Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Zamanın birinde okula giden bir küçük çocuk vardı. O küçücüktü. Ve okul da koskocaman. Ve küçük çocuk, avluya açılan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Zamanın birinde okula giden bir küçük çocuk vardı. O küçücüktü. Ve okul da koskocaman. Ve küçük çocuk, avluya açılan."— Sunum transkripti:

1 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Zamanın birinde okula giden bir küçük çocuk vardı. O küçücüktü. Ve okul da koskocaman. Ve küçük çocuk, avluya açılan bir kapıdan geçip,sınıfına hemencecik girebileceğini öğrenince mutlu oldu. Ve, gözünde okul ona artık koskocaman gözükmedi.

2 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Bir sabah öğretmen dedi ki: “Bugün bir resim çizeceğiz.” Ne güzel! ‘Ne güzel!’ diye düşündü küçük çocuk. Resim yapmayı da pek severdi. Aslanlar, kaplanlar, tavuklar, inekler, trenler, gemiler. Hemen pastel boya kutusunu çıkarıverdi. Bir sürü resim çizebilirdi: Ve çizmeye koyuldu.

3 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Fakat öğretmen seslendi: Bekleyin! ‘Bekleyin! Daha hemen başlamayın! Daha hemen başlamayın!’ Herkesi süzdü, hazırlar mı diye baktı.

4 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Şimdi Şimdi’ dedi öğretmen, Çiçekler çizeceğiz. ‘Çiçekler çizeceğiz.’ “yaşasın” dedi küçük çocuk. Çiçek çizmeyi ne çok severdi. Ve güzel mi güzel çiçekler çizmeye başladı. Pembe, mavi ve turuncu boyalarıyla. Bekleyin! Fakat ‘Bekleyin!’ dedi öğretmen. Ben göstereceğim size nasıl çizeceğinizi. ‘Ben göstereceğim size nasıl çizeceğinizi.’ Onunki kırmızıydı, yeşil saplıydı. Haydi ‘Haydi’ dedi öğretmen. Artık başlayabilirsiniz. ‘Artık başlayabilirsiniz.’

5 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Küçük çocuk, öğretmenin çiçeğine baktı. Sonra da kendi çiçeğine. Kendi çiçeğini öğretmeninkinden daha çok sevmişti, Fakat bunu söyleyemedi. Defterindeki sayfayı çevirdi ve öğretmeninkine benzeyen bir çiçek çizdi. Kırmızıydı, yeşil saplıydı.

6 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Başka bir gün, Küçük çocuk kapıyı dışardan kendi başına açmıştı, Ve o anda öğretmen şöyle dedi: Bugün killi çamurla bir şeyler yapacağız. ‘Bugün killi çamurla bir şeyler yapacağız.’ Ne güzel! ‘Ne güzel!’ diye düşündü küçük çocuk. Killi çamurla oynamayı nede çok severdi.

7 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Killi çamurdan bir sürü şey yapabiliyordu: Yılanlar, kardan adamlar, filler ve fareler, arabalar ve kamyonlar. Ve bir avuç killi çamur almak için elini uzattığında, öğretmen dedi ki: Bekleyin! Daha başlama zamanı gelmedi! ‘Bekleyin! Daha başlama zamanı gelmedi!’ Herkesi süzüp, hazırlar mı diye baktı.

8 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Şimdi ‘Şimdi’ dedi öğretmen, Bir kap yapacağız. ‘Bir kap yapacağız.’ Nehoş ‘Ne hoş’ dedi küçük çocuk. Kap yapmayı ne de çok severdi. Ve her boyda türlü şekillerde kaplar yapmaya başladı. Bekleyin! Fakat ‘Bekleyin!’ dedi öğretmen. Ben göstereceğim size nasıl yapacağınızı. ‘Ben göstereceğim size nasıl yapacağınızı.’ Ve herkese gösterdi, derin bir kabın nasıl yapılacağını. Haydi ‘Haydi’ dedi öğretmen. Artık başlayabilirsiniz. ‘Artık başlayabilirsiniz.’

9 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Küçük çocuk öğretmenin kabına baktı. Sonra da kendininkine. Kendi yaptığı kabı öğretmeninkinden daha çok sevmişti. Fakat bir şey söylemedi. Elindeki killi çamuru bir top halinde yuvarladı yine. Ve öğretmeninki gibi bir kap yaptı. Derin bir kap.

10 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Ve çok geçmeden küçük çocuk hoşlandığı renklerin, çiçeklerin, kilden yapmayı düşündüğü hayvanların hiçbirinin önemli olmadığını öğrendi. Ve sadece başkalarının duygularına göre hareket etmeyi, öğretmeninin gibi yapmayı. Ve çok geçmeden kendi başına artık hiçbir şey yapmadı.

11 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Bir gün geldi Küçük çocuk ve ailesi başka bir eve taşındılar. Ve küçük çocuk başka bir şehirde, başka bir okula gidiyordu artık.

12 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Bu okul, öncekinden daha da büyüktü. Ve sınıfına avludan bir kapı da yoktu. Üst kata yüksek basamaklardan çıkmak zorundaydı. Ve uzun bir koridor boyunca gitmeliydi sınıfına.

13 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Ve daha ilk günü yeni okulunda, öğretmen seslendi Bugün bir resim çizeceğiz. ‘Bugün bir resim çizeceğiz.’ Ne güzel! ‘Ne güzel!’ dedi küçük çocuk. Ve ne yapılacağını söylemesi için öğretmeni bekledi. Fakat öğretmen, bir şey söylemedi. Sadece sınıfta sıraların arasında dolaştı.

14 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Küçük çocuğa geldiğinde Sen resim çizmek istemiyor musun? ‘Sen resim çizmek istemiyor musun?’ dedi. Evet. ‘Evet.’ Dedi küçük çocuk, Ne çizeceğiz? ‘Ne çizeceğiz?’ Sen çizmeden, ben bilemem ki? ‘Sen çizmeden, ben bilemem ki?’ dedi öğretmen. Nasıl çizmemi istiyorsunuz? ‘Nasıl çizmemi istiyorsunuz?’ diye sordu küçük çocuk. Niçin bana soruyorsun? Nasıl istiyorsan öyle. ‘Niçin bana soruyorsun? Nasıl istiyorsan öyle.’ Dedi öğretmen.

15 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Yani! Her renk olabilir mi? Yani! Her renk olabilir mi?’ diye sordu küçük çocuk. Her renk ‘Her renk’ dedi öğretmen. Eğer herkes aynı resmi çizseydi ‘Eğer herkes aynı resmi çizseydi ve aynı renkleri kullansaydı, ve aynı renkleri kullansaydı, kimin, neyi çizdiğini nasıl bilebilirdim. kimin, neyi çizdiğini nasıl bilebilirdim. Nasıl anlardım her çeşit duygularınızı. Nasıl anlardım her çeşit duygularınızı.’ Nasıl tanırdım sizleri?

16 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Bilmiyorum Bilmiyorum’ dedi küçük çocuk.

17 Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Ve kırmızı bir çiçek çizmeye başladı, Yeşil saplı


"Psikolojik Danışman Yıldıray ÇAMDEVİREN Zamanın birinde okula giden bir küçük çocuk vardı. O küçücüktü. Ve okul da koskocaman. Ve küçük çocuk, avluya açılan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları