Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Risk Yönetim Prensipleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Risk Yönetim Prensipleri"— Sunum transkripti:

1 Risk Yönetim Prensipleri
RİSK YÖNETİM REHBERİ

2 İyi risk yönetiminin prensipleri
%2 kuralı Doğru pozisyon büyüklüğünü yakalamak Kar/Zarar Durdur oranının pozitif olması Pozisyonu yapılandırma Günlük/haftalık/aylık zarar limitleri Dengeli alım satım

3 %2 kuralına bir örnek: Hesabınızda 50,000 EUR var:
2,000,000 EURUSD’lık pozisyon alıyorsunuz ve fiyatlar pozisyonunuzun tersi yönde hareket ediyor. Hesabınızdaki toplam tutarın %2’si kadar (1000 EUR) zararı ne zaman elde edersiniz? 2,000, 000 X 0,0007 = 1400 USD (yaklaşık 1000 EUR) Karşılanabilecek en yüksek fiyat hareketi 7 bips Sonuç : Alınan pozisyonun büyüklüğü nakit hesabına göre fazla büyük!

4 Doğru pozisyon büyüklüğüne bir örnek:
Hesabınızda 50,000 EUR var: 250,000 EURUSD’lık pozisyon alıyorsunuz ve fiyatlar pozisyonunuzun tersi yönde hareket ediyor. Hesabınızdaki toplam tutarın %2’si kadar (1000 EUR) zararı ne zaman elde edersiniz? 250, 000 X 0,0056 = 1400 USD (yaklaşık 1000 EUR) Karşılanabilecek en yüksek fiyat hareketi 56 bips Sonuç : 250,000 EURUSD’lik pozisyonun büyüklüğü nakit hesabına göre daha uygun! Bazı traderlar %2’lik zarar limitini %3 veya %1 olarak da uygulayabilirler. Burada belirleyici olan esaslardan birisi pozisyonun ne kadar süre için alındığıdır. Fiyat hareketlerine göre uzun vadeli alınan pozisyonlarda çok az veya kısa vadeli pozisyonlarda çok fazla olabilecek makaslarda zarar limitleri oluşturulması kar edilmesine engel olabilir. Bu noktada kararınızı yatırımınızın kar getirmesini beklediğiniz zaman dilimi ve risk iştahınıza göre doğru vermelisiniz.

5 Pozitif Kar/Zarar Durdur Rasyosu
1,38 EURUSD seviyesinden uzun pozisyon alıyorsunuz 1,3850 seviyesinden karınızı alıyorsunuz(=50 pips kar) Zararınızı hangi fiyat seviyesinde durdurmalısınız? 1,3775’den daha aşağı inmemelisiniz (=25 pips zarar) Neden? Pozitif kar/zarar durdur rasyosunu elde edebilmek için. Zarar durdur emirlerini kar hedeflerinin 1/2 veya 1/3’ü olarak belirlemek yanlış bir düşünce tarzıdır. Zarar durdur emirlerinin girileceği fiyat seviyesi teknik analiz yöntemleri ile belirlenen ve kar hedefinden çok uzak olmayan bir fiyat seviyesi olarak seçilmelidir.

6 Pozisyon Yapılandırma
1,38 EURUSD seviyesinden 200,000EURUSD’lik uzun pozisyon alıyorsunuz. 1,3850 seviyesine emir girişi yapıyorsunuz.(=50 pips kar) Pozisyonunuzun 100,000 EURUSD’lik bölümü için 1,3875 seviyesine emir girişi yapıyorsunuz.(=75pips kar) Pozisyonunuzun 50,000 EURUSD’lik bölümü için Pozisyonunuzun kalan 50,000EURUSD’lik bölümü ile piyasanın hareketlerine paralel emir girişi yapıyorsunuz. Zarar durdur emrinizi kar eder etmez giriyorsunuz. Her fiyat değişikliği piyasada bir trend değişiminin işareti olmayabilir. Ancak poziyonunuzu yapılandırarak fiyat değişimlerine karşı farklı çıkış noktaları yaratabilirsiniz. Bir örnek verelim:

7 Günlük/haftalık/aylık zarar limitleri
Geçtiğimiz ay göstermiş olduğunuz alım satım performansına bakıyorsunuz. Kar ettiğiniz işlemlerdeki karlılık ortalamanızın 50 pips, zarar ettiğiniz işlemlerdeki zarar ortalamanızın 75 pips olduğunu görüyorsunuz. Bu durumda 50 pips’in üzerinde zarar ettiğiniz durumlarda alım satım yapmayı bırakmanız gerekiyor. Neden? “Kötü” geçen bir gün tüm kar tutarınızı bir anda yok edebilir. ve Kar ve zarar seviyeleri arasında sağlıklı bir denge oluşturmak gerekir.

8 Dengeli alım satım FAZLA RİSK ALANLAR Durulması gereken yer bilinmez
Kar yapar – ama hepsini aynı gün kaybedebilir! Piyasadaki en küçük fiyat hareketinden kar yaratmaya çalışır, zararları tesadüfi olarak görür. AZ RİSK ALANLAR 2% kuralına uyar... ...ama kar yazar yazmaz pozisyonu kapar! Kar yaratma fırsatı olan bir çok fiyat hareketini kaçırır.

9 Dengeli alım satım FAZLA RİSK ALANLAR AZ RİSK ALANLAR
Ikiside günlük kar hedefleri belirlemeli Fazla risk alanlar kar hedefine ulaşıldığında alım satımı bırakmalı Az risk alanlar kar hedefine ulaşmadan alım satımı bırakmamalı İkisi de günlük zarar limitine ulaştığında alım satımı bırakmalı


"Risk Yönetim Prensipleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları