Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Prof.Dr. Mustafa ŞENOL Emekli Öğretim Üyesi Sedef Hastalığı (PSÖRİAZİS)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Prof.Dr. Mustafa ŞENOL Emekli Öğretim Üyesi Sedef Hastalığı (PSÖRİAZİS)"— Sunum transkripti:

1 Prof.Dr. Mustafa ŞENOL Emekli Öğretim Üyesi Sedef Hastalığı (PSÖRİAZİS)

2 Psöriazisi anlamak Sizin ve yakınlarınızın psöriazisle daha iyi başedebilmenizi sağlamak ve hayat kalitenizi artırmak için psöriazisi anlamanız son derece önemlidir.

3

4 Psora: Kepek, kabuk, kaşıntı

5 Hastalığın sebebi ? Soyaçekim Bağışıklık sisteminde dengesizlik Enfeksiyonlar (boğaz iltihapları) Travma, cildin zedelenmesi Stres, üzüntü, sıkıntı İlaçlar (kalp ve tansiyon ilaçları)…

6 Hastalığa yol açan bozukluk ? Derinin üst tabakasını oluşturan hücrelerdeki aşırı ve gereksiz çoğalmadır Derinin üst tabakasını oluşturan hücrelerdeki aşırı ve gereksiz çoğalmadır

7

8 Hastalığın özellikleri Kronik, uzun süreli bir cilt hastalığıdır. Kronik, uzun süreli bir cilt hastalığıdır. Bulaşıcı değildir. Bulaşıcı değildir. Sıklıkla genç yaşlarda başlar, yıllar içinde çok yavaş ilerleyebilir. Sıklıkla genç yaşlarda başlar, yıllar içinde çok yavaş ilerleyebilir. Bazı kişilerde kaşıntı olabilirken, bazılarında olmaz. Bazı kişilerde kaşıntı olabilirken, bazılarında olmaz. Standart bir şekli olmayıp, farklı tipleri vardır. Standart bir şekli olmayıp, farklı tipleri vardır. Dünyada 125 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Dünyada 125 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir.

9 Hastalığın belirtileri Kırmızı-pembe, keskin sınırlı, kepekli, yamalar şeklinde cilt lezyonları. Kırmızı-pembe, keskin sınırlı, kepekli, yamalar şeklinde cilt lezyonları. Tekrarlayan bir ya da birkaç pullu döküntü. Tekrarlayan bir ya da birkaç pullu döküntü. Vücudun her iki tarafında benzer şekilde ortaya çıkan lezyonlar. Vücudun her iki tarafında benzer şekilde ortaya çıkan lezyonlar. Saçlı deride kalın kepek ve kabuklar. Saçlı deride kalın kepek ve kabuklar. El ya da ayak tırnaklarında çukurcuklar El ya da ayak tırnaklarında çukurcuklar

10 Vücudun hangi kısımlarını etkiler? Dizler Dizler Dirsekler Dirsekler Saçlı deri Saçlı deri Kalça bölgesi Kalça bölgesi en çok görüldüğü yerlerdir

11

12 Örnek resimler

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36 Hayatınızı nasıl etkiler ? Depresyon ve kendine güvenin azalması. Depresyon ve kendine güvenin azalması. Sosyal ya da cinsel çekingenlik. Sosyal ya da cinsel çekingenlik. Toplumdan ve işten uzaklaşma. Toplumdan ve işten uzaklaşma. Şok, kafa karışıklığı, öfke. Şok, kafa karışıklığı, öfke. Stres. Stres. Stresin hastalığı alevlendirmesi. Stresin hastalığı alevlendirmesi. Kısır döngü, karşılıklı olumsuz etkileşme. Kısır döngü, karşılıklı olumsuz etkileşme.

37 Nelere dikkat edilmeli ? Hastalığı kabullenip, tedavi yolarını aramak. Hastalığı kabullenip, tedavi yolarını aramak. Stresten mümkün mertebe kaçınmak. Cildi zedelememeye dikkat (banyo önemli !). Enfeksiyonlara dikkat (boğaz iltihapları !). Alkol ve sigaradan uzak durmak. Alkol ve sigaradan uzak durmak.

38 Nelere dikkat edilmeli ? Doğal yaşamaya ve beslenmeye çalışmak. Doğal yaşamaya ve beslenmeye çalışmak. Tıbba ve doktorunuza güvenmek. Tıbba ve doktorunuza güvenmek. Bütün ilaçları bilinçli kullanmak. Bütün ilaçları bilinçli kullanmak. Bilim ve akıl dışı tedavilere inanmamak, mucize beklememek. Bilim ve akıl dışı tedavilere inanmamak, mucize beklememek. Kendimizle birlikte çevremizi de eğitmek. Kendimizle birlikte çevremizi de eğitmek.

39 Sonuç Psöriazis, korkulacak bir hastalık olmamakla birlikte, hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Psöriazis, korkulacak bir hastalık olmamakla birlikte, hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Kişi hastalığını kabullenir ve onunla yaşamayı öğrenirse normal bir ömür sürdürebilir. Kişi hastalığını kabullenir ve onunla yaşamayı öğrenirse normal bir ömür sürdürebilir.

40 Teşekkürler...

41 Not: Yukarıdaki resimlerin bir kısmı internet ortamından alınmış olup sadece eğitim amacıyla kullanılmaktadır. Note: Some of the material above has been taken from the internet media and only used for educational purposes.


"Prof.Dr. Mustafa ŞENOL Emekli Öğretim Üyesi Sedef Hastalığı (PSÖRİAZİS)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları