Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ BÖLÜMÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Mesleki Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ BÖLÜMÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Mesleki Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı:"— Sunum transkripti:

1 DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ BÖLÜMÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Mesleki Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı: Kuramdan Uygulamaya Prof. Dr. Prof. Dr. Binnur YEŞİLYAPRAK

2  Bu ödevde Enstien’in kariyer gelişimini etkileyen faktörler analiz edilmiş ve kariyer gelişim kuramlarından Myers-Briggs tip kuramına göre bir inceleme yapılmıştır.  Bu uygulama DAÜ’de RPDA 317 kodlu “Mesleki Rehberlik ve Danışma” dersi kapsamında hazırlanmıştır.

3

4 o Psikolojik Faktörler o Sosyolojik Faktörler o Cinsiyet o Ekonomik, Politik, Toplumsal Faktörler

5 Psikolojik Faktörler

6 Babası, küçükken ona pusula hediye ediyor ve bu küçük Albert’in oldukça ilgisini çekiyor. Babası, küçükken ona pusula hediye ediyor ve bu küçük Albert’in oldukça ilgisini çekiyor. Günlerce kuzeyi gösteren iğneyi izliyor ve pusulanın işleyişini kendi başına keşfediyor. Günlerce kuzeyi gösteren iğneyi izliyor ve pusulanın işleyişini kendi başına keşfediyor.

7 Einstein okula başladığında, okuldaki sıkı disiplinden ve ezberci anlayıştan rahatsızdı. Einstein okula başladığında, okuldaki sıkı disiplinden ve ezberci anlayıştan rahatsızdı. Bu hoşnutsuzluğuna rağmen yüksek notlar alıyordu. Bu hoşnutsuzluğuna rağmen yüksek notlar alıyordu. 1. sınıfı atlamıştı ve çoğu dönemde sınıfında birinci olmuştu. 1. sınıfı atlamıştı ve çoğu dönemde sınıfında birinci olmuştu.

8 Einstein’ın ailesi, eski bir Yahudi geleneği olarak yoksul bir öğrenciyi evlerinde yemeğe davet ediyordu. Einstein’ın ailesi, eski bir Yahudi geleneği olarak yoksul bir öğrenciyi evlerinde yemeğe davet ediyordu. Ziyaretler Einstein 10 yaşındayken başlamıştı. Ziyaretler Einstein 10 yaşındayken başlamıştı. Einstein kendisinden büyük, bu üniversite öğrencisi ile konuşmaktan hoşlanıyordu. Einstein kendisinden büyük, bu üniversite öğrencisi ile konuşmaktan hoşlanıyordu.

9 Birlikte bilim, matematik ve felsefe konuşuyorlardı. Birlikte bilim, matematik ve felsefe konuşuyorlardı. Einstein’a 13 yaşındayken, Immanuel Kant’ın “Saf Aklın Eleştirisi” kitabını getirdi. Einstein’a 13 yaşındayken, Immanuel Kant’ın “Saf Aklın Eleştirisi” kitabını getirdi. Einstein, o yaşta kitabı anlamakta hiç zorlanmamış ve okulunda sürekli Kant hakkında konuşmaya başlamıştı. Einstein, o yaşta kitabı anlamakta hiç zorlanmamış ve okulunda sürekli Kant hakkında konuşmaya başlamıştı.

10 Öklid geometrisini 12 yaşındayken elde ettiği ders kitabından kavramıştır ve bu kitaptaki problemler üzerinde çalışmaya başladı. Yaz bitmeden önce Einstein sadece bütün problemleri çözmek ile kalmamış, ayrıca teoremlere alternatif ispatlar da bulmuştu. Öklid geometrisini 12 yaşındayken elde ettiği ders kitabından kavramıştır ve bu kitaptaki problemler üzerinde çalışmaya başladı. Yaz bitmeden önce Einstein sadece bütün problemleri çözmek ile kalmamış, ayrıca teoremlere alternatif ispatlar da bulmuştu. Buradan hareketle, Einstein’ın hem Zihinsel Yeteneğinin hem de Mantıksal-Matematiksel Zekasının ne kadar gelişmiş olduğunu görebiliriz. Buradan hareketle, Einstein’ın hem Zihinsel Yeteneğinin hem de Mantıksal-Matematiksel Zekasının ne kadar gelişmiş olduğunu görebiliriz.

11 16 yaşına geldiğinde kendi başına diferansiyel, integral hesaplamaları ve analitik geometriyi öğrenmişti. 16 yaşına geldiğinde kendi başına diferansiyel, integral hesaplamaları ve analitik geometriyi öğrenmişti. Einstein, 1895 Ekiminde Zürih’e gitti ve Politeknik’te kabul sınavına girdi. Einstein, 1895 Ekiminde Zürih’e gitti ve Politeknik’te kabul sınavına girdi. Sınava girmek için 18 yaş üstü olmak gerekiyordu ve 16 yaşında girebilmesi için özel bir izin almıştı. Sınava girmek için 18 yaş üstü olmak gerekiyordu ve 16 yaşında girebilmesi için özel bir izin almıştı.

12 Einstein babasının tavsiyesine uyarak mühendislik bölümüne başvurdu. Einstein babasının tavsiyesine uyarak mühendislik bölümüne başvurdu. Kabul sınavında matematik ve fizikte çok üstün dereceler aldı ama diğer bölümlerde başarısız olmuştu. Kabul sınavında matematik ve fizikte çok üstün dereceler aldı ama diğer bölümlerde başarısız olmuştu.

13 Mantıksal-Matematiksel Zekasının olduğunu küçük yaşlardan itibaren matematik ve fiziğe olan sevgisi ve yeteneğinden anlayabiliriz. Mantıksal-Matematiksel Zekasının olduğunu küçük yaşlardan itibaren matematik ve fiziğe olan sevgisi ve yeteneğinden anlayabiliriz. Amatör anlamda kemana ve müziğe yönelmesinden Müziksel Zekası, evreni anlamak adına fiziğe yönelmesi de Doğa Zekasının olduğunu gösterir. Amatör anlamda kemana ve müziğe yönelmesinden Müziksel Zekası, evreni anlamak adına fiziğe yönelmesi de Doğa Zekasının olduğunu gösterir.

14

15 Albert keman derslerine 6 yaşında başladı ve 14 yaşına kadar devam etti. Albert keman derslerine 6 yaşında başladı ve 14 yaşına kadar devam etti. Mozart’ın sonatlarını çok beğendi ve onları çalabilmek için tekniğini geliştirmek istedi. Mozart’ın sonatlarını çok beğendi ve onları çalabilmek için tekniğini geliştirmek istedi. İyi bir amatör kemancı olmuştu. İyi bir amatör kemancı olmuştu. Mozart, Beethoven sonatları çalmaktan hoşlanıyordu. Mozart, Beethoven sonatları çalmaktan hoşlanıyordu.

16 Zihinsel yetenekleri ve özellikle de Doğa zekası Einstein'ın ilgisinin de «Fizik» yönünde olduğunu gösterir.

17 Einstein, arkadaşları ile bilim ve felsefe tartışmaktan hoşlanıyordu. Einstein, arkadaşları ile bilim ve felsefe tartışmaktan hoşlanıyordu. Hangi derslere odaklanması gerektiği konusunda seçiciydi. Hangi derslere odaklanması gerektiği konusunda seçiciydi. Konusunu ya da profesörünü beğenmediği derslere girmiyordu. Konusunu ya da profesörünü beğenmediği derslere girmiyordu.

18

19 Okul onun için çok sıkı bir disipline sahipti. Einstein burada otoriter öğretmenler ile sürekli çatışıyordu ve öğretmenleri Einstein’ın bağımsız, isyankar kişiliğinden hiç hoşlanmıyordu. Okul onun için çok sıkı bir disipline sahipti. Einstein burada otoriter öğretmenler ile sürekli çatışıyordu ve öğretmenleri Einstein’ın bağımsız, isyankar kişiliğinden hiç hoşlanmıyordu. İçe dönük yapısı yanında, uygucu olmayan “bağımsız ve kurallara baş kaldıran bir kişiilk yapısı” görmekteyiz. İçe dönük yapısı yanında, uygucu olmayan “bağımsız ve kurallara baş kaldıran bir kişiilk yapısı” görmekteyiz.

20 Not ya da yoklama kaygıları olmayan bir öğrenciydi. Not ya da yoklama kaygıları olmayan bir öğrenciydi. Einstein aldığı dersler ile hiçbir alakası olmayan, sadece ilgi duyduğu kitapları çalışıyordu. Einstein aldığı dersler ile hiçbir alakası olmayan, sadece ilgi duyduğu kitapları çalışıyordu.

21

22 Sosyolojik Faktörler

23 Albert ve Kardeşi Annesi Babası

24 Albert Einstein, duygusal olarak oldukça sağlıklı ve mutlu, ancak mali temelleri sağlam ve güvenilir olmayan bir aile ortamında yetişti. Albert Einstein, duygusal olarak oldukça sağlıklı ve mutlu, ancak mali temelleri sağlam ve güvenilir olmayan bir aile ortamında yetişti.

25

26 O yıllarda fizikle genelde erkekler ilgileniyordu. O yıllarda fizikle genelde erkekler ilgileniyordu. Hatta üniversitede okurken tek kadın öğrenci daha sonra eşi olan Mileva Maric’di. Hatta üniversitede okurken tek kadın öğrenci daha sonra eşi olan Mileva Maric’di. CinsiyetCinsiyet

27 Ekonomik, Politik, Toplumsal Faktörler Einstein Almanya'da doğmuş bir Yahudi vatandaşıdır. Einstein Almanya'da doğmuş bir Yahudi vatandaşıdır. Nazilerin yükseldiği ve iktidar olduğu bir dönemde yaşamıştı. Nazilerin yükseldiği ve iktidar olduğu bir dönemde yaşamıştı. Nazi karşıtı görüş geliştirmiştir. Nazi karşıtı görüş geliştirmiştir.

28 Nazi yönetiminin baskısı ve Yahudi olması nedeniyle çalışmalarını yarıda kesip ABD’ye yerleşmek zorunda kaldı. Nazi yönetiminin baskısı ve Yahudi olması nedeniyle çalışmalarını yarıda kesip ABD’ye yerleşmek zorunda kaldı. Yahudilerin kendi ülkelerine sahip olması gerektiğine inanmış ve İsrail'in kuruluşunu desteklemiştir. Yahudilerin kendi ülkelerine sahip olması gerektiğine inanmış ve İsrail'in kuruluşunu desteklemiştir. Einstein, sosyalizmi de desteklemiştir ve bütün dünyanın tek bir hükümet altında toplanması fikrini savunmuştur. Einstein, sosyalizmi de desteklemiştir ve bütün dünyanın tek bir hükümet altında toplanması fikrini savunmuştur.

29

30 «Katrine Briggs 1920’li yıllarda insan davranışları üzerine kendi oluşturduğu kişilik tiplerini ve tercihlerini derinlemesine incelemiştir. «Katrine Briggs 1920’li yıllarda insan davranışları üzerine kendi oluşturduğu kişilik tiplerini ve tercihlerini derinlemesine incelemiştir. Myers Briggs yaklaşımına temel oluşturan analitik teorinin temelleri aslında Carl Gustav Jung’a aittir. Myers Briggs yaklaşımına temel oluşturan analitik teorinin temelleri aslında Carl Gustav Jung’a aittir. Ancak Katrine Briggs daha sonra kızı İsabel Briggs Myers ile birlikte kişilik farklılıklarının ölçülmesi üzerine alıştırmalar yapmıştır. Ancak Katrine Briggs daha sonra kızı İsabel Briggs Myers ile birlikte kişilik farklılıklarının ölçülmesi üzerine alıştırmalar yapmıştır.

31 Bulgularını Jung’un teorisi ile birleştirerek Myers Briggs Kişilik Tip Belirleyicisi olarak adlandırılan ölçme aracını oluşturmuşlardır. Bulgularını Jung’un teorisi ile birleştirerek Myers Briggs Kişilik Tip Belirleyicisi olarak adlandırılan ölçme aracını oluşturmuşlardır. Bu ölçme aracını da kariyer danışmanlığında kullanmak amacıyla geliştirmişlerdir. Bu ölçme aracını da kariyer danışmanlığında kullanmak amacıyla geliştirmişlerdir.

32

33

34

35

36

37 İçe Dönük: «Einstein yalnız, içe dönük çocukluğundan dolayı tüm yaşamı boyunca çocukluk anılarını özel bir canlılıkla korudu». «Einstein yalnız, içe dönük çocukluğundan dolayı tüm yaşamı boyunca çocukluk anılarını özel bir canlılıkla korudu». Tek başına çalışmayı seviyordu. Grup çalışması yapmaktan hoşlanmayan bir yapıya sahipti. Bunu da bütün teorilerini tek başına ortaya atmasından anlayabiliriz. Tek başına çalışmayı seviyordu. Grup çalışması yapmaktan hoşlanmayan bir yapıya sahipti. Bunu da bütün teorilerini tek başına ortaya atmasından anlayabiliriz.

38 Patent memuru olarak çalışırken sık sık düşlere dalardı, hayal ederdi. Patent memuru olarak çalışırken sık sık düşlere dalardı, hayal ederdi. Einstein’ın bu gündüz düşleri, evrenin algılanış şeklini tamamen değiştirecekti. Einstein’ın bu gündüz düşleri, evrenin algılanış şeklini tamamen değiştirecekti.

39 Sezgisel ve Düşünce Odaklı: «Doğal olayların görünürdeki karmaşıklığının altında esrarengiz bir düzen olduğu sezgisi -doğanın kendini dikkat çeker basitlikte ve mükemmel çözümleri olan matematiksel bir bilmece gibi sunduğunun keşfi- çocukluğunda biçimlendi».

40 Sezgisel: Fizikle ilgileniyor ve aklına gelen düşünceleri formüle etmeyi seviyordu. Fizikle ilgileniyor ve aklına gelen düşünceleri formüle etmeyi seviyordu. Geniş çaplı ve insanlara yardımcı olabilecek konularda düşünmeyi tercih ediyordu. Geniş çaplı ve insanlara yardımcı olabilecek konularda düşünmeyi tercih ediyordu. Sezgisel tiplerde gelecek durumlara odaklanma vardır. Ancak Einstein bir teorisini ortaya atarken sonuçlarının kötü olabileceğini öngöremedi (Atom bombası). Sezgisel tiplerde gelecek durumlara odaklanma vardır. Ancak Einstein bir teorisini ortaya atarken sonuçlarının kötü olabileceğini öngöremedi (Atom bombası).

41 Düşünsel: Mantığına uymayan şeyleri eleştiriyor ve kabul etmiyordu. Mantığına uymayan şeyleri eleştiriyor ve kabul etmiyordu. Okul hayatı boyunca mantığına yatmayan dersleri de bu nedenle reddetmiştir. Okul hayatı boyunca mantığına yatmayan dersleri de bu nedenle reddetmiştir. Adil bir yapısı vardı ve barışı desteklemiştir. Adil bir yapısı vardı ve barışı desteklemiştir. İkinci Dünya Savaşı’nı onaylamamıştır ve eşitlikçi bir anlayışa sahiptir. İkinci Dünya Savaşı’nı onaylamamıştır ve eşitlikçi bir anlayışa sahiptir.

42 Yargılayıcı: Einstein ezberci eğitime karşıydı bunu da «İlkokuldaki öğretmenler bana bir çavuş, Gymnasium’dakiler ise teğmen gibi göründüler» sözünden anlayabiliriz. Einstein ezberci eğitime karşıydı bunu da «İlkokuldaki öğretmenler bana bir çavuş, Gymnasium’dakiler ise teğmen gibi göründüler» sözünden anlayabiliriz. Gymnasium; Einstein’ın Münih’te Eski Ahit hakkında eğitim gördüğü yerdir. Gymnasium; Einstein’ın Münih’te Eski Ahit hakkında eğitim gördüğü yerdir.

43 Küçüklüğünden beri hep sorgulayan biriydi. Küçüklüğünden beri hep sorgulayan biriydi. Araştırmalarının ve çalışmalarının sadece tek bir anlamı vardı: Evreni anlamak. Araştırmalarının ve çalışmalarının sadece tek bir anlamı vardı: Evreni anlamak. «Tanrının düşüncelerini matematik şeklinde bilmek istiyorum.» diyordu. «Tanrının düşüncelerini matematik şeklinde bilmek istiyorum.» diyordu. Sonuç odaklıdır. Belirsizliği sevmediği için düşüncelerini formüle dökmüştür. Sonuç odaklıdır. Belirsizliği sevmediği için düşüncelerini formüle dökmüştür.

44 Tek bir denklem istiyordu ve bu bütün fizik kanunlarını içerecekti. Tek bir denklem istiyordu ve bu bütün fizik kanunlarını içerecekti. Evrenin güzelliğini, asaletini tek bir denkleme sığdıracaktı. Bu hayatının amacıydı. Evrenin güzelliğini, asaletini tek bir denkleme sığdıracaktı. Bu hayatının amacıydı.

45 İçe Dönük/Sezgisel/Düşünce Odaklı/Yargılayıcı Tip’ler aynı zamanda bağımsız ve inatçıdırlar. İçe Dönük/Sezgisel/Düşünce Odaklı/Yargılayıcı Tip’ler aynı zamanda bağımsız ve inatçıdırlar. Öğretmenlerinden biri Einstein’ı yanına çağırıp ona «Einstein, siz çok zeki bir öğrencisiniz ama büyük bir kusurunuz var: Size öğüt verilmesine asla izin vermiyorsunuz» demiştir. Öğretmenlerinden biri Einstein’ı yanına çağırıp ona «Einstein, siz çok zeki bir öğrencisiniz ama büyük bir kusurunuz var: Size öğüt verilmesine asla izin vermiyorsunuz» demiştir.

46 Bernstein, J. (1996). Einstein (4. baskı). (N. H. Tuğbay, Çev.). İstanbul: Nar Yayınları. Cugota, L. ve Roldan, G. (2010). Benim Adım… Albert Einstein (2. baskı). (F. Yurdözü, Çev.). İstanbul: Altın Kitaplar. Gribbin, J. ve White, M. (2005). Bilim Dünyasında Bir Hayat Einstein Biyografi. (1. baskı). (Y. Türedi, Çev.). İstanbul: İnkılap. Yeşilyaprak, B. (Ed.). (2012). Mesleki Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı Kuramdan Uygulamaya (3. baskı). Ankara: Pegem Akademi.

47


"DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ BÖLÜMÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı Mesleki Rehberlik ve Kariyer Danışmanlığı:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları