Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Asude DOĞAN 428 Betül ÖDEMİŞ 265 6\B

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Asude DOĞAN 428 Betül ÖDEMİŞ 265 6\B"— Sunum transkripti:

1 Asude DOĞAN 428 Betül ÖDEMİŞ 265 6\B
EYFEL KULESİ Asude DOĞAN 428 Betül ÖDEMİŞ \B Arkadaşlar bizim slayt konumuz: Eyfel Kulesi. Sizlere Eyfel Kulesi hakkında bilgi vereceğiz.

2 İŞTE EYFEL KULESİ Muhteşem Eyfel Kulesine gidemeyenler için birkaç poz

3 GECE MANZARASI

4 İÇiNDEKİLER - Eyfel Kulesi -Yapılış amacı -Eyfel Kulesi’nin mimari yapısı -Manzara platformları -Turistliği -Yapım aşamalarının görselleri - Çizimler Konularımız bunlar.

5 EYFEL KULESİ Eyfel kulesi Paris’in sembolüdür. Bu yüzden çok önemlidir.Çok büyük ve uzundur. Büyük bir özenle yapılmıştır.Tam demirden oluşur İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel'den alır.

6

7 YAPILIŞ AMACI ALEXANDIR ‘IN ÇİZİMİ Eyfel kulesi 1889 da Fransız İhtilalinin 100. yıl kutlamaları nedeniyle Aleksandır Gustave Eiffel tarafından Paris te yapılmıştır.

8 EYFEL KULESİ’NİN MİMARİ YAPISI
Eyfel Kulesi 300 m yüksekliktedir. Zirvesindeki televizyon vericileri 27 m daha yükseklik kazandırır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan çelik yerine demirden inşa edilmiş, özel teknikler sayesinde günümüze kadar sağlam olarak gelmiştir. metrekare alanda bulunan Eyfel Kulesi her 7 yılda bir, 60 ton boya ile boyanır. Bu çalışmada 25 boyacı görev yaparken, çalışma 15 ay sürer. Bu işlem sırasında fırça, zımpara kağıdı ve 1.500 iş tulumu tüketilir. Ayrıca güvenlik maksadıyla toplam 50 km güvenlik halatı, metrekare koruyucu ağ kullanılır. Boyama maliyeti yaklaşık 3 milyon avro tutar. Zaman içinde kulenin rengi kırmızımsı kahveden, sarımsı kahveye, daha sonra kestane kahvesinden bugünkü bronz tonuna dönüşmüştür. Kule 3 renk tonunda boyanır. En açık renk zirvede kullanılırken, en koyusu zeminde kullanılır.

9 Kulede intihar olayları da yaşanmaktadır
Kulede intihar olayları da yaşanmaktadır. Şu ana kadar 400 kişi bunu gerçekleştirmiştir. Zamanla, intiharların önüne geçmek maksadıyla platformların çıkış noktalarına demir parmaklıklar yerleştirilmiştir. 22 Temmuz 2003 tarihinde, kısa devre sonucu, kulenin zirvesinde, hemen en üst ziyaretçi platformunun üstünde yangın çıkmıştır. Yangın bir saat gibi bir sürede kimse yaralanmadan söndürülmüştür.

10

11 MANZARA PLATFORMLARI Kamuya açık platformlar 57 m, 115 m ve 276 m yükseklikte bulunur. Ziyaretçiler, üç asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta, Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi, ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir.

12 Kamuya açık platformlar 57 m, 115 m ve 276 m yükseklikte bulunur.
Ziyaretçiler, üç asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta, Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi, ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir. Kulenin açılışından sonra, ilk platforma kadar 50 yolcu taşıyan iki hidrolik asansör kullanıma girmişti. Bunlar için gerekli hidrolik presler 16 sütuna monte edilmişti. Kuzey kanadından başka bir asansörle ikinci kata ulaşılıyordu. 2. Dünya savaşı sırasında, işletim sistemindeki hasarlar sebebiyle bunlar devre dışı kalınca, Adolf Hitler kuleye yaya olarak çıkmak zorunda kalmıştı.

13 TURİSTLİĞİ En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çeker yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır.

14 EYFEL KULESİNİN YAPILIŞ AŞAMALARI

15

16 ÇİZİMLER

17

18

19 BİZİ DİNLEYENLERE TEŞEKKÜRLER


"Asude DOĞAN 428 Betül ÖDEMİŞ 265 6\B" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları