Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EErozyon,toprağın aşınmasını önleyen bitki örtüsünün yok edilmesi sonucu koruyucu örtüden yoksun kalan toprağın su ve rüzgarın etkisiyle aşınması.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EErozyon,toprağın aşınmasını önleyen bitki örtüsünün yok edilmesi sonucu koruyucu örtüden yoksun kalan toprağın su ve rüzgarın etkisiyle aşınması."— Sunum transkripti:

1

2

3 EErozyon,toprağın aşınmasını önleyen bitki örtüsünün yok edilmesi sonucu koruyucu örtüden yoksun kalan toprağın su ve rüzgarın etkisiyle aşınması ve taşınması olayıdır. Erozyonun başlıca nedeni, toprağı koruyan bitki örtüsünün yokolmasıdır.

4 Bitki örtüsünün yok olması, toprak kayması, sel ve çığ felaketlerini artırır.

5 Verimsizleşen ve yok olan tarım arazileri üzerinde yaşayanları besleyemez duruma gelip, kırsal kesimden kentlere doğru göçü arttırarak, büyük ekonomik ve toplumsal sorunlara yol açar.

6 Erozyon sonucu taşınan verimli topraklar, baraj göllerini doldurarak, ekonomik ömürlerini kısaltır.

7 Yeşil örtü ve toprağın elden gitmesi ile ortaya çıkan iklim değişikliği ve bozulan ekolojik denge sonucunda, vahim boyutlarda doğal varlık kaybedilerek ekonomik zarara uğratır.

8 Bitki örtüsü ve toprağın olmadığı bir yüzey, kar ve yağmur sularını emmediğinden, doğal su kaynakları düzenli ve sürekli olarak beslenemez.

9 1-Doğal dengeyi yeniden tesis etmeliyiz. Öncelikle orman varlığımızı kalite ve miktar olarak iyileştirmeliyiz. 2-Milletçe el ele vererek fidan dikmeliyiz.

10 3-Hayvan otlatmayı kontrollü yaptırmalıyız.

11 4-Meraları ıslah etmeliyiz.

12 55-Yanlış arazi kullanmayı önlemeliyiz.

13

14 www.okulevi.com Binlerce Öğrenciye sizde bir katkıda bulunarak bilgi paylaşımına destek vermek için destek@okulevi.com adresine elinizdeki slayt ve dökümanları gönderebilir, öğrencilerimize bir ışıkta siz tutabilirsiniz.destek@okulevi.com


"EErozyon,toprağın aşınmasını önleyen bitki örtüsünün yok edilmesi sonucu koruyucu örtüden yoksun kalan toprağın su ve rüzgarın etkisiyle aşınması." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları