Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

JAA ATPL Eğitimi (METEOROLOJİ) Hazırlayan: İbrahim ÇAMALAN Meteoroloji Mühendisi 2012.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "JAA ATPL Eğitimi (METEOROLOJİ) Hazırlayan: İbrahim ÇAMALAN Meteoroloji Mühendisi 2012."— Sunum transkripti:

1 JAA ATPL Eğitimi (METEOROLOJİ) Hazırlayan: İbrahim ÇAMALAN Meteoroloji Mühendisi 2012

2 Yüksek Seviye Kartları Uçuş planlaması ve brifinglerinde kullanılan orta (FL100 – 250) ve yukarı (FL100 – 450, FL250 – 600) seviye kartları uçuş süresi boyunca uçuş güzergahında karşılaşılabilecek önemli hava olayları, yüksek seviye rüzgar ve sıcaklık bilgilerini içeren kartlardır. Bu kartlarda önemli meteorolojik olayları ifade etmek için çoğunu daha önceki bölümlerde öğrendiğimiz semboller kullanılır. Dünya Saha Tahmin Merkezi (WAFC) tarafından hazırlanan bu SWC kartları, merkez telekomünikasyon imkanları ile tüm meydan meteoroloji ofislerine gönderilmektedir. Meteoroloji ofisleri aldıkları bu SWC kartları üzerinde herhangi bir değişiklik ve düzeltme yapmadan çoğaltarak kullanıcılara uçuş dokümanı olarak vermektedir.

3 SWC Hazırlayan MerkezKapsadığı SeviyeTarihi ve PeriyoduCephelerin hareket yönleri ve hızları, cepheden hareket yönüne doğru bir okla gösterilmiştir Önemli hava olaylarının sınırları, yarı dairevi çizgilerle gösterilmiştir. Açık Hava Türbülans (CAT) sahası ise kesik kesik çizgilerle sınırlandırılır ve bu sahalar ile SWC kartının alt sağ köşesine numara verilerek belirtilir. Jetstream ekseni kalın bir çizgiyle gösterilir. Çizgi uygun mesafelerde kesilerek, maksimum rüzgâr hızı, seviyesi ve yönü belirtilmiştir.

4 SYMBOLS FOR SIGNIFICANT WEATHER

5

6

7

8

9

10 Yüksek seviye rüzgar ve sıcaklık prognostik kartları Hazırlayan MerkezKapsadığı SeviyeTarihi ve Periyodu

11

12

13 Spot Wind and Temperature chart

14 LL SWC (SWL)

15 Alçak Seviye Rüzgar Kartları FL 020 FL 050 FL 100 FL 150


"JAA ATPL Eğitimi (METEOROLOJİ) Hazırlayan: İbrahim ÇAMALAN Meteoroloji Mühendisi 2012." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları