Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GEOMETRİ SORULARINI KOLAY ÇÖZMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER  Soruyu içeren konu ve formüller iyi bir şekilde bilinmelidir.  Önceden yeterince örnek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GEOMETRİ SORULARINI KOLAY ÇÖZMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER  Soruyu içeren konu ve formüller iyi bir şekilde bilinmelidir.  Önceden yeterince örnek."— Sunum transkripti:

1

2

3 GEOMETRİ SORULARINI KOLAY ÇÖZMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER  Soruyu içeren konu ve formüller iyi bir şekilde bilinmelidir.  Önceden yeterince örnek soru çözülmelidir.  Verilen tüm bilgiler şekle yerleştirilmelidir.  Açı sorularında ikizkenar üçgen varsa tepe açısı tespit edilerek taban açıları şekilde belirlenmelidir.

4 İİkizkenar üçgen, eşkenar üçgen, ikizkenar yamuk sorularında soruyu kolay çözebilmek için bu şekillerin tepe açılarından dik inilmelidir. BBir şekilde 30,45,60,120 dereceleri varsa bunlar mutlaka kullanılmak için verilmiştir.Böyle sorularda uygun bir köşeden dik indirilerek soru çözülebilir. İİki kenarı paralel olan bir dörtgen sorusunda bir köşeden paralel olmayan kenara paralel çizilerek soru kolayca çözülebilir. ÖÖğrenilen konular mutlaka akşam tekrar edilmeli ve hafta sonu da bir tekrar yapılmalıdır. Böylece konu uzun süre hafızamızda kalacaktır.

5  Açı  Komşu Açılar  Dar Açı  Dik Açı  Geniş Açı  Bütünler Açı  Tümler Açı  Tam Açı AÇI VE AÇI ÇEŞİTLERİ

6  Başlangıç noktaları aynı olan iki ışının arasında kalan bölgeye açı denir. A O B AÇI

7  Başlangıç noktaları ve birer kolları ortak olan iki açıya komşu açılar denir.  AOB ve BOC açıları komşu açılardır. O A B C KOMŞU AÇILAR

8  Ölçüsü 0° ile 90° arasındaki açılara dar açılar denir.  0°< KLM < 90° arasındadır. K L M DAR AÇI

9  Ölçüsü 90° olan açıya dik açı denir.. A O B DİK AÇI

10  Ölçüsü 90° ile 180° arasında olan açılara geniş açı denir. 90°< ABC < 180° arasındadır. A B C GENİŞ AÇI

11  Ölçüleri toplamı 180° olan açılara bütünler açılar denir. A O B BÜTÜNLER AÇILAR


"GEOMETRİ SORULARINI KOLAY ÇÖZMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER  Soruyu içeren konu ve formüller iyi bir şekilde bilinmelidir.  Önceden yeterince örnek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları