Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKİYE İKLİMİ. TÜRKİYENİN BÖLÜMLERİ AKDENİZ: EN FAZLA YAĞIŞ: KIŞ EN AZ YAĞIŞ: YAZ KARADENİZ: EN FAZLA YAĞIŞ: SONBAHAR EN AZ YAĞIŞ: İLKBAHAR STEP.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKİYE İKLİMİ. TÜRKİYENİN BÖLÜMLERİ AKDENİZ: EN FAZLA YAĞIŞ: KIŞ EN AZ YAĞIŞ: YAZ KARADENİZ: EN FAZLA YAĞIŞ: SONBAHAR EN AZ YAĞIŞ: İLKBAHAR STEP."— Sunum transkripti:

1 TÜRKİYE İKLİMİ

2

3 TÜRKİYENİN BÖLÜMLERİ

4

5 AKDENİZ: EN FAZLA YAĞIŞ: KIŞ EN AZ YAĞIŞ: YAZ KARADENİZ: EN FAZLA YAĞIŞ: SONBAHAR EN AZ YAĞIŞ: İLKBAHAR STEP (İÇ ANADOLU): EN FAZLA YAĞIŞ: İLKBAHAR EN AZ YAĞIŞ: YAZ KARASAL: EN FAZLA YAĞIŞ: YAZ EN AZ YAĞIŞ: KIŞ

6 Aşağıdaki bölümlerden hangisinin yıl içindeki en az yağışı aldığı mevsim diğerlerinden farklıdır? Aşağıdaki bölümlerden hangisinin yıl içindeki en az yağışı aldığı mevsim diğerlerinden farklıdır? A. Konya Bölümü B. Antalya Bölümü C. Doğu Karadeniz Bölümü D. Orta Fırat Bölümü E. Kıyı Ege Bölümü

7 Aşağıdaki bölümlerden hangisinin yıl içindeki en az yağışı aldığı mevsim diğerlerinden farklıdır? Aşağıdaki bölümlerden hangisinin yıl içindeki en az yağışı aldığı mevsim diğerlerinden farklıdır? A. Konya Bölümü B. Antalya Bölümü C. Doğu Karadeniz Bölümü D. Orta Fırat Bölümü E. Kıyı Ege Bölümü

8 PRATİK BİLGİ: PRATİK BİLGİ: Türkiye’nin çoğunluğunda Step ve Akdeniz İklimleri hakimdir. Bu durumda Türkiye’nin çoğunluğunda Yaz Kuraklığı hakimdir denilebilir. Türkiye’nin çoğunluğunda Step ve Akdeniz İklimleri hakimdir. Bu durumda Türkiye’nin çoğunluğunda Yaz Kuraklığı hakimdir denilebilir.

9 OCAK AYI MAX SICAKLIKLARI

10 KURAK ve NEMLİ YERLER

11 TÜRKİYE’Yİ ETKİLEYEN BASINÇ MERKEZLERİ YÜKSEK BASINÇ MERKEZLERİ SİBİRYA (çok soğuk, sert, kuru bir KIŞ) SİBİRYA (çok soğuk, sert, kuru bir KIŞ) ASOR (kurak bir YAZ) ASOR (kurak bir YAZ) KUZEY AFRİKA (kurak bir YAZ) KUZEY AFRİKA (kurak bir YAZ) ALÇAK BASINÇ MERKEZLERİ İZLANDA (ılık ve yağışlı bir KIŞ) İZLANDA (ılık ve yağışlı bir KIŞ) BASRA BASRA KARADENİZ KARADENİZ

12 Sıcaklıkla basınç ters orantılıdır. Sıcaklık azaldıkça basınç artar. Sıcaklıkla basınç ters orantılıdır. Sıcaklık azaldıkça basınç artar. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi yukarıda verilen bilgi ile çelişir? Aşağıdaki seçeneklerden hangisi yukarıda verilen bilgi ile çelişir? A. Kışın Sibirya’nın YB alanı olması B. Ekvator’un sürekli AB alanı olması C. Kıyılarda meltemlerin oluşmasına neden olan basınç değişimi D. Yükseldikçe basıncın azalması E. Yazın karalar üzerinde alçak basınç alanlarının oluşması

13 Sıcaklıkla basınç ters orantılıdır. Sıcaklık azaldıkça basınç artar. Sıcaklıkla basınç ters orantılıdır. Sıcaklık azaldıkça basınç artar. Aşağıdaki seçeneklerden hangisi yukarıda verilen bilgi ile çelişir? Aşağıdaki seçeneklerden hangisi yukarıda verilen bilgi ile çelişir? A. Kışın Sibirya’nın YB alanı olması B. Ekvator’un sürekli AB alanı olması C. Kıyılarda meltemlerin oluşmasına neden olan basınç değişimi D.Yükseldikçe basıncın azalması(yoğunluk) E. Yazın karalar üzerinde alçak basınç alanlarının oluşması

14 Türkiye’nin Bölümleri:

15 AKDENİZ İKLİMİ *** Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. *** Kış mevsiminde don olayı nadiren görülür. *** Bitki örtüsü; her mevsim yeşil kalabilen MAKİ dir.

16 AKDENİZ İKLİMİ

17 ANTALYAANTALYAANTALYAANTALYA

18 CEPHE YAĞIŞI

19 Akdeniz İklimi’nin aşağıdaki özelliklerinden hangisi, Akdeniz’in sularının Marmara Denizi’ne göre daha tuzlu olmasının bir nedenidir? Akdeniz İklimi’nin aşağıdaki özelliklerinden hangisi, Akdeniz’in sularının Marmara Denizi’ne göre daha tuzlu olmasının bir nedenidir? A. Yüzölçümünün daha büyük olması B. Derinliğinin daha fazla olması C. Atlas Okyanusu’na bağlanması D. Buharlaşmanın fazla olması E. Dökülen akarsu sayısının daha fazla olması (2000-DMS)

20 Akdeniz İklimi’nin aşağıdaki özelliklerinden hangisi, Akdeniz’in sularının Marmara Denizi’ne göre daha tuzlu olmasının bir nedenidir? Akdeniz İklimi’nin aşağıdaki özelliklerinden hangisi, Akdeniz’in sularının Marmara Denizi’ne göre daha tuzlu olmasının bir nedenidir? A. Yüzölçümünün daha büyük olması B. Derinliğinin daha fazla olması C. Atlas Okyanusu’na bağlanması D. Buharlaşmanın fazla olması E. Dökülen akarsu sayısının daha fazla olması (2000-DMS)

21 Seracılık faaliyetleri neden Akdeniz ve Ege bölgelerinde daha çok yapılmaktadır? Seracılık faaliyetleri neden Akdeniz ve Ege bölgelerinde daha çok yapılmaktadır? A. Sıcaklık ortalamaları daha az olduğu için B. Bulutlu gün sayısı daha az ve sıcaklık ortalaması daha fazla olduğu için C. Ulaşım daha rahat olduğu için D. Sanayi gelişmiş olduğu için E. İşçi gücü daha fazla olduğu için (2002-KPSS)

22 Seracılık faaliyetleri neden Akdeniz ve Ege bölgelerinde daha çok yapılmaktadır? Seracılık faaliyetleri neden Akdeniz ve Ege bölgelerinde daha çok yapılmaktadır? A. Sıcaklık ortalamaları daha az olduğu için B. Bulutlu gün sayısı daha az ve sıcaklık ortalaması daha fazla olduğu için C. Ulaşım daha rahat olduğu için D. Sanayi gelişmiş olduğu için E. İşçi gücü daha fazla olduğu için (2002-KPSS)

23 PRATİK KURAL: Seracılık; Güneşli gün sayısı fazla, Güneşli gün sayısı fazla, Bulutlu gün sayısı az olan bölgelerde yapılır. Bitkinin güneşe ve sıcaklığa ihtiyacı vardır. Bulutlu gün sayısı az olan bölgelerde yapılır. Bitkinin güneşe ve sıcaklığa ihtiyacı vardır. Buna göre Seracılık; * Karadeniz’de yapılamaz.

24 Aşağıdaki ovalardan hangisi yıl içinde birden fazla ürün almaya diğerlerinden daha elverişlidir? Aşağıdaki ovalardan hangisi yıl içinde birden fazla ürün almaya diğerlerinden daha elverişlidir? A. Erzincan B. Bafra C. Çukurova D. Ergene E. Konya (2005-KPSS)

25 Aşağıdaki ovalardan hangisi yıl içinde birden fazla ürün almaya diğerlerinden daha elverişlidir? Aşağıdaki ovalardan hangisi yıl içinde birden fazla ürün almaya diğerlerinden daha elverişlidir? A. Erzincan B. Bafra C. Çukurova D. Ergene E. Konya (2005-KPSS)

26 PRATİK KURAL: Yıl içinde birden fazla ürün alabilmek için; İklim sıcak olmalı, İklim sıcak olmalı, Yazlar uzun olmalı. Yazlar uzun olmalı. Türkiye’de yazları en uzun olan bölgelerimiz; Akdeniz ve Ege’dir. Akdeniz ve Ege’dir.

27 KARADENİZ İKLİMİ *** Dört mevsim yağışlıdır. ***Türkiye’de düzenli yağışın olduğu ve akarsu rejiminin düzenli olduğu tek iklim tipidir. *** Heyelan tehlikesi vardır. *** Kış mevsiminde don olayı görülmez. *** Dört mevsim yağışlıdır. ***Türkiye’de düzenli yağışın olduğu ve akarsu rejiminin düzenli olduğu tek iklim tipidir. *** Heyelan tehlikesi vardır. *** Kış mevsiminde don olayı görülmez. ***Bitki örtüsü ORMAN’dır. ***Bitki örtüsü ORMAN’dır.

28 KARADENİZ İKLİMİ

29 RİZERİZERİZERİZE

30 YAMAÇ YAĞIŞI (OROGRAFİK)

31 KAÇKARLAR DENİZ KIYISI OROGRAFİK (YAMAÇ) YAĞIŞI

32 Aşağıdaki bölümlerden hangisinde, sisli ve bulutlu ortamlarda yetişen ladin, şimşir, fındık gibi bitkiler yaygın olarak yetişir? Aşağıdaki bölümlerden hangisinde, sisli ve bulutlu ortamlarda yetişen ladin, şimşir, fındık gibi bitkiler yaygın olarak yetişir? A. Doğu Karadeniz B. İç Batı Anadolu C. Güney Marmara D. Orta Fırat E. Yukarı Sakarya (2000-DMS)

33 Aşağıdaki bölümlerden hangisinde, sisli ve bulutlu ortamlarda yetişen ladin, şimşir, fındık gibi bitkiler yaygın olarak yetişir? Aşağıdaki bölümlerden hangisinde, sisli ve bulutlu ortamlarda yetişen ladin, şimşir, fındık gibi bitkiler yaygın olarak yetişir? A. Doğu Karadeniz B. İç Batı Anadolu C. Güney Marmara D. Orta Fırat E. Yukarı Sakarya (2000-DMS)

34 Aşağıdakilerden hangisi, Türkiye’nin kıyı bölgelerinin tümünde görülen bir özelliktir? Aşağıdakilerden hangisi, Türkiye’nin kıyı bölgelerinin tümünde görülen bir özelliktir? A. Hidroelektrik potansiyelinin yüksek olması B. Deniz etkisinin iç kesimlere kadar sokulabilmesi C. Dağların kıyıya paralel uzanması D. Yaz ve kış sıcaklıklarındaki farkın iç bölgelere göre az olması E. Mevsimlik yağış farklarının iç bölgelere göre daha az olması (2005-KPSS)

35 Aşağıdakilerden hangisi, Türkiye’nin kıyı bölgelerinin tümünde görülen bir özelliktir? Aşağıdakilerden hangisi, Türkiye’nin kıyı bölgelerinin tümünde görülen bir özelliktir? A. Hidroelektrik potansiyelinin yüksek olması B. Deniz etkisinin iç kesimlere kadar sokulabilmesi C. Dağların kıyıya paralel uzanması D. Yaz ve kış sıcaklıklarındaki farkın iç bölgelere göre az olması E. Mevsimlik yağış farklarının iç bölgelere göre daha az olması (2005-KPSS)

36 STEP İKLİMİ (İÇ ANADOLU) *** İlkbahar yağışlıdır (Kırkikindi yağmurları- Konveksiyonel). ***Karasallık belirgindir. *** Bitki örtüsü BOZKIR’dır. ***Bitki örtüsü cılız ot toplulukları olduğu için Erozyon görülür. *** İlkbahar yağışlıdır (Kırkikindi yağmurları- Konveksiyonel). ***Karasallık belirgindir. *** Bitki örtüsü BOZKIR’dır. ***Bitki örtüsü cılız ot toplulukları olduğu için Erozyon görülür.

37 STEP İKLİMİ

38 KONYAKONYAKONYAKONYA

39 KONVEKSİYONEL (YÜKSELİM-SİKLONİK)

40 Aşağıdakilerden hangisi İç Anadolu’nun iklim özelliklerinden birisidir? A. Nem oranının yıl boyunca yüksek olması B. Gece-gündüz sıcaklıklarının yakın olması C. Yaz ve kış arasındaki sıcaklık farkının fazla olması D. En çok yağışın sonbaharda olması E. 6 ay süre ile sıcaklığın 0ºnin altında olması (2002-KPSS)

41 Aşağıdakilerden hangisi İç Anadolu’nun iklim özelliklerinden birisidir? A. Nem oranının yıl boyunca yüksek olması B. Gece-gündüz sıcaklıklarının yakın olması C. Yaz ve kış arasındaki sıcaklık farkının fazla olması (Nemsiz-Karasal) D. En çok yağışın sonbaharda olması E. 6 ay süre ile sıcaklığın 0ºnin altında olması (2002-KPSS)

42 KARASAL (DOĞU ANADOLU) **Yazları serindir. Yaz yağışları konveksiyonel (yükselim) oluşumludur. *** En fazla yağışını yaz mevsiminde alır. Bundan dolayı otlaklar yaz mevsiminde geniş yer kaplar ve bu sayede Büyük Baş hayvancılık gelişir. **Yazları serindir. Yaz yağışları konveksiyonel (yükselim) oluşumludur. *** En fazla yağışını yaz mevsiminde alır. Bundan dolayı otlaklar yaz mevsiminde geniş yer kaplar ve bu sayede Büyük Baş hayvancılık gelişir.

43 KARASAL (DOĞU ANADOLU) *** Hava şartlarının karasallaşması yani soğuması sonucu İğne Yapraklı Ormanlar (Çam) görülür. *** Hava şartlarının karasallaşması yani soğuması sonucu İğne Yapraklı Ormanlar (Çam) görülür.

44 KARASAL İKLİM

45 Türkiye’de heyelanların %65’inin ilkbaharda olmasında aşağıdakilerden hangisinin etkili olduğu söylenebilir? Türkiye’de heyelanların %65’inin ilkbaharda olmasında aşağıdakilerden hangisinin etkili olduğu söylenebilir? A. Eğimin B. Depremlerin C. Jeolojik yapının D. Orman varlığının E. Kar erimeleri ve yağışın (2000-DMS)

46 Türkiye’de heyelanların %65’inin ilkbaharda olmasında aşağıdakilerden hangisinin etkili olduğu söylenebilir? Türkiye’de heyelanların %65’inin ilkbaharda olmasında aşağıdakilerden hangisinin etkili olduğu söylenebilir? A. Eğimin B. Depremlerin C. Jeolojik yapının D. Orman varlığının E. Kar erimeleri ve yağışın (2000-DMS)

47 NOT: İlkbaharda havaların ısınması ile karlar erir, toprak suya doyar ve kayganlaşır. Bu durum, eğiminde yardımı ile heyelana sebep olur. İlkbaharda havaların ısınması ile karlar erir, toprak suya doyar ve kayganlaşır. Bu durum, eğiminde yardımı ile heyelana sebep olur.

48 Türkiye’de akarsuların genellikle en fazla suyu ilkbaharda taşımalarının temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir? Türkiye’de akarsuların genellikle en fazla suyu ilkbaharda taşımalarının temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir? A. Barajlardaki fazla suların boşaltılması B. Taban suyu seviyelerinin yükselmesi C. Buharlaşmanın azalması D. Akarsularının taşıdığı madde miktarının artması E. Kar erimeleri ile yağışların birleşmesi (2002-KPSS)

49 Türkiye’de akarsuların genellikle en fazla suyu ilkbaharda taşımalarının temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir? Türkiye’de akarsuların genellikle en fazla suyu ilkbaharda taşımalarının temel nedeni aşağıdakilerden hangisidir? A. Barajlardaki fazla suların boşaltılması B. Taban suyu seviyelerinin yükselmesi C. Buharlaşmanın azalması D. Akarsularının taşıdığı madde miktarının artması E. Kar erimeleri ile yağışların birleşmesi (2002-KPSS)

50 TÜRKİYE’DE EN YAĞIŞLI ve EN KURAK YERLER MAVİ: Doğu ve Batı Karadeniz, Toroslar, Muğla, Hatay (Nur dağı), Hakkari. KIRMIZI: Ergene, Konya, Tuz Gölü, G.Doğu, Iğdır.

51 **Türkiye’de yıllık ve günlük sıcaklık farkının fazla olduğu yerler nemi az olan (karasal-kurak) yerlerdir. *** Bu yüzden Step ve Karasal iklimde sıcaklık farkı en fazladır. *** Türkiye’de sıcaklık farkının en fazla olduğu yer Doğu Anadolu’dur. SEBEBİ: Karasallık, Karasallık, Enlem, Enlem, Yükselti Yükselti

52 NOT: Bitki örtüsü iklim ve sıcaklığın bir sonucudur. Kesinlikle iklimi veya sıcaklığı değiştirmez. NOT: Bitki örtüsü iklim ve sıcaklığın bir sonucudur. Kesinlikle iklimi veya sıcaklığı değiştirmez.

53 Not-1: Türkiye’de dört mevsim görülebilmesinin sebebi, orta kuşakta olmasıdır. Yani matematik konumudur. Not-1: Türkiye’de dört mevsim görülebilmesinin sebebi, orta kuşakta olmasıdır. Yani matematik konumudur. Not-2: Türkiye’de aynı anda farklı mevsim özelliklerinin görülebilmesinin sebebi, yüzey şekillerinin çok çeşitli olmasıdır. Not-2: Türkiye’de aynı anda farklı mevsim özelliklerinin görülebilmesinin sebebi, yüzey şekillerinin çok çeşitli olmasıdır.

54 TÜRKİYEDE RÜZGARLAR YILDIZ GÜNBATISI GÜNDOĞUSU karayel poyraz lodos samyeli (keşişleme) KIBLE

55 YILDIZKARAYEL POYRAZ KIBLE KEŞİŞLEME SAMYELİ LODOS Etezyen

56 Aşağıdaki bölgelerimizden hangisinde yaz aylarında coğrafi konum dikkate alındığında buharlaşma en fazla olur? Aşağıdaki bölgelerimizden hangisinde yaz aylarında coğrafi konum dikkate alındığında buharlaşma en fazla olur? A. Güneydoğu Anadolu B. Ege C. Doğu Anadolu D. Karadeniz E. Marmara (2001-KMS)

57 Aşağıdaki bölgelerimizden hangisinde yaz aylarında coğrafi konum dikkate alındığında buharlaşma en fazla olur? Aşağıdaki bölgelerimizden hangisinde yaz aylarında coğrafi konum dikkate alındığında buharlaşma en fazla olur? A. Güneydoğu Anadolu B. Ege C. Doğu Anadolu D. Karadeniz E. Marmara (2001-KMS)

58 NOT: Güneydoğu Anadolu bölgesinin buharlaşma şiddetini arttıran etmenler; Güneydoğu Anadolu bölgesinin buharlaşma şiddetini arttıran etmenler; Enlem Enlem Karasallık (Nem azlığı) Karasallık (Nem azlığı) Samyeli rüzgarı Samyeli rüzgarı

59 Gediz Ovası’nın iklim ve toprak koşullarında yetişebilen bir tarım ürününün, aşağıdaki ovalardan hangisinde yetişebilmesi mümkündür? Gediz Ovası’nın iklim ve toprak koşullarında yetişebilen bir tarım ürününün, aşağıdaki ovalardan hangisinde yetişebilmesi mümkündür? A. Çarşamba B. Ergene C. Çukurova D. Elazığ E. Malatya D. Elazığ E. Malatya (2001-KMS)

60 Gediz Ovası’nın iklim ve toprak koşullarında yetişebilen bir tarım ürününün, aşağıdaki ovalardan hangisinde yetişebilmesi mümkündür? Gediz Ovası’nın iklim ve toprak koşullarında yetişebilen bir tarım ürününün, aşağıdaki ovalardan hangisinde yetişebilmesi mümkündür? A. Çarşamba B. Ergene C. Çukurova D. Elazığ E. Malatya D. Elazığ E. Malatya (2001-KMS)

61 PRATİK KURAL: PRATİK KURAL: Ovalar ile ilgili sorularda ortak iklim özelliği yada ortak tarım ürünleri sorulursa, bilmemiz gereken şey kıyı ovası ve iç ova ayrımını yapabilmektir. Ovalar ile ilgili sorularda ortak iklim özelliği yada ortak tarım ürünleri sorulursa, bilmemiz gereken şey kıyı ovası ve iç ova ayrımını yapabilmektir. KIYI OVALARIMIZ: KIYI OVALARIMIZ: Çukurova, Silifke, Büyük ve Küçük Menderes, Gediz, Bakırçay, Bafra, Çarşamba. Çukurova, Silifke, Büyük ve Küçük Menderes, Gediz, Bakırçay, Bafra, Çarşamba.

62 Coğrafi konumları göz önüne alındığında, aşağıdaki bölümlerin hangisinde en sıcak ay ile en soğuk ay arasındaki farkın en fazla olması beklenir? Coğrafi konumları göz önüne alındığında, aşağıdaki bölümlerin hangisinde en sıcak ay ile en soğuk ay arasındaki farkın en fazla olması beklenir? A. Orta Karadeniz B. Kıyı Ege C. Güney Marmara D. Antalya E. Yukarı Murat-Van (2004-KPSS)

63 Coğrafi konumları göz önüne alındığında, aşağıdaki bölümlerin hangisinde en sıcak ay ile en soğuk ay arasındaki farkın en fazla olması beklenir? Coğrafi konumları göz önüne alındığında, aşağıdaki bölümlerin hangisinde en sıcak ay ile en soğuk ay arasındaki farkın en fazla olması beklenir? A. Orta Karadeniz B. Kıyı Ege C. Güney Marmara D. Antalya E. Yukarı Murat-Van (2004-KPSS)


"TÜRKİYE İKLİMİ. TÜRKİYENİN BÖLÜMLERİ AKDENİZ: EN FAZLA YAĞIŞ: KIŞ EN AZ YAĞIŞ: YAZ KARADENİZ: EN FAZLA YAĞIŞ: SONBAHAR EN AZ YAĞIŞ: İLKBAHAR STEP." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları