Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TROMBOSİTLER-1 2-4 µ çapında 5-7 µ 3 hacminde disk şeklinde küçük kan hücreleridir. Hemostazda ve damar endotel bütünlüğünün sağlanmasında önemli rol.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TROMBOSİTLER-1 2-4 µ çapında 5-7 µ 3 hacminde disk şeklinde küçük kan hücreleridir. Hemostazda ve damar endotel bütünlüğünün sağlanmasında önemli rol."— Sunum transkripti:

1

2 TROMBOSİTLER-1 2-4 µ çapında 5-7 µ 3 hacminde disk şeklinde küçük kan hücreleridir. Hemostazda ve damar endotel bütünlüğünün sağlanmasında önemli rol oynarlar. Kandaki normal değeri ~ 150.000-450.000 arasındadır. Kandaki değerinin azalması trombositopeni, artması trombositoz olarak adlandırılır.

3 Trombositler-2 Trombositler incelendikleri yönteme ve sıcaklığa bağlı olarak büyük değişiklikler gösterirler. Islak preparatlarda renksiz,orta derecede ışık kıran diskoid yada elipsoid yapıda görülürler. Boyanmış yayma preparatlarda ise yuvarlak,oval yada çubuk şeklindedir. Halter, golf sopası, puro biçimlerine de rastlanır.

4 Trombositler-3 Trombositler elektron mikroskoptaki görünümlerine göre üç bölgeye ayrılırlar; 1- Periferik bölge; adezyon ve agregasyon ile ilgilidir. 2- Sol-jel bölgesi; hücrenin biçim ve özelliklerini sağlar. 3- Organel bölgesi; trombositlerin salgı işlemlerine katılır.

5 Trombositler-4 Trombositlerde nükleus yoktur. Trombositlerin ortasında bir çekirdek izlenimi verecek kadar sıkı paketlenmiş azurofilik granül içeren bölgeye granülomer, Granülomerin çevresinde açık mavi boyanan stoplazma kısmına hyalomer denir.

6

7 Trombosit

8 Trombosit granüllerinin içeriği Dens granüller ADP, serotonin, Ca ++ Alfa granülleri Pıhtılaşma faktörleri (fibrinojen, faktör V) VWP, PF IV, β tromboglobulin, trombospondin, platelet kaynaklı büyüme faktörü Lizozomlar Düşük pH’ da hidrolitik enzimler

9 Trombosit sitoplazmasında bulunan aktif maddeler; 1- Aktin ve miyozin molekülleri ile trombostenin; 2- Endoplazmik retikulum (Ca ++ depolanır) ve golgi cihazı. 3- Mitokondri, ATP ve ADP oluşturabilen enzim sistemleri, 4- Prostaglandinler, 5- Fibrin stabilize edici faktör, 6- Büyüme hormonu.

10 TROMBOSİT YAPIMI-1 Trombositler Kİ’nde megakaryositlerin sitoplazmasından oluşurlar. Gelişimleri stem cell’in megakaryoblasta dönüşümü ile başlar. Bunu promegakaryosit ve megakaryosit izler. Stem cell’in megakaryoblasta dönüşümü trombopoietin aracılığı ile olur. Çoğalmaları endomitoz ile olmaktadır.

11 TROMBOPOİESİS Çapı ~15-20 µ Çapı ~35-160 µ Hacmi ~5000 µ 3 İnsan Kİ’nde vücudun her kg’ı başına ~6×10 6 megakaryosit bulunur. Her megakaryositten ~2000-7000 trombosit yapılır. Yaşam süreleri 9-11 gün

12


"TROMBOSİTLER-1 2-4 µ çapında 5-7 µ 3 hacminde disk şeklinde küçük kan hücreleridir. Hemostazda ve damar endotel bütünlüğünün sağlanmasında önemli rol." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları