Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TAŞINIR YIL SONU İŞLEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TAŞINIR YIL SONU İŞLEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 TAŞINIR YIL SONU İŞLEMLERİ

2 1- Öncelikle biriminize ait onaysız belge olup olmadığını kontrol edin
1- Öncelikle biriminize ait onaysız belge olup olmadığını kontrol edin.Bunun İçin; Belge Arama Butonuna Basıp, Gelen Ekranda Durum Kutusunu Onaysız belgeler seçip listele butonuna tıklayarak Aratıyoruz.

3

4 2- Eğer Biriminize ait Onaysız belge çıkmışsa bunu kontrol edip Onaylayın.

5

6 3- Hata olmayan tüm onaysız belgeler Onaylandıktan sonra TAŞINIR DEVİR ÇIKIŞ RAPORU’ na bakarak Diğer birimlerden Birimimize Devredilen Sarf veya Demirbaş malzeme olup olmadığını Öğreniyoruz.

7

8

9

10 Bir Önceki sayfadaki gibi Biriminize Devir çıkışı Yapılmışsa çıkışı yapan birimle ve Muhasebedeki görevli ile irtibata geçerek Devir girişi ile Alınması gereken Malzemelerin Devir Girişini Yapınız.

11

12 NOT Taşınır Devir Çıkış Raporunda herhangi bir belge yoksa biriminize herhangi bir birimden devir çıkışı yapılmamıştır.

13 Taşınır Programında Onaysız hiçbir belge kalmadıktan ve tüm devir girişi Devir çıkışı işlemleri tamamlanıp onaylandıktan sonra Konsolide görevlisinden Biriminize ait Taşınır Kesin Hesap Cetvelini çıkarmasını İstiyorsunuz. Not:Tüketim çıkışı yapıp onayladığınız ve muhasebe birimine vermediğiniz belgeniz varsa bunu muhasebeye bildiriyorsunuz

14 Muhasebe birimine teslim etmeniz gereken bütün devir çıkış tüketim çıkış hurdaya ayırma vs… belgeleri teslim ettikten sonra Muhasebe biriminden 2008 yılının Hesap kodlarına ait raporlarını alıyorsunuz.

15 Muhasebe biriminden aldığınız hesap kodlarına ait özet raporunu Alıp Konsolide görevlisinden aldığınız Kesin Hesap Cetveli ile Karşılaştırmasını Yapıyorsunuz. 1-Hesaplar Tutuyorsa a)Sayım Tutanağı b) Taşınır Sayım ve Döküm Cetvelini c) Harcama Birimi Yönetim Hesabı Cetvelini d)Harcama Biriminizin 2008 yılı içerisinde Kestiği Son Tif Belgesi Raporunu Alıp İmzalatmanız gereken kişilere(harcama Yetkilisi,TKKY ve Komisyon Üyelerine) imzalattıktan sonra Muhasebe Yetkilisinin imzalaması için Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’na gönderiyorsunuz.

16 2- Hesaplar Tutmuyorsa Tutmayan kod hangisi ise gelişmiş aramadaki Taşınır Hesap Kodu Kutusuna ilk 2 düzeyini(Örnek: ) yazdıktan Sonra Durumdan Bütün Belgeler (iptal Edilen belgeler Hariç) seçeneğini seçip Listeliyoruz.

17

18 BU ŞEKİLDE ARATMAYI TAMAMLADIKTAN SONRA
1- Listelenen belgeleri tek tek açıp O koddan hangi malzeme alınmış tutarı ne bu bilgiler not alınır.

19

20

21 BU ŞEKİLDE ARATMAYI TAMAMLADIKTAN SONRA
2- O Koddaki malzeme ile ilgili taşınırdaki bilgilerle Muhasebe Biriminden Alınan 2008 yılına ait Defterler Karşılaştırılarak Düzeltmeler yapılır. Düzeltme İşlemi Duruma Göre ; TAŞINIR PROGRAMINDA yada MUHASEBE PROGRAMINDA yapılır.

22 Muhasebe Birimi Hesapların(150-253-254-255) tuttuğunu Onaylarsa
a)Sayım Tutanağı b) Taşınır Sayım ve Döküm Cetvelini c) Harcama Birimi Yönetim Hesabı Cetvelini d)Harcama Biriminizin 2008 yılı içerisinde Kestiği Son Tif Belgesi Raporunu Alırız. Gerekli Kişilere (Harcama Yetkilisine, TKKY’ ne ve Komisyon Üyelerine İmzalattıktan Sonra

23 Harcama Yetkilisince ;
Muhasebe yetkilisince onaylanan Harcama Birimi Taşınır Yönetim Hesabı Cetveli; Müze / Kütüphane Yönetim Hesabı Cetveli, Yıl sonu sayımına ilişkin Sayım Tutanağı, Taşınır Sayım ve Döküm Cetvelleri ve Taşınır işlem fişinin sıra numarasını gösteren Tutanakla 1 Nüshasını Sayıştay'ca belirlenecek süre içerisinde Sayıştay’a 1 nüshasını ise ( ocak ayının sonuna kadar )Taşınır Konsolide görevlisine gönderir.

24 SAYIM TUTANAĞI 2008 Yılına ait ( Hesap Kodlarına Ait)bütün işlemlerimizi bitirip Kesin Hesap Cetveli ile Muhasebe Biriminden Aldığımız Hesap Özetlerini karşılaştırdıktan hesaplar tutuyorsa Programdan SAYIM TUTANAĞI OLUŞTURUYORUZ.

25

26

27

28

29

30

31 Sayım Tutanağında Fazla Miktar ile Noksan Miktar Sütunları hakkında
Sayım Tutanağını Ekranda Excell Dosyası Olarak Açtığımızda Fazla Miktar ve Noksan Miktar Kutuları O (sıfır) olmalı bunları kontrol ediyoruz.

32

33 Sayım Tutanağında Noksan veya Fazla Miktar Çıkmasının Sebebi
Güncel Olmayan sayım Tutanağını Yazdırmak: Mesela 9. Ayda 3 adet kesintisiz güç kaynağı aldık.Aldıktan Sonra Sayım Tutanağı Oluşturduk.11. Ayda bir tane daha kesintisiz güç kaynağı aldık yada herhangi bir birim bize devir çıkışı yaptı bizde devir girişi ile aldık toplam kesintisiz güç kaynağımız 4 oldu.Eğer biz yeni bir sayım tutanağı oluşturmaz 9. aydan sonraki oluşturduğumuz sayım tutanağı açarsak Fazla Miktar Uyarısı verecektir.

34

35 Önceki Gösterdiğimiz Örnek durumla karşılaşmamak için SAYIM TUTANAĞINI bütün işlemlerimizi (satın alma, devir çıkış, devir giriş, hurdaya ayırma vb.)bitirdikten O Yılın Son gününe göre Oluşturmalıyız. Not: Sayım Tutanağını İstediğimiz Tarihe göre oluşturabildiğimiz için Aynı tarihli Birden Fazla sayım Tutanağı oluşturabildiğimiz için bu durumda Sayım Belge Numarası en son olan tutanağı göz önünde bulundurmalıyız. Örnek Bir Sonraki Slaytta Sayım Tutanağı Yönetmeliğe göre TKKY’ si değiştiğinde, Harcama Yetkilisinin Sayım Yapılmasını istediği durumlarda ve Yıl Sonlarında O yılın Son günü için yapılması yeterlidir.

36

37 Fiili Sayım ile Taşınır Net programından Aldığımız Sayım Tutanağı Arasında Fark Varsa
Bu Durumda Harcama Yetkilisini Durumdan Haberdar ettikten Sonra Komisyon Kurularak gerekli işlem (Noksandan TİF Oluşturma yada Fazladan TİF Oluşturma İşlemi Yapılır) Noksandan Tif:Programdan Aldığımız Sayım Tutanağı ile Depodaki sayımımızda malzeme eksik çıkmışsa (Çalınma, Kırılma, Malzemenin Kullanılamaz hale gelmesi,Canlı Hayvanların Ölmesi vb.) Fazladan Tif: Gözden kaçmış taşınır net programında kayıt altına alınmamış malzemelerin fark edilmesinde ve Canlı Hayvanların Doğum Yapması… (Fiyatla ilgili bilgi yoksa Komisyon Kurulur Taşınıra deger belirlenerek kayıt altına alınır.

38

39

40 Sayım Tutanağı İle Fiili Sayımdaki Miktarlar eşitlendikten Sonra Cetvelleri Alabiliriz.

41

42

43

44 Taşınır Kesin hesabı Harcama Birimi Taşınır Yönetim Hesabı Cetvellerinin ilçe, İl, bölge, merkez birimleri itibarıyla konsolide edilmesi suretiyle hazırlanır. Konsolide görevlileri hesap cetvellerini; İlçede ve dış temsilciliklerde 15 Şubat’a, İlde 15 Mart’a, Bölgede 15 Nisan’a kadar bir üstteki konsolide görevlisine İcmal cetvellerini ise 15 Mayıs’a kadar, Bakanlığa ve Sayıştay’a göndermek zorundadırlar.

45 HATIRLATMALAR

46 1- Listede Hesap Kodu Bulunmayan Malzemelere Kod Açılması isteği Hakkında(internetten görsellerden aratılması Hesap Kodu İstek Belgesi istenecek) 2- Muhasebe ile Taşınır Kayıtlarındaki Kuruş farkı ve Giderilmesi Hakkında ( Komisyon iskonto butonu) 3- Tüm işlemler bittikten sonra taşınırda sarf malzemelerin yıl devri yaparken depodaki malzeme çeşidi ne kadarsa ona göre Satır eklemek gerekiyor. 4- Tüketim çıkışı yaparken depodaki malzeme sayısı kontrol edilip depodaki sayıya göre çıkış yapılmalı.

47 5- Taşınırda bir malzemeyi zimmete, tüketime veya başka bir harcama birimine devredildiği zaman belgeyi onayladıktan sonra Sarf malzeme ise Tüketim Malzemeleri defterinden Demirbaş malzeme ise Dayanıklı taşınırlar defterinden kontrol edilmesi gerekiyor. 6- Herhangi bir işlemin(Zimmet verme , Zimmetten düşme, Tüketim Çıkışı, Satın Alma ) nasıl yapılacağı hakkında Taşınır net programındaki kitap resmini tıklayarak bu işlemlerin videolarına ulaşabilirsiniz.

48 7- Satın Aldığınız Malzemeler içerisinde hem sarf hem de demirbaş malzeme varsa Sarflar için Ayrı Demirbaşlar için Ayrı Taşınır İşlem Fişi Düzenleyip çıktısını aldıktan sonra birbirine zımbalayın. 8- adresinden üye olup, merak ettiğiniz konular hakkında sorular sorabilirsiniz.

49 SUNUM BİTMİŞTİR. HAZIRLAYAN : İbrahim SUBAŞI
Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı


"TAŞINIR YIL SONU İŞLEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları