Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİGORTA Belirli bir ücret karşılığında kişilerin (kuruluşların) can ve mal varlığına bağlı menfaatlerinin veya faaliyetleri sonucu doğabilecek mali sorumluluklarının.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİGORTA Belirli bir ücret karşılığında kişilerin (kuruluşların) can ve mal varlığına bağlı menfaatlerinin veya faaliyetleri sonucu doğabilecek mali sorumluluklarının."— Sunum transkripti:

1 SİGORTA Belirli bir ücret karşılığında kişilerin (kuruluşların) can ve mal varlığına bağlı menfaatlerinin veya faaliyetleri sonucu doğabilecek mali sorumluluklarının ani ve beklenmedik riske karşı önceden ödenen prim karşılığında olası riskin sigorta mevzuatı çerçevesinde ve ölçülebilir değerler üzerinden güvence altına alındığı sisteme SİGORTA denir. PINAR SRC VE PSİKOTEKNİK MERKEZİ

2 SİGORTADA ŞAHISLAR Birinci şahıs : S igorta işlemini yaptırmak isteyen kuruluş. Birinci şahıs : S igorta işlemini yaptırmak isteyen kuruluş. İkinci şahıs : Poliçeyi tanzim eden sigorta şirketi. İkinci şahıs : Poliçeyi tanzim eden sigorta şirketi. Üçüncü şahıs : Olaydan zarar gören ve tazminat ödenebilecek kişi veya kişiler. Üçüncü şahıs : Olaydan zarar gören ve tazminat ödenebilecek kişi veya kişiler.

3 SİGORTADA ANA TİPLER ZORUNLU SİGORTALAR ZORUNLU SİGORTALAR A - Zorunlu mali sorumluluk sigortası(Trafik sigortası) A - Zorunlu mali sorumluluk sigortası(Trafik sigortası) B- Koltuk sigortası(Ferdi kaza sigortası-otobüsler için) B- Koltuk sigortası(Ferdi kaza sigortası-otobüsler için) C- Turizm taşımacılığı sigortası (Ferdi kaza sigortası) C- Turizm taşımacılığı sigortası (Ferdi kaza sigortası) D- Okul servis araçları sigortası(Ferdi kaza sigortası) D- Okul servis araçları sigortası(Ferdi kaza sigortası) E- İşyerlerinin yapmakla yükümlü olduğu sigortalar E- İşyerlerinin yapmakla yükümlü olduğu sigortalar 1- Otogalerileri 1- Otogalerileri 2- Otoparklar 2- Otoparklar 3- Ototamircileri 3- Ototamircileri 4- Otoboyacıları 4- Otoboyacıları 5- sigortalı personelliğinin olabilecek kazalarda ssknın verdiği 5- sigortalı personelliğinin olabilecek kazalarda ssknın verdiği limitin üstü için limitin üstü için İşyerlerine alabilecekleri her oto için (20metre kare alana bir oto sığabilecek şekilde hesap edilir) İşyerlerine alabilecekleri her oto için (20metre kare alana bir oto sığabilecek şekilde hesap edilir)

4 F- Yeşil kart (greng cart ) :Avrupa birliği ülkelerinde ihtas edilmiş ortak bir sigorta teşkilatıdır.Avrupa’ya gidecek her motorlu aracın yeşil kart sigortasını yaptırması zorunludur. F- Yeşil kart (greng cart ) :Avrupa birliği ülkelerinde ihtas edilmiş ortak bir sigorta teşkilatıdır.Avrupa’ya gidecek her motorlu aracın yeşil kart sigortasını yaptırması zorunludur. AB ülkelerinden ülkemize giriş yapacak olan motorlu araçların yeşil kart belgesi yok ise ülkemize ait milli bir sigorta şirketinden sigorta poliçelerini tanzim ettirmeleri zorunludur. AB ülkelerinden ülkemize giriş yapacak olan motorlu araçların yeşil kart belgesi yok ise ülkemize ait milli bir sigorta şirketinden sigorta poliçelerini tanzim ettirmeleri zorunludur.

5 G- Tehlikeli maddeler zorunlu sorumluluk sigortası G- Tehlikeli maddeler zorunlu sorumluluk sigortası H- Tüp gaz zorunlu sorumluluk sigortası(LPG) H- Tüp gaz zorunlu sorumluluk sigortası(LPG) I- Motorlu aracın yarışlara katılmasında yaptırılacak ilave sigorta. I- Motorlu aracın yarışlara katılmasında yaptırılacak ilave sigorta.

6 CAN SİGORTALARI CAN SİGORTALARI A-Hayata sigortası A-Hayata sigortası B-Sağlık sigortası B-Sağlık sigortası C-Ferdi kaza sigortası C-Ferdi kaza sigortası MAL SİGORTALARI MAL SİGORTALARI A-Kasko A-Kasko B-Yangın sigortası B-Yangın sigortası 1.Kiracının malları ile ilgili 1.Kiracının malları ile ilgili 2.Bina sahibine verilen zararla ilgili 2.Bina sahibine verilen zararla ilgili 3.Komşulara verilen zararla ilgili 3.Komşulara verilen zararla ilgili

7 C - Nakliyat sigortası C - Nakliyat sigortası D-Kötü niyetli halk hareketleri sigortası D-Kötü niyetli halk hareketleri sigortası E-Tabi afetler sigortası E-Tabi afetler sigortası F-İhtiyarı mali sorumluluk sigortası F-İhtiyarı mali sorumluluk sigortası

8 İHBAR Kazaya uğrayan kişi veya kurum tazminat hakkını kaybetmemek için sigorta şirketine Kazaya uğrayan kişi veya kurum tazminat hakkını kaybetmemek için sigorta şirketine 7 GÜN içinde müracat etmekle yükümlüdür. 7 GÜN içinde müracat etmekle yükümlüdür. Kaza günü 1. gün sayılır.Ticaret kanununa göre ihbarlar aşağıdaki şekillerde yapılır: Kaza günü 1. gün sayılır.Ticaret kanununa göre ihbarlar aşağıdaki şekillerde yapılır: 1.Telgrafla 1.Telgrafla 2.Taahütlü mektupla 2.Taahütlü mektupla 3. Noter kanalıyla 3. Noter kanalıyla

9 Kaza ile ilgili belgeler ihbarın neticesinde tazminatı ödemesi icap eden sigorta şirketine zimmetle teslim edilmelidir. Kaza ile ilgili belgeler ihbarın neticesinde tazminatı ödemesi icap eden sigorta şirketine zimmetle teslim edilmelidir. Belgelerin tam olarak teslimi gününden itibaren Belgelerin tam olarak teslimi gününden itibaren 8 İŞGÜNÜ içinde 2918 sayılı trafik yasasının 99 uncu maddesine göre tazminatın tutarını sigortalıya ödemesi icap eder. 8 İŞGÜNÜ içinde 2918 sayılı trafik yasasının 99 uncu maddesine göre tazminatın tutarını sigortalıya ödemesi icap eder.

10 ZEYİLNAME Düzenlenen her poliçe sigorta süresi içinde yeni bir teminatın eklenmesi/çıkarılması veya bir yanlışlığın düzeltilmesi için düzenlenen ve poliçenin ayrılmaz parçası olan belgedir. Düzenlenen her poliçe sigorta süresi içinde yeni bir teminatın eklenmesi/çıkarılması veya bir yanlışlığın düzeltilmesi için düzenlenen ve poliçenin ayrılmaz parçası olan belgedir.

11 MUAFİYET Sigortalının hasar iştirak (katılım payıdır).Başka bir değişle bir hasar anında sigortacının hasar tazminatı ödemekler yükümlü olmadığı kısımdır. Sigortalının hasar iştirak (katılım payıdır).Başka bir değişle bir hasar anında sigortacının hasar tazminatı ödemekler yükümlü olmadığı kısımdır.

12 OTO Her 3 teminat için aşağıdaki ayrımlar mevcuttur. Her 3 teminat için aşağıdaki ayrımlar mevcuttur. A-ARAÇ BAŞINA:Aynı anda birden fazla araç hasar görmüş ise araç başına ödenebilecek limiti belirler. A-ARAÇ BAŞINA:Aynı anda birden fazla araç hasar görmüş ise araç başına ödenebilecek limiti belirler. B-KAZA BAŞINA:Bir olay için ödenebilecek toplam limiti belirler. B-KAZA BAŞINA:Bir olay için ödenebilecek toplam limiti belirler.

13 İNDİRİMLER PLAKA İNDİRİMİ PLAKA İNDİRİMİ HASAR İNDİRİMİ;En fazla %20 verilir. HASAR İNDİRİMİ;En fazla %20 verilir. HASARLILIK İNDİRİMİ;%40 kadar verilir. HASARLILIK İNDİRİMİ;%40 kadar verilir.

14 HASARSIZLIK İNDİRİMİ Poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri arasında sigorta konusu maddi unsurda herhangi bir hasar olmaması halinde,poliçenin yenilenme aşamasında uygulama indirim oranıdır. Poliçenin başlangıç ve bitiş tarihleri arasında sigorta konusu maddi unsurda herhangi bir hasar olmaması halinde,poliçenin yenilenme aşamasında uygulama indirim oranıdır.

15 OTO A-TRAFİK SİGORTASI A-TRAFİK SİGORTASI Trafik sigortası,sigortalı aracın başkasına verdiği zararı teminat altına alan bir sigortadır.T.C sınırları içinde geçerlidir.Yapılması zorunlu bir sigorta türüdür. Trafik sigortası,sigortalı aracın başkasına verdiği zararı teminat altına alan bir sigortadır.T.C sınırları içinde geçerlidir.Yapılması zorunlu bir sigorta türüdür. Trafik sigorta teminatları Trafik sigorta teminatları 1.maddi; Üçüncü şahıslara verilen her türlü maddi hasarı kapsar. 1.maddi; Üçüncü şahıslara verilen her türlü maddi hasarı kapsar.

16 2.Tedavi;Kaza sonrasında üçüncü şahısların talep edebileceği tedavi giderlerini karşılar. 2.Tedavi;Kaza sonrasında üçüncü şahısların talep edebileceği tedavi giderlerini karşılar. 3.Sakatlanma ve Ölüm;Tedavi dışındaki ve/veya ölüm sonrasın talepleri karşılar. 3.Sakatlanma ve Ölüm;Tedavi dışındaki ve/veya ölüm sonrasın talepleri karşılar.

17 EK PRİMLER Hasarlılık;Sigorta süresi içinde yapmış olduğu hasar sayısı ile bağlantılı olarak sigorta primine ek prim uygulanır. Hasarlılık;Sigorta süresi içinde yapmış olduğu hasar sayısı ile bağlantılı olarak sigorta primine ek prim uygulanır. 1 nci kaza: %10 1 nci kaza: %10 2 nci kaza: %20 2 nci kaza: %20 3 ncü ve sonrası:%40 3 ncü ve sonrası:%40 UYGULANIR. UYGULANIR.

18 ZORUNLU KARAYOLU TAŞIMACILIK MALİ SORUMLULUK SİGORTASI Motorlu taşıtta şehirlerarası ve uluslararası seyahat eden yolcuların,duraklamalarda dahil olmak üzere,kalkış noktasından varış noktasına kadar geçecek süre içinde meydana gelecek kaza sonucu bedeni zarara uğraması halinde,Kara Yolu Taşımacılık Kanunundan doğan sorumluluğu poliçede yazılı sigorta tutarına kadar temin eder. Motorlu taşıtta şehirlerarası ve uluslararası seyahat eden yolcuların,duraklamalarda dahil olmak üzere,kalkış noktasından varış noktasına kadar geçecek süre içinde meydana gelecek kaza sonucu bedeni zarara uğraması halinde,Kara Yolu Taşımacılık Kanunundan doğan sorumluluğu poliçede yazılı sigorta tutarına kadar temin eder.

19 KASKO Kasko Sigortası zorunlu olmayıp Kasko Sigortası zorunlu olmayıp sigortalının kendini ve aracını sigortalının kendini ve aracını güvenceye aldığı sigorta güvenceye aldığı sigorta sistemidir. sistemidir. 3 Ana Teminatı kapsar 3 Ana Teminatı kapsar 1. Çarpma /Çarpışma 1. Çarpma /Çarpışma 2. Yanma 2. Yanma 3. Hırsızlık 3. Hırsızlık

20 KASKO İNDİRİMLERİ ARAÇ ÇOKLUĞU ARAÇ ÇOKLUĞU HASARSIZLIK HASARSIZLIK %30’DAN %60’A KADAR %30’DAN %60’A KADAR Alarm/immobilizer Alarm/immobilizer EK PRİMLER EK PRİMLER Hasarlılık (2 hasar) Hasarlılık (2 hasar) LPG LPG

21 ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI POLİÇE HASARI Tedavi masrafları dışında daimi Tedavi masrafları dışında daimi sakatlık ve ölüm hali için: sakatlık ve ölüm hali için: Destekten yoksun kalma tazminatı Destekten yoksun kalma tazminatı kişinin: kişinin: Yaşı Yaşı Geliri Geliri Geride kalanların desteğe muhtaçlığı Geride kalanların desteğe muhtaçlığı Kusur oranına göre hesaplanır ve poliçede belirtilen azami teminatı aşmamak kaydıyla ödenir. Kusur oranına göre hesaplanır ve poliçede belirtilen azami teminatı aşmamak kaydıyla ödenir.

22 SAKATLIK HALİ İÇİN Kusur durumunu gösterir Trafik kaza tespit tutanağı Kusur durumunu gösterir Trafik kaza tespit tutanağı Maluliyet derecesini gösteren hastane heyeti raporu Maluliyet derecesini gösteren hastane heyeti raporu Kişinin son kazanç belgesi Kişinin son kazanç belgesi

23 ÖLÜM HALİ İÇİN Kusur durumunu gösterir Trafik Kaza Tespit Tutanağı Kusur durumunu gösterir Trafik Kaza Tespit Tutanağı Ölü muayene tutanağı Ölü muayene tutanağı Veraset ilanı Veraset ilanı Vukuatlı nüfus kayıt örneği Vukuatlı nüfus kayıt örneği Son kazanç durumu gösteren belge Son kazanç durumu gösteren belge NOT:İHTİYARİ MALİ MESULİYET İSTENEN EVRAKLAR AYNIDIR. NOT:İHTİYARİ MALİ MESULİYET İSTENEN EVRAKLAR AYNIDIR.

24 TRAFİK KAZALARINDA SİGORTAYA TRAFİK KAZALARINDA SİGORTAYA VERİLECEK BELGELER VERİLECEK BELGELER YURTİÇİ YURTİÇİ A-Kazaya karışan sürücülerin ehliyetleri A-Kazaya karışan sürücülerin ehliyetleri B-Kazaya karışan sürücülerin nüfus cüzdanları B-Kazaya karışan sürücülerin nüfus cüzdanları C-Kazaya karışan sürücülerin alkol muayene raporları C-Kazaya karışan sürücülerin alkol muayene raporları D-Kazaya karışan araçların ruhsatları D-Kazaya karışan araçların ruhsatları E-Kazaya karışan araçların sigorta poliçeleri E-Kazaya karışan araçların sigorta poliçeleri F-Olay durum zabtı F-Olay durum zabtı G-Hasarla ilgili fotoğraflar G-Hasarla ilgili fotoğraflar H-Taşınan malın faturası H-Taşınan malın faturası I-Sevk irsaliyesi I-Sevk irsaliyesi

25 ULUSLAR ARASI SEVKİYAT ULUSLAR ARASI SEVKİYAT Yurtiçindekilere ilave olarak: Yurtiçindekilere ilave olarak: A-Döviz karşılığı onaylı fatura A-Döviz karşılığı onaylı fatura B-Gümrük giriş beyannamesi(ithalat halinde) B-Gümrük giriş beyannamesi(ithalat halinde) C-Gümrük çıkış beyannamesi(ihracat halinde) C-Gümrük çıkış beyannamesi(ihracat halinde) D-Tır karnesi D-Tır karnesi E-Rezerv notlu hamule senedi/gümrük tutanağı/konşimento E-Rezerv notlu hamule senedi/gümrük tutanağı/konşimento F-Çeki listesi F-Çeki listesi

26 SİGORTA POLİÇESİNİN ASLININ VERİLMESİ MD50) Yetki belgesi sahipleri, taşıt belgelerinde kayıtlı taşıtlarına ait zorunlu kara yolu taşımacılık mali zorunluluk sigortası ile yolcu taşımacılığı ile zorunlu koltuk sigorta poliçelerini bir önceki poliçenin bitim tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde yeni poliçelerini bakanlığa vermek zorundadırlar. MD50) Yetki belgesi sahipleri, taşıt belgelerinde kayıtlı taşıtlarına ait zorunlu kara yolu taşımacılık mali zorunluluk sigortası ile yolcu taşımacılığı ile zorunlu koltuk sigorta poliçelerini bir önceki poliçenin bitim tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde yeni poliçelerini bakanlığa vermek zorundadırlar.

27 GARANTİ FONU 2918 Sayılı KTK 108/1 maddesi gereği Türkiye 2918 Sayılı KTK 108/1 maddesi gereği Türkiye Sigorta ve reasünans şirketleri birliği + bankalar nezdinde Karayolu Trafik Garanti sigortası hesabı oluşturulmuştur.Bu hesabın işlerliği + kontrolu hazine müşteşarlığınca yürütülür. Sigorta ve reasünans şirketleri birliği + bankalar nezdinde Karayolu Trafik Garanti sigortası hesabı oluşturulmuştur.Bu hesabın işlerliği + kontrolu hazine müşteşarlığınca yürütülür. KTK nun 108/4 maddesi uyarınca zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigortası primlerinin % 1’i oranında katılma payı ile sigorta yaptıranların safi primlerinin %2’si oranında tahsil edilen katılma paylarından oluşmaktadır. KTK nun 108/4 maddesi uyarınca zorunlu mali mesuliyet (trafik) sigortası primlerinin % 1’i oranında katılma payı ile sigorta yaptıranların safi primlerinin %2’si oranında tahsil edilen katılma paylarından oluşmaktadır.

28 GARANTİ FONU ÖDEME ŞARTLARI A - Kazaya sebep olan aracın tespit edilememesi BEDENSEL A - Kazaya sebep olan aracın tespit edilememesi BEDENSEL B- Kazaya sebep olan aracın sigortasız olması BEDENSEL B- Kazaya sebep olan aracın sigortasız olması BEDENSEL C- Gasp edilmiş veya çalınmış bir aracın kazaya C- Gasp edilmiş veya çalınmış bir aracın kazaya sebep olması BEDENSEL sebep olması BEDENSEL D- Sigortası var fakat enflasyondan dolayı teminat D- Sigortası var fakat enflasyondan dolayı teminat tutarlarındaki artış sebebiyle zehinname tutarlarındaki artış sebebiyle zehinname yaptırmayan araçlar için BEDENSEL yaptırmayan araçlar için BEDENSEL E- Kazaya sebep olan araç sigortalı fakat E- Kazaya sebep olan araç sigortalı fakat sigortanın ödeme kabiliyeti yok ise MADDİ- BEDENSEL sigortanın ödeme kabiliyeti yok ise MADDİ- BEDENSEL

29 YURTİÇİ TAŞIYICININ MALİ SORUMLULUK SİGORTASI Yurtiçi taşıyıcının mali mesuliyet sigortası Türkiye sınırları dahilinde taşımacılık yapan nakliyeci firmaların kusurları neticesinde taşıdıkları mala verecekleri zararlardan doğan sorumluluklarını poliçede belirlenmiş bir limite kadar sigorta öder. Yurtiçi taşıyıcının mali mesuliyet sigortası Türkiye sınırları dahilinde taşımacılık yapan nakliyeci firmaların kusurları neticesinde taşıdıkları mala verecekleri zararlardan doğan sorumluluklarını poliçede belirlenmiş bir limite kadar sigorta öder.

30 AMBAR MALİ SORUMLULUK SİGORTASI Sigortacı kamyonla nakliyat gerçekleştiren sigortalısının bir kaza sonucu taşınan malda meydana gelen zarardan dolayı mal sahibine karşı olan sorumluluğunu isterse ‘kamyon klozu’ isterse daha geniş teminatlı ‘All Risks’ klozu ile teminat altına alabilir. Sigortacı kamyonla nakliyat gerçekleştiren sigortalısının bir kaza sonucu taşınan malda meydana gelen zarardan dolayı mal sahibine karşı olan sorumluluğunu isterse ‘kamyon klozu’ isterse daha geniş teminatlı ‘All Risks’ klozu ile teminat altına alabilir.

31 CMR SİGORTASI (SÖZLEŞMESİ) (ULUSLARARASI KARAYOLU MAL (ULUSLARARASI KARAYOLU MAL TAŞIMACILIĞI ANLAŞMASI) TAŞIMACILIĞI ANLAŞMASI) Taşıma işini üstlenen taşıyıcıların ile Taşıma işini üstlenen taşıyıcıların ile karayolu gerçekleştirdikleri nakliyeyi karayolu gerçekleştirdikleri nakliyeyi anlaşma imzalayan ülkelerden birine anlaşma imzalayan ülkelerden birine veya birinden yapmış olmaları veya birinden yapmış olmaları gerekir.Taşıyıcının mal sahibine ve gerekir.Taşıyıcının mal sahibine ve üçüncü kişilere olan sorumluluğu son üçüncü kişilere olan sorumluluğu son derece geniştir. derece geniştir.

32 Mallar başarısız olarak teslim alınmış olsa dahi teslimden sonra meydana gelecek ziyan ve hasarlardan taşıyıcı sorumludur. Mallar başarısız olarak teslim alınmış olsa dahi teslimden sonra meydana gelecek ziyan ve hasarlardan taşıyıcı sorumludur. Sigorta bu sorumluluğu üstlenir. Sigorta bu sorumluluğu üstlenir.


"SİGORTA Belirli bir ücret karşılığında kişilerin (kuruluşların) can ve mal varlığına bağlı menfaatlerinin veya faaliyetleri sonucu doğabilecek mali sorumluluklarının." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları