Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

S İ GARA VE ALKOLÜN ZARARLARI HAZIRLAYANLAR EK İ N ÖZKAZANCI - ANIL ÖZI Ş IK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "S İ GARA VE ALKOLÜN ZARARLARI HAZIRLAYANLAR EK İ N ÖZKAZANCI - ANIL ÖZI Ş IK."— Sunum transkripti:

1 S İ GARA VE ALKOLÜN ZARARLARI HAZIRLAYANLAR EK İ N ÖZKAZANCI - ANIL ÖZI Ş IK

2 S İ GARA NED İ R ? Zehirli bir bitki olan tütünün ince bir ka ğ ıt içine sıkı ş tırılarak sarılmı ş halidir

3 Sigara dumanında vücudumuz için zararlı 4.000’den fazla madde bulunur En tehlikeli maddeler N İ KOT İ N KARBONMONOKS İ T KATRAN

4 N İ KOT İ N : Esrar, eroin ve morfin gibi ba ğ ımlılık yapar. KARBONMONOKS İ T : Egzoz gazıdır. Kanın oksijen ta ş ıma yetene ğ ini azaltır. KATRAN : Kanser yapar.

5 Sigara içilmesinin vücuttaki zararlı etkileri Organlar Etkileri Akci ğ erler Öksürük, nefes darlı ğ ı,kanser Kalp Damarlarda tıkanma, kalp krizi Göz Görme bozuklu ğ u Kulak Duyma bozuklu ğ u

6 Bu hastalıklardan bir veya birkaçına birden yakalanmak ve hastalıklı birisi olarak ya ş amak ve erken ölmek istemiyorsanız Sigara içmeyi denemeyin ve sigara içenlerden UZAK DURUN

7 Sigara dost gibi görünür Dü ş man oldu ğ unu anladı ğ ınızda yapaca ğ ınız hiçbir ş ey kalmaz

8 Akci ğ er kanseri, kanser ölümlerinin birinci sırasında yer alır. Akci ğ er kanserinin % 90 nedeni sigaradır. Ülkemizde her yıl 40 bin ki ş ide akci ğ er kanseri tespit edilmektedir.

9 İ çilen her sigara, insan ya ş amını 5 dakika kısaltır. Erken ya ş ta sigaraya ba ş layanların ömrü ortalama 20-25 yıl azalır.

10 S İ GARA İ ÇEN İ N AKC İĞ ER İ SA Ğ LAM AKC İĞ ER

11 Sigara içenler sadece kendilerine de ğ il, çevrelerine de zarar verirler

12 Sigara içenlerin çevreye zararları; Bulundukları çevrenin havasını kirletirler. Çevrelerindeki insanların pasif sigara içmelerine neden olurlar. Ev ve orman yangınlarına neden olurlar.

13 Sigara içenlerin % 70’i sigarayı bırakmak ister. Ancak bunu çok azı ba ş arabilir Sigaraya ba ğ lanmak çok kolay, bırakmak zordur

14 Sigara yüzünden hem ülke ekonomisine hem de kendi bütçemize çok büyük zararlar veririz. Ailemizde sigara içen bireyleri lütfen uyaralım. Hem kendi geleceklerini hem de biz çocukların geleceklerini yaktıklarını onlara H İ SSETT İ REL İ M.

15 S İ GARASIZ B İ R DÜNYA D İ LE Ğİ M İ ZLE,


"S İ GARA VE ALKOLÜN ZARARLARI HAZIRLAYANLAR EK İ N ÖZKAZANCI - ANIL ÖZI Ş IK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları