Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ülkemizde yer sarsıntısı şeklinde meydana gelen, can ve mal kabına neden olan, en sık görülen doğal afettir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ülkemizde yer sarsıntısı şeklinde meydana gelen, can ve mal kabına neden olan, en sık görülen doğal afettir."— Sunum transkripti:

1

2 Ülkemizde yer sarsıntısı şeklinde meydana gelen, can ve mal kabına neden olan, en sık görülen doğal afettir.

3 ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER Deprem bölgelerinde binalar sert topraklar ve kayalar üzerine oturtulmalıdır. Deprem bölgelerinde binalar sert topraklar ve kayalar üzerine oturtulmalıdır. Binalar betonarme veya ahşaptan yapılmalıdır. Binalar betonarme veya ahşaptan yapılmalıdır. Binalar iki kattan fazla olmamalıdır. Binalar iki kattan fazla olmamalıdır. Gerekli kontroller yapılarak uygunsuz bina yapımları engellenmelidir. Gerekli kontroller yapılarak uygunsuz bina yapımları engellenmelidir.

4 Yağmurların çok şiddetli ve fazla yağması sonucu sık sık sel felaketleri ile karşılaşırız.

5 ÖNLEME ÇALIŞMALARI Başta orman olmak üzere mevcut bitki örtüsü iyi korunmalı Başta orman olmak üzere mevcut bitki örtüsü iyi korunmalı Çıplak yerler ağaçlandırılmalı Çıplak yerler ağaçlandırılmalı Yatak içinde hız kesici setler ve göletler yapılmalı. Yatak içinde hız kesici setler ve göletler yapılmalı.

6 Ülkemizde bol yağış alan, eğimli arazilerde yumuşak topraklar zamanla kayar ve düşerler. Bu da önemli bir afettir.

7 KORUNMA YOLLARI Yamacın doğal eğiminin bozulmaması, Yamacın doğal eğiminin bozulmaması, Yamacın mevcut bitki örtüsünün iyi korunması, çıplak yamaçların ağaçlandırılması, Yamacın mevcut bitki örtüsünün iyi korunması, çıplak yamaçların ağaçlandırılması, Eğimli arazilere destek duvarları yapılması Eğimli arazilere destek duvarları yapılması

8 Rüzgarlı havalarda kuru dalların birbirine sürtmesi yada yıldırım düşmesi gibi doğa olayları sonucunda orman yangınları çıkabilir.

9 ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER İnsanlara ağaç ve orman sevgisi aşılanmalı, ormanın yurt ekonomisine ve çevreye olan yararları konusunda bilinçlendirilerek eğitmeli İnsanlara ağaç ve orman sevgisi aşılanmalı, ormanın yurt ekonomisine ve çevreye olan yararları konusunda bilinçlendirilerek eğitmeli Gerekli emniyet ve alarm sistemi kurulmalı Gerekli emniyet ve alarm sistemi kurulmalı Orman içi yollar, haberleşme yeterli düzeye getirilmeli Orman içi yollar, haberleşme yeterli düzeye getirilmeli Yanan yerler hemen korumaya alınarak ağaçlandırılmalı Yanan yerler hemen korumaya alınarak ağaçlandırılmalı Anında müdahaleler için gerekli oluşumlar yapılarak,günümüz teknolojilerine uygun araç ve gereçler sağlanmalıdır. Anında müdahaleler için gerekli oluşumlar yapılarak,günümüz teknolojilerine uygun araç ve gereçler sağlanmalıdır.

10 Kuraklık ta tüm dünyayı tehdit eden önemli bir afet sebebidir. Dünyamızın aşırı ısınması sonucu meydana geliyor.

11 Yoğun kar yağışı olan yerlerde, dağların tepelerinden aniden aşağıya inen büyük kar kütleleri önüne çıkan her şeye zarar verir.

12 Çok şiddetli esen rüzgarlar, hem can hem de mal kaybına yol açabilecek afetlerdendir. Kasırga da denilen bu afetler daha çok okyanus kıyısındaki ülkelerde görülüyor.

13 Silindir şeklinde dönerek esen rüzgar türüdür. Hortum geçtiği yerlerde çok ciddi zararlar verir.

14 Okyanusların diplerinde meydana gelen depremler sonucu kıyıya vuran dev dalgalar oluşur. Bu dalgaların boyu 30 metreyi bulur. Koca bir şehri, kısa sürede yok edebilecek büyük bir doğal afettir.


"Ülkemizde yer sarsıntısı şeklinde meydana gelen, can ve mal kabına neden olan, en sık görülen doğal afettir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları