Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KENTLER VE SİMGELERİ HAZIRLAYAN Zeynep Sarah ALAM 2011516002.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KENTLER VE SİMGELERİ HAZIRLAYAN Zeynep Sarah ALAM 2011516002."— Sunum transkripti:

1 KENTLER VE SİMGELERİ HAZIRLAYAN Zeynep Sarah ALAM

2 PARİS, FRANSA

3 Paris, Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir
Paris, Fransa'nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri'nin üzerine, Paris Havzası'nın ortasına kurulmuştur.

4 ETİMOLOJİ Paris adını Galya halklarından Parisii lerden almaktadır. "Paris" aslında Romalıların "Lutetia" yerine kullandıkları "Civitas Parisiorum" (Parisiilerin şehri) adının zamanla değişmesi sonucu oluşmuştur. Paris aynı zamanda şehrin etrafındaki yöreye de ("Parisis") verilen isim olmuştur.

5

6

7

8

9

10 Eyfel Kulesi (La Tour Eiffel)
İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel'den alır. Kule tüm dünyaya kendini Fransa'nın sembolü olarak tanıtmıştır. Fransız Devrimi'nin kutlamaları için düzenlenen Paris fuarına kapı olarak yapılmıştır.

11

12

13

14

15 Notre Dame Katedrali Meryem Ana'ya adanarak yapılan bu gotik katedral, Sein Nehri'nin ortasında ki Île de la Cité‘nin doğu kısmında bulunur. 19. yüzyılın başlarında yıkılma kararı alınan katedralin kurtarılması için ünlü Fransız yazar Victor Hugo "Notre Dame‘ın Kamburu" adlı romanı yazmıştır. Halkın da desteğiyle yıkılmaktan kurtulmuştur.

16

17

18 Louvre Müzesi 1793'te açılan ve müze yapılan bina aynı zamanda Fransa'nın ilk devlet müzesidir.  La liberté guidant le peuple, Mona Lisa, Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi birçok şaheser görülebilir.  Fransız usulü dik çatıları da dikkat çekicidir.

19

20

21 Şanzelize Caddesi (Champs-Élysées)
Adını Yunan mitolojisinde cennet olarak gösterilen Elysion ovalarından almıştır. Paris'in en güzel caddesi olarak bilinir. Cadde, yukarı doğru çıkarsanız sizi Zafer Takı'na, aşağı doğru inerseniz sizi Concorde Meydanı'na çıkarır. Daha ilerde ise Jardin des Tuileries ve Louvre Müzesi vardır.

22

23

24

25 Zafer Takı (Arc de Triomphe l’Etoile)
1806 yılında Napolyon tarafından inşa ettirilen 49 metre yüksekliğindeki bu anıt, 12 caddenin kesiştiği bir kavşağın tam ortasında bulunmaktadır. 1923 yılından beri sönmeden yanmaya devam eden ateş, I. Dünya Savaşında ölen Fransız askerlerinin bulunduğu Meçhul Asker Mezarı (Tombe Du Soldat Inconnu) ve anıt üzerindeki dört büyük heykel (Gidiş, Direniş, Zafer, Barış) burayı turistlerin odak noktalarından birisi haline getiriyor.

26

27 Sacre Coeur Bazilikası ve Montmartre Tepesi (Ressamlar Tepesi)
Paris’in en yüksek tepesi üzerine inşa edilmiş olan bu bazilikanın adı “Kutsal Kalp” anlamına gelmektedir ve Notre Dame Katedralinden sonra turistler tarafından en çok ziyaret edilen ikinci anıt-kilisedir. Bazilikanın inşaatı 1874 yılından 1914 yılına değin sürmüştür.

28

29 Montmarte Tepesi (Ressamlar Tepesi)
Sacre Coeur Bazilikası ‘nın arka tarafında bulunmaktadır.

30 Vendome’da dinlenme yeri

31 Sen Nehri’nden bir görüntü

32 KAYNAKÇA


"KENTLER VE SİMGELERİ HAZIRLAYAN Zeynep Sarah ALAM 2011516002." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları