Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Support.ebsco.com EBSCO Discovery Service (Akademik Arama Motoru) Kullanıcı Kılavuzu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Support.ebsco.com EBSCO Discovery Service (Akademik Arama Motoru) Kullanıcı Kılavuzu."— Sunum transkripti:

1 support.ebsco.com EBSCO Discovery Service (Akademik Arama Motoru) Kullanıcı Kılavuzu

2 EBSCO Discovery Service (EDS) kullanıcı kılavuzuna hoşgeldiniz. EDS size kurumunuz kolleksiyonunun tamamına, özelleştirilebilir, tek bir giriş noktasından erişim sağlar. Bu kullanıcı kılavuzunda EDS’de basit arama gerçekleştirmeyi inceleyeceğiz ve EDS’ye özgü özellikleri gözden geçireceğiz. EDS arayüzü yöneticiler tarafından makyajlanabilir olduğu için sizin arama deneyiminiz buradakine göre değişkenlik gösterebilir.

3 Basit arama ekranından Global Warming için arama yaparak başlayacağız. Arama terimlerinizi giriniz ve Ara (Search) butonuna tıklayınız. EDS’nin zengin makale detayları ile birleştirdiği eşsiz ilgililik ve değer algoritmalrı sayesinde, aramanıza hiçbir daraltıcı uygulamanız dahi çok iyi sonuçlar alırsınız.

4 Yine de, nokta atışı yapmak isterseniz bütün arama metodlarını(search modes), daraltıcıları(limiters) ve genişleticileri(expanders) ortaya çıkarmak ve daha için Arama Seçenekleri(Search Options) linkine tıklayınız.

5 Arama Seçeneklerinde(Search Options), sonuçlarınızı daraltmak için birkaç yol vardır. Sonuçları sadece kütüphane kataloğunuzda yer alan öğelere daraltmak için Katalog(Catalog Only) daraltıcısına tıklayınız. Kütüphane Kolleksiyonu(Available in Library Collection) daraltıcısı sonuçları tam metni online olarak yer alan öğelere (EBSCOhost üzerinden tam metin veri tabanları, e-dergiler, kurumsal arşivler, vb.) ya da kütüphanenizde fiziksel olarak yer alan içeriğe daraltır.

6 . Yer(Location) daraltıcısı size sonuçlarınızı kurumunuzun içindeki belirli bir konumda bulunan öğelere daraltabilmenizi sağlar. Ctrl tuşu ile birden fazla konum seçebilirsiniz. İstediğiniz konumları belirleyiniz ve Ara(Search) linkine tıklayınız.

7 Sonuç listesi görüntülenir. Eğer bulunuyorsa, tam metin(full text) linkine tıklayarak makale tam metinlerine erişebilirsiniz. Makale başlığına tıklayarak Detaylı Kaydı(Detailed Record) ya da önizleme simgesinin üzerinde farenizi tutarak kaydın künyesinin bir bölümünü görebilirsiniz. Ayrıca, sonuçlardaki katalog kayıtlarının konumu ile ilgili gerçek-zamanlı bilgileri görebilirsiniz.

8 Sonuç listesinizi daraltmak için birkaç yol bulunmaktadır.Limit To(Daralt) altındaki daraltıcıları uygulayınız ya da kümelerini (Döküman Türü(Source Type), Konu(Subject) ve Coğrafya(Geography) gibi) seçiniz. Her küme altındaki bütün seçenekleri görebilmek için Daha Fazlasını Göster(Show More) linkine tıklayınız.

9 Sonuçlarınızı daraltıcılar, kaynak tipleri ve kümeler kullanarak rafine ederken, her öğe sol sütunun üst kısmında bulunan Mevcut Arama(Current Search) kutusuna eklenir. Bu Kutu içerisinde yer alan konu terimininin bağlantı linkine tıklamak sadece o terim için arama gerçekleştirir. X simgesine tıklamak terimi mevcut arama kutusundan siler ve arama sonuçlarınızı yeniler.

10 Detaylı Kayıt, bir makalenin künye bilgisini ve eğer varsa tam metne linklerini içerir. Detaylı Kaydın sağ tarafındaki sütunda yer alan araçları kullanarak tek bir sonucu yazdırabilir(print), email ile gönderebilir, kaydedebilir(save), atıflayabilir(cite) ya da aktarabilirsiniz(export). Ayrıca, eğer bir kayıt kurum kataloğunuzda bulunuyorsa sol sütundan katalog kaydına erişebilirsiniz ya da ödünç bilgisini görebilirsiniz.

11 Discovery Service sonuçlarını klasöre eklediğinizde, bu kayıtlar klasörünüzün Makaleler(Articles) kısmında görünecektir.

12 Oturumunuz süresince istediğiniz zaman Yardım(Help) linkine tıklayarak online Yardım sisteminin tamamını görebilirsiniz.

13


"Support.ebsco.com EBSCO Discovery Service (Akademik Arama Motoru) Kullanıcı Kılavuzu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları