Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ali Barsal 5N 1K Anne ne çok soru soruyorsun aklım karıştı ya…

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ali Barsal 5N 1K Anne ne çok soru soruyorsun aklım karıştı ya…"— Sunum transkripti:

1 Ali Barsal 5N 1K Anne ne çok soru soruyorsun aklım karıştı ya… Nerde, ne zaman, nasıl, niçin, kiminle buluşacak ve ne yapacaksınız?

2 1 K 5 N Kim? Niçin? Nasıl? Ne zaman?
Ali Barsal 1 K Niçin? Kim? Nasıl? 5 N Ne zaman? Şemalarda gösterildiği gibi 5N 1K “ne, nerede, ne zaman, nasıl, niçin” ve “kim” sorularıdır. Okuduğumuz ve dinlediğimiz metinleri daha iyi ve doğru anlamak için bu sorulara cevap vermeliyiz. Nerede? Ne?

3 Aşağıdaki metni okuyup 5N 1K sorularına birlikte cevap verelim.
Ali Barsal Aşağıdaki metni okuyup 5N 1K sorularına birlikte cevap verelim. AKVARYUM DÜKKANI Bugün mahallemize ilginç bir dükkan açıldı. Adı: “Akvaryum”. Akvaryum balıkları satıyor. Günlerdir dükkan açılış için hazırlanıyor. Tabelasını astıkları gün “İlk müşteri ben olacağım.” dedim ve bu günün gelmesini iple çektim. Sabah dükkan açılmadan önce kalktım. Kahvaltımı pencereden baka baka yedim ki dükkanın açılışını kaçırmayayım. Aydınlık yüzlü, ince bıyıklı, kirpi gibi dik saçlı, zayıf bir adam dükkanın önünde durdu, kapıyı açmaya başladı. Ben de kahvaltımı yarıda bırakıp kendimi dışarı attım. Koşarak dükkana girmeye çalışırken ayağım eşiğe takıldı, yuvarlandım. Dükkan sahibi nazik bir beyefendiydi. Beni elimden tutup kaldırdı. “Yavaş ol yavrum.” dedi. Heyecandan “İlk müşteriniz geldi mi?” diye garip bir soru döküldü dudaklarımdan. Dükkan sahibi sorumu sorunca gülümsedi. “Daha yeni açtım.” dedi. “Sen ilk müşterimsin.”

4 Mahallede açılan dükkanda ne satılıyor? Akvaryum balıkları satılıyor?
Ali Barsal Akvaryum balıkları satılıyor? Çocuk ne zaman “İlk müşterisi ben olacağım.” diyor ? Dükkanın tabelasını astıkları gün “İlk müşterisi ben olacağım.” diyor. Dükkanın sahibi nasıl bir adammış? Dükkanın sahibi aydınlık yüzlü, ince bıyıklı, kirpi gibi dik saçlı, zayıf bir adammış. Çocuk nerede düşüyor? Çocuk dükkan kapısının eşiğinde düşüyor? Çocuk düşünce onu yerden kim kaldırıyor? Çocuğu yerden dükkan sahibi kaldırıyor Dükkan sahibi niçin gülümsüyor? Dükkan sahibi çocuk garip bir soru sorduğu için gülümsüyor


"Ali Barsal 5N 1K Anne ne çok soru soruyorsun aklım karıştı ya…" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları