Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nihal GÜNGÖR.   Dijital elektronikte en küçük bilgi saklayabilen birim, flip flop adı verilen devredir.  8 bitlik bir registerdaki her bit'e 1 veya.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nihal GÜNGÖR.   Dijital elektronikte en küçük bilgi saklayabilen birim, flip flop adı verilen devredir.  8 bitlik bir registerdaki her bit'e 1 veya."— Sunum transkripti:

1 Nihal GÜNGÖR

2   Dijital elektronikte en küçük bilgi saklayabilen birim, flip flop adı verilen devredir.  8 bitlik bir registerdaki her bit'e 1 veya 0 yazarak toplam 256 değişik değer yazılabilir.  Böyle 256 değişik değer alabilen bir bilgi kutucuğuna 1 bayt (byte) adı verilir. Register nedir?

3   Memory buffer register, işlemci ünitesinde bulunur.  Anında erişim deposuna transfer olmuş verileri depolar.  MAR’daki belirlenmiş adreslerin kopyasını içerir.  Bu işlemci ve bellek birimleri işlemde küçük farklılıklara etkilenmeden bağımsız hareket sağlayan bir tampon görevi görür. Memory Buffer Register(MBR)

4  Bir veri öğesi, daha sonra okuma yazma için işlemci tarafından kullanılır veya ana bellekte saklanabilir.  Daha sonra kullanıma hazır olarak MBR’de kopyalanır.  Bu kayıt diğer bileşenler için bellekten aktarılacak olan hafızanın içeriğini tutar.  Saklanacak olan bilgi hafızadaki özel bir bölümden alınır ve MBR’ye gönderilir. ALU’da işlendikten sonra tekrar MBR üzerinden hafızadaki ilgili bölüme iletilir.

5   Bir bilgisayarda verilerin işlemcide nereye gönderileeğini ve nerede saklanacağını hafıza eden bir işlemci registerıdır.  Diğer bir deyişle; MAR, verinin gitmesi gereken hafıza bölgesini tutar.  Bellek yazarken, CPU MDR’den aldığı verileri yazar ve bu verileri MAR da saklanmış adrese gonderir. Memory Address Register (MAR)

6   Instruction register, işlemcinin kontrol ünitesinde bulunan bir parçadır.  Hala yürütülen veya işlenen bilgileri depolayan birimdir.  Basit işlemcilerde, komutlar işlenirken instruction register’a yüklenir. Instruction Register

7   İnstruction buffer register, anında erişim deposuna transfer edilen verileri depolar.  Bellekten gelen komutları geçici olarak saklar.  Bu, işlemci ve bellek birimleri operasyonlarda ufak farkları etkilenmeden bağımsız olarak hareket sağlayan bir tampon olarak görev yapar. İnstruction Buffer Register (IBR)

8   Program Counter işlemcilerin içinde bir sonraki okunacak komutun bellek adresini tutan birimdir.  Tasarımın durumuna göre işlemcinin o saat vuruşunda işlediği komutun ya da bir sonraki işleyeceği komutun bellek adresini tutabilir.  Duruma göre program sayacının bellekteki bir sonraki komut yerine uzaktaki bir adres konumunu göstermesini sağlayabilir. Program counter

9   The accumulator and Multiplier quotient, ALU’da yapılan işlemlerin tutulmasını sağlar.  Örneğin, iki 40 bitlik sayı ve 80 bitlik sayının çarpılmasında en büyük değerli 40 bitlik basamaklar AC’de, en az değerli 40 bitlik basamaklar MQ’da tutulur. Accumulator and Multipler Quotient


"Nihal GÜNGÖR.   Dijital elektronikte en küçük bilgi saklayabilen birim, flip flop adı verilen devredir.  8 bitlik bir registerdaki her bit'e 1 veya." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları