Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HİDROFOR MOTORLAR Kullanıldığı yerler Villalar Tatil Köyleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HİDROFOR MOTORLAR Kullanıldığı yerler Villalar Tatil Köyleri"— Sunum transkripti:

1 HİDROFOR MOTORLAR Kullanıldığı yerler Villalar Tatil Köyleri
Apartmanlar Su Basıncının yetersiz olduğu yerlerde Marka model ve tip bakımından oldukça fazla modellerde üretilen hidroforlar binalarda dairelerde villalarda site ve gökdelenlerde şebeke suyunun yeterli olmadığı durumlarda mevcut depolardan yada bahçelerdeki artezyen kuyularından basınçlı su ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılır... Bir hidrofor alacağınız zaman öncelikle Kaç daireye su temini sağlanacağı hidroforun montaj yapılacağı yer ile kat yada katlar arasında ne kadar mesafe olacağı  yatay yada dikey gidecek boruların uzunluğu suyun yol alacağı mesafedeki sürtünme payı çok iyi hesaplanmalı ve bununla birlikte bina yada dairenin tesisat borularının ne derecede açık ve sağlıklı olduğunu bilmek gerekmektedir..

2 Apartman yada daire tesisatlarınızda kireçlenme ve tıkanmadan dolayı su basınçsız yada yeterli miktarda gelmiyorsa tesisatlar gözden geçirilmeli. Apartmanlar için kullanılan hidrofor tipleri genellikle piston pompalı Hidroforlardır. bu tip hidroforlar en sağlıklı en geçerli sistemlerdir. Hidroforun sağlıklı koşullarda çalışması yüksek verim elde edilmesi için mutlaka sistemde gereksinim duyulan önlemlerin alınması gerekmektedir. Elektrik panosu, Termik Şalter, Çhekvalf, Vanalar, Su seviye kontrol cihazı (Flatör)  sistemde bunların mutlaka olması gerekiyor.

3 Tek ve çok pompalı hidroforlar Villa, apartman ve siteler   Hastane, okul ve iş merkezi Otel, sosyal tesis, ve tatil köyleri Mahalle, köy, kasaba ve satelit şehirleri Bahçe, park, sera ve çiftliklerin içme, kullanma, proses, sulama ve yangın söndürme sularının ekonomik, konforlu, güvenilir ve istenilen bir seviyede basınçlandırılmasında kullanılır. Gökdelen Site Apartman ve Villa gibi yerlerde Terkos suyunun yetersiz olduğu anlarda devreye girip basınçlı su teminini sağlamak amacıyla konuşlandırılan Makinelerdir..

4 Hidrofor için Gereksinim duyulan şeyler kat ve bina ihtiyacına göre su deposu Hidroforun çalışma kapasitesine göre elektrik hattı(Trifaze) (Monofaze) Hidrofor motorunun amperine göre motor koruma rölesi (Elektrik panosu) 1 Atü den  8-10 Atü yüksekliğe ve 1 Daireden 150 daireye kadar su basabilen hidrofor modelleri mevcuttur. Talebe göre daha fazla kapasitede su basan hidrofor çeşitleri de vardır. Yüzlerce model ve tipten oluşan Hidroforlar bilinçli tercih yapıldığı taktirde mükemmel verim elde edilebilir. Su depolarına bahçe kuyularına bağlanabilir 25 mt derinlikten emiş yapabilen çift emişli modelleride mevcuttur.

5 HİDROFOR KURULUM ŞEMASI
1-Elektrik panosu. 2-Motor elektrik bağlantı kablosu 3-Hidrofor 4-Basınç borusu üzerinde bulunması gereken chekwalf 5-Bina yada kat tesisat borusu üzerinde olması gerekli vana 6-Basınç borusu tesisat bağlantı rekoru 7-Emiş borusu tesisat bağlantı rekoru 8-Emiş borusu üzerinde mutlaka olması gereken chekwalf 9-Emiş borusu üzerinde olması gereken vana 10 Depo tesisat bağlantı rekoru 11-Hidrofor depo arasındaki tesisat borusu 12-Depo su kumanda şamandırası 13-Hidrofora kumanda edecek olan su seviye kontrol flatörü 14-Depo 15-Depoyu dolduracak şehir şebeke su bağlantısı 16-Hidroforun su basacağı bina yada kat tesisat borusu 17-Hidrofora kumanda edecek olan su seviye kontrol flatör kablosu

6 Piston Pompalı hidroforu oluşturan ekipmanlar.
PİSTON POMPALI HİDROFOR MOTOR Piston Pompalı hidroforu oluşturan ekipmanlar. 1- Çift etkili pistonlu su pompası   2- Trifaze veya monofaze elektrik motoru    3- Standartlara uygun tank (Sıcak daldırma galvaniz)    4- Basınç şalteri    5- Emniyet ventili   6- Monometre 7- Pompa vibrasyonlarını önleyici lastik takozlar   8- Emiş ve basma hortum ile kelepçeleri

7 Yukarıda görülen tipteki piston pompalı hidroforun  Lt kapasiteli tanklarıyla ve 60  daireye su basma gücüne sahiptir... Kapasite gereksinimine göre daire adedi çoğaldıkça Hidrofor ebatları da büyümektedir  30 dairenin üzerinde olan ihtiyaçlarda üretici firmalar silindir tankın üzerinde 2 adet hidrofor kafasının bağlı olduğu ve kapasitenin 60 daireye kadar çıkarıldığı hidrofor tipleri de üretmektedir.

8 Hidroforu oluşturan üst blok ta hidrofor tipine göre 1 Hp-1
Hidroforu oluşturan üst blok ta hidrofor tipine göre 1 Hp-1.5 Hp- 2 Hp 3 Hp motor gücü Trifaze ve monafaze Elektrikle çalışabilen  Döküm gövde içerisinde bulunan Krank ,Piston,Piston kolunun 2 Emiş,2 Basınç Sübapları  1 lastik pistonun ve 1 salmastra yuvasının  bulunduğu üst bloğun bağlı olduğu silindir galvaniz tank ve tanka bağlı 1 basınç şalteri ile çalışıp durmasının sağlandığı tehlike anında sistemdeki suyu tahliye etmesi için 1 emniyet valfinin  bulunduğu  tamamen mekanik aksamlardan oluşan çok sağlıklı çok verimli uzun ömürlü sorunsuz  hidroforlardır....      Depolara yada sarnıçlara bağlanabilir 7mt derinlikten su emişi sağlayabilirler.

9 PİSTON POMPALI HİDROFORLAR İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER.
İçerisinde Hidrofora kumanda edecek sigortalar kontaktör motor amperine uygun termik ve motor koruma rölesinin yer aldığı bir elektrik panosu olmalı. Depoda su seviyesini kontrol edecek bir su seviye flatörü takılmalı. Depo ya da Sarnıçlar mümkün olduğunca yakın montaj yaptırılmalı. Bu Hidroforun sağlıklı emiş yapması açısından gereklidir.

10 Sarnıç ya da kuyuya inen emiş borusunun ucuna bir klape takılmalıdır.
Tesisat bağlantılarının (boru) sistem gereksiniminin altında olmamalı çapların emiş ya da çıkış bağlantılarının altına inmemelidir. Hidrofor çıkış borusuna mutlaka bir vana bir  chekvalf konulması gerekmektedir. Depodan gelen emiş hattına vana ve  chekvalf taktırmalısınız.

11 Santrifüj Kademeli Küreli Apartman Hidroforları
Güçlü motorları ve yüksek devirleriyle Geniş kullanım sahası , 4 daireden 150 daireye kadar , tek hidrofor.  Ters akış sistemli , santrifüj pompalı olduğu için vuruntusuz çalışır. Yatay sıralı blok bağlantılı motorlar halinde seri yada ihtiyaca göre zamanlı çalışan motorlarıyla güçlü bir su akışı sağlarlar.Basınç oluşumunu sağlayan Lt değişebilir mebranlı genleşme tankı bağlantısıyla binalarda sitelerde ve yangın söndürme sistemlerinde çok önemli yer teşkil ederler.

12 Bu tip hidroforlar İhtiyaca göre çok iyi seçilmelidir
Bu tip hidroforlar İhtiyaca göre çok iyi seçilmelidir. Kullanım kapasitesi ve amacı çok iyi bilinmeli. Sessiz çalışma gücünün yanısıra güçlü motor kapasiteleriyle amaca uygun seçim yapılırsa harika bir verim elde edilir. Piston pompalı Hidroforlara nazaran biraz daha güçlü ama biraz daha sorunludurlar...! Aşırı su kullanımı olan yerlerde mutlaka genleşme tankları büyütülmeli verim artırılmalıdır.

13 SANTRİFÜJ TİPİ HİDROFORLAR İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
İçerisinde Hidrofora kumanda edecek sigortalar kontaktör motor amperine uygun termik ve motor koruma rölesinin yer aldığı bir elektrik panosu. (Bazı model Hidroforlarda Kumanda Panosu Hidroforların üzerinde mevcuttur bu durumlarda ekstra bir panoya ihtiyaç yoktur) Depoda su seviyesini kontrol edecek bir su seviye flatörü. taktırmalısınız. Depo yada Sarnıçlar mümkün olduğunca yakın montaj yaptırmalısınız. Bu Hidroforun sağlıklı emiş yapması açısından gereklidir.

14 Sarnıç yada kuyuya inen emiş borusunun ucuna bir klape takılmalıdır.
Tesisat bağlantılarının (boru) sistem gereksiniminin altında olmaması Çapların Emiş yada çıkış bağlantılarının altına inmemelidir. Hidrofor çıkış borusuna mutlaka bir vana bir Chek valf konulması gerekmektedir. Depodan gelen emiş hattına bir adet vana şayet almış olduğunuz Hidroforun emiş bağlantı hattında  Chek valf yoksa bir Chek valf taktırılmalıdır.

15 Küreli Kat ve Villa Tipi Hidroforlar.
Pek bakım gerektirmeyen sessiz çalışan 6-7 mt derinlikten su emişi yapabilen çeşitli ebatlarda ve tiplerde Trifaze ve Monofaze elektrikle çalışabilen İhtiyaca göre doğru bir seçim yapılırsa uzun süre ihtiyacınızı karşılayabilecek hidroforlardır... 0,75 Hp den 1,5 ve 2 Hp motor güçlerine varan seçenekleri vardır.

16 İster Dairenizin içerisine,İster apartman bodrum katında,ister çatıda uygun bir yere ister bahçenizde bir kulübeye koyabileceğiniz her tip ve ebatta Hidroforlar piyasada mevcuttur.... Yalnız Alacağınız markanın Türk standartlarında olması Marka teşkil etmesi ve servis ağının yedek parçasının olup olmadığını bilmek gerekir.

17 KAT VE VİLLA TİPİ HİDROFORLAR İÇİN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER
İçerisinde Hidrofora kumanda edecek sigortalar kontaktör motor amperine uygun termik ve motor koruma rölesinin yer aldığı bir elektrik panosu. Depoda su seviyesini kontrol edecek bir su seviye flatörü. taktırmalıdır. Depo yada Sarnıçlar mümkün olduğunca yakın montaj yaptırmalısınız. Bu Hidroforun sağlıklı emiş yapması açısından gereklidir.

18 Tesisat bağlantılarının (boru) sistem gereksiniminin altında olmaması Çapların Emiş yada çıkış bağlantılarının altına inmemelidir. Sarnıç yada kuyuya inen emiş borusunun ucuna bir klape takılmalıdır. Hidrofor çıkış borusuna mutlaka bir vana bir  Chek valf konulması gerekmektedir. Depodan gelen emiş borusuna bir vana bir  Chek valf  taktırmalıdır.

19 KÜRELİ TİP HÜDROFORDAKİ BAZI ARIZALAR VE ÖNLEMLERİ
Küre içerisindeki balon patlamaları.ve küre içerisinde balon patlaması sonucu oluşan küre çürümeleri ve delinmeleri.Yine balon patlaması sonucunda sistemin gereksinim duyduğu basıncın balon patlamasıyla kaybolup motorun sık sık devreye girip çıkmasıyla oluşan basınç şalteli arızaları... Bazı tip hidroforlarda sistem gereksinimine uyulmaması sonucu depolarda yada sarnıçlarda su bitmesi durumlarında susuz çalışan motorun blok pervanelerinin parçalanması ve Motor ile blok gövde arasında sızdırmazlık görevi üslenen mekanik keçenin kırılma aşınma durularında Elektrik motorunun yada rulmanlarının hasar gördüğü  Motor yanması gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

20 Mutlaka Depo emiş hattına bir Chek valf ve depoda suyunu kontrol eden su seviye flatörü taktırılması gerekmektedir. Sarnıçtan emiş yapan Hidroforların emiş mesafeleri 6-7 mt civarında olduğundan bu seviyenin üzerine mümkün olduğunca çıkılmamalıdır. Boru çapları küçültülmemeli su içerisindeki borunun ucunda bulunan ve  Chek valf görevi yapan klapenin zamanla yıpranacağı pislik kaplayabileceği contasının deforme olacağı bilinmeli.

21 Muhtelif Hidrofor Arızaları
Hidrofor Çalışmıyor ? Hidrofor çalışıyor su basmıyor ? Hidrofor su emişi yapamıyor ?                      Hidrofor Durmuyor ?  Hidrofor Gürültülü Çalışıyor ?   Musluklardan aşırı basınçlı  hava geliyor ? Hidrofor Çalışıyor  duruyor fakat katlara su zayıf çıkıyor yada   alt katlar su kullandığı zamanlarda üst katlar su alamıyor.?   Santrüfüj Hidrofor gürültülü çalışıyor   Hidrofor su kullanımı olmadığı halde ara sıra kendi kendine çalışıyor.? Hidrofor Sık Sık devreye girip çıkıyor su bir gelip bir gidiyor.? Hidrofor Çalışıyor üst katlar su alamıyor ? Santrüfüj Hidrofor Çalışıyor fakat su basmıyor bsınç ibresi 2-3 bardan yukarı çıkmıyor ? Hidrofor Su akıtıyor ?

22 HİDROFOR BAKIMI Hidroforlar bünyelerinde aşırı basınç ve güçlü elektrik akımı bulunduran cihazlardır. Hidrofor üzerinde bulunan basınç şalteri kesinlikle ellenmemelidir. Her hidroforun bir çalışma basınç ayarı vardır; bu binanın yükseklik ve daire adedine göre irtifa ve su kullanım miktarı hesaplanarak min ve max olarak ayarlanır. Bakımsız bırakılan bir hidrofor çok tehlikeli kazalara neden olabilir. Kesinlikle hidrofor çalışırken yada içerisinde bar basınç varken hiç bir bağlantı sökülmemeli ve gevşetilmemelidir.

23 Hidroforların sağlığı açısından 6 ayda bir bakım yaptırılmalıdır.
Piston pompalı hidroforlarda yağ değişimleri salmastra yuvalarının sıkılması hava yastığı oranın ayarı  muntazam aralıklarla yapılmalıdır. Santrifüj küreli hidroforlarda küre içerisinde bulunan balonun havası kürenin üst kısmında bulunan subab vasıtasıyla kontrol edilebilir. Kesinlikle sistem devrede iken yada içerisinde basınç varken küreyi sökülmez. Küreye hava basmanız gerekiyorsa bunu hidroforu kapatıp bir musluk açarak hidrofor içersindeki basınç sıfıra indirdikten sonra yapılmalıdır. Santrifüj hidroforlarda basınç şarteri nipeli ve basınç şalter yuvası 3-4 yılda bir sökülüp içerinde oluşan çamur ve kireç tabakası temizlenmelidir.

24 DOĞRU HİDROFOR TİPİNİN SEÇİMİ
Belirli bir kullanım yeri ve ilgili işletme şartları için en uygun olan hidrofor tipinin belirlenmesinde aşağıdaki kriterler dikkate alınmalıdır : Çok kullanıcılı ve debi gereksiniminin zamana göre değişken olduğu uygulamalarda,toplam debi gereksinimini birden çok pompayla karşılamak doğrudur.Örneğin;toplam debi gereksiniminin 60 m3/h olduğu uygulamada tek pompalı bir hidrofor yerine hebirinin debi kapasitesi 20 m3/h olan 3 pompalı bir hidrofor seçilmelidir. Yedekleme fonksiyonu arzulandığında hidroforun bir pompasının devre dışı kalması durumunda,diğer pompalar toplam debi gereksinimini karşılayabilecek kapasitede seçilmelidir. Pompa kapasitesinin ve kademe sayısının seçiminde, hidroforun alt ve üst basınç işletim noktalarının,verim eğrisinin uygun bölgesinde oluşmasına dikkat edilmelidir.

25 Pompa tipinin belirlenmesinde,hidroforun çalışacağı montaj şartlarına göre NPSH karakteristiğinin uygunluğu teyit edilmelidir.Hidroforun emiş yapması gerekecekse bu durum siparişte belirtilerek ilgili yapısal önlemlerin alınması sağlanmalıdır. Pompa tipinin ve hidroforu oluşturan diğer yapı elemanlarının doğru seçimi için akışkanın fiziksel ve kimyasal özellikleri dikkate alınmalıdır. Seçilecek membranlı deponun hacmi kullanım şartlarına bağlıdır.Kesintisiz su kullanımının olduğu uygulamalarda ve frekans konvertörlü hidroforlarda depo hacmi daha küçük seçilebilirken,diğer uygulamalar için mümkün olduğunca büyük bir hacim faydalı olmaktadır.Membranlı deponun izin verilen işletme basınç sınırı,hidrofor pompalarının sıfır debide yaratabilecekleri azami sistem basıncından daha yüksek olmalıdır.

26 HESAPLAMALAR Hidrofor debisinin Q (m3/h) hesaplanması Debi hesabı kullanıcı özelliklerine göre değişiktir.Örneğin bir hastane ile bir otele veya bir iş merkezi ile bir apartmana hizmet veren hidroforların debi hesabı farklıdır.Hidroforun kullanım amacı da debi hesabında dikkate alınan diğer önemli bir husustur.Örneğin çok kullanıcılı bir apartmana ait kullanma suyu hidroforunun debi hesabıyla, bir üretim hattının proses suyunu basınçlandıran hidroforun debi hesabı birbirinden çok farklıdır.. Debi hesabında iki ana kriter vardır.Bunlardan ilki birim zamanda tüketilmesi öngörülen su hacmi diğeri de çok kullanıcılı sistemlerdeki eşzaman faktörüdür.

27 Bu iki kriterin bileşimi, kullanımın en fazla olduğu bir anda gerekli olan su debisini ifade eder ki,hidroforun debi kapasitesi bunu karşılayabilecek şekilde seçilmelidir. Kullanma suyu hidroforlarının debi hesabı kullanıcı sayısı,beher kullanıcı için birim zamanda tüketilmesi öngörülen su hacmi ve eşzaman kullanım faktörü dikkate alınarak gerçekleştirilebilmektedir. Eşzaman kullanım faktörü,çok kullanıcılı bir sistemdeki kullanıcıların kaç tanesinin aynı anda öngörülen miktarda su tüketebileceği olasılığını değerlendiren bir faktördür. Kullanıcı sayısı olarak,konutlarda yaşayan aile ve birey,işyerinde çalışan insan,hastane ve otellerde ise kullanılan yatak sayısı gibi değerler dikkate alınmaktadır.

28 Kullanma suyu hidroforunun debisinin belirlenmesinde,
Q = A x B x T x f (m3/h olarak) A= Aile sayısı ( Daire veya bağımsız konut sayısı) B= Birey sayısı / aile T= Bireyin günlük ortalama su tüketimi ( Litre / gün) F= Eş zaman kullanım faktörü formülü kullanılarak aşağıdaki değerlendirme yapılmaktadır. Türkiye’de aile başına 4 veya 5 bireyin yaşadığı ve bireylerin günlük ortalama su tüketiminin litre/gün kadar olduğu kabul edilmektedir. Ortalama su tüketimi yaşam standartlarına bağlıdır. Ortalama su tüketiminin belirlenmesinde, aşağıdaki tablolardan faydalanılabilinir.

29 Konutlarda ortalama su tüketimi
Toplu konutlar Litre/gün/birey Lüks apartmanlar Litre/gün/birey Lüks villa ve yazlıklar Litre/gün/birey Genel yerlerdeki ortalama su tüketimi Misafirhaneler Litre/gün/misafir Oteller Litre/gün/yatak Hastaneler Litre/gün/hasta Bürolar,İşyerleri 40-60 Litre/gün/çalışan Okullar 5-20 Litre/gün/öğrenci Yatılı okullar Litre/gün/öğrenci Konut ( aile ) sayısı Eşzaman kullanım faktörü 4 Daireye kadar   0,66 5 – 10 Daire 0,45 11-20 Daire 0,40 21-50 Daire 0,35 Daire 0,30 100 Daireden fazla 0,25

30 örnek problem 160 daireli bir toplu konut yerleşim biriminde Q = 160 x 4 x 150 x 0,25 = 24 m3/h hidrofor debisinin gerekli olduğu söylenebilir. Hidroforların kullanılacağı yerin özellikleri hakkında daha detaylı bilgilerin olmadığı durumlarda istatistiki diyagramlardan seçim yapmakta debi belirlenmesinde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Diyagramlardan veya hesaplanarak tespit edilen debi,hidroforun sahip olması gereken toplam debi kapasitesini belirlemektedir.Ancak pompa sayısı ve dolayısıyla her pompanın sağlaması gereken debi değeri hakkında bir bilgi vermemektedir. Buna göre,yukarıdaki örnek için seçilecek çok pompalı bir hidroforun pompalarının biri hariç diğerinin tamamı çalıştığında 24 m3/h debi elde ediyor olması gerekmektedir.

31 Örneğin; işletim için öngörülen alt basınç değerinde ( Halt ), herbiri 24 m3/h debi verebilen 2 pompalı veya beheri 12 m3/h debi verebilen 3 pompalı bir hidrofor doğru bir seçim olacaktır. ( DIN 1988 normuna göre çok pompalı hidroforların debi kapasiteleri belirlenirken,pompaların en az birinin  çalışmadığı durumlarda bile hidroforun gerekli debiye ulaşabilmesi şart koşulmaktadır.) Ancak özellikle belli kapasitelerden daha büyük hidroforların (örneğin 6 m3/h ve daha büyük) çok pompalı seçilmesinde DIN normunun öngördüğü otomatik yedekleme özelliğinin yanı sıra işletiminde elektrik tasarrufu,yüksek konfor ve güvenilirlik gibi başka önemli nedenler vardır. Bu nedenle toplam debi gereksiniminin fazla olduğu kullanma suyu hidroforlarının çok pompalı olarak seçilmesi daha doğrudur.

32 ÖRNEK BİR HİDROFOR: ARIZALARI, ALINABİLECEK ÖNLEMLERİ VE KULLANIM YERLERİ
OTOMATİK HİDROFOR POMPASI Özellikler : • Kendi havasını tahliye özelliği ( emme yüksekliği 1,2m. Dikey ) • Diyaframlı tasarımı sayesinde kuru çalışabilme • Süper sessiz • Düşük akım çekimi • Çok küçük hacim kaplama • Kolay montaj Pompa dizaynı : Karşılıklı çift odacıklı diyafram sistemi Pompa tahriki : Rulmanlı eksantrik Emme yüksekliği : 1,2 metre Portlar : ½” hortum Motor : Devamlı mıknatıslı doğru akım motor Ağırlık : 1,5 kilogram Boyutlar : 206mm.(uzunluk) X 83mm.(genişlik) X 95mm.(yükseklik)

33 Pompa Performans Değerleri / Elektriksel Özellikler
DEVREYE psi (BAR) VOLTAJ GPM/LPM GİRİŞ ÇIKIŞ 10psi (0,7bar) SİGORTA AMPER 12Vdc / (1.4) 40 (2.1) 24Vdc / (1.4) 40 (2.1) 12Vdc / (1.7) 20 (1.4) 24Vdc / (1.7) 20 (1.4) 12Vdc / switch yok 24Vdc / switch yok Karavanlar İçin Kullanılan Hidrofor Otomatik hidrofor, kendi kendine yeterli tekne ve karavanlar için tasarlanmıştır. Sistem tamamen otomatik olarak çalışır. Pompa bir musluğun açılması ile devreye girer, tanktan musluğa düzgün bir su akışı sağlar; musluğun kapanmasıyla pompa durur. Otomatik Şaltersiz Hidrofor Motoru Otomatik şalteri olmayan hidrofordur ve otomatik olarak pompa durmaz. Işıklı bir aç-kapa şalteri; sisteme takılması önerilir ki; pompa kullanılmadığında kapalı pozisyonda beklesin. Pompa uzun süreli periyotlarda kendisine hasar vermeden kuru çalışabilme (sıvısız kalma), yeteneğine sahiptir fakat bu olay sebepsiz yere akülerin boşalmasına sebep olacaktır.

34 MONTAJ : Pompa kuru emme özelliğine sahip olduğundan; tatlı su tankını alt veya üst seviyesinde; kuru bir yer olması şartı ile monte edilebilir. Pompayı; motor bölümü ileride oluşabilecek bir su sızıntısı şansını yok etmek amacıyla yukarıda kalacak şekilde ya da yatay pozisyonda ve her zaman kolayca ulaşabilecek bir yere monte edilmelidir. Dikkat : Montaj vidaları lastik ayak takozlarını ezmeyecek şekilde sıkılmalıdırlar ki ses ve titreşim en az düzeyde olsun. POMPALAMA : Sert boru yerine tercihen takviyeli plastik tipte hortum kullanılmalıdır. Gene de bakır boru kullanılacaksa pompaya yakın kısa bir mesafede esnek hortum kullanılabilir ki gereksiz titreşim ve pompa sesi diğer mahallere iletilmesin. Hortumların tüm uçlarını kaliteli paslanmaz çelik hortum kelepçeleri ile sıkarak su sızıntısı ve sistemin hava alması önlenmelidir. NOT : Emme hortumun en az 13mm. takviyeli plastikten olmasına dikkat edilmelidir. Ana dağıtım hortumunun 13mm. ve bağımsız musluk hortumlarının her birinin 10mm. den küçük olmamasına dikkat edilmelidir. Pompayı sudaki pisliklerden korumak için uygun bir filtreyi pompa girişinden önce bağlanmalıdır. Bu filtre periyodik olarak temizlik ve tıkanma açısından kontrol edilmelidir. Tatlı su tankının mutlaka hava girişine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Hidrolik titreşimden kaynaklanabilecek gereksiz sesleri kesmek için; emme ve basma hortumlarını köpük lastiklerle sarmak gerekir. Suyun akışında gereksiz engellemelere yol açacak aşırı sayıda adaptör kullanımlardan ve kıvrımlardan kaçınılmalıdır. Periyodik olarak muslukların çıkış süzgeçlerinin temizlenmesi gerekmektedir.

35 UYARI : Yangın Tehlikesi
UYARI : Yangın Tehlikesi. Elektrik tesisatının belirli elektrik standartlarına uymasına, doğru seçilmiş bir sigortanın takılmış olmasına ve devre kesici şalter takılmış olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Yanlış kablo kullanımı yangına neden olup yaralanmaya veya ölüme sebep olabilir. UYARI : Patlama Tehlikesi. Yakıt veya benzeri yanıcı hiçbir mamul kesinlikle pompalanmaz. Böyle bir şey yapılması patlamaya yol açarak yaralanmaya veya ölüme sebep olabilir. ELEKTRİK TESİSATI : Pompa için bağımsız bir şalter monte edilir. Uzun süreler kullanılmayacaksa, veya depoda su biterse şalter kapatıılmalıdır. Bütün elektrikli cihazlar gibi pompa da sigorta ile korunmalıdır. Kullanılması gereken doğru boydaki sigortayı elektriksel özellikleri belirten yukarıdaki şemaya göre seçilmelir. Kullanılacak kablo kesitleri kullanılacak kablo boyuna göre belirlenir. Tüm işlemlerden sonra; pompa çalışırken motordaki voltajı ölçülmelidir. Her zaman pompa motoruna tam voltaj gelmelidir.

36 ÇALIŞTIRMA : 1- Tanktaki su seviyesi kontrol edilir. 2- Tüm sıcak ve soğuk su muslukları açılır. 3- Sisteme bağlanan şalter “açık” pozisyona getirilir ve hem sıcak su tankının hem de tüm su hortumlarının dolması beklenir. Tamamen kuru bir sisteme monte edip ilk defa çalıştırırken musluğu açıp pompaya tüm sistemin içindeki havayı tahliye etmesi için süre verilir, akan su devamlı ( kesintisiz ) hale geldiğinde tüm musluklar kapatılır. 4- Pompa artık otomatik operasyona hazırdır. Musluklardan biri açıldığında pompa devreye girecek; kapandığında ise devreden çıkacaktır. 5- Eğer pompa uzun bir süre kullanılmayacaksa, pompaya giden elektrik kapatılır ve bir musluk açarak sistemdeki suyun basıncı düşürülür. DİKKAT : Pompanın motoru ısınacaktır. Pompa çalışırken motor ile uzun süreli temas yanıklara yol açabilir.

37 KIŞLAMA : Pompa donma tehlikesi olan şartlarda uzun süre kullanmayacaksa sistemdeki tüm birikmiş suyu tahliye etmek gerekmektedir. Hortumları kuvvetle üflemek; pompanın içindeki çek valf mekanizmasından dolayı sağlıklı bir sonuç vermeyecektir. Tüm suyu akıtmak için aşağıdaki yolları izlenmelidir. 1- Tankın tahliye vanasını veya muslukları açarak tankın boşalana kadar pompa çalıştırılır. 2- Su sistemdeki en aşağı seviyedeki musluğu açarak tüm hortumlardaki biriken suyu da boşaltılır. 3- Yüzde yüzünü boşaltmak istenirse pompadan çıkış hortumunu çıkartılır ve motor çalıştırılır. Tesisat hortumlarını da tam boşaltmak için tüm muslukları açarak çıkış hortum ağzından kompresörle hava verilir. 4- Şimdi sistem kışlanmıştır. Çıkış hortumunu yerine takıp musluklar kapatılır.

38 Problem Çözüm Cetveli Problem : DEĞİŞGEN AKIŞ; POMPA BİR ÇALIŞIP BİR DURUYOR Çözüm : • Pompa çıkışında kısıtlama var. • Hatları ve musluk çıkış süzgeçleri tıkanma, bükülme veya dar boyut için kontrol edilmelidir. POMPA ÇALIŞIYOR FAKAT SU GELMİYOR. • Tıkalı giriş veya çıkış hatları. • Giriş hattından hava alıyor. • Delik pompa diyaframı. • Pompa valflerinde pislik var. • Pompa gövdesi çatlak veya gevşek. Problem: MOTOR ÇALIŞMIYOR • Elektrik şalteri kapalı pozisyonda. • Basınç Şalteri arızalı. • Elektriksel bağlantılarda gevşeklik, oksidasyon. • Motor arızalı.

39 Problem : BÜTÜN MUSLUKLAR KAPANDIKTAN SONRA BİLE MOTOR DURMUYOR Çözüm : • Boş su tankı. • Çıkış hatlarında sızıntı. • Arızalı basınç şalteri. • Pompa diyaframında hasar var ( su sızıyor ) DÜŞÜK BASINÇ VE DEBİ • Pompa girişinden hava alıyor. • Pompa içerisinde veya giriş çıkış hatlarında pislik birikmiş. • Düşük voltaj, oksitlenmiş bağlantılar • Aşınmış pompa yatakları, rulmanlar • Arızalı motor ( kömürler, sargı ) • Hasarlı diyafram


"HİDROFOR MOTORLAR Kullanıldığı yerler Villalar Tatil Köyleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları