Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GİRİŞİMCİLİK Prof.Dr.Ali Ceylan 12 Aralık 2012 Uludağ Üniversitesi Girişimci Kimdir? İşini en iyi şekilde yapan,yeteneklerine aklını katan,risk alan,üretim.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GİRİŞİMCİLİK Prof.Dr.Ali Ceylan 12 Aralık 2012 Uludağ Üniversitesi Girişimci Kimdir? İşini en iyi şekilde yapan,yeteneklerine aklını katan,risk alan,üretim."— Sunum transkripti:

1 GİRİŞİMCİLİK Prof.Dr.Ali Ceylan 12 Aralık 2012 Uludağ Üniversitesi Girişimci Kimdir? İşini en iyi şekilde yapan,yeteneklerine aklını katan,risk alan,üretim kaynaklarını planlayan ve verimli kullanan,denetleyen,yaratıcı kişidir.

2 GİRİŞİMCİLİK AŞAMALARI BİLGİ TOPLAMA, DEĞERLENDİRME, FİZİBİLİTE HAZIRLAMA, HAREKETE GEÇME-KURULUŞ, TUTUNDURMA-BÜYÜME

3 GİRİŞİMCİNİN ÖZELLİKLERİ GİRİŞİMCİ RUH, SINIRSIZ HAYAL GÜCÜ, MERAK, SÜREKLİ DEĞİŞİM VE FIRSAT KOLLAMA, DEĞİŞİM ODAKLI HEDEFLER BELİRLEME, DEVRİMCİ, SORUNLARI ÖNCEDEN GÖRME VE ÖNLEM ALMA, FARKLI İŞLER YAPMA VEYA İŞLERİ FARKLI YAPMA,

4 GİRİŞİMCİNİN ÖZELLİKLERİ HAREKETE GEÇEN, HEDEFE ULAŞANA KADAR ÇALIŞAN VE PES ETMEYEN, DEĞİŞİMİ PLANLAYAN VE YÖNETEN. DÜRÜST OLAN,EMPATİ YAPAN, AÇIK FİKİRLİ OLAN VE ÇEVRESİNE GÜVEN VEREN. İŞİ ÇOK İYİ BİLEN.

5 GİRİŞİMCİLİĞİN ÖNEMİ SERMAYE VE TEKNOLOJİYİ YÖNLENDİRMEK, MALİYETLERİ DÜŞÜRMEK, YENİLİKÇİLİK, TOPLUMUN YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK.

6 TÜRKİYE’DE GİRİŞİMCİLİK AHİ ÖRGÜTLERİ TÜRKLERİN GİRİŞİMCİ OLDUKLARINI GÖSTERİR. OSMANLI’DA TÜRKLER TİCARET VE SANATIN DIŞINDA BIRAKILMIŞTIR. OSMANLI’NIN SON DÖNEMLERİNDE TÜRKLERE GİRİŞİMCİLİK ŞANSI VERİLMİŞTİR.

7 TÜRKİYE’DE GİRİŞİMCİLİK 1913 TEŞVİK-İ SANAYİ KANUNU, 1920 ANADOLU’DA 76 A.Ş. VARDI. KONYA’DA 19,BURSA’DA 3 A.Ş. 1923 İZMİR İKTİSAT KONGRESİNDE ALINAN KARARLARDAN BİRİSİ DE TÜRKLER ARASINDA GİRİŞİMCİLİĞİ TEŞVİK ETMEKTİR.

8 TÜRKİYE’DE GİRİŞİMCİLİK 1930-1950 DEVLETÇİ POLİTİKALAR, 1950-1970 LİBERAL POLİTİKLAR, 1970-2000 DIŞA AÇILMA DÖNEMİ, 2000- KÜRESEL REKABET DÖNEMİ

9 GİRİŞİMCİ NASIL OLUNUR? 1. EĞİTİM,-AİLE VE OKULLARDA EĞİTİM- GİRİŞİMCİLİK DERSLERİ VERİLMELİDİR. 2.GİRİŞİMCİLİK FAKÜLTELERİ VEYA 3.ÜNİVERSİTELERİ KURULMALIDIR. EĞİTİM KURUMLARI İLE İŞ DÜNYASI ARASINDAKİ İLİŞKİLER GELİŞTİRİLMELİDİR. 4.YENİLİKÇİLİK TEŞVİK EDİLMELİDİR.

10 TÜRKİYE’DE GİRİŞİMCİLİĞİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ SORUNLAR- EZBERCİ EĞİTİM- KAYITDIŞILIK, VERGİ KANUNLARINDAKİ EKSİKLİKLER, ORTAKLIK KÜLTÜRÜ İLE İLGİLİ SORUNLAR YASAL BOŞLUKLAR-TTK,SPK,BORÇLAR,İCRA İFLAS V.B. YATIRIM İKLİMİNİN AZ GELİŞMİŞLİĞİ BÜROKRATİK ENGELLER

11 BAZI SÖZLER “YILDIRIMI YAKALAYIP BİR ŞİŞEYE KOYAMAZSINIZ,AMA,BİR YILDIRIM SAVARA ÇEKEBİLİRSİNİZ” KOYAMAZSINIZ,AMA,BİR YILDIRIM SAVARA ÇEKEBİLİRSİNİZ” “İNSANLAR VE ŞİRKETLER,DEĞİŞİK HIZLARDA KOŞMAYI ÖĞRENMELİDİR” “TRAKTÖRLE FORMULA 1 YARIŞI KAZANAMAZSINIZ”

12 BAZI SÖZLER “BULUŞCULUK HER ŞEY DEMEK DEĞİLDİR.SADECE İŞİN BAŞI DEMEKTİR.” “ÇALIŞMAK EN BÜYÜK İBADETTİR.” “RİSK ALMAYI SEVMİYORSANIZ,GİRİŞİMCİ OLAMAZSINIZ.”

13 ÖMER HAYYAM’DAN “DEDİM;ARTIK BİLGİDEN YANA EKSİĞİM YOK; ŞU DÜNYANIN SIRRINA ERMİŞİZ AZ ÇOK, ŞU DÜNYANIN SIRRINA ERMİŞİZ AZ ÇOK, DERKEN AKLIM GELDİ BAŞIMA, DERKEN AKLIM GELDİ BAŞIMA, BİR DE BAKTIM: BİR DE BAKTIM: ÖMRÜM GELİP GEÇMİŞ, ÖMRÜM GELİP GEÇMİŞ, HİÇ BİR ŞEY BİLDİĞİ YOK” HİÇ BİR ŞEY BİLDİĞİ YOK”

14 SON SÖZ GİRİŞİMCİLİK,BİLMEDİĞİNİ BİLMEKTİR. GİRİŞİMCİ,PROJESİ ÇOK,PARASI AZ OLAN KİŞİDİR. GİRİŞİMCİLİĞİ EVRENSEL BOYUTTA YAPIN. BİR KAÇ YABANCI DİLİNİZ OLSUN. TEKNİK KİŞİ İSENİZ,İŞLETME DERSLERİ ALIN.


"GİRİŞİMCİLİK Prof.Dr.Ali Ceylan 12 Aralık 2012 Uludağ Üniversitesi Girişimci Kimdir? İşini en iyi şekilde yapan,yeteneklerine aklını katan,risk alan,üretim." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları