeni bir boyut kazanmış ve para ilk kez kullanılmıştır.

12 LİDYA DEVLETİ  Lidya Devletinde üç kral hanedan hüküm sürmüştür: I.Atyadlar II.Heraklidler III.Mermnadlar NOT:İlk iki hanedanlık hakkında kesin bir bilgi yoktur; fakat bu dönemlerde hükümdarlım yapan efsane kral Lid’in ismine dayanarak Lidya Devletine isim verildiği söylenmektedir.

13 LİDYA DEVLETİ  Lidya Devleti feodal bir sisteme dayanmıştır.  Lidya Devletinde toplumu temel olarak krallık ve halk olarak ikiye ayırbilmekteyiz.

14 TOPLUM KRALLIK HALK TÜCCARLARTOPRAK SAHİPLER

15 LİDYALILARDA İNANÇ  Lidyalılar çok tanrılı dine inanırlardı.  Kibele, Artemis, Zeus, Apollo gibi tanrılara tapmaları Yunan ve İon dinsel yaşamından etkilendiklerini gösterir.  Lidyalılar ölen kral ve asilleri Tümülüs adı verilen yığma tepeler altında gizlenen odalara gömmüşlerdir.

16  Lidyalılar Fenike alfabesini kullanmışlardır.  Askerliğe yeteri kadar ilgi duymayan Lidyalılar, Persler tarafından ortadan kaldırılmıştır.

17 http://web.deu.edu.tr/hukuk/hakkimizda/izmirpic/1.jpg http://www.toplumdusmani.net/resim/lidya/coin.jpg http://3.bp.blogspot.com/_lMU3Nb-qUpY/SaQ0tBTcf4I/AAAAAAAAAE8/1OLZZvL94FU/s400/untitled.jpg http://www.kroisoshotel.com/goruntu/kroisosaltinparaonyuz.jpg http://www.3nokta.com/wp-content/uploads/map_of_lydia_ancient_times.jpg http://www.izmirdesanat.com/res/priene.jpg http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Lydia_original_area_of_lydia.jpg http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:SardisGymnasium1February2003.JPG http://imgtr.fotokritik.com/photos/lowres/1/2/4/124582/f5145ccfe1c671ce9bcabbc0cd725fe4.jpg http://www.kigi.gov.tr/Resimlerim/TAR%C4%B0H%C4%B0%20VE%20TUR%C4%B0ST%C4%B0K%20RES%C4%B0 MLER/Gt_218E.jpg http://tr.wikipedia.org/wiki/Lidya http://www.vipresim.com/priene-resmi.html http://www.eglenin.net/turkiye/images/usak.jpg http://www.guzelhobiler.com/wp-content/uploads/2009/03/kral-yolu-haritasi.jpg http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=2530 http://n2.nabble.com/file/n2467475/para1.jpg http://www.kroisoshotel.com/goruntu/para2.jpg http://turkinst.org/tr/dosyalar/mitoloji/zeus_img/01.jpg http://www.toplumdusmani.net/resim/Apollon_Marsyas.jpg http://www.defineciyim.com/images/articles/alfabe3.gif http://img358.imageshack.us/i/701spartaua0.gif/ yöntem yayıncılık,tarih 9.sınıf,sf 65 MEB 9. sınıf ders kitabı,sf 59


"L İ DYALILAR  Lidyalılar M.Ö. 1200’lerde Anadolu’ya gelmişlerdir.  Gediz ve Küçük Menderes vadileri arasında kurulmuştur.  Günümüzde Manisa ve Uşak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları