Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ana Arıda Kalite Kriterleri Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ana Arıda Kalite Kriterleri Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü."— Sunum transkripti:

1 Ana Arıda Kalite Kriterleri Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü

2 Ana Arının Önemi Ana arı çiftleşme sırasında erkek arılardan aldığı kalıtsal özellikleri, kendi kalıtsal özellikleri ile birleştirerek koloniye aktarır.

3 Verim = Genotip + Çevre = +

4 Kısaca Ana Arı Koloninin Sakinlik Gelişme Hızı Kışlama Yeteneği Oğul Eğilimi Ömür Uzunluğu Hastalıklara Direnç Propolis Toplama... Özelliklerini belirler

5 Ana Arıda Kalite için… 1 İki yılda bir ana arı değiştirilecektir. 1. Yıl 2. Yıl XX

6 Niçin Ana Arıyı Değiştirmeli? yumurta Ana arı yılda yumurta atar sperm Bir yumurta için 5-30 sperm harcanır sperm/yıl harcar.

7 Niçin Ana Arıyı Değiştirmeli? sperm Ana arı sperm depolar sperm Erkek arıda sperm bulunur. Ana arı sperm kesesinde depoladığı spermlerin adedini 2 yıl içinde harcar.

8 Bu yüzden; her yıl 2 yılda bir Mümkünse her yıl, aksi halde en fazla 2 yılda bir ana arı değiştirilmelidir.

9 Ana Arı Kalitesini Etkileyen En Önemli Faktör : Damızlık Özellikler Ana Arıda Kalite için… 2

10 En İyi Ana Arı! İstenilen verim özellikleri (bal, polen, arı sütü, propolis, vs) bakımından yörede üstün performansa sahip. Fizyolojik özellikleri (uysallık, petek örme, nektar toplama, temizlenme davranışı) bakımından uygun. Hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı olan arıdır.

11 “En iyi ana arılar, oğul mevsiminde yetiştirilenlerdir.” Ana Arıda Kalite için… 3

12 Ana Arı Kalitesine Aşılanan Larva Yaşı Etkisi YaşYumurta 1 günlük 2 günlük 3 günlük 4 günlük Canlı Ağırlığı (mg) Yumurtalık Tüp Sayısı (ad) Sperm Kesesi Çapı (mm) Sperm Kesesi Hacmi (mm 3 ) Ana Arıda Kalite için… 4

13 Özetle! Padişah ve krallar doğumundan itibaren devletin geleceği için özenle yetiştirilirler. Ana arılar da kovanın geleceği için ilk günden itibaren özenle yetiştirilirler. Ana arı yetiştiriciliği için seçilen larva yaşı geciktikçe, ana arı özelliklerinde de kalite kaybı olmaktadır.

14 Unutulmamalıdır ki; Ana arı iyi yetiştirilse ve ırkı uygun olsa bile, başarılı bir çiftleşme yapılmadıysa Ana Arı Kalitesinden “Ana Arı Kalitesinden Söz Edilemez Söz Edilemez”  Ana Arıda Kalite için… 5

15 Karınız iyi olursa eşinizle Arınız iyi olursa işinizle MUTLU OLURSUNUZ

16 Sabırla Dinlediğiniz için Koloni Dolusu Teşekkürler


"Ana Arıda Kalite Kriterleri Dr. Ali KORKMAZ Ziraat Yüksek Mühendisi Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları