Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HUKUKUN DALLARI Doç. Dr. Mustafa ÇEKER. HUKUKUN DALLARI Özel Hukuk : Tarafların eşit konumda olduğu (ve kabul edildiği) hukuki ilişkilerde geçerli olan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HUKUKUN DALLARI Doç. Dr. Mustafa ÇEKER. HUKUKUN DALLARI Özel Hukuk : Tarafların eşit konumda olduğu (ve kabul edildiği) hukuki ilişkilerde geçerli olan."— Sunum transkripti:

1 HUKUKUN DALLARI Doç. Dr. Mustafa ÇEKER

2 HUKUKUN DALLARI Özel Hukuk : Tarafların eşit konumda olduğu (ve kabul edildiği) hukuki ilişkilerde geçerli olan kuralları düzenler. Özel Hukuk : Tarafların eşit konumda olduğu (ve kabul edildiği) hukuki ilişkilerde geçerli olan kuralları düzenler.İlkeleri: * Sözleşme serbestisi * Dürüstlük kuralı Kamu Hukuku : Devletin kamu gücünün sahibi sıfatıyla dahil olduğu hukuki ilişkilerde geçerli olan kuralları düzenler. Kamu Hukuku : Devletin kamu gücünün sahibi sıfatıyla dahil olduğu hukuki ilişkilerde geçerli olan kuralları düzenler. Örn. Kamulaştırma, kamu hukuku alanına ilişkin olduğu halde, bir kamu kurumu için bina kiralanması özel hukuk alanına giren bir hukuki işlemdir.

3 HUKUKUN DALLARI  KAMU HUKUKU  Anayasa Hukuku  İdare Hukuku  Ceza Hukuku  Uluslararası Hukuk  Yargılama (Usul) Hukuku  İcra İflas Hukuku  Vergi Hukuku  ÖZEL HUKUK  Medeni Hukuk  Ticaret Hukuku  Devletler Özel Hukuku

4 ANAYASA HUKUKU Devletin şeklini, yapısını, organlarının görev ve yetkilerini, bunların birbirleriyle olan ilişkilerini, kişilerin temel hak ve hürriyetlerini düzenleyen hukuk kurallarının tümüdür. Devletin şeklini, yapısını, organlarının görev ve yetkilerini, bunların birbirleriyle olan ilişkilerini, kişilerin temel hak ve hürriyetlerini düzenleyen hukuk kurallarının tümüdür. Anayasa Hukukunun kaynağını 1982 yılında yapılmış olan halk oylaması ile kabul edilen 2709 sayılı TC Anayasası oluşturmaktadır. Anayasa Hukukunun kaynağını 1982 yılında yapılmış olan halk oylaması ile kabul edilen 2709 sayılı TC Anayasası oluşturmaktadır.

5 ANAYASALARIMIZ 1876 Kanunu Esasi (Meşrutiyet) 1876 Kanunu Esasi (Meşrutiyet) 1921 Anayasası (Meclis Hükümeti) 1921 Anayasası (Meclis Hükümeti) 1924 Anayasası (Karma rejim) 1924 Anayasası (Karma rejim) 1961 Anayasası (Parlamenter rejim) 1961 Anayasası (Parlamenter rejim) 1982 Anayasası (Parlamenter rejim) 1982 Anayasası (Parlamenter rejim)

6 ANAYASANIN TEMEL İLKELERİ DEMOKRATİK DEVLET DEMOKRATİK DEVLET Halk yönetimi Halk yönetimi Çok partili siyasi hayat Çok partili siyasi hayat Temel hak ve özgürlüklere saygılı devlet Temel hak ve özgürlüklere saygılı devlet İNSAN HAKLARINA SAYGILI DEVLET İNSAN HAKLARINA SAYGILI DEVLET SOSYAL HUKUK DEVLETİ (M. 41,44,49,55,60) SOSYAL HUKUK DEVLETİ (M. 41,44,49,55,60) LAİK DEVLET (M. 24) LAİK DEVLET (M. 24) Devletin resmi bir dininin olmaması Devletin resmi bir dininin olmaması Devletin dini inanç ve ibadetlere karışmaması Devletin dini inanç ve ibadetlere karışmaması Din ve ibadet hürriyetini sağlaması Din ve ibadet hürriyetini sağlaması ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNE BAĞLI DEVLET ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNE BAĞLI DEVLET Irk, din, dil ayrımı yapılmaz Irk, din, dil ayrımı yapılmaz Türk vatan ve milletinin bölünmez bütünlüğü kabul edilir Türk vatan ve milletinin bölünmez bütünlüğü kabul edilir Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı bulunan herkes Türk kabul edilir Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı bulunan herkes Türk kabul edilir HUKUK DEVLETİ HUKUK DEVLETİ EŞİTLİK ESASINA DAYALI DEVLET EŞİTLİK ESASINA DAYALI DEVLET Kanun önünde eşitlik Kanun önünde eşitlik Kişi, aile, sınıf ve zümre ayrımı yapılmaması (imtiyaz) Kişi, aile, sınıf ve zümre ayrımı yapılmaması (imtiyaz)

7 TÜRK YASAMA SİSTEMİ CUMHURBAŞKANI TBMM (550 milletvekili) Kanun Tasarısı (Bakanlar Kurulu) Kanun Teklifi (Milletvekilleri)

8 TÜRK YÜRÜTME SİSTEMİ CUMHURBAŞKANI BAKANLAR KURULU Merkezi Yönetim Birimleri Bakanlık Valilik Kaymakamlık Yerel Yönetim Birimleri İl Özel İdareleri Belediyeler Muhtarlıklar


"HUKUKUN DALLARI Doç. Dr. Mustafa ÇEKER. HUKUKUN DALLARI Özel Hukuk : Tarafların eşit konumda olduğu (ve kabul edildiği) hukuki ilişkilerde geçerli olan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları