Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doğanın dengesi.. 1. Su Döngüsü Güneş, su döngüsünde enerji kaynağıdır. Durgun ve akar suların buharlaşması, canlılardaki terleme atmosferin su kaynağıdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doğanın dengesi.. 1. Su Döngüsü Güneş, su döngüsünde enerji kaynağıdır. Durgun ve akar suların buharlaşması, canlılardaki terleme atmosferin su kaynağıdır."— Sunum transkripti:

1

2 Doğanın dengesi..

3 1. Su Döngüsü

4

5 Güneş, su döngüsünde enerji kaynağıdır. Durgun ve akar suların buharlaşması, canlılardaki terleme atmosferin su kaynağıdır.

6 Buharlaşarak atmosfer üst katmanlarına çıkan su buharı, bulutları oluşturur. Üst katmanlarda soğuk hava ile karşılaşan su buharı yoğunlaşır.

7 Yoğunlaşan su buharı kar ve yağmur olarak yeryüzüne geri döner.

8 . Bu suların bir kısmı yüzeysel sularda birikip, bir kısmı da yer altı sularına karışmaktadır. Yer altı sularının son toplanma yeri ise deniz ve okyanuslardır. Burada toplanan sular, su döngüsüne devam eder

9 Ayrıca fotosentez yapan bitkiler kökleri ile topraktan su alır. Bu suyun bir kısmını terleme yoluyla atmosfere geri verirler. Ayrıca hayvanlarda soluk alış- verişi ile su buharı atmosfere ulaşır.

10 2. Karbon Döngüsü: Fotosentez olayında, hava­daki C0 2 yeşil bitkiler tarafından alınınca, C0 2 ‘in karbonu fotosen­tez yapan canlılara geçer. Bitkiler­den besinlerle hayvanlara aktarı­lır. Bu arada besinlerin yıkılması sonucu oluşan C0 2 tekrar atmos­fere döner.

11 Ayrıca bitki ve hay­vanların ölüleri ve artıkları, ayrıştırıcılar tarafından parçalanarak C02 oluşur. Oluşan bu C02 tekrar at­mosfere geçer.

12

13

14 3- Oksijen Döngüsü Fotosentez yapan organizmalar, C0 2 ve H 2 0 kullanılıp organik maddeleri üretirken ortama serbest 0 2 verirler. Canlıların yaptıkları oksijenli solunumda, dışarıdan 0 2 alınır. Solunum sonunda dışarıya C0 2 ve H 2 0 verilir.

15

16

17 4- Azot Döngüsü

18 Havada en fazla bulunan gaz azot gazıdır. Azot öncelikli olarak protein ve nükleik asitlerin yapısında bulunur. Bitki ve hayvanlar azot ihtiyacını direkt havadan karşılayamazlar. Havadaki azot yıldırım ve şimşek gibi hava olayları sırasında su ile birleşip toprağa bağlanır.

19 Ayrıca baklagillerin köklerinde yaşayan azot bağlayıcı bakteriler havanın serbest azotunu toprağa bağlayabilir. Bitkiler azotu topraktan, otçullar ise azotlu bitkilerden karşılar. Etçiller de otçullar ile beslenerek azot ihtiyacını karşılar.

20 Bitki ve hayvanların artık ve cesetleri ayrıştırıcı bakteriler tarafından çürütülür ve amonyağa dönüştürülür. Toprakta bulunan bazı bakteriler amonyağı bitkilerin kullanabileceği azot tuzlarına dönüştürür. Bazı bakteriler ise topraktaki fazla azotun havaya tekrar aktarımını sağlar.


"Doğanın dengesi.. 1. Su Döngüsü Güneş, su döngüsünde enerji kaynağıdır. Durgun ve akar suların buharlaşması, canlılardaki terleme atmosferin su kaynağıdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları