Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYARDA DOSYA YÖNETİMİ. YENİ DOSYA NASIL AÇILIR ? Bulunduğumuz alana gelip ; Farenin Sağ tuşunu tıklarız. Yeni Seçeneğini Tıklarız. Klasör Seçeneğini.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYARDA DOSYA YÖNETİMİ. YENİ DOSYA NASIL AÇILIR ? Bulunduğumuz alana gelip ; Farenin Sağ tuşunu tıklarız. Yeni Seçeneğini Tıklarız. Klasör Seçeneğini."— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYARDA DOSYA YÖNETİMİ

2 YENİ DOSYA NASIL AÇILIR ? Bulunduğumuz alana gelip ; Farenin Sağ tuşunu tıklarız. Yeni Seçeneğini Tıklarız. Klasör Seçeneğini Tıklarız. Bu şekilde yeni bir Dosya açmış oluruz.

3 DOSYA KOPYALAMA NASIL YAPILIR ? Masaüstünde kayıtlı olan dosyanın üzerine gelip farenin sağ tuşunu tıklayıp ‘Kopyala’ seçeneği seçeriz. İstediğimiz alana gelip dosyayı ‘Yapıştır’ deriz.

4 Dosyayı bulunduğu alandan tamamen kaldırıp, bir kopyasını bırakmadan başka bir dosyada yer almasını sağlamak için ; Dosyanın üzerine gelip Sağ Tıklarız. Seçenekler arasından ‘Kes’ Seçeneğini tıklarız. İstediğimiz dosyaya gelip ‘Yapıştır’ deriz.

5 Masa üstünde kayıtlı olan dosyayı gizlemek için ; 1. Dosyanın üzerine gelip farenin sağ tuşunu tıklarız, gelen seçeneklerden ÖZELLİKLER seçeneğini seçeriz. 2. Gelen seçenekler arasından GENEL seçeneğinden ‘Öznitelikler’ alanında yer alan GİZLİ seçeneğini tıklarız. Veya; Denetim masasında yer alan Klasör seçeneklerinden, Görünüm sekmesinde yer alan, gizli dosya ve klasörlerde yer alan, Gizli dosya ve klasörleri gösterme seçeneğini tıklarız. DOSYA GİZLEME NASIL YAPILIR ?

6 Gizlediğimiz dosyayı görünür hale getirmek için ; Denetim masasında yer alan Klasör seçeneklerinden, Görünüm sekmesinde yer alan, gizli dosya ve klasörlerde yer alan, Gizli dosya ve klasörleri göster seçeneğini tıklarız.

7 DOSYA SİLME Masa üstünde yer alan dosyayı silmek için ; Bulunan klasörün üstüne gelip farenin sağ tuşu tıklarız. ‘Sil’ seçeneği tıklanır. Sil seçeneği tıklandığı zaman ; ‘ Bu klasörü Geri Dönüşüm Kutusuna Taşımak istediğinize Emin misiniz ? ’ Seçeneği gelir. ‘Evet / Hayır ’ Seçenekleri altında yer alır. Burdan ‘ Evet ’ seçeneğini tıkladığımızda dosyayı ‘ Geri Dönüşüm Kutusuna ‘ göndermiş oluruz.

8 Dosyanın boyutunu,ne zaman oluşturuluduğunu,türünü,konumunu, disket boyutunu, içeriğini, özniteliklerini öğrenmek için ; Dosyanın üzerine gelip Farenin Sağ tuşunu tıkladıktan sonra, ‘Özellikler’ Seçeneğini seçeriz.

9 DOSYANIN BOYUTUNU KÜÇÜLTMEK İÇİN NE YAPARIZ ? Dosyanın üzerine gelip Sağ tık yaparız. Seçenekler arasından ‘Arşive Ekle…’ seçeneğini seçeriz.

10 Bulunan dosyayı başka bir yere göndermek için ; Dosyanın üzerine gelip sağ tık yaparız. ‘Gönder’ komutunu seçeriz. Burdan istediğimiz yeri seçer ve göndeririz.

11 Bulunan dosyanın adını değiştirmek için ; Dosyanın üzerine gelip sağ tıklarız. ‘Yeniden Adlandır’ seçeneğini seçeriz. İstediğimiz adı oluşturup Enter tuşuna bastığımızda dosya yeniden adlandırılmış olur.

12 Denetim masasındaki klasör seçenekleri ; Genel Görünüm Ara Seçeneği bulunur.

13 Genelde, Klasöre göz atma seçeneği ; Tüm klasörleri aynı pencerede aç seçeneğini tıkladığımızda ; bütün klasörleri aynı pencere (aynı sayfa) içinde açar. Her klasörü kendi penceresinde aç seçeneğindeyse ; her klasör kendi penceresinde açıılır.

14 Öğeleri tıklatma seçenekleri ; Öğeyi açmak için tek tıklat ; bu seçeneğiyle tek tıkla öğeyi açarız. Öğeyi çift tıklat ; bu seçeneği tıkladığımızda öğe çift tıklanarak açılır.

15 Gezinti bölmesi ; Tüm klasörleri göster seçeneğiyle Otomatik olarak geçerli klasöre genişlet seçeneği yer alır.

16 Ara seçeneğindeyse ; Ne arandığı, nasıl arandığı, dizinin dışındaki konumlar arandığına ulaşırız.

17

18 106502013 Özlem Erol


"BİLGİSAYARDA DOSYA YÖNETİMİ. YENİ DOSYA NASIL AÇILIR ? Bulunduğumuz alana gelip ; Farenin Sağ tuşunu tıklarız. Yeni Seçeneğini Tıklarız. Klasör Seçeneğini." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları