Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TIBBİ CİHAZ VE BİYOMEDİKAL İŞLERİ İLE İLGİLİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TIBBİ CİHAZ VE BİYOMEDİKAL İŞLERİ İLE İLGİLİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 TIBBİ CİHAZ VE BİYOMEDİKAL İŞLERİ İLE İLGİLİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
TIBBİ CİHAZLARLA İLGİLİ MAL VE HİZMET ALIM İŞLEMLERİ 2010 / 11 SAYILI GENELGE

2 DİKKAT BU SUNUM MÜDÜRLÜĞÜMÜZE GELEN BAŞVURU DOSYALARINDAKİ EKSİKLİKLER DİKKATE ALINARAK HAZIRLANMIŞTIR. 2010 / 11 SAYILI GENELGENİN TÜMÜNÜ AÇIKLAMAZ

3 GENEL HUSUSLAR GENELGE KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEN HUSUSLAR İÇİN İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ BÜNYESİNDE; “ İL YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI ALIMLARI PLANLAMA KOMİSYONU” KURULACAKTIR. * İÇİNDE UZMAN PERSONELİNDE BULUNDUĞU EN AZ 3 VEYA DAHA FAZLA TEK SAYIDA ÜYE

4 GENEL HUSUSLAR TALEPLER KOMİSYONCA DEĞERLENDİRİLİR GEREKÇELERİ UYGUN GÖRÜLEN BAŞVURULAR BİLGİ VE GEREĞİ İÇİN TEDAVİ HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERİLİR. RED EDİLEN BAŞVURULAR BAKANLIĞA GÖNDERİLMEZ.

5 GENEL HUSUSLAR TIBBİ CİHAZ HİZMET / TIBBİ HİZMET / TIBBİ CİHAZ VE DEMİRBAŞ ÖDENEK TALEPLERİ ALINAN KARARLAR İL GÖRÜŞÜ OLARAK TEDAVİ HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRİLİR KİT VEYA SARF KARŞILIĞI CİHAZ ALIMI BAKANLIĞA BİLDİRİM YAPILMAZ KOMİSYON KARARI İHALE DOSYASINDA BULUNDURULUR

6 TIBBİ CİHAZ ALIM ESASLARI
YÜKSEK VEYA İLERİ TEKNOLOJİYE SAHİP TIBBİ CİHAZ ALIMLARINDA EK KATKI KULLANICI VE HASTALAR İÇİN AVANTAJ SAĞLAYACAK İSE “ ÜSTÜN TEKNİK ÖZELLİKLER” BAŞLIĞI ALTINDA FİAT DIŞI UNSUR KULLANILMAK SURETİYLE İHALE DOKÜMANINDA YER ALACAKTIR.

7 TIBBİ CİHAZ ALIM ESASLARI
TIBBİ CİHAZ YÖNETMELİKLERİ KAPSAMINDA ÜRÜNLERİN VEYA CİHAZLARIN SATIN ALIML ARINDA; ADAY VEYA İSTEKLİLERİN TİTUBB KAYIT VEYA BİLDİRİMİNİN ARANMASI ZORUNLUDUR. İSTEKLİ BAYİ İSE; TEDARİKÇİ FİRMANIN BAYİİ OLDUĞUNA DAİR TİTUBB KAYIT VEYA BİLDİRİMİ ARANACAKTIR. TİTUBB: T.C İLAÇ VE TIBBİ CİHAZ ULUSAL BİLGİ BANKASI

8 TIBBİ CİHAZ ALIM ESASLARI
ALIMI YAPILACAK ÜRÜN VEYA CİHAZLARIN TİTUBB’ DA TEDARİKÇİ FİRMA ALTINDA SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN KAYIT VE BİLDİRİM İŞLEMİNİN TAMAMLANMIŞ OLMA ŞARTI ARANACAKTIR. (SAĞLIK BAKANLIĞI’ NDAN ONAYLIDIR.) İBARESİ

9 TIBBİ CİHAZ ALIM ESASLARI
TIBBİ CİHAZ YÖNETMELİKLERİ KAPSAMINDA OLMAYAN ÜRÜNLER VEYA CİHAZLAR İÇİN TİTUBB KAYIT VEYA BİLDİRİMLERİ ARANMAYACAKTIR. ANCAK TEREDDÜT OLUŞAN DURUMLARDA TEDARİKÇİ FİRMANIN YÖNETMELİKLER KAPSAMINDA OLMADIĞINA DAİR BEYANI ESAS ALINARAK İŞLEM YÜRÜTÜLMELİDİR.

10 TIBBİ CİHAZ ALIM ESASLARI
İÇERİK VE ÖZELLİKLERİ İLE AYNI OLAN İKİ ÜRÜN HAKKINDA ÇELİŞKİLİ BELGE VEYA KAYITLAR BULUNMASI; ÜRÜNÜN Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri KAPSAMINA GİRİP GİRMEDİĞİ VE TIBBİ CİHAZLARIN SINIFLARI KONUSUNDA TEREDDÜTE DÜŞÜLMESİ HALİNDE SATIN ALMA SÜRECİ TAMAMLANMADAN ÖNCE ÜRÜNE VEYA CİHAZA AİT BELGELER İLAÇ VE ECZACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERİLİP GÖRÜŞ ALINACAKTIR.

11 TIBBİ CİHAZ ALIM ESASLARI
İHALE TEKLİFİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE MUAYENE / KABUL AŞAMALARINDA İLGİLİ TIBBİ CİHAZLARIN ADRESİNDEN UYARI SİSTEMİ ÇERÇEVESİNDE TAKİPLERİ YAPILACAKTIR. PİYASAYA ARZLARI DURDURULAN CİHAZLARIN ALIMLARININ YAPILMAMASINA, SATIN ALINDIKTAN SONRA PİYASAYA ARZLARI DURDURULAN CİHAZLARIN BİLDİRİLMESİNE VE KULLANILMAMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR.

12 TIBBİ CİHAZ ALIM ESASLARI
RADYASYON YAYAN CİHAZLARI, SİSTEM VE İŞLEM PAKETİ KAPSAMINDA PİYASAYA ARZ EDEN İMALATÇILAR TS EN ISO BELGESİNE SAHİP OLMALIDIR. NİHAİ HALİ VERİLEN VE KULLANIMA SUNULACAK OLAN CİHAZLARIN KALİBRASYON VE KALİTE KONTROL TESTLERİNİN (TS EN ISO / IEC STANDARDINA GÖRE) AKREDİTE OLMUŞ ÖZEL VEYA KAMU KURULUŞLARI TARAFINDAN YAPILDIĞI BELGELENDİRİLMELİDİR. *Çeşitli Tipteki Muayene Kuruluşlarının Çalıştırılması İçin Genel Kriterler Standardı

13 TIBBİ CİHAZ ALIM ESASLARI
SİSTEM İŞLEM PAKETİ BÜTÜNÜ / SİSTEMİ OLUŞTURAN HER BİR CİHAZIN CE UYGUNLUK HÜKÜMLERİNİN AYRI AYRI ARANDIĞI DURUM ANLAMINA GELMEKTEDİR. CE İŞARETİ TAŞIYAN CİHAZLARIN BİR ARAYA GELMESİDİR. (CİHAZ KOMBİNASYONU)

14 TIBBİ CİHAZ ALIM ESASLARI
TIBBİ CİHAZ YÖNETMELİKLERİ KAPSAMINDAKİ CİHAZLARIN VEYA ÜRÜNLERİN KULLANMA KILAVUZU VE ETİKET BİLGİLERİ; YÖNETMELİKLERE UYGUN OLARAK TÜRKÇE OLACAKTIR. TÜRKÇE ETİKET VE KULLANIM KILAVUZU BULUNMAYAN TIBBİ CİHAZLARIN MUAYENE VE KABUL İŞLEMLERİ YAPILMAYACAKTIR.

15 TIBBİ CİHAZ VE TIBBİ HİZMET ALIMLARI
BU CİHAZLARLA YAPILACAK HİZMETLERİN ÖNCELİKLE SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI SAĞLIK KURUM VE KURULUŞLARINDAN SAĞLANMASI, BU YÖNTEMLE İHTİYAÇ KARŞILANAMIYORSA CİHAZLARIN TEMİNİ İÇİN MAL VEYA HİZMET ALIMI YOLUNA BAŞVURULMALIDIR.

16 TIBBİ CİHAZ VE TIBBİ HİZMET ALIMLARI
HİZMET SATIN ALIMINA KARAR VERİLEN CİHAZ 10 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAYACAKTIR. BU CİHAZLARIN YAŞLARI, İMALAT TARİHİ VE SERİ NUMARASI İLE BELGELENDİRİLECEKTİR. HİZMET ALIMININ BİR YILDAN FAZLA SÜREYİ AŞMASI DURUMUNDA SÖZLEŞME SÜRESİ SONUNDA CİHAZIN YAŞININ 10 YILI GEÇMEMİŞ OLMASINA DİKKAT EDİLECEKTİR.

17 TIBBİ CİHAZ VE TIBBİ HİZMET ALIMLARI
HİZMET SATIN ALIMI YOLUYLA KURULACAK CİHAZIN HİZMETE SUNULABİLİR DURUMA GETİRİLMESİ İÇİN GEREKLİ TÜM DÜZENLEMELER YÜKLENİCİ FİRMA TARAFINDAN SAĞLANACAKTIR. BU HUSUSLARA İHALE DOKÜMANINDA YER VERİLMELİDİR.

18 TIBBİ CİHAZ VE TIBBİ HİZMET ALIMLARI
HİZMET SATIN ALINMASI YOLUYLA SAĞLANAN CİHAZ KURUMA KURULABİLECEĞİ GİBİ KURUM DIŞINDA KURULU CİHAZDAN DA HİZMET SATIN ALINABİLİR.(Bakanlıktan Ruhsat Alma Şartı Ara) CİHAZIN İŞLETİLMESİ İÇİN GEREKLİ OLAN ELEKTRİK VE SU HASTANE TARAFINDAN KARŞILANIR. CİHAZIN HER TÜRLÜ BAKIM, ONARIM, TAMİR, YEDEK PARÇA VE SARF MALZEMELERİ YÜKLENİCİ FİRMA TARAFINDAN SAĞLANIR.

19 TIBBİ CİHAZ VE TIBBİ HİZMET ALIMLARI
İYONLAŞTIRICI RADYASYON KAYNAĞI KULLANAN CİHAZLAR (Radyografi, Bilgisayarlı tomografi, mamografi, floroskopi vb.) İÇİN KURULUM AŞAMASINDA MEVZUATA GÖRE LİSANS İŞLEMLERİNİN YÜKLENİCİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLMESİNİ TEMİN ETMEK İÇİN İHALE DOKÜMANINA HÜKÜM KONULACAKTIR.

20 TIBBİ CİHAZ VE TIBBİ HİZMET ALIMLARI
HİZMET ALIMINA KONU OLAN CİHAZIN İLK MUAYENE SIRASINDA VE HİZMET ALIMI SÜRESİNCE BELİRLİ ARALIKLARLA KALİTE KONTROL TESTLERİNİN VE GEREKLİ HALLERDE KALİBRASYONLARININ YAPTIRILMASI ŞARTNAMELERDE İSTENECEKTİR. KALİTE KONTROL TESTLERİNDE İSTENİLEN DEĞERİ KARŞILADIĞI BELGELENEMEYEN CİHAZIN MUAYENE KABULÜ YAPILMAYACAKTIR.

21 TIBBİ CİHAZ VE TIBBİ HİZMET ALIMLARI
KURUMLAR; HİZMET ALINMASI DÜŞÜNÜLEN TÜM TIBBİ HİZMETLER VE TIBBİ CİHAZ HİZMETLERİ İÇİN “ Tıbbi Cihaz ve Tıbbi Hizmet Alımı İçin Başvuru Formları” DOLDURARAK, “Gerekçe Raporu” İLE BİRLİKTE TALEP YAZILARI EKİNDE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURU YAPACAKLARDIR.

22 TIBBİ CİHAZ VE TIBBİ HİZMET ALIMLARI
GEREKÇE RAPORUNDA (Ek 1/B) VE FORMLARDA (Ek-1/A) TAMAMLANMASI İSTENEN CEVAPLAR Hizmetin Kapsamı Teknik Şartname Çalıştırılması Öngörülen Personel Sayısı ve Nitelikleri Kurumda İlgili Hizmet Kapsamında Çalışan veya eğitimi / kadrosu itibariyle çalışabilecek personel sayısı ve branşları

23 TIBBİ CİHAZ VE TIBBİ HİZMET ALIMLARI
Hizmetin kurumdaki mevcut durumu ( mevcut talep ve halihazırda nasıl karşılandığı, verilen randevu süresi, kurulu kapasite, sevk edilen hasta sayısı vb.) Hizmetin kurulu olmaması halinde kurulması için öngörülen yatırım maliyeti Alımı düşünülen miktar Yaklaşık maliyeti

24 KİT VEYA SARF KARŞILIĞI CİHAZ KULLANMA UYGULAMASI
KİT VEYA SARF KARŞILIĞI KULLANILACAK CİHAZLARDA KULLANILACAK KİTLERİN TEMİNİ İÇİN MERKEZİ İDARE BÜTÇESİNDEN KAYNAK AKTARILMAZ. KİT VEYA SARF KARŞILIĞI KULLANILMAK ÜZERE ALIMINA KARAR VERİLECEK CİHAZ 10 YAŞINI GEÇMEYECEK, BU DURUM İMALAT TARİHİ VE SERİ NUMARASI İLE BELGELENDİRİLECEK. SÖZLEŞME SÜRESİ SONUNDA CİHAZIN 10 YAŞINI GEÇMEMİŞ OLMASINA DİKKAT EDİLECEK.

25 KİT VEYA SARF KARŞILIĞI CİHAZ KULLANMA UYGULAMASI
ŞARTNAMELERDE CİHAZIN ÇALIŞMADIĞI GÜNLER İÇİN ÜCRET ÖDENMEMESİ VE CEZA KESİLMESİNE İLİŞKİN HÜKÜMLER YER ALACAK. CİHAZLARIN ÇALIŞMAMASI NEDENİYLE HASTANE HİZMETLERİNİN AKSAMASI HALİNDE ALTERNATİF UYGULAMALAR ÖNCEDEN BELİRLENECEK.

26 KİT VEYA SARF KARŞILIĞI CİHAZ KULLANMA UYGULAMASI
CİHAZLARDA İÇ VE DIŞ KALİTE KONTROL PROGRAMLARI BULUNACAK VE BUNLAR İÇİN GEREKLİ KALİTE KONTROL KİTLERİ İLE DIŞ KALİTE KAYIT GİDERLERİ FİRMA TARAFINDAN KARŞILANACAK. ŞARTNAMELERDE ÖDEMELERİN GERÇEKLEŞEN TEST SAYILARI ÜZERİNDEN YAPILACAĞINA İLİŞKİN HÜKÜMLER KONULACAK.

27 KİT VEYA SARF KARŞILIĞI CİHAZ KULLANMA UYGULAMASI
CİHAZLARIN TEST KAPASİTELERİ BELİRTİLİRKEN FOTOMETRİK VE ISE ÜNİTELERİNİN SAATLİK TEST SAYISI VE TOPLAM TEST SAYISI ASGARİ DEĞERLERİ AÇIK OLARAK BELİRTİLECEKTİR. POLİKLİNİK VE YATAK KAPASİTESİ YÜKSEK HASTANELER OLASI ARIZALARDA HİZMET SUNUMUNU KESİNTİYE UĞRATMAMAK AMACIYLA YÜKSEK KAPASİTELİ TEK CİHAZ YERİNE BİRİMLERE ÖZGÜ (ACİL-POLİKLİNİK) BİRDEN FAZLA CİHAZ EDİNEBİLECEKTİR. BU İSTEM YAPILIRKEN CİHAZLARIN GÜNDE EN AZ 2 SAAT ÇALIŞACAĞI DÜŞÜNÜLMELİ, YILLIK TEST SAYISI 250 / GÜN ÜZERİNDEN HESAPLANMALI VE GEREKSİZ YERE İHTİYAÇTAN YÜKSEK KAPASİTELİ CİHAZLAR İSTENİLMEMELİDİR.

28 KİT VEYA SARF KARŞILIĞI CİHAZ KULLANMA UYGULAMASI
AYAKTAN TEDAVİ KURUMLARI, C, D, E SINIFI HASTANELER 18 PARAMETRE ÜZERİNDE KAN SAYIM CİHAZI İSTEMİ YAPAMAZLAR. RETİKÜLOSİT SAYAN CİHAZ İSTEMİ DİĞERLERİNDEN AYRI YAPILACAKTIR. SARF KARŞILIĞI CİHAZ KULLANIMI İÇİN İLGİLİ UZMAN DOKTOR KURUMDA YOK İSE ALIM YAPILMAYACAKTIR. Kuruluştan Sorumlu Olarak; (Biyokimya veya Mikrobiyoloji Uzmanı) (Biyokimya veya Mikrobiyoloji doktorası yapan personel) (Biyolog veya Kimyager personel) belirlenecek.

29 KİT VEYA SARF KARŞILIĞI CİHAZ KULLANMA UYGULAMASI
TÜM SAĞLIK KURUM VE KURULUŞLARINDA KİT VEYA SARF KARŞILIĞI CİHAZ KULLANILMASI AMACIYLA İHALEYE ÇIKMAK İÇİN; SUT FİYATLARI, TOPLAM POLİKLİNİK İLE TEST VE ANALİZ SAYILARINI KULLANARAK MALİYET-ETKİNLİK VE FAYDA KISTASLARI KULLANILACAKTIR. Bu kıstaslar yardımıyla; Biyokimya analizörü, hepatit testleri, kan sayım cihazı, idrar analizörü, TORCH grubu testleri, ELİSA sistem analizleri vb. ihtiyaç duyulan ve ihale edilecek test miktarı sayısı, sağlık hizmetinin aksamasına meydan vermeyecek şekilde belirlenecektir.

30 KİT VEYA SARF KARŞILIĞI CİHAZ KULLANMA UYGULAMASI
BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK HİZMETİ VEREN SAĞLIK KURULUŞLARI VE YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI ; KİT VEYA SARF KARŞILIĞI CİHAZ KULLANMA TALEPLERİNİ EK 2’ DE SUNULAN “ KİT VEYA SARF KARŞILIĞI CİHAZ KULLANMA UYGULAMASI İZNİ BAŞVURU FORMU” İle birlikte İl Sağlık Müdürlüğüne göndereceklerdir.

31 TIBBİ CİHAZ DAİMİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU (TCDÖİK) İZNİ :
TIBBİ CİHAZ ALIMLARI İÇİN TCDÖİK İZNİ ALINMAMASI HALİNDE İHALE VİZE İŞLEMİ YAPILMAZ TCDÖİK’ NUN İZİN TALEPLERİ İL MÜDÜRLÜĞÜ ARACILIĞIYLA SAĞLIK BAKANLIĞINA YAPILIR. BİRİM TAHMİNİ BEDELİ TL VE DAHA ÜZERİNDE OLAN TIBBİ CİHAZLAR TCDÖİK İZNİNE TABİDİR.

32 TIBBİ CİHAZ DAİMİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU (TCDÖİK) İZNİ :
TALEP EDİLEN TIBBİ CİHAZIN FİNANS KAYNAĞI (genel bütçe, döner sermaye, kredi vb.)BELİRLENMELİ, TAKİBEN KOMİSYON İZİN BAŞVURUSU YAPILMALIDIR. TCDÖİK BAŞVURULARINDA EK-3’ TEKİ BAŞVURU FORMU HER BİR CİHAZ İÇİN EKSİKSİZ OLARAK DOLDURULMALIDIR.

33 TIBBİ CİHAZ DAİMİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU (TCDÖİK) İZNİ :
EK-3 FORMU: Finans kaynağı ile ilgili bölüm doldurulmalı, Cihaz birden fazla bölümü ilgilendiriyor ise, ilgili bölüm yetkililerince talep edilen cihazın tıbbi ve teknik yönden gerekliliğini detaylı olarak açıklayan gerekçe raporu doldurulmalı (imzalanmış, onaylanmış halde) Cihazla ilgili uzman elemanlar (birden fazla bölümü ilgilendiriyor ise ilgili bölüm uzmanlarınca) tarafından hazırlanmış ve onaylanmış teknik şartname örneği olmalı,

34 TIBBİ CİHAZ DAİMİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU (TCDÖİK) İZNİ :
Piyasa araştırmasına ait değerlendirme raporu (toplanan profarma faturalarının fotokopileri ve tespit edilen tahmini fiyatla ilgili bilgiler vb) Komisyondan onay istenen cihazın o ildeki mevcut durumu belirtilecektir.

35 TIBBİ CİHAZ DAİMİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU (TCDÖİK) İZNİ :
TCDÖİK İZNİ YATIRIM İZNİNİ KAPSAMAKTA, YAKLAŞIK MALİYET VE TEKNİK ŞARTNEMENİN UYGUNLUĞUNUN ONAYLANMASI ANLAMINA GELMEMEKTEDİR. İNŞAAT DA DAHİL KOMPLE BİR ÜNİTEYE AİT CİHAZ TALEPLERİNDE FİYAT BİLGİSİNE İLAVETEN PROJE HAKKINDAKİ BİLGİLER DE GÖNDERİLECEKTİR. (DPT yatırım izni ve proje numarası, Hazine müsteşarlığı izni vb.)

36 TIBBİ CİHAZ DAİMİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU (TCDÖİK) İZNİ :
BİRDEN FAZLA TIBBİ CİHAZIN BÜTÜNLEŞMESİ İLE MEYDANA GELEN ÜNİTE TIBBİ CİHAZ SİSTEMLERİ İÇİN; SİSTEMİN TOPLAM TAHMİNİ BEDELİNİN TL’ NİN ÜZERİNDE OLMASI HALİNDE BU ÜNİTE TIBBİ CİHAZ SİSTEMİ İÇİN TCDÖİK İZNİ GEREKLİDİR. AYRICA FORM EKİNDE SİSTEMİ OLUŞTURAN CİHAZLARIN LİSTESİ VE TAHMİNİ BEDELLERİ BELİRTİLMELİDİR.

37 TIBBİ CİHAZ DAİMİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU (TCDÖİK) İZNİ :
BAKIM ONARIM İÇİN YAPILAN İŞLEMLER, KULLANILAN YEDEK PARÇALAR VE SARF MALZEMELERİ İÇİN KOMİSYON İZNİ ARANMAZ. HERHANGİ BİR CİHAZ VEYA SİSTEMİN FONKSİYONLARINI DEĞİŞTİRECEK ŞEKİLDE CİHAZIN YAPISINDA TL’ NİN ÜSTÜNDE YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER İÇİN İZİN ALINIR.

38 TIBBİ CİHAZ DAİMİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU (TCDÖİK) İZNİ :
Kurumda mevcut olan ve gerekli izinler sonrası daha önce temin edilen bir cihazın izin geçerlilik süresinde; HEK, ONARILAMAYACAK ŞEKİLDE ARIZA, TEKRAR KULLANIMA İZN VERMEYECEK ŞEKİLDE YANMA, EZİLME, DARBEYE MARUZ KALMA VB. NEDENLERLE KULLANILAMAYACAK OLMASI DURUMUNDA AYNI TEKNİK ÖZELLİKLERE HAİZ BİR CİHAZ İLE YENİLENMESİ GEREKTİĞİNDE TCDÖİK İZNİ ARANMAZ.

39 TIBBİ CİHAZ DAİMİ ÖZEL İHTİSAS KOMİSYONU (TCDÖİK) İZNİ :
İZİN TALEBİNDE BULUNAN KURUMLAR; İZİN SONRASI ALIM GERÇEKLEŞTİĞİNDE, SONUÇ BİLGİLERİNİ (CİHAZIN MARKA, MODEL, FİYAT VB. ) TCDÖİK’ NA GÖNDERECEKTİR. DAHA ÖNCE İZİN ALINIP DA O YIL İÇİNDE ALIM GERÇEKLEŞTİRİLEMEYEN CİHAZ VEYA SİSTEME AİT İZİNLER SADECE TAKİP EDEN YIL İÇİN GEÇERLİ OLACAKTIR.

40 TIBBİ CİHAZ ALIMLARI VE ÖDENEK TALEPLERİ
ÖDENEK TALEP EDEN HER BİR KURUM; Kurum Talep Formu Ek-4 / A Kurum Gerekçe Raporu Ek- 4 / B Kurum Talep Bilgileri Formu Ek-4 / C YENİ AÇILACAK KURUM VE BİNALAR İÇİN AYRICA Yeni Açılacak Kurum Ödenek Talep Formları Ek- 5 / A-B Formlarını eksiksiz dolduracak TALEP BAŞVURU YAZISINDA ÖDENEK VEYA CİHAZ TAHSİSİ TALEBİNDE BULUNDUKLARI İFADESİNİ AÇIKÇA YAZACAKTIR.

41 TIBBİ CİHAZ ALIMLARI VE ÖDENEK TALEPLERİ
TIBBİ CİHAZ ÖDENEK TALEPLERİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNÜN UYGUN GÖRÜŞLÜ TEKLİFİ OLARAK EKİM VE NİSAN AYLARININ EN GEÇ 15’ İNDE TEDAVİ HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDE OLACAK ŞEKİLDE VALİLİK KANALI İLE BAKANLIĞA GÖNDERİLİR. KURUMLAR EVRAKLARINI EN GEÇ BİR ÖNCEKİ AYIN 15’ İNE KADAR SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE GÖNDERMELİDİR.

42 TIBBİ CİHAZ ALIMLARI VE ÖDENEK TALEPLERİ
TALEP EDİLEN CİHAZLARIN TAHMİNİ BEDELİNİNİN GERÇEKÇİ OLARAK BELİRLENEBİLMESİ İÇİN; Sağlık Bakanlığı İhale Bilgi Sistemine, Malzeme Kaynak Yönetim Sistemine (MKYS) Kurumlarca girilmekte olan ihale birim fiyatlarına ilişkin verilerden yararlanılacaktır. Bu bilgi Bakanlığa gönderilecektir. GİRİŞ YAPARAK BİLGİ TOPLAMALIDIR.

43 TIBBİ CİHAZ ALIMLARI VE ÖDENEK TALEPLERİ
ÖNCEKİ ALIMLARDAN KAYNAKLANAN BORÇLARIN KAPATILMASI İÇİN YAPILAN ÖDENEK TALEPLERİ KOMİSYON TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLMEYE ALINMAZ. HİZMETE YENİ AÇILAN VEYA AÇILACAK KURUMLAR HARİÇ; FAALİYETTE OLAN KURUMLARIN TIBBİ CİHAZ VE TIBBİ DEMİRBAŞ İHTİYACI İÇİN YAPILAN ÖDENEK TALEPLERİ DIŞINDAKİ TALEPLERİ (mefruşat vb.) DEĞERLENDİRİLMEZ.

44 TIBBİ CİHAZ ALIMLARI VE ÖDENEK TALEPLERİ
DÖNER SERMAYE KAYNAĞI İLE DE OLSA EK-5/B DEKİ LİSTEDE BİLDİRİLEN TIBBİ CİHAZLARIN ALIMININ YAPILABİLMESİ İÇİN KOMİSYON İZNİ ALINDİKTAN SONRA TEDAVİ HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BİLDİRİMİ YAPILIR. GENEL MÜDÜRLÜK PLANLAMA YAPARAK AZAMİ 30 GÜN İÇERİSİNDE TEMİN ŞEKLİNİ BİLDİRİR.

45 DİKKAT - UYARILAR EKSİK BİLGİ VE BELGE İLE YAPILAN BAŞVURULAR DEĞERLENDİRME DIŞI TUTULACAKTIR. KURUM AMİRİ ONAYINDAN GEÇMEYEN EVRAKLARIN ( İMZA – ONAY VB ) EKSİKLİKLERİ TAMAMLANMADAN İŞLEME ALINMAYACAKTIR.

46 DİKKAT - UYARILAR BAŞVURU YAZILARINIZDA ÖDENEK-CİHAZ TAHSİSİ VEYA HİZMET ALIMINA YÖNELİK TALEPLAR AÇIKÇA İFADE EDİLECEKTİR. ALIMI UYGUN GÖRÜLEN TIBBİ CİHAZLARA AİT KULLANILMAYAN - ARTAN ÖDENEK TUTARI BELİRTİLECEKTİR.

47 DİKKAT - UYARILAR SAĞLIK HİZMETİ SUNAN 4734 SAYILI KANUN KAPSAMINDAKİ İDARELERİN TEŞHİS VE TEDAVİYE YÖNELİK OLARAK BİRBİRİNDEN YAPACAKLARI MAL VE HİZMET ALIMLARI İSTİSNA KAPSAMINDADIR. BAKANLIK ONAYI GEREKTİRMEMEKTEDİR. İHTİYAÇLAR ÖNCELİKLE BU YÖNTEMLE KARŞILANMALIDIR.

48 DİKKAT - UYARILAR DÖNER SERMAYE KAYNAĞI İLE DE OLSA EK-5/B DEKİ LİSTEDE BULUNAN TIBBİ CİHAZLAR İÇİN BAKANLIK ONAYI GEREKMEKTEDİR. YAKLAŞIK MALİYETİ KAMU İHALE KANUNUNUN 21. MADDENİN F BENDİNDE BELİRTİLEN MİKTARI AŞMAYAN TIBBİ CİHAZ HİZMET ALIMI VE TIBBİ HİZMET ALIMI İÇİN BAKANLIK ONAYI İSTENMEZ ( TL ) * * Yetki devri / tarihine kadar.

49 DİKKAT - UYARILAR BAKANLIK İZNİNE BAĞLI TIBBİ CİHAZ HİZMET VE TIBBİ HİZMET ALIMLARINDA; HİZMETİN AKSAMASINA MAHAL VERMEMEK İÇİN, ÖNGÖRÜLMEYEN HALLERDE-ACİL HALLERDE KİK 21. MADDESİ USULLERİNE GÖRE KISA SÜRELİ TEMİN YAPILABİLİR. BU ALIMA AİT BİLGİLER DAHA SONRADAN HİZMET ALIM İZNİ İÇİN BAKANLIĞA GÖNDERİLEN DOSYAYA EKLENİR. * Yetki devri

50 DİKKAT - UYARILAR KURUMLA SÖZLEŞMELİ RESMİ SAĞLIK KURUMU VEYA KURULUŞU TARAFINDAN YAPILAN PROTEZ TEDAVİLERİ İLE İLGİLİ OLARAK YAPILMASI GEREKLİ GÖRÜLEN AKRİLİK VEYA SERAMİK VENEER KRON, HASSAS TUTUCULU KRON, İMPLANT ÜSTÜ KRON VB METAL DESTEKLİ TEK PARÇA KRON VE TEK PARÇA DÖKÜM KRONLAR İLE ALT-ÜST ÇENE İSKELET DÖKÜMÜNÜN İLGİLİ SÖZLEŞMELİ SAĞLIK KURUMU VE KURULUŞU TARAFINDAN YAPILMASI / HİZMET ALIMI İLE SAĞLANMASI ZORUNLUDUR. * Yetki devri Söz konusu işlemlerin protez tedavisini yapan sağlık kurum/ kuruluşu tarafından sağlanmaması ve hasta tarafından karşılanması halinde fatura bedeli hastaya ödenerek ilgili sağlık kurum/ kuruluşundan mahsup edilir.

51 DİKKAT - UYARILAR Kemalpaşa – Selçuk – Urla – Foça – Çiğli – Aliağa – Dikili – Bayındır - Kiraz Devlet Hastaneleri Buca Kadın Doğum ve Çocuk Hast Dr. E.H Üstündağ Kadın Hast ve Doğum Hast M. Enver Şenerdem Torbalı Devlet Hast Alper Çizgenakat Çeşme Devlet Hast Nejat Hepkon Seferihisar Devlet Hast Dr. Faruk İlker Bergama Devlet Hast. * Kit karşılığı cihaz kullanma uygulaması alımları ile laboratuar hizmet alımlarını Müdürlük yapar.

52 HEDEFLER Evrakların düzenli gelmesini sağlamak.
( 2010 yılı sonuna kadar ) Komisyonu daha işler hale getirmek. ( 2011 yılı birinci dönem) Hastane tıbbi cihaz envanterini çıkarmak. ( 2011 yılı ikinci dönem) Tıbbi Cihazlara ait kimlik kartları oluşturmak. ( 2012 yılı sonuna kadar )

53 TIBBİ CİHAZ VE BİYOMEDİKAL İŞLERİ İLE İLGİLİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
Telefon : / 361 – 304 – 307 Faks :


"TIBBİ CİHAZ VE BİYOMEDİKAL İŞLERİ İLE İLGİLİ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları