Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sesli izleyiniz TÜRK KADIN MARŞI Güfte ve beste: MEDİHA ŞEN SANCAKOĞLU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sesli izleyiniz TÜRK KADIN MARŞI Güfte ve beste: MEDİHA ŞEN SANCAKOĞLU."— Sunum transkripti:

1

2 Sesli izleyiniz TÜRK KADIN MARŞI Güfte ve beste: MEDİHA ŞEN SANCAKOĞLU

3 Şuna inanmak lâzımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz herşey kadının eseridir.

4 Atatürk'ün sayesinde Özgürlüğün adımıyım Türk anası payesinde Aydın bir Türk kadınıyım

5 İster yetmiş olsun yaşım İlerici ve çağdaşım Yoksa haram olur aşım Aydın bir Türk kadınıyım

6 Mukaddestir mücadelem Yurt ağlarken nasıl gülem Son bulsun ıstırap, elem Aydın bir Türk kadınıyım

7 Allahımın izni ile Hayatımı versem bile Cahil diye düşmem dile Aydın bir Türk kadınıyım

8 Şükür ben de Müslümanım Tanrı’ya tamdır imanım Türkiye’me kurban canım Aydın bir Türk kadınıyım

9 Meş'aleyiz sönemeyiz Başka rejim denemeyiz Hilafete dönemeyiz Aydın bir Türk kadınıyım

10 Türk Ulusu'nun yüksek varlığına, hangi taraftan olursa olsun, ilişildiği zaman, işte o vakit Türk kadınları Türk erkeklerinin bulunduğu her yerde hazır ve faal olacaklardır. Bu, insanlığın yüksek huzuru, sükûnu ve dünya insanlığı için lazım bir ödev olduğundandır ki, Türk kadını bunu yapacaktır ve yapagelmektedir ve yapar.

11 Ben, saygıdeğer hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacak, tersine pek çok yönlerde onların üstüne çıkacak bilgi ve kültürle donanacaklarına asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle inananlardanım.

12 Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkân, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur.

13 Daha endişesiz ve korkusuzca, daha yanlışsız olarak yürüyeceğimiz yol vardır: “Büyük Türk kadınını çalışmamızda ortak yapmak, yaşamımızı onunla birlikte yürütmek,Türk kadınını bilimsel, ahlaksal, sosyal, ekonomik yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapmak yoludur.

14 Kimse inkâr edemez ki, bu harpte ve ondan önceki harplerde milletin yaşama gücünü ayakta tutan hep kadınlarımızdır.

15 Yurdun varoluş nedenlerini hazırlayan kadınlarımız olmuş ve kadınlarımız olacaktır.Kimse inkar edemez ki bu savaşta ve ondan önceki savaşlarda ulusun yaşam yeteneğini tutan hep kadınlarımızdır. Çift süren, tarlayı eken, ormandan odun kesip getiren, ürünleri pazara götürerek paraya çeviren, aile ocaklarının dumanını tüttüren bütün bunlarla birlikte,sırtlarıyla, kağnısıyla, kucağındaki yavrusuyla,yağmur demeyip,kış demeyip, sıcak demeyip cephanenin savaş gereçlerini taşıyan hep onlar, hep o yüce, o esirgemez, o tanrısal Anadolu kadınları olmuştur.

16 Türk kızına, Türk kadınına her alanda güvenmelisiniz... Onlar anne olmasını, gerçek bir anne olmasını bildikleri kadar, medeni alemin her branşında da üstün yetenekleri ile birer uzman olmasını bilecek kadar çalışkandırlar; inançlıdırlar, gayretlidirler.

17 Onları kara çarşafın içinden çıkartıp medeniyetin gereklerinin ortasına bıraktığımız zaman, dünyadaki kadınları gölgede bırakacak kadar süratle yeni yaşamlarının gereğini yapabilirler. Kadınımızın, kızımızın yeri medeniyetin emrettiği, medeniyetin getirdiği yeniliklerin yeridir.

18 Ey kahraman Türk Kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklerde yükselmeye layıksın.

19 TÜRK GENCİ Türkiyemin asil genci Atatürk’ten bu emanet O nadide eşsiz inci sizlerindir cumhuriyet Özgürlüye sen aç kucak yarınlar size kalacak Sonsuza dek tütsün ocak sizlerindir cumhuriyet

20 Her şeye değer bu vatan sana sundu yüce atan Rahat etsin şehit yatan sizlerindir cumhuriyet Yurdumuz bizim canımız bayrağımız al kanımız Cennettir hür vatanımız sizlerindir cumhuriyet. MEDİHA ŞEN SANCAKOĞLU

21 "Türklük, benim en derin güven kaynağım, en engin övünç dayanağımdır"

22 Bu sunumu hazırlarken bana, şiiri ve bestesiyle katkı yapan aydın Türk kadını Sayın Mediha Şen Sancakoğlu’na şükranlarımı sunarım. zisikdag @ yahoo.co.uk zuhalisikdag @ superonline.com 03.09.2014 e-mail: ail


"Sesli izleyiniz TÜRK KADIN MARŞI Güfte ve beste: MEDİHA ŞEN SANCAKOĞLU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları