Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİŞ SAĞLIĞI. Dişlerimiz besinleri öğüterek küçük parçalara ayırır. Dişlerimiz görevlerine göre üçe ayrılırlar. 1. Kesici dişler 2. Köpek dişleri 3. Azı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİŞ SAĞLIĞI. Dişlerimiz besinleri öğüterek küçük parçalara ayırır. Dişlerimiz görevlerine göre üçe ayrılırlar. 1. Kesici dişler 2. Köpek dişleri 3. Azı."— Sunum transkripti:

1 DİŞ SAĞLIĞI

2 Dişlerimiz besinleri öğüterek küçük parçalara ayırır. Dişlerimiz görevlerine göre üçe ayrılırlar. 1. Kesici dişler 2. Köpek dişleri 3. Azı dişleri Turuncu Kesici dişler Mavi Köpek dişleri Sarı Azı dişleri

3 KESİCİ DİŞLER KÖPEK DİŞLERİ AZI DİŞLERİ  BESİNLERİ KESMEMİZİ VE KOPARMAMIZI SAĞLAR.  BESİNLERİ KOPARMAMIZI VE PARÇALAMAMIZI SAĞLAR.  BESİNLERİ EZMEMİZİ, ÖĞÜTMEMİZİ VE ÇİĞNEMEMİZİ SAĞLAR.

4  Çiğnenen yiyeceğin bazı içerikleri yapışkandır. Yapışkanlık uzun süre kalırsa dişlerimizde küçük delikler açılır. Havadaki mikroplar deliklerin büyümesine ve derinleşmesine neden olur. Delikler, dişlerimizin sert kısmının altındaki yapılara ulaştığında canımız acımaya başlar.

5  Mikroplar çürük dişlerdeki deliklerde yaşar. Dişin sağlam kısımlarını yiyerek deliklerin büyüyüp derinleşmesine neden olur. Diş doktorları dişteki çürük kısımları temizlerler. Dişlerdeki sert dış olan kısmı yeniden gelişemez. Diş doktorları oluşan delikleri kapatmak zorundadırlar.

6  Sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki defa dişlerimizi fırçalamalıyız.  Çok fazla şeker, çikolata gibi besinleri tüketmemeliyiz.  Bol miktarda meyve, sebze, süt, yoğurt tüketmeliyiz.  Fındık, ceviz gibi sert kabuklu besinleri dişlerimizle kırmamalıyız.  Altı ayda en az bir kere diş hekimine gitmeliyiz.  Çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler tüketmemeliyiz.

7 COŞKUN UYAR


"DİŞ SAĞLIĞI. Dişlerimiz besinleri öğüterek küçük parçalara ayırır. Dişlerimiz görevlerine göre üçe ayrılırlar. 1. Kesici dişler 2. Köpek dişleri 3. Azı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları