Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FUTBOLDA ÖĞRETME ve ÖĞRENME

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FUTBOLDA ÖĞRETME ve ÖĞRENME"— Sunum transkripti:

1 FUTBOLDA ÖĞRETME ve ÖĞRENME
ÖNER ÖZMEN 2008 Teknik Direktör : Öner ÖZMEN

2 GENEL İLKELER : NE TÜR ÖĞRENME OLURSA OLSUN,ÖĞRENEN HER ZAMAN ÖĞRETENDEN ÖNEMLİDİR. ÇÜNKÜ ÖĞRENEN, ÖĞRENECEĞİ KONUYA İLGİ DUYMAZSA ÖĞRETİM BAŞARILI OLAMAZ. O HALDE ÖĞRENME ŞEKLİ, HER BİREYİN KENDİNE ÖZGÜ OLUP, ‘’YAŞA, CİNSİYETE VE KÜLTÜRE’’ GÖRE DE DEĞİŞKENLİK GÖSTERİR.

3 EĞİTİCİNİN GÖREVİ, YALNIZ AMACA GÖTÜRÜCÜ ÇALIŞMALARIN YAPTIRILMASINDAN İBARET DEĞİLDİR. EĞİTİCİ AYNI ZAMANDA AMAÇLARIN SAPTANMASINDA VE BU AMAÇLARA ULAŞMADAKİ ETKİ DERECESİNİ ÖLÇEREK, GEREKTİĞİNDE KULLANDIĞI METOT (YÖNTEM) VE ARAÇLARI DEĞİŞTİRMELİDİR !

4 İÇ VURUŞ TEKNİĞİNİN ÖĞRETİMİ
ÖRNEKLER: 1)AMAÇ = İÇ VURUŞ TEKNİĞİNİN ÖĞRETİMİ 2)İÇERİK = KONU : İÇ VURUŞ TEKNİĞİNi ÖĞRETMEK İÇİN NE YAPILACAK ? YAPILACAK HAREKETLER TESPİT EDİLİR . ÖRNEĞİN DÖRT HAREKET : …………………………… ………… …………………………… …………………………… SEÇİLMİŞ OLSUN…

5 3) METODİK SIRA : YAPILACAK BU DÖRT HAREKET,ŞİMDİ METODİK SIRAYA KONACAK. BUNUN İÇİN :
A) BİLİNENDEN - BİLİNMEYENE B) KOLAYDAN - ZORA C) BASİTTEN KARMAŞIĞA

6 DOĞRU BİR SIRALAMAYA TABİ TUTULARAK, UYGULANMA SIRALARI :
1.HAREKET……………………………… 2.HAREKET……………………………… 3.HAREKET……………………………… 4.HAREKET………………………… OLARAK SAPTANIR. IV – BURAYA KADAR YAPILAN ÇALIŞMALAR DEĞERLENDİRİLİR.

7 YÖNTEMLERDE: - ANTRENMAN HAZIRLIĞINI, PLANI, PROĞRAMI ANTRENÖR YAPAR.
- ANTRENMAN UYGULAMASINI FUTBOLCU YAPAR. - DEĞERLENDİRMEYİ , ANTRENÖR DE YAPAR, FUTBOLCU DA.

8 FUTBOLDAKİ YAŞA VE GELİŞMEYE GÖRE ÜÇ EĞİTİM AŞAMASINA GÖZ ATACAK OLURSAK:
* YAŞ OLAN 1. EĞİTİM AŞAMASINDA,GENEL VE ÖZEL KOORDİNASYON GELİŞİMİ İÇİN TOP İLE VE TOPSUZ KÜÇÜK OYUNLAR, TOP HİSSİNİN EĞİTİMİ, KÜÇÜK TAKIM OYU NLARI, DURARAK VE HAREKET HALİNDE EŞLİ ÇALIŞMALAR VE ANTRENMAN OYUNLARI YAPTIRILIR. * ‘’OYNAYARAK ÖĞRENME’’ AĞIRLIKLI OLDUĞU İÇİN, OYUN METODU KULLANILIR : * TEKNİK/TAKTİK GÖREVLERİN OYUNSAL ŞEKİLLERDE ÇÖZÜMÜ SÖZ KONUSUDUR, * YAPILAN ÇALIŞMA DAİMA GOL ATMAYA YÖNELİKTİR.BÖYLECE KÜÇÜK OYUNLARDAN BÜYÜK OYUNLARA DOĞRU GELİŞİM SAĞLANIR.

9 10 – 14 YAŞ ALANI OLAN 2. EĞİTİM AŞAMASINDAKİ YAPILANMA EĞİTİMİNDE :
* FUTBOLA ÖZGÜ TEKNİK-TAKTİK ANTRENMANLAR YAPTIRILIR. * USTALAŞARAK FUTBOL OYNAMAYI GELİŞTİRME SAĞLANIR. * ALIŞTIRMA (TEKRAR) METODU İLE FUTBOLUN TEMEL TEKNİĞİ ÖĞRETİLİRKEN, ÖĞRENİLECEK TEKNİK ELEMAN ÇEŞİTLİ DİZİLİŞ ŞEKİLERİNDE, DOĞRU HAREKET ORTAYA ÇIKINCAYA KADAR TEKRAR EDİLİR. * AMAÇ : TEMEL TEKNİK ŞEKLİ KUSURSUZ VE OTOMATİK HALE GETİRMEKTİR.

10 I. ve II. EĞİTİM AŞAMALARINDA , OYUN VE TEKRAR METOTLARI DEĞİŞEREK KULLANILIR. OYUNA DÖNÜŞTÜRÜLEMEYEN HAREKETLER, TEKRARLA PEKİŞTİRİLİP OTOMATİK HALE GETİRİLDİKTEN SONRA, TEKRAR OYUN İÇİNDE KULLANDIRILIR.

11 BAZI KARMAŞIK HAREKETLER İSE , PARÇA PARÇA ÖĞRETİLİR :
TEMEL ŞEKİLLER = RAKİPSİZ TEKRARLANIR GELİŞMİŞ ŞEKİLLER = PASİF RAKİPLE YARIŞMA ŞEKİLLERİ = AKTİF RAKİPLE TEKRARLANIR

12 III. EĞİTİM AŞAMASI OLAN PERFORMANS ÇAĞİNDA, KARMA METOT KULLANILIR.
BİR ÇALIŞMA İÇİNDE TEKNİĞİN / TAKTİĞİN /KONDİSYONUN KOMBİNE (ORTAK) OLARAK GELİŞTİRİLMESİ AMAÇLANIR. FUTBOLCU MERKEZLİ ANTRENMANLAR BÖYLECE, ÇOCUK VE GENÇLERİN EĞİTİMİNDE KULLANILAN YARIŞMALAR VASITASI İLE DE REKABETİ, TAKIM RUHUN, KİŞİLİĞİ GELİŞTİREN ALIŞKANLIKLARI DA KAZANDIRMIŞ OLUR.

13 ANTRENMANDAKİ ÖĞRENME KALİTESİ, FUTBOLCUNUN DÜZEYİ İLE DOĞRUDAN İLİŞKİLİDİR. BU DÜZEYİ ETKİLEYEN FAKTÖRLER: - TAKVİM YAŞI - BİYOLOJİK YAŞ - ANTRENMAN YAŞI - YORGUNLUK - MOTİVASYON - ÖĞRENMEYE HAZIR OLUŞ - YÖNTEMİ - KULLANILAN ARACIN KALİTESİ VE SAHA-TESİS…

14 DÜZELTME OLAYI ÜÇ KURALA GÖRE YAPILMALIDIR :
1)KABA HATALAR İNCE HATALARDAN ÖNCE GELİR.ÇOCUK VE GENÇLERDE İNCE HATALAR HİÇ GÜNDEME GELMEZ. 2)SIK SIK VE GENEL OLARAK ORTAYA ÇIKAN HATALAR,BÜTÜN ANTRENMAN GRUBU ÖNÜNDE DÜZELTİLİR. 3)BİREYSEL HATALAR, İLGİLİ OYUNCULARLA KONUŞULUR.

15 DÜZELTMELERDE DAİMA YAPICI OLMAYA DİKKAT EDİLMELİDİR
DÜZELTMELERDE DAİMA YAPICI OLMAYA DİKKAT EDİLMELİDİR. SESLENEREK YAPILAN DÜZELTME OYUNCUYA YARDIMCI OLMALI, ONU ŞAŞIRTMAMALIDIR. HER ANTRENÖR YAPTIĞI DÜZELTMELERİN PERFORMANS GELİŞİMİNİ NE DERECEYE KADAR TEŞVİK ETTİĞİNİ KONTROL ETMELİ, ÖVGÜ VE TEŞVİKLE ÇALIŞMALIDIR.

16 OKUL – GENÇ – ÖĞRETMEN VE ANTRENÖR
İSYANKAR VE HIRÇINLIK ÇAĞINDAKİ GENÇLERİN ÇOĞU AİLELERİ İLE ANLAŞAMAZ .ÖĞRETMENİNDEN VE ANTRENÖRÜNDEN İLGİ, GÜVEN VE ANLAYIŞ BEKLER! ASİ, BAŞKALDIRAN , SINIR TANIMAYAN , GÖZÜPEK , SÜREKLİ ELEŞTİREN , ELEŞTİRİLMEKTEN HİÇ HOŞLANMAYAN, SIKINTILI, İYİ KONSANTRE OLAMAYAN, KABA-SABA, DİKKATSİZ , AYKIRI GİYİNEN, SAÇ UZATAN, SÜS YAPAN, ÇOK SIKIŞINCA YALAN SÖYLEYEN, ÖDEV YAPMAYAN, ANA BABASIYLA DA ZATEN ARASI AÇIK OLAN…

17 ÖĞRENCİLER : YAŞININ TÜM BU ÖZELLİKLERİNİ DOĞAL OLARAK ÜZERİNDE TAŞIYAN GENÇLER VE KARŞILARINDA AYNEN ANNE BABALARI GİBİ BAZEN ONLARDAN DAHA KATI OLABİLEN ÖĞRETMENLER, OKUL İDARESİ VE ANTRENÖRLER. ONLAR DA GENÇLERİN KURALLARA UYMASINI , SÖZ DİNLEMESİNİ, KÜSTAHLIK ETMEMESİNİ, DÜRÜST VE ÇALIŞKAN, UYSAL OLMASINI BEKLERLER.

18 PEKİ GENÇLER NE YAPSIN ?... ONLAR ANNE VE BABALARINDAN GÖREMEDİKLERİNİ ; DÜŞÜNCELERİNİN, ANLAYIŞLARININ, ADAM YERİNE KONMALARININ, SÖZ HAKLARININ, ÖZGÜR DÜŞÜNCELERİNİN CİDDİYE ALINMASINI ÖĞRETMENLERİNDEN BEKLİYORLAR. ÖĞRETMENLERİNİ SEVMEK , ONLARA GÜVENMEK İSTİYORLAR.

19 ÖĞRETMENLER VE ANTRENÖRLER : BU DELİ DOLU GENÇLERLE UĞRAŞAN ÖĞRENİM KURUMLARINDA ÖĞRETMENLİK VE SPOR KULÜPLERİNDE ANTRENÖRLÜK ZORDUR. ANCAK, HEPİMİZİN OKUL VE KULÜPLERİMİZDE HAYRANLIKLA HATIRLADIĞIMIZ ÖĞRETMEN VE ANTRENÖRLERİMİZİN, HAYATIMIZDA ÇOK ÖZEL ROLLERİ VARDIR.

20 ÖĞRENCİLERİNE DEĞER VEREN, ANLAYIŞLI VE SABIRLI BİR ÖĞRETMEN VE ANTRENÖR BU ÇAĞDA AİLESİ İLE ZATEN ARASI BOZUK OLAN GENCİN ANNE-BABASININ YERİNİ KISA SÜRE DE OLSA TUTABİLİR, KENDİSİNE ÖRNEK ALIP BENZEMEK İSTEYECEĞİ OLUMLU BİR ÖZDEŞİM FİGÜRÜ OLABİLİR. SPOR, MÜZİK VE DİĞER SANAT DALLARI, POLİTİKA VE EDEBİYAT GİBİ ÖZEL YETENEKLERİNİN ORTAYA ÇIKMASINA YARDIMCI OLABİLİR.

21 UNUTMAYALIM Kİ GENÇLER, SEVDİKLERİ ÖĞRETMENİN VE ANTRENÖRÜN DERSİNİ CAN KULAĞI İLE DİNLEYEREK İYİ NOT ALMAYA GAYRET EDERLER. SEVMEDİKLERİ ANTRENÖRÜN PEŞİNDEN GİTMEZLER. ANTRENMANI SEVSELER VE ÖZEL YETENEKLERİ OLSA BİLE ÇALIŞMAZLAR.

22 GENÇLER YALNIZ HOŞGÖRÜLÜ, ANLAYIŞLI BİR ÖĞRETMENİ VE ANTRENÖRÜ DEĞİL; TUTARLI DAVRANAN, ÖĞRENCİLERİ ARASINDA HAK YEMEYEN, ONLARA HAKARET ETMEYEN DİSİPLİNLİ VE SERT ÖĞRETMEN VE ANTRENÖRÜ DE SEVİP SAYARLAR. DUYGUSAL DURUMU İNİŞ-ÇIKIŞ GÖSTEREN, TUTARSIZ DAVRANAN, FUTBOLCULAR ARASINDA AYIRIM YAPAN ANTRENÖRLER , GEVŞEK DAVRANIP BOL NOT VERSELER DE FUTBOLCULARININ SAYGISINI VE GÜVENİNİ KAZANAMAZLAR.

23 TEŞEKKÜR EDERİM……….


"FUTBOLDA ÖĞRETME ve ÖĞRENME" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları