Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1-3 YAŞ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ Bu dönem çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanması gereken dönemdir. Bu dönem çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1-3 YAŞ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ Bu dönem çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanması gereken dönemdir. Bu dönem çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı."— Sunum transkripti:

1 1-3 YAŞ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ Bu dönem çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanması gereken dönemdir. Bu dönem çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanması gereken dönemdir. Anne sütü bir yaşından itibaren azaltılarak kesilebilir. Anne sütü bir yaşından itibaren azaltılarak kesilebilir. Ancak memeden kesme işlemi ani ve ürkütücü olmamalıdır. Ancak memeden kesme işlemi ani ve ürkütücü olmamalıdır. Meme başına kırmızı biber, salça, diş macunu vb. sürme veya çocuğu uzaklaştırma gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bunlar çocuğun ruhsal yönden zarar görmesine neden olabilir. Meme başına kırmızı biber, salça, diş macunu vb. sürme veya çocuğu uzaklaştırma gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bunlar çocuğun ruhsal yönden zarar görmesine neden olabilir. Emzirme sayısı azaltılıp, verilen ek besin miktarı arttırılırsa süt yapımı azalacaktır. Emzirme sayısı azaltılıp, verilen ek besin miktarı arttırılırsa süt yapımı azalacaktır.

2 Çocuk meme emmek istediğinde oyalanarak mümkün olduğunca unutması sağlanabilir. Çocuk meme emmek istediğinde oyalanarak mümkün olduğunca unutması sağlanabilir. Herhangi bir hastalığı olmad ığı zaman bu işlemlere başlanmalıdır. Herhangi bir hastalığı olmad ığı zaman bu işlemlere başlanmalıdır. Bu arada süt vb. satın alamayacak kadar ekonomik sorunu olan annelerin çocuklarını iki yaşına kadar emzirebilecekleri belirtilmektedir. Ancak diğer ek besinlerin de yeter miktarda verilmesi gerekmektedir. Bu arada süt vb. satın alamayacak kadar ekonomik sorunu olan annelerin çocuklarını iki yaşına kadar emzirebilecekleri belirtilmektedir. Ancak diğer ek besinlerin de yeter miktarda verilmesi gerekmektedir.

3 Ailelerin çocuğun iyi bir beslenme alışkanlığı kazanmasında rolü büyüktür. Bu konuda dikkat edilecek noktalar şunlardır: Her çocuğun büyüme ve gelişme hızı farklıdır. Bazıları iri bazıları küçük yapılıdır.Tükettikleri besinleri başka çocuklarınkiyle kıyaslamak hatalı olur. Her çocuğun büyüme ve gelişme hızı farklıdır. Bazıları iri bazıları küçük yapılıdır.Tükettikleri besinleri başka çocuklarınkiyle kıyaslamak hatalı olur. Çocuklara öğün aralar ı nda iştahını azaltacak, fazla besin değeri olmayan besinler verilmemelidir. Çocuklara öğün aralar ı nda iştahını azaltacak, fazla besin değeri olmayan besinler verilmemelidir. Yeni besinlere alıştırırken kızıp bağırıp çağrılmamalıdır Yeni besinlere alıştırırken kızıp bağırıp çağrılmamalıdır Çocuğun döke saça da olsa kendi baş ı na yemesine izin verilmelidir. Çocuğun döke saça da olsa kendi baş ı na yemesine izin verilmelidir.

4 Israrla istemediği besinler varsa zorlanmamal ı, ayn ı gruptan başka besinler verilmelidir. (Süt yerine ayran gibi). Israrla istemediği besinler varsa zorlanmamal ı, ayn ı gruptan başka besinler verilmelidir. (Süt yerine ayran gibi). Yemek yemesi için ceza veya ödül verilmesi gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır. Ancak iyi bir davranış gösterdiğinde ödüllendirilmelidir. Bazı küçük hataları görülmezden gelinmeli, doğrusu gösterilmelidir. Beğenilmeyen davranışlar devam ediyorsa fiziksel ceza yerine hoşlandıkları şeyleri yapmaktan alıkonulması doğru olur. Fiziksel ceza çocuğu saldırgan yapar. Yemek yemesi için ceza veya ödül verilmesi gibi uygulamalardan kaçınılmalıdır. Ancak iyi bir davranış gösterdiğinde ödüllendirilmelidir. Bazı küçük hataları görülmezden gelinmeli, doğrusu gösterilmelidir. Beğenilmeyen davranışlar devam ediyorsa fiziksel ceza yerine hoşlandıkları şeyleri yapmaktan alıkonulması doğru olur. Fiziksel ceza çocuğu saldırgan yapar.

5 Çocuğun yemeği mutlaka ayrı tabağa konmalı, ne miktar yediği gözlenmelidir. Çocuğun yemeği mutlaka ayrı tabağa konmalı, ne miktar yediği gözlenmelidir. Tabağındaki yiyeceği bitirmeden başka yiyecek verilmemelidir. Tabağındaki yiyeceği bitirmeden başka yiyecek verilmemelidir. Çocukların mideleri yetişkinlerinkine göre küçük olduğundan daha sık acıkabilirler. Ara öğünler (kuşluk ve ikindi) verilmesi uygun olur. Çocukların mideleri yetişkinlerinkine göre küçük olduğundan daha sık acıkabilirler. Ara öğünler (kuşluk ve ikindi) verilmesi uygun olur. Çocuklarda görülmek istenen davranışları ebeveynler önce kendileri göstermelidir. Çocuklarda görülmek istenen davranışları ebeveynler önce kendileri göstermelidir.

6 Çok yemek yemeye zorlayarak iştahsızlığı önlemek mümkün değildir. Nedeni araştırılmalıdır. Barsak parazitleri, aralarda abur-cubur yenmesi, ruhsal sorunlar vb açısından araştırılmalı, gerekiyorsa doktor, diyetisyen vb. başvurulmalıdır. Çok yemek yemeye zorlayarak iştahsızlığı önlemek mümkün değildir. Nedeni araştırılmalıdır. Barsak parazitleri, aralarda abur-cubur yenmesi, ruhsal sorunlar vb açısından araştırılmalı, gerekiyorsa doktor, diyetisyen vb. başvurulmalıdır. Yemek yemeden önce ellerini yıkaması, dişlerin düzenli fırçalanması, yıkanmadan sebze-meyve yenmemesi gibi alışkanlıklar da kazandırılmalıdır. Yemek yemeden önce ellerini yıkaması, dişlerin düzenli fırçalanması, yıkanmadan sebze-meyve yenmemesi gibi alışkanlıklar da kazandırılmalıdır.

7 Okul Öncesi Çocuklarda Enerji ve Besin Öğesi Gereksinimi Besin Öğesi 1-3 Yaş 4-6 Yaş Enerji (kal/kg) 9090 Protein (g) 2330 Vit. A (mcg) 400500 Vit. D (I.U) 8010 Vit. E (mg) 57 Thiamin (mg) 0.50.9

8 Besin Öğesi 1-3 Yaş 4-6 Yaş Riboflavin (mg) 0.81.1 Niasin (mg) 912 Vit C (mg) 4545 Kalsiyum (mg) 800800 Demir (mg) 1510 Çinko (mg) 1010

9 Örnek Yemek Listesi Sabah: 1 yumurta, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, 1 yemek kaşığı bal ya da pekmez, 1 dilim ekmek, 1 bardak süt, Sabah: 1 yumurta, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir, 1 yemek kaşığı bal ya da pekmez, 1 dilim ekmek, 1 bardak süt, Kuşluk: 1 bardak meyve suyu veya 1 meyve, 1 poğaça vb. Kuşluk: 1 bardak meyve suyu veya 1 meyve, 1 poğaça vb. Öğle: Kıymalı sebze yemeği veya iki köfte, Yoğurt, 1 dilim ekmek Öğle: Kıymalı sebze yemeği veya iki köfte, Yoğurt, 1 dilim ekmek İkindi: 1 küçük kase sütlaç İkindi: 1 küçük kase sütlaç Akşam: 1 kase tarhana veya mercimek çorbası, Pilav veya makarna, Yoğurt, Meyve veya domates vb. Akşam: 1 kase tarhana veya mercimek çorbası, Pilav veya makarna, Yoğurt, Meyve veya domates vb. Yatarken: 1 su bardağı süt Yatarken: 1 su bardağı süt

10 4-6 YAŞ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ Daha önceden iyi bir beslenme al ış kanl ığı kazanmış olan çocuklar bu dönemde sorun yaratmaz. Küçükler için yap ı lan öneriler bu yaş çocuklar için de geçerlidir. Ayr ı ca; Çocuk ailesi ile birlikte sofraya oturarak kendisi yeme ğ ini yemelidir. Çocuk ailesi ile birlikte sofraya oturarak kendisi yeme ğ ini yemelidir. Televizyon, vb. yerlerde gördüğü reklamlar ı n etkisinde kalarak yararl ı olmayan besinlere (kola, şekerleme vb) yönelmesi engellenmelidir. Televizyon, vb. yerlerde gördüğü reklamlar ı n etkisinde kalarak yararl ı olmayan besinlere (kola, şekerleme vb) yönelmesi engellenmelidir. Besinlerin yararlar ı ve zararlar ı konusunda bilgi verilmesi uygun olur. Bunları kavrayabilir. Besinlerin yararlar ı ve zararlar ı konusunda bilgi verilmesi uygun olur. Bunları kavrayabilir.

11 Diş çürükleri için de önlem alınması gerekir. Fazla şekerli besin yememeli, yedikten sonra dişlerini suyla çalkalamalı, günde iki kez fırçalamalıdır. Sularda yeterli flor bulunmayan yerlerde bu dönem çocuklara flor içeren tabletler verilebilir. Bu konuda hekime danışılmalıdır. Diş çürükleri için de önlem alınması gerekir. Fazla şekerli besin yememeli, yedikten sonra dişlerini suyla çalkalamalı, günde iki kez fırçalamalıdır. Sularda yeterli flor bulunmayan yerlerde bu dönem çocuklara flor içeren tabletler verilebilir. Bu konuda hekime danışılmalıdır. Çocuklara yetişkinlerin yediği besin gruplarından verilir, porsiyonlar ½’si kadardır. Çocuklara yetişkinlerin yediği besin gruplarından verilir, porsiyonlar ½’si kadardır.

12 Örnek Yemek Listesi: Sabah: 1 yumurta, 1 dilim peynir, 1 dilim bal veya reçel sürülmüş ekmek, 1 bardak süt Sabah: 1 yumurta, 1 dilim peynir, 1 dilim bal veya reçel sürülmüş ekmek, 1 bardak süt Kuşluk: 1 meyve Kuşluk: 1 meyve Öğle: Etli sebze veya kurubaklagil yemeği (1 küçük tabak), 2 kaşık pilav, 1 küçük kase yoğurt,Salata veya meyve Öğle: Etli sebze veya kurubaklagil yemeği (1 küçük tabak), 2 kaşık pilav, 1 küçük kase yoğurt,Salata veya meyve İkindi: 1 bardak süt veya meyve suyu İkindi: 1 bardak süt veya meyve suyu Akşam: 2-3 köfte veya etli sebze yemeği, Makarna veya çorba, yoğurt, 1 dilim ekmek Akşam: 2-3 köfte veya etli sebze yemeği, Makarna veya çorba, yoğurt, 1 dilim ekmek

13 7-12 YAŞ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ Bu yaşlarda çocuklar okula giderler. Ev dışında da beslenmesi gerekebilir. Mutlaka her sabah düzenli kahvaltı etmelidirler. Zamanı ona göre ayarlamaları sağlanmalıdır. Mutlaka her sabah düzenli kahvaltı etmelidirler. Zamanı ona göre ayarlamaları sağlanmalıdır. Okulda satılan yiyecekler konusunda eğitilmelidirler. Açıkta satılan besinleri almamalıdırlar. Okulda satılan yiyecekler konusunda eğitilmelidirler. Açıkta satılan besinleri almamalıdırlar. Kantinde satılanların da sağlığa uygun olup olmadığı idarecilerce sık sık denetlenmelidir. Kantinde satılanların da sağlığa uygun olup olmadığı idarecilerce sık sık denetlenmelidir.

14 Tüm gün eğitim verilen okullarda öğlen yeme ğ i çıkarılıyorsa yemek listelerinin uzmanlarca çocukların gereksinimlerine uygun ve temiz hazırlanması sağlanmalıdır. Tüm gün eğitim verilen okullarda öğlen yeme ğ i çıkarılıyorsa yemek listelerinin uzmanlarca çocukların gereksinimlerine uygun ve temiz hazırlanması sağlanmalıdır. Evden yiyecek götüren çocuklara içine peynir, köfte, yumurta vb. den biri konmuş sandviç yanında domates, havuç, meyve, ayran verilebilir. Evden yiyecek götüren çocuklara içine peynir, köfte, yumurta vb. den biri konmuş sandviç yanında domates, havuç, meyve, ayran verilebilir. Bu yaşlarda fast-food tipi beslenmeye alışılmamalıdır. Sürekli bu tip beslenme fazla yağ, düşük vitamin ve posa alımına yol açarak sağlığa zarar verebilir. Bu yaşlarda fast-food tipi beslenmeye alışılmamalıdır. Sürekli bu tip beslenme fazla yağ, düşük vitamin ve posa alımına yol açarak sağlığa zarar verebilir.

15 Yatılı okullarda okuyanlar için de uzman kişilerce yemek listeleri hazırlanmalı, başka seçeneği olmayan çocukların mümkün olduğunca yeterli ve dengeli beslenmeleri sağlanmalıdır. Yatılı okullarda okuyanlar için de uzman kişilerce yemek listeleri hazırlanmalı, başka seçeneği olmayan çocukların mümkün olduğunca yeterli ve dengeli beslenmeleri sağlanmalıdır. Bu grup çocuklar yetişkinler için hazırlanan yemek listeleri önerilir. Yalnız miktarlar 2/3 porsiyon olarak düzenlenir. Bu grup çocuklar yetişkinler için hazırlanan yemek listeleri önerilir. Yalnız miktarlar 2/3 porsiyon olarak düzenlenir.

16 Okul çağı Çocuklarda Enerji Ve Besin Öğeleri Gereksinimi Besin Öğesi 6-10 E-K 11-14 E 11-14 K Enerji (kal/kg) 705547 Protein (g/kg) 1.01.01.0 Vit. A(mcg) 7001000800 Vit. D (I.U) 400400400 Vit. E (mg) 7108 Tiamin (mg) 1.01.31.1

17 Besin Öğesi 6-10 E-K 11-14 E 11-14 K Riboflavin(mg)1.21.51.3 Niasin(mg)131715 Vit C (mg) 455050 Kalsiyum (mg) 80012001200 Demir (mg) 101215 Çinko(mg)101512

18 ADÖLESAN DÖNEMİNDE BESLENME Bu dönemde çocuklar hızlı bir büyüme, gelişme süreci yaşayarak yetişkinliğe adım atarlar. Bu dönemde çocuklar hızlı bir büyüme, gelişme süreci yaşayarak yetişkinliğe adım atarlar. Kızlarda salgılanan hormonlar vücutta yağ dokusunu arttırırken, erkeklerdeki hormonlar yağsız doku kitlesini arttırır. Böylece iki cinsin vücut yapısı farklılaşır. Kızlarda salgılanan hormonlar vücutta yağ dokusunu arttırırken, erkeklerdeki hormonlar yağsız doku kitlesini arttırır. Böylece iki cinsin vücut yapısı farklılaşır.

19 Bu dönemde besin gereksinimindeki değişiklikler şöyle sıralanabilir: Bu dönemde besin gereksinimindeki değişiklikler şöyle sıralanabilir: Bu yaşlarda kemik kütlesi artışı fazladır, bu artış 18 yaşından sonra yavaşlayarak 30 yaşına kadar sürer. 30 yaşından sonra kemiklerden kalsiyum çekilmeye başlar. Bu nedenle adölesan dönemde bol kalsiyum almak ve uygun sportif faaliyetler yapmak gerekir. Bu yaşlarda kemik kütlesi artışı fazladır, bu artış 18 yaşından sonra yavaşlayarak 30 yaşına kadar sürer. 30 yaşından sonra kemiklerden kalsiyum çekilmeye başlar. Bu nedenle adölesan dönemde bol kalsiyum almak ve uygun sportif faaliyetler yapmak gerekir.

20 Her iki grubun da daha fazla enerji, protein, vitamin almaları gerekir. Her iki grubun da daha fazla enerji, protein, vitamin almaları gerekir. Kızlarda menstruasyon başladığından demir gereksinimi artar. Kızlarda menstruasyon başladığından demir gereksinimi artar. Bu yaşlarda ağır sporlar yapanlarda veya işçi olarak çalışanlarda enerji ve besin öğesi gereksinimleri daha da artacağından büyüme gelişmenin etkilenmemesine dikkat edilmesi gerekir. Bu yaşlarda ağır sporlar yapanlarda veya işçi olarak çalışanlarda enerji ve besin öğesi gereksinimleri daha da artacağından büyüme gelişmenin etkilenmemesine dikkat edilmesi gerekir.

21 Özellikle kızlarda iştah sapmaları gelişebilir. Kendi vücudunu beğenmeyip yemek yemeği reddetme (anoraksi) duygusuna kapılanlarda aşırı zayıflık, hatta ölüm görülebilir. Kendi vücudunu beğenmeyip yemek yemeği reddetme (anoraksi) duygusuna kapılanlarda aşırı zayıflık, hatta ölüm görülebilir. Bilinçsiz diyetler uygulayanlar olabilir. Bilinçsiz diyetler uygulayanlar olabilir. Bir de aşırı yiyip sonradan kusma şeklinde belirlenen durum (bulimia) vardır. Bu konuda gençlerle iletişim kurularak gerekirse psikolog ve hekim yardımına başvurulmalıdır. Bir de aşırı yiyip sonradan kusma şeklinde belirlenen durum (bulimia) vardır. Bu konuda gençlerle iletişim kurularak gerekirse psikolog ve hekim yardımına başvurulmalıdır.

22 Beslenme konusunda dikkat edilecek noktalar şunlardır: Düzenli kahvaltı etmek, Düzenli kahvaltı etmek, Günde en az üç öğün yemek, Günde en az üç öğün yemek, Okullarda satılan yiyeceklere dikkat etmek, Okullarda satılan yiyeceklere dikkat etmek, Sürekli hazır, fast food besinler yememek, Sürekli hazır, fast food besinler yememek, Arkadaşlara özenip sigara, alkol vb. kullanmaya başlamamak, Arkadaşlara özenip sigara, alkol vb. kullanmaya başlamamak,

23 Bol meyve, sebze yemek, Bol meyve, sebze yemek, Her gün en az yarım kilo süt-ayran içmek Her gün en az yarım kilo süt-ayran içmek Kola ve meşrubatlardan uzak durmak Kola ve meşrubatlardan uzak durmak Anemiden korunmak için (özellikle kızlar) verilen önerilere dikkat etmek Anemiden korunmak için (özellikle kızlar) verilen önerilere dikkat etmek Düzenli yapabileceği spor dallarına zaman ayırmak. Hiç olmazsa haftada 5 gün yarım saat tempolu yürüyüşler yapmak. Düzenli yapabileceği spor dallarına zaman ayırmak. Hiç olmazsa haftada 5 gün yarım saat tempolu yürüyüşler yapmak.

24 MENSTURASYON DÖNEMİNDE BESLENME Bu dönemde oluşan bazı değişiklikler; Vücutta sıvı birikimi artar, kilo fazlalaşır. Ancak menstruasyondan sonra normale döner. Vücutta sıvı birikimi artar, kilo fazlalaşır. Ancak menstruasyondan sonra normale döner. Magnezyum düzeyinin düştüğü saptanmıştır. Magnezyum düzeyinin düştüğü saptanmıştır. Sinirsel gerginlik olabilir. Sinirsel gerginlik olabilir. Tatlılara karşı istek artar. Tatlılara karşı istek artar. Kanaması fazla olanlarda demir yetersizliği anemisi gelişebilir. Kanaması fazla olanlarda demir yetersizliği anemisi gelişebilir.

25 Bu dönemde dikkat edilecek noktalar şöyle sıralanabilir: B grubu vitaminler sinir sistemi için olumlu etki yapar. Bu dönem yeterli alınmalıdır B grubu vitaminler sinir sistemi için olumlu etki yapar. Bu dönem yeterli alınmalıdır Magnezyum içeren besinler alınmalıdır. Magnezyum içeren besinler alınmalıdır. Fazla tatlı ve karbonhidrat alınmamaya çalışılmalıdır. Fazla tatlı ve karbonhidrat alınmamaya çalışılmalıdır. Demir içeren besinlerin alımına dikkat edilmelidir. Demir içeren besinlerin alımına dikkat edilmelidir.

26 MENOPOZ DÖNEMİNDE BESLENME Bu dönemde oluşan hormonal değişiklikler kadınları sağlık açısından pek çok riske sokar. Bunlar şöyle sıralanabilir. Vücutta yağ dokusu artar. Şişmanlık başlar. Vücutta yağ dokusu artar. Şişmanlık başlar. Kalp-damar hastalıkları oluşma riski artar (Östrojen azlığına bağlı). Kalp-damar hastalıkları oluşma riski artar (Östrojen azlığına bağlı). Kemiklerden kalsiyum atımı hızlanır, osteoporoz başlar. Kemiklerden kalsiyum atımı hızlanır, osteoporoz başlar.

27 Bu dönemde beslenmede dikkat edilecek noktalar şunlardır: Fazla kalsiyum almanın pek yararı yoktur, ancak süt ve ürünleri protein kaynağı olarak yararlı olur. Yağı azaltılmış olanlar tercih edilmelidir. Fazla kalsiyum almanın pek yararı yoktur, ancak süt ve ürünleri protein kaynağı olarak yararlı olur. Yağı azaltılmış olanlar tercih edilmelidir. Kanama olmadığı için demir gereksinimini karşılamak zor olmaz. Kırmızı etler gerekli olmayabilir. Kanama olmadığı için demir gereksinimini karşılamak zor olmaz. Kırmızı etler gerekli olmayabilir. Kalp hastalıklarından korunmak için doymuş yağ ve kolesterol içeren besinleri fazla tüketmemek yerinde olur. Kalp hastalıklarından korunmak için doymuş yağ ve kolesterol içeren besinleri fazla tüketmemek yerinde olur.

28 Enerji alımını sınırlamak için yağlı besinlerden, hamur işlerinden, şekerli besinlerden uzak durulmalıdır. Enerji alımını sınırlamak için yağlı besinlerden, hamur işlerinden, şekerli besinlerden uzak durulmalıdır. Bol meyve, sebze yenmelidir. Bol meyve, sebze yenmelidir. Tuz alımını sınırlamakta yarar vardır. Hem hipertansiyonu hem de kemik kaybını önlemede yararı olur. Tuz alımını sınırlamakta yarar vardır. Hem hipertansiyonu hem de kemik kaybını önlemede yararı olur.

29 YAŞLILARIN BESLENMESİ Yaşlılığın getirdiği değişiklikler şöyle sıralanabilir: Metabolizma yavaşlar. Yağsız kütle kırk yaşından sonra her on yılda % 2-3 azalır. Metabolizma yavaşlar. Yağsız kütle kırk yaşından sonra her on yılda % 2-3 azalır. Sindirim, dolaşım, boşaltım işlevlerinde değişmeler olur. Glikoz toleransı, kardiyak indeksi, oksijen tüketme yeteneği, sinir iletim hızı, tat ve koku algılama yetenekleri, kas gücü, sindirim organlarının mekanik hareketi ve salgıları azalır. Metabolik artıkların böbreklerden atım hızı yavaşlar. Sindirim, dolaşım, boşaltım işlevlerinde değişmeler olur. Glikoz toleransı, kardiyak indeksi, oksijen tüketme yeteneği, sinir iletim hızı, tat ve koku algılama yetenekleri, kas gücü, sindirim organlarının mekanik hareketi ve salgıları azalır. Metabolik artıkların böbreklerden atım hızı yavaşlar.

30 Diş kayıpları vb. sorunlar besinlerin çiğnenmesini engeller. Diş kayıpları vb. sorunlar besinlerin çiğnenmesini engeller. Kemiklerden kalsiyum çekilmesine bağlı olarak sorunlar başlar. Kemiklerden kalsiyum çekilmesine bağlı olarak sorunlar başlar. Yaşın artmasıyla birlikte kronik hastalıklar da görülmeye başlar (kalp-damar, hipertansiyon, osteoartroz, diyabet vb.) Yaşın artmasıyla birlikte kronik hastalıklar da görülmeye başlar (kalp-damar, hipertansiyon, osteoartroz, diyabet vb.)

31 Yaşlıların Günlük Besin Öğesi Gereksinimleri Besin Öğesi Değişim Önerilen Miktar EnerjiAzalır DMH x 1.5 (30 k.kal/kg) ProteinDeğişmez 0.7- 1g /kg YağAzalır % 25 CHODeğişmez % 60 PosaDeğişmez25-30g KalsiyumArtar 1300 mg MgArtar 5 mg/kg Fe Azalır (K) 10 mg

32 Besin Öğesi Değişim Önerilen Miktar Zn Biraz artar 15 mg İyotDeğişmez 130-150 mcg Se Biraz artar 35-50 mcg Cr Biraz artar 200 mcg A vitamini Biraz artar 650-750 mcg D vitamini Artar 400 I.U E vitamini Artar 20-30 mg K vitamini Değişmez 80 mcg TiaminDeğişmez 1.0-1.2 mg

33 Besin Öğesi Değişim Önerilen Miktar RiboflavinDeğişmez 1.2-1.3 mg NiasinDeğişmez 13-15 mg B 6 vitamini Artar 1.5-1.7 mg B 12 vitamini Artar 2.5-3 mcg Folik asit Artar 400-500 mcg C vitamini Artar 75-90 mg TuzAzalır < 5 g SıvıArtar 1.5-2 litre

34 Beslenmede şunlara dikkat edilmelidir: Enerji miktarı eskiye göre azaltılarak kilo almamaya çalışılmalıdır. Fazla kilolu olanlar biran önce zayıflamalıdır, çünkü kronik hastalıklar riski fazladır. Enerji miktarı eskiye göre azaltılarak kilo almamaya çalışılmalıdır. Fazla kilolu olanlar biran önce zayıflamalıdır, çünkü kronik hastalıklar riski fazladır. Öğün sayısı arttırılarak az az sık sık yenilmelidir. Sindirim güçlükleri azaltılır. Öğün sayısı arttırılarak az az sık sık yenilmelidir. Sindirim güçlükleri azaltılır. Sıvı miktarı arttırılıp tuz miktarı azaltılmalıdır. Böylece böbreklere fazla yüklenilmez.Tuz sınırlanması hipertansiyonun önlenmesi için de önerilir. Sıvı miktarı arttırılıp tuz miktarı azaltılmalıdır. Böylece böbreklere fazla yüklenilmez.Tuz sınırlanması hipertansiyonun önlenmesi için de önerilir.

35 Sık görülen kabızlığı önlemek için yeterli posa alınmalıdır. Bunun için bol sebze, meyve yenmelidir. Sık görülen kabızlığı önlemek için yeterli posa alınmalıdır. Bunun için bol sebze, meyve yenmelidir. Diyetteki yağ miktarı azaltılmalı, özellikle doymuş yağlardan kaçınılmalıdır. Diyetteki yağ miktarı azaltılmalı, özellikle doymuş yağlardan kaçınılmalıdır. Kızartmalardan, ağır tatlılardan, hamur işlerinden kaçınılmalıdır. Tatlı olarak sütlaç, muhallebi, kompostolar tercih edilmelidir. Kızartmalardan, ağır tatlılardan, hamur işlerinden kaçınılmalıdır. Tatlı olarak sütlaç, muhallebi, kompostolar tercih edilmelidir. Yiyecekler haşlama veya ızgara olarak hazırlanmalıdır. Yiyecekler haşlama veya ızgara olarak hazırlanmalıdır. Günde iki veya üç kez çay-kahve alınabilirse de bitkisel çaylar, süt, ayran, meyve suyu daha uygun içeceklerdir. Günde iki veya üç kez çay-kahve alınabilirse de bitkisel çaylar, süt, ayran, meyve suyu daha uygun içeceklerdir.

36 Örnek Yemek Listesi: Sabah:Yumurta veya 1 kibrit kutusu kadar peynir, Domates, Zeytin, Çay, Ekmek Kuşluk: Süt veya çay ve meyve Öğle: Kıymalı sebze yemeği, Yoğurt, Pilav, Ekmek, İkindi: Sütlaç Akşam: Mercimek çorba, Fırında köfte, Salata, Ekmek Gece: Meyve

37 SPORCULARIN BESLENMESİ Spor yapanlarda beslenmede oluşan değişiklikler şöyle özetlenebilir: Enerji gereksinimleri artar. Antrenman süresine ve spor tipine göre gereksinim farklı olur. Enerji gereksinimleri artar. Antrenman süresine ve spor tipine göre gereksinim farklı olur. - Bir dakikadan kısa süren egzersizde kastaki ATP ve kreatin fosfat kullanılır. - 8 dakikaya kadar sürekli dayanıklılık egzersizlerinde karbonhidratlar kullanılır. - 10 dakika- 1 saat arası egzersizlerde CHO + yağlar kullanılır. - Bir saatten uzun süren egzersizlerde yağlar kullanılır.

38 Vücudun uzun vadeli enerji deposu yağlardır. Ancak CHO’ların % 4-5 daha elverişli enerji kaynağı olduğu belirtilmiştir. Vücudun uzun vadeli enerji deposu yağlardır. Ancak CHO’ların % 4-5 daha elverişli enerji kaynağı olduğu belirtilmiştir. Kasların glikojen deposu ne kadar yüksekse egzersizde başarı o kadar yüksek olur. Kasların glikojen deposu ne kadar yüksekse egzersizde başarı o kadar yüksek olur. Kas glikojen deposunun sürekliliği için kompleks CHO’ların daha etkili olduğu bulunmuştur. Normalde kas glikojen deposu 2 saatlik egzersizde bitmektedir. Kas glikojen deposunun sürekliliği için kompleks CHO’ların daha etkili olduğu bulunmuştur. Normalde kas glikojen deposu 2 saatlik egzersizde bitmektedir.

39 Antrenman ve müsabakalarda terlemeyle vücuttan su ve mineral kaybı olur. Sodyum, potasyum, kalsiyum gibi mineraller atılır. Yeterli alınmazsa kramplar oluşabilir. Antrenman ve müsabakalarda terlemeyle vücuttan su ve mineral kaybı olur. Sodyum, potasyum, kalsiyum gibi mineraller atılır. Yeterli alınmazsa kramplar oluşabilir. Kas dokusunun artması için çok fazla protein alınmasına gerek yoktur. Fazla alınan protein vücuttan kalsiyum ve su kaybedilmesine, kalp-damar hastalıklarına ve kilo artışına neden olur. Kas dokusunun artması için çok fazla protein alınmasına gerek yoktur. Fazla alınan protein vücuttan kalsiyum ve su kaybedilmesine, kalp-damar hastalıklarına ve kilo artışına neden olur.

40 Özel diyetle ( 3 gün az karbonhidrat, bol protein ve bol yağ alımı ile bol antrenman; sonraki 3 gün az yağ, az protein ve bol karbonhidrat alımı ile az antrenman) kaslardaki glikojen miktarı arttırılabilir. Özel diyetle ( 3 gün az karbonhidrat, bol protein ve bol yağ alımı ile bol antrenman; sonraki 3 gün az yağ, az protein ve bol karbonhidrat alımı ile az antrenman) kaslardaki glikojen miktarı arttırılabilir. Son gün dinlenilir. Son gün dinlenilir. Vücutta su tutucu, gaz yapıcı, posalı besinler alınmaz. Son öğün müsabakadan 3 saat önce yenir. Yeterli sıvı alınır. Vücutta su tutucu, gaz yapıcı, posalı besinler alınmaz. Son öğün müsabakadan 3 saat önce yenir. Yeterli sıvı alınır.

41 Sporcuların enerji gereksiniminin artmasına bağlı olarak B grubu vitaminlerin de fazla almaları gerekir. Sporcuların enerji gereksiniminin artmasına bağlı olarak B grubu vitaminlerin de fazla almaları gerekir. Ağır spor yapanların antioksidan vitaminleri (C vitamini, E vitamini ve beta karoten) fazla almaları gerekir. Ağır spor yapanların antioksidan vitaminleri (C vitamini, E vitamini ve beta karoten) fazla almaları gerekir. Düzenli beslenme önemlidir. En az 3 öğün beslenilmelidir. Düzenli beslenme önemlidir. En az 3 öğün beslenilmelidir. Bazı spor dallarında kilo kaybetmek için terleme (sauna vb) sakıncalıdır. Bazı spor dallarında kilo kaybetmek için terleme (sauna vb) sakıncalıdır. Su kaybı % 2’den azsa dayanıklılık azalır, su içince düzelir, daha çoksa kuvvet azalır, su içince düzelmez. Su kaybı % 2’den azsa dayanıklılık azalır, su içince düzelir, daha çoksa kuvvet azalır, su içince düzelmez.

42 Müsabaka sırasında kaybedilen sıvıyı karşılamak için ara ara sıvı alınmalıdır. Müsabaka sırasında kaybedilen sıvıyı karşılamak için ara ara sıvı alınmalıdır. Müsabaka sonrasında yeterli sıvı, boşalan glikojen depolarını doldurmak için bol karbonhidrat, meyve ve sebze alınmalıdır. Müsabaka sonrasında yeterli sıvı, boşalan glikojen depolarını doldurmak için bol karbonhidrat, meyve ve sebze alınmalıdır. Sigara oksijen tüketimini arttırdığı için içilmemelidir. Sigara oksijen tüketimini arttırdığı için içilmemelidir. Alkolün fazlası performansı olumsuz etkilemektedir. Alkolün fazlası performansı olumsuz etkilemektedir. Az miktar kafeinin olumlu etkisi olabilir. Aşırıya kaçmadan çay, kahve vb. alınabilir. Az miktar kafeinin olumlu etkisi olabilir. Aşırıya kaçmadan çay, kahve vb. alınabilir. Sporcu kızlarda demir yetersizliği anemisine dikkat edilmelidir. Sporcu kızlarda demir yetersizliği anemisine dikkat edilmelidir.

43 Kalsiyum alımı için süt ve ürünleri tercih edilmelidir. Kalsiyum alımı için süt ve ürünleri tercih edilmelidir. Ergojenik yardımcı olarak kullanılan ürünler dikkatli seçilmelidir. Protein tozları, hormon içeren haplar ve birçok yararı olmayan ürünler kullanılmamalıdır. En iyisi bu konuda uzmanlara danışılmasıdır. Ergojenik yardımcı olarak kullanılan ürünler dikkatli seçilmelidir. Protein tozları, hormon içeren haplar ve birçok yararı olmayan ürünler kullanılmamalıdır. En iyisi bu konuda uzmanlara danışılmasıdır.

44 4000 k.kal Sağlayan Bir Diyet Örneği Sabah: 1 yumurta, 1 kibrit kutusu peynir. 1 kibrit kutusu yağ, 1 domates veya portakal, 1 SB süt, 3 orta dilim ekmek Kuşluk: 50 g tahin helvası, 1 SB limonata Öğlen: 1 porsiyon et veya etli kurubaklagil yemeği, 1 porsiyon pilav-makarna ya da börek, 1 SB ayran, 1 porsiyon salata, 2 orta dilim ekmek İkindi: 1 dilim kek, 1 SB meyve suyu Akşam: 1 porsiyon etli sebze yemeği, 1 porsiyon çorba, 1 porsiyon pilav-makarna vb, 1 porsiyon tatlı, ½ su bardağı yoğurt, 2 orta dilim ekmek Gece: 2-3 Meyve, 1 avuç fındık, fıstık vb

45 İŞÇİLERİN BESLENMESİ Yetersiz-dengesiz beslenme sonucunda; işçilerin üretim hızı düşer, işçilerin üretim hızı düşer, vücut direnci azalır, hastalık artıp işe devamsızlık olur, vücut direnci azalır, hastalık artıp işe devamsızlık olur, ilgi ve dikkat azalmasına bağlı olarak da iş kazaları, meslek hastalıkları artar. ilgi ve dikkat azalmasına bağlı olarak da iş kazaları, meslek hastalıkları artar. Ülkemizde yapılan çalışmalarda işçilerde enerji, B 2, Ca ve A vitamini yetersizliklerinin sık görüldüğü saptanmıştır. Ülkemizde yapılan çalışmalarda işçilerde enerji, B 2, Ca ve A vitamini yetersizliklerinin sık görüldüğü saptanmıştır.

46 MESLEKLERİN GRUPLANDIRILMASI Hafif İşler: Büro işleri, Büro işleri, avukat, avukat, doktor, doktor, öğretmen, öğretmen, muhasebeci, muhasebeci, mimar, mimar, ev aletleri kullanılarak yapılan ev işleri ev aletleri kullanılarak yapılan ev işleri

47 Orta işler: Hafif sanayi işleri, Hafif sanayi işleri, terzilik, terzilik, elektrik-gıda –montaj işleri, elektrik-gıda –montaj işleri, marangozluk, marangozluk, mobilya endüstrisi, mobilya endüstrisi, kanal işçiliği, kanal işçiliği, matbaa işçiliği, matbaa işçiliği, gemicilik, gemicilik, fırıncılık, fırıncılık, ev aletleri kullanılmadan yapılan ev işleri, ev aletleri kullanılmadan yapılan ev işleri, öğrencilik, öğrencilik, tütün işçileri, tütün işçileri, tezgahtarlık tezgahtarlık

48 Orta üstü işler : Tarım işçilerinin bir bölümü, Tarım işçilerinin bir bölümü, düz işçiler, düz işçiler, sıva işleri, sıva işleri, yük taşımak, yük taşımak, balya istiflemek, balya istiflemek, çiftçilik, çiftçilik, lastik-kauçuk işçileri, lastik-kauçuk işçileri, deri sanayi, deri sanayi, kimya-elektrik endüstrisi, kimya-elektrik endüstrisi, orman işçileri, orman işçileri, maden ocağı işçileri, maden ocağı işçileri, demir-çelik işçileri, atletler demir-çelik işçileri, atletler

49 Ağır işler Tomruk işleri Tomruk işleri Madencilik Madencilik Ormancılık Ormancılık Demir-çelik sanayii, Demir-çelik sanayii, yol ve inşaat işçileri, yol ve inşaat işçileri, Ağır yük taşıyıcıları, Ağır yük taşıyıcıları, Yüksek ısılı fırın işçileri Yüksek ısılı fırın işçileri Ağaç kesme işleri, Ağaç kesme işleri, Soğuk-sıcak demir işçileri Soğuk-sıcak demir işçileri Tarım işçilerinin bir bölümü Tarım işçilerinin bir bölümü

50  Ortamın sıcaklığı 10-14 derecenin altına her 10 derece indiğinde enerji gereksinimi % 5-10 artar.  Ortamın sıcaklığı 30 derecenin üstünde her 1 derece yükseldiğinde enerji gereksinimi % 5 artar(terle kaybedilen 1 litre su 580 k.kalori demektir).  Terle birlikte suyun yanısıra elektrolitler de kaybolur.  İşçilerin çalışma ortamlarında gaz, kimyasallar, toz, duman vb olması, güneş ışınları altında çalışması antioksidant gereksinimini arttırır.

51 İşçilerin beslenmesinde göz önünde bulundurulacak noktalar şöyle sıralanabilir: Alınması gerekli enerji ve besin öğelerinin yarısı iş yerinden sağlanmalıdır. Örneğin Alınması gerekli enerji ve besin öğelerinin yarısı iş yerinden sağlanmalıdır. Örneğin - 1/5’i kahvaltı olarak evde, - 2.5 / 5’i öğle yemeği ve ara öğünler olarak işyerinde, olarak işyerinde, - 1.5 / 5’i akşam yemeği olarak yine evde - 1.5 / 5’i akşam yemeği olarak yine evde verilir. verilir.

52 Enerji gereksinimleri aktivite türüne göre ayarlanmalıdır. Maden işçisi ile makine başında duran işçinin gereksinimi aynı değildir. Enerji gereksinimleri aktivite türüne göre ayarlanmalıdır. Maden işçisi ile makine başında duran işçinin gereksinimi aynı değildir. Ağır işte çalışanların terle azot kaybettikleri, ortamın çok sıcak ve soğuk olması durumunda da azot kaybının arttığı bildirilmektedir. Ağır işte çalışanların terle azot kaybettikleri, ortamın çok sıcak ve soğuk olması durumunda da azot kaybının arttığı bildirilmektedir. Genç işçilerde büyüme için de protein gereksinimi fazladır. Genç işçilerde büyüme için de protein gereksinimi fazladır. B grubu vitaminler enerjiye göre ayarlanır. B grubu vitaminler enerjiye göre ayarlanır. Pb, Cd kullanılan işyerlerinde çalışanların Ca, Fe, Zn, E vitamini gereksinimleri arttırılır. Pb, Cd kullanılan işyerlerinde çalışanların Ca, Fe, Zn, E vitamini gereksinimleri arttırılır. Radyasyon ve toksik kimyasallarla temas edenlerin E ve C vitamini gereksinimleri artar. Radyasyon ve toksik kimyasallarla temas edenlerin E ve C vitamini gereksinimleri artar.

53 İşçiye ucuz-dengeli beslenme olanağı sağlanmalıdır. Sağlıklı mutfak-yemekhane düzeni kurulmalıdır. İşçiye ucuz-dengeli beslenme olanağı sağlanmalıdır. Sağlıklı mutfak-yemekhane düzeni kurulmalıdır. Sık sık eğitimler verilerek evde de dengeli beslenmeleri öğretilmelidir Sık sık eğitimler verilerek evde de dengeli beslenmeleri öğretilmelidir Çocuk işçi-çırakların büyüme-gelişmelerini sürdürebilecek şekilde beslenmeleri için yasal düzenlemeler getirilmelidir. Çocuk işçi-çırakların büyüme-gelişmelerini sürdürebilecek şekilde beslenmeleri için yasal düzenlemeler getirilmelidir. İşyeri hekimliği ve iş yeri hemşireliği üniteleri kurularak uzman kişiler çalıştırılmalıdır. İşyeri hekimliği ve iş yeri hemşireliği üniteleri kurularak uzman kişiler çalıştırılmalıdır.

54 Toplu sözleşmelerde ücret saptanırken hassas davranılmalıdır. Yemeğin enerji ve besin öğelerine yönelik gerekli maddelere de yer verilmelidir. Toplu sözleşmelerde ücret saptanırken hassas davranılmalıdır. Yemeğin enerji ve besin öğelerine yönelik gerekli maddelere de yer verilmelidir.

55 Örnek Yemek Listesi (Ağır işçi-maden işçisi –2200 kalorilik diyet) Yenmesi gerekenler Et-yumurta-kurubaklagil 100 gr, Et-yumurta-kurubaklagil 100 gr, pirinç-makarna-bulgur 100 gr, pirinç-makarna-bulgur 100 gr, sebze-meyve 250 gr, sebze-meyve 250 gr, süt veya yoğurt 200 gr, süt veya yoğurt 200 gr, Yağ 40 gr, Yağ 40 gr, şeker-tatlı (sık sık tahin helvası, pekmez vb) 100 gr, şeker-tatlı (sık sık tahin helvası, pekmez vb) 100 gr, ekmek 300 gr ekmek 300 gr

56 Menü: 1 kap et veya kurubaklagil yemeği, 1 kap pilav-makarna veya börek, 1 kap sebze yemeği, ekmek. Kuşluk 1 SB yoğurt veya süt + meyve, İkindi 1 kap tatlı + çay


"1-3 YAŞ ÇOCUKLARIN BESLENMESİ Bu dönem çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı kazanması gereken dönemdir. Bu dönem çocuğun iyi bir yemek yeme alışkanlığı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları