Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA DEVAMSIZLIK Bilgilendirme Akışı Neden DEVAMSIZLIK DEVAMSIZLIK nedir ? Devamsızlığın çözümü için okullarımızın yapması gerekenler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA DEVAMSIZLIK Bilgilendirme Akışı Neden DEVAMSIZLIK DEVAMSIZLIK nedir ? Devamsızlığın çözümü için okullarımızın yapması gerekenler."— Sunum transkripti:

1

2 ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA DEVAMSIZLIK

3 Bilgilendirme Akışı Neden DEVAMSIZLIK DEVAMSIZLIK nedir ? Devamsızlığın çözümü için okullarımızın yapması gerekenler Devamsızlık için ailelerin sorumlulukları

4 Neden DEVAMSIZLIĞIN üzerinde duruyoruz? Ortaöğretimde devamsızlık önemli bir sorundur. Özellikle 9. sınıf öğrencilerinde devamsızlığın daha yaygın olduğu tespit edilmiştir. 20 Gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrenci başarısız sayılır.

5 ORTAÖĞRETİM KURUMLARI 20 GÜN ÜZERİ DEVAMSIZLIKLAR 03.12.2012 İLÇELERTÜM SINIFLAR9. SINIFLAR MERKEZ 290226 AYVALIK 6954 BALYA 106 BANDIRMA 11590 BİGADİ Ç 6146 BURHANİYE 4939 DURSUNBEY 83 EDREMİT 10789 ERDEK 4134 G Ö ME Ç 06 G Ö NEN 4341 HAVRAN 1312 İVRİNDİ 1210 KEPSUT 1613 MANYAS 2717 MARMARA 65 SAVAŞTEPE 1513 SINDIRGI 6856 SUSURLUK 2718 TOPLAM 977778

6 Neden DEVAMSIZLIĞIN üzerinde duruyoruz? Devamsızlık yanında başarısızlığı getiriyor. Devamsızlık yapan öğrenci devamsızlık yaptığı zamanlarda riskli ortamlarda olabilir. Devamsızlık başarısızlığı, başarısızlık okul terkini yanında getiriyor.

7 DEVAMSIZLIK nedir DEVAMSIZLIK, öğrencinin velisinin bilgisi dışında yada izinsiz, sevksiz ve raporsuz okula gelmemesi durumudur.

8 Devamsızlıkla ilgili okullarımızın sorumlulukları Ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre; Birinci ders saati dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır. Geç gelen öğrencilerin derse alınma şekli, ders yılı başında öğretmenler kurulunca kararlaştırılarak veli ve öğrencilere duyurulur.

9 Devamsızlık sistemi nasıl işler Okul devamsızlıkları günü gününe e-okula işler, izin ve geç kağıtlarını matbu hale getirir. Öğrencinin ilk devamsızlığında veli telefon ile bilgilendirilir. Öğrenci devamsızlığı SMS ile bilgilendirilir.

10 Devamsızlık sistemi nasıl işler ? Okul veliye çocuğunun devamsızlığını bilgilendirmek için iadeli taahhütlü devamsızlık mektubu gönderir. 5 gün devamsızlıkta 1. mektup 1 0 gün devamsızlıkta 2. mektup 1 5 gün devamsızlıkta 3. mektup 20 gün devamsızlıkta 4. mektup

11 Veli olarak çocuğumun devamsızlığını nasıl öğrenirim E-okul dan, telefonla okulu arayabilir

12 Veli olarak çocuğum ile ilgili bilgileri nasıl öğrenirim;

13 Çabamız ve endişemiz, onları en iyi biçimde yetiştirmek Çünkü ; Sahip olduğumuz en değerli, varlığımız çocuklarımız.

14 Biz onlara, ne veriyoruz?

15 DEVAMSIZLIKLA İLGİLİ AİLELERİN GÖREVLERİ 30.03.2012 tarihli değişiklik ile ortaöğretim zorunlu hale gelmiştir. 6287 sayılı yasaya göre örgün öğrenim dışına çıkan öğrenci Açıköğretime kayıt yaptırmalıdır.

16 DEVAMSIZLIKLA İLGİLİ AİLELERİN YASAL SORUMLULUKLARI Her öğrenci velisi veya aile başkanı, özrü yüzünden okula gidemeyen çocuğun durumunu okul idaresine bildirmekle yükümlüdür

17 Ortaöğretimde devamsızlık Öğrenciler, okula devam etmek zorundadır. Öğrencilerin devamsızlıkları hesaplanırken normal öğretim yapılan okullarda sabah ve öğleden sonraki süreler yarımşar gün, İkili öğretim yapılan okullarda bu süreler bir gün sayılır.

18 Ortaöğretimde devamsızlık İlk derse girmeyenler ile ilk derse girdiği hâlde arada bir veya daha fazla derse girmeyen öğrencilerin devamsızlığı yarım gün sayılır. Devamsızlık hesaplanırken iki yarım gün bir gün kabul edilir.

19 Ortaöğretimde devamsızlık Ders yılı içinde toplam 20 gün ve üzeri okula özürsüz olarak devam etmeyen öğrenciler, notları ne olursa olsun başarısız sayılır. Özürlü ve özürsüz devamsızlıklar ile okul yönetimince verilen izinlerin toplamı 45 günü aşamaz. Özürlü devamsızlığını 5 işgünü içinde okul idaresine bildirmesi gerekir.

20 Bugün neden buradayız? Geleceğimiz olan çocuklarımızın iyi bir eğitim almasını sağlamak ve geleceğe hazırlamak için

21 NE YAPABİLİRİZ Çocuklarımızı dinlemeliyiz.

22 Çocuğunuzun devamsızlığını önlemek için ; TANIYIN KENDİNİZİ ÇOCUĞUNUZU ÇEVRESİNİ ARKADAŞLARINI VE AİLELERİNİ

23 ÖNERİLER İZLEYİN Boş vakitlerini Akademik başarı/başarısızlığını DEVAM DEVAMSIZLIK Arkadaşları Gittiği yerler Ani değişiklikler Problem çözme yolları

24 AMACIMIZ Geleceğimiz olan çocuklarımızı idealleri olan, ne istediğini bilen genç nesiller haline getirmek.

25 UNUTMAYAN BİR ÇOCUK Bir gün devamsızlık yapar DERSTEN geri kalır. Bir ay devamsızlık yapar ARKADAŞLARINDAN geri kalır. Bir dönem devamsızlık yapar HAYATTAN geri kalır.

26 ÇOCUĞUMUZUN HAYATI KAÇIRMAMASI İÇİN OKULUMUZLA İŞBİRLİĞİNE DİYELİM

27 BALIKESİR “DEVAMLIYIM BAŞARI LI YIM” PROJESİ TEŞEKKÜRLER


"ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDA DEVAMSIZLIK Bilgilendirme Akışı Neden DEVAMSIZLIK DEVAMSIZLIK nedir ? Devamsızlığın çözümü için okullarımızın yapması gerekenler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları