Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÜLKÜCÜLÜK. Ülkücülük nedir? Ülkücülük;İdealizmdir. Bizim ülkücülük anlayışımız Türk Milletini İlimde,Teknikte, Medeniyette yeryüzünün en Kuvvetli varlığı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÜLKÜCÜLÜK. Ülkücülük nedir? Ülkücülük;İdealizmdir. Bizim ülkücülük anlayışımız Türk Milletini İlimde,Teknikte, Medeniyette yeryüzünün en Kuvvetli varlığı."— Sunum transkripti:

1 ÜLKÜCÜLÜK

2 Ülkücülük nedir? Ülkücülük;İdealizmdir. Bizim ülkücülük anlayışımız Türk Milletini İlimde,Teknikte, Medeniyette yeryüzünün en Kuvvetli varlığı haline getirerek Türklüğü yüceltmektir. Türk siyasetinde özellikle 70’li ve 80’li yıllarda aktif rol alan Milliyetçi muhafazakar ideoloji kökenleri Ziya GÖKALPE kadar uzansa da gerçek anlamda kurucusu ALPARSLAN TÜRKEŞ tir. Ülkücüler kendilerini milliyetçi olarak tanımlarlar ve ırki Kökene dayanan millet anlayışını değil kültür kökenli millet anlayışını benimserler. Ülkücülük günümüzde sadece Türkiye de değil Türk Dünyasında (Irak Türkmenleri, Azeriler v.b.) destek görmektedir.

3 Dokuz ışık; 1.Milliyetçilik 2.Ülkücülük 3.Ahlakçılık 4.Toplumculuk 5.İlimcilik 6.Köycülük 7.Hürriyetçilik ve Şahsiyrtçilik 8.Gelişmecilik ve Halkçılık 9.Endüstricilik ve Teknikçilik

4 Alparslan Türkeş’ten Türk Ülküsü üzerine sözler ; 1.Ülküsüz insan çamurdan farkı olmayan varlıktır. 2.Milliyetçilik reaksiyon değil aksiyondur.Dinamiktir. 3.Türklük bedenimiz, İslamiyet ruhumuzdur. Ruhsuz beden Ceset olur. 4.Biz ne başkalarına uşaklık etmek ne de başkalarını uşak olarak kullanmak isteriz. 5.İnsanlık aleminin en şerefli bir ailesi Türk Milletidir. 6.Dokuz ışık demek Türk Ülküsü demektir. 7.Her şahıs,her kişi düşmanlarımıza karşı canlı bir propaganda vasıtası olmak zorundadır. 8.Türk töresi Türk Ülküsünün ayrılmaz bir parçasıdır. 9.Hepiniz birer Türk Bayrağısınız.Bayrağı lekelemeyin, Kirletmeyin yere düşürmeyin.

5 Turancılık nedir ? Turancılık; Türk kavimlerini bir devlet veya birlik içinde birleştirmeyi amaçlayan bir olmak hür olmak şeklinde özetlenen bir ideolojidir.Türk kelimesinin kökü olan güçlü ve yöneten olmanın verdiği sorumlulukla dünya düzenini kurma ve koruma amacı gütmekte olan bir ideolojidir. Bu bağlamda dünyaya barış ve huzur getireceğini söyleyen ideolojilerden farkı yoktur. Türklerin bu ideolojisinin en net anlamlandığı yer Kızıl Elma Ülküsüdür. Turancıların fikirlerinin çerçevesini çizdiği ve ana hatlarını oluşturduğu söylenen Ziya Gök alp’ in ünlü sözü: Vatan ne Türkiye dir Türklere, ne Türkistan; Vatan büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan.

6

7 BAYRAK İNMEZ, VATAN BÖLÜNMEZ.

8 ALLAH TÜRK’Ü KORUSUN

9

10

11


"ÜLKÜCÜLÜK. Ülkücülük nedir? Ülkücülük;İdealizmdir. Bizim ülkücülük anlayışımız Türk Milletini İlimde,Teknikte, Medeniyette yeryüzünün en Kuvvetli varlığı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları