Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nihal Güngör NUMBERS OF OPCODES.  Komut, bir “komut seti mimarisi(kütüphane)” tarafından önceden tanımlanmış, işlemcinin gerçekleştirdiği herhangi tek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nihal Güngör NUMBERS OF OPCODES.  Komut, bir “komut seti mimarisi(kütüphane)” tarafından önceden tanımlanmış, işlemcinin gerçekleştirdiği herhangi tek."— Sunum transkripti:

1 Nihal Güngör NUMBERS OF OPCODES

2  Komut, bir “komut seti mimarisi(kütüphane)” tarafından önceden tanımlanmış, işlemcinin gerçekleştirdiği herhangi tek bir işleme verilen addır. KOMUT NEDIR?

3  Komut seti, bir işlemcinin yürütebileceği bütün işlemlerin ve bu işlemlere ait varyasyonların listesi, yani talimatnamesidir.  Komut seti daha çok programlama ile ilgilidir; veri türlerini, komutları, kayıtları, adresleme türlerini, hafıza mimarisini, kesme, hata yakalama ve harici giriş-çıkışı (I/O) ve “opcode” denen belli tür işlemcilere ait kök komutları, yani makine dilini içerir. KOMUT SETI (INSTRUCTION SET):

4  İşlemcinin direkt olarak yürüttüğü komutların formuna denir.  “0 ve 1”lerden oluşurlar çünkü çoğunlukla makine dilinde “ikilik sistem (binary)” kullanılır.  Programlama dilindeki komutlar “çeviricilerce” işlemci tarafından yorumlanabilecek bu sayılara dönüştürülürler. MAKINE DILI (OPCODE):

5  Günümüzde, opcode’lar aracılığıyla bilgisayara kaç çeşit komut verebiliyoruz?  Maksimum kaç bitlik opcode’lar mevcuttur? SORUMUZ; ?

6  En yalın haliyle "x"-bit; işlemciye ait komutların ikilik sistemdeki uzunluğunu, yani kaç karakterden oluştuğunu ifade eder.  Yani işlemciye gelen ve işlemcinin bir seferde gerçekleştirdiği operasyona ait emir, x kadar karakterden oluşur.  Sadece komut satırları değil, hafıza hücrelerine ait adresler ve diğer veriler de x-bit uzunluğundadır.

7  Basit bir örnekle izah edece olursak; mesela "Ali gel" ve "Okul açıldı" cümlelerinin birer 32-bitlik birer komut olduğunu farzedelim.  32-bit bir işlemci veya işletim sistemi "Ali gel/Okul açıldı" komutlarını iki defada işleyebilir.  Ama 64-bit bir işlemci ve işletim sistemi ise yukarıdaki cümleyi tek seferde işeyebilecektir.

8  32 ve 64-bit komut seti mimarisinin en belirgin noktalarından biri de hafıza adreslemesidir.  İkilik sayı düzeninde 32-bit sistemde en fazla 2^32 (iki üzeri otuz iki) = 4.294.967.296 = 4 GB adette hafıza hücresi işaretlenebilir, yani adreslenebilir.

9  Daha yüksek seviye aralıklar, ek basamaklarla ilgilenebilmek için daha çok yapıya ihtiyaç duyar ve bu sebeble daha fazla karmaşıklık, ebat, yüksek güç tüketimi ve maliyet durumları oluşur.  Bu sebepten günümüzde yüksek aralığa sahip (16, 32, 64 ve 128) Cpu’lar mevcuttur.  Daha basit mikro denetleyiciler daha ucuz, daha az güç kullanan ve bu sebeple daha az ısınan yapılardır ve bu özellikler, tasarım esnasında seçilmeleri için oldukça yeterli rol oynarlar.

10  Düşük ve yüksek bit uzunluklarından, kazanç elde etmek için birçok Cpu farklı bölümleri için farklı bit genişlikleriyle tasarlanmaktadır.  Örneğin, IBM System/370 Cpu’su asıl olarak 32 bit kullanırken, gezer noktası (floating point) içerisinde 128-bit keskinlik kullanarak daha net ve daha geniş gezer nokta sayıları elde etmeyi gerçekleştirmiştir.

11  Nibble = 4 bit  Word = 16 bit  Doubleword = 32 bit  Quadword = 64 bit  Paragraph = 128 bit  2^128= 3,4028236692093846346337460743177e+38

12

13  http://www.chip.com.tr/blog/suleyman/bilgisayar- nedir_4539.html http://www.chip.com.tr/blog/suleyman/bilgisayar- nedir_4539.html  http://tr.wikipedia.org/wiki/Merkezi_i%C5%9Flem_b irimi http://tr.wikipedia.org/wiki/Merkezi_i%C5%9Flem_b irimi  KARABÜK ÜNİVERSİTESİ, TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ, MTM 305 MİKROİŞLEMCİLER (Arş. Gör. Emel SOYLU, Arş. Gör. Kadriye ÖZ) KAYNAKÇA


"Nihal Güngör NUMBERS OF OPCODES.  Komut, bir “komut seti mimarisi(kütüphane)” tarafından önceden tanımlanmış, işlemcinin gerçekleştirdiği herhangi tek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları