Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EYFEL KULES İ Asude DO Ğ AN 428 Betül ÖDEM İŞ 265 6\B.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EYFEL KULES İ Asude DO Ğ AN 428 Betül ÖDEM İŞ 265 6\B."— Sunum transkripti:

1

2 EYFEL KULES İ Asude DO Ğ AN 428 Betül ÖDEM İŞ 265 6\B

3 İŞTE EYFEL KULESİ

4 GECE MANZARASI

5 İÇiNDEKİLER - Eyfel Kulesi -Yapılış amacı -Eyfel Kulesi’nin mimari yapısı -Manzara platformları -Turistliği -Yapım aşamalarının görselleri - Çizimler

6 EYFEL KULESİ Eyfel kulesi Paris’in sembolüdür. Bu yüzden çok önemlidir.Çok büyük ve uzundur. Büyük bir özenle yapılmıştır.Tam 12.000 demirden oluşur. İsmini, inşa ettiren firma olan Gustave Eiffel'den alır.

7

8 YAPILIŞ AMACI Eyfel kulesi 1889 da Fransız İhtilalinin 100. yıl kutlamaları nedeniyle Aleksandır Gustave Eiffel tarafından Paris te yapılmıştır. ALEXANDIR ‘IN ÇİZİMİ

9 EYFEL KULESİ’NİN MİMARİ YAPISI

10 Kulede intihar olayları da yaşanmaktadır. Şu ana kadar 400 kişi bunu gerçekleştirmiştir. Zamanla, intiharların önüne geçmek maksadıyla platformların çıkış noktalarına demir parmaklıklar yerleştirilmiştir. 22 Temmuz 2003 tarihinde, kısa devre sonucu, kulenin zirvesinde, hemen en üst ziyaretçi platformunun üstünde yangın çıkmıştır. Yangın bir saat gibi bir sürede kimse yaralanmadan söndürülmüştür.

11

12 MANZARA PLATFORMLARI Kamuya açık platformlar 57 m, 115 m ve 276 m yükseklikte bulunur. Ziyaretçiler, üç asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta, Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi, ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir.

13 Kamuya açık platformlar 57 m, 115 m ve 276 m yükseklikte bulunur. Ziyaretçiler, üç asansörle kuzey, batı ve doğu kanatlarından ilk iki platforma ulaşır. İlk ve ikinci katlarda lokantalar mevcuttur. Ayrıca ilk katta, Eyfel Kulesinin tarihinin anlatıldığı bir sergi bulunur. En üst platforma ulaşmak isteyen bir ziyaretçi, ikinci katta aktarma yapar ve başka bir asansöre geçer. En üst platform hem çatılı hem de üstü açık bir alana sahiptir. Kulenin açılışından sonra, ilk platforma kadar 50 yolcu taşıyan iki hidrolik asansör kullanıma girmişti. Bunlar için gerekli hidrolik presler 16 sütuna monte edilmişti. Kuzey kanadından başka bir asansörle ikinci kata ulaşılıyordu. 2. Dünya savaşı sırasında, işletim sistemindeki hasarlar sebebiyle bunlar devre dışı kalınca, Adolf Hitler kuleye yaya olarak çıkmak zorunda kalmıştı.

14 TURİSTLİĞİ En büyük turizm cazibelerinden biri olan Eyfel Kulesi, yılda 6 milyon turist çeker. 2002 yılında toplam ziyaretçi sayısı 200 milyona ulaşmıştır.

15 EYFEL KULESİNİN YAPILIŞ AŞAMALARI

16

17 ÇİZİMLER

18

19

20 BİZİ DİNLEYENLERE TEŞEKKÜRLER


"EYFEL KULES İ Asude DO Ğ AN 428 Betül ÖDEM İŞ 265 6\B." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları