Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GELECEĞİNİZ BİZİMLE GÜVENDE OLSUN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GELECEĞİNİZ BİZİMLE GÜVENDE OLSUN"— Sunum transkripti:

1 YALOVA ÜNİVERSİTESİ ÇINARCIK MESLEK YÜKSEKOKULU MÜLKİYET KORUMA VE ÖZEL GÜVENLİK BÖLÜMÜ

2 GELECEĞİNİZ BİZİMLE GÜVENDE OLSUN

3 Çınarcık Meslek Yüksekokulu,
tarihinde kurulmuştur. ÇMYO ‘nun kurulma kararının ardından 2011 yılında Mülkiyet Koruma Ve Özel Güvenlik Bölümü kurulma kararı alınmıştır.

4 BÖLÜMÜMÜZÜN AMAÇLARI Topluma güvenlik alanında, kaliteli hizmeti sunabilecek, özel güvenlik görevlileri yetiştirmektir Güvenlik bilincini ve güvenlik alanında gerekli bilgi birikimini almış geleceğin yöneticilerini(güvenlik şefi, amiri ve müdürlerini) yetiştirmektir. Çağımızın gelişen teknolojisini yakalamış ve gelecekte oluşabilecek güvenlik tehditlerine karşı da bilgisi olan güvenlik personeli yetiştirmektir. Gelecekte; bölümümüzü ve okulumuzu ülkemizde bulunan Özel Güvenlik Bölümleri ve Okulları arasında, öncelikli tercih edilen bir konuma getirebilmektir.

5 KİMLER TERCİH EDEBİLİR
Programa YGS-5 puan türünden yeterli puan alan öğrenciler tercih edebilir.

6 EĞİTİMİN ESASI Özel güvenlik programının eğitim esasları; özel güvenliğe ihtiyaç duyan insanların temel özelliklerini ve gereksinimlerini bilme ve bu doğrultuda bireylerin ihtiyaçlarını karşılama becerisi kazanma, aynı zamanda da bireye bütüncül yaklaşabilme yetisi oluşturur.

7 MEZUNLARIN İSTİHDAM ALANLARI
5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında güvenlik personeline ihtiyacı olan özel sektör kuruluşları ve yine bu kanun kapsamında hizmet satın alma yoluyla istihdam edilmek üzere işe alınan personel kamu kuruluşlarında çalışabilmektedir. Aynı zamanda KPSS-B ile yapılan memur alımlarında, “güvenlik memuru kadrosu” tercihlerinde ön lisans mezunu şartı aranmaktadır. Aynı zamanda bir ön lisans programından mezun olan öğrencilerimiz, KPSS-B gurubu sınavında gerekli başarıyı göstererek devlet sektöründe de iş bulma imkanına erişeceklerdir

8 MEZUNLAR; Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Bünyesinde Oluşturulan Özel Güvenlik Birimlerinde Kişilerin Silahlı Koruması Olarak Özel Güvenlik Şirketlerinde; Bu Şirketlerce Verilecek Güvenlik Hizmet Alanlarında Kamu Kurum Ve Kuruluşları Alışveriş Merkezleri Bankalar Gar Havalimanı Terminal Tramvay Gibi Ulaşım Sistemleri Toplantı Konser Spor Karşılaşmaları Sahne Gösterileri Gibi Etkinlikler Ve Fabrikalarda Çalışabilmektedirler.

9 AKADEMİK KADROMUZ Öğr. Gör. Suat SOYDEMİR Özel Güvenlik Bölümü Başkanı
Okutman. Ülkü TEKGÖZ Özel Güvenlik Bölümü Program Başkanı Yrd.Doç.Dr. Mehmet Gökhan GENEL

10 Özel Güvenlik Bölümü Başkanı
Öğr. Gör. Suat SOYDEMİR Özel Güvenlik Bölümü Başkanı Lisans :Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Felsefe Grubu Öğretmenliği Yüksek Lisans :Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü. Doktora:Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde Eğitimine Devam Etmektedir.

11 Okutman Ülkü TEKGÖZ Özel Güvenlik Bölümü Proğram Başkanı Lisans: Erciyes Üniversitesi Beden Eğitimi Ve Spor Öğretmenliği. Yüksek Lisans: Erciyes Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümü

12 Lisans : İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü
Yrd.Doç.Dr. Mehmet Gökhan GENEL Lisans : İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Yükseklisans: Marmara Üniversitesi Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü Doktora :Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi Anabilim Dalı, Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı

13 DERS PROGRAMI I. YARIYIL / GÜZ
Dersin Adı Haftalık Ders Saati Kredisi Akts HUKUKA GİRİŞ GÜVENLİK SİSTEMLERİ İLETİŞİM BİLİMLERİNE GİRİŞ BEDEN EĞİTİMİ I SOSYOLOJİYE GİRİŞ ATATÜRK İLKELERİ VE İNK.TARİHİ TÜRK DİLİ YABANCI DİL 1/ İNGİLİZCE SEÇMELİ DERS (1) SEÇMELİ DERS (1)

14 DERS PROGRAMI II. YARIYIL / BAHAR
Dersin Adı Haftalık Ders Saati Kredisi Akts YAKIN SAVUNMA TEKNİKLERİ I GÜVENLİK VE ACİL DURUM PROSEDÜRÜ İLK YARDIM CEZA HUKUKU ÖZEL GÜVENLİK TEŞKİLATI MEVZUATI BEDEN EĞİTİMİ II ATATÜRK İLKELERİ VE İNK.TARİHİ TÜRK DİLİ YABANCI DİL 1/ İNGİLİZCE SEÇMELİ DERS (2)

15 DERS PROGRAMI III. YARIYIL / GÜZ
Dersin Adı Haftalık Ders Saati Kredisi Akts GÜVENLİK PROJELENDİRME VE SÜREÇLERİ KRİMİNALİSTİK OLAY YERİNİN KORUNMASI YAKIN SAVUNMA TEKNİKLERİ II DOĞAL AFET MÜDEHALESİ VE PLANLAMASI BEDEN EĞİTİMİ III KBR VE ENDÜSTRİYEL TESİS GÜVENLİĞİ SEÇMELİ DERS (3) SEÇMELİ DERS (3)

16 DERS PROGRAMI IV. YARIYIL / BAHAR
Dersin Adı Haftalık Ders Saati Kredisi Akts SİLAH BİLGİSİ VE UYGULAMASI YAKIN SAVUNMA TEKNİKLERİ III CEZA USUL HUKUKU BEDEN EĞİTİMİ IV STAJ SEÇMELİ DERS (4) SEÇMELİ DERS (4)

17 DERS İÇERİKLERİ BİRİNCİ YIL (1-2. DÖNEMLER)
HUKUKA GİRİŞ: Sosyal kurallar ve hukuk kuralları; hukuki yaptırım; pozitif hukukun kaynakları; kanunlaştırma hareketleri; hukuksal ilişkiler ve haklar; hakların türleri; hak sahibi, hakkın konusu, kazanılması ve kaybedilmesi; hukuksal eylemler ve işlemler; hukuksal işlemlerin türleri; hakların korunması. GÜVENLİK SİSTEMLERİ: Güvenlik hizmetleri (önleyici hizmetler, suç kavramı, analiz, tedbirlerin seçilmesi), güvenlik önlemleri, (kontrol noktaları, halkla ilişkiler), özel güvenlik önlemleri (fiziki güvenlik, yardımcı güvenlik cihazları), devriye hizmetleri, devriye çeşitleri, devriye turu öncesi hazırlık, devriye ve haberleşme, işyeri planı, kontrol ve gözetleme, tutanak çeşitleri, nokta görevleri, yakalama, arama, el koyma, zor kullanmanın hukuki yöntemleri, genel kollukla ilişkiler. İLETİŞİM BİLİMLERİNE GİRİŞ İletişimle ilgili temel kavramlar; iletişim süreci ve öğeleri: iletişim türleri; sözlü, yazılı iletişim; beden dili; iletişim engelleri ve aşılması; empati kavramı; örgütsel iletişim; grafik iletişim ve teknolojik araçlarla iletişim ve diksiyon ve iyi ve etkili konuşma sanatı öğretilecektir.

18 BEDEN EĞİTİMİ I Beden eğitimi ve sporda temel kavramlar, bireysel ve takım sporları uygulamaları ve yüksek okul öğrencilerinin kaynaşmasını sağlayarak değişik spor branşlarıyla tanışmalarının sağlanması. SOSYOLOJİYE GİRİŞ Toplum, Toplumsal yapı, toplumsal değişim, toplumsal kurumların ne olduğu ve toplumsal kültürler, toplumsal yaptırımlar, örf adet ve dinin toplumdaki yeri ve önemi vb. konular üzerinde durulacaktır.

19 ATATÜRK İLKELRERİ VE İNKILAP TARİHİ: Bu dersin amacı Atatürk İlke ve İnkılâpları dersinin kapsadığı yakın dönem Türkiye tarihinin siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel olguları hakkında öğrencileri bilgilendirmek. TÜRK DİLİ I Fert ve millet hayatındaki dilin önemi , dil bilgisinin tanımı, sözcük ve cümlelerin iletişim açısından önemi. Kelimelerin oluşumları, çeşitleri, nerelerde ve nasıl kullanılması gerektiği. Yazılı anlatımda başarılı olmanın yolları. Sözlü anlatım türleri ve ilkeleri. YABANCI DİL Yabancı dili anlaşılır bir şekilde konuşabilme. Normal hızda konuşulduğunda konuşmacıdan gelen mesajı anlayabilme. Dil bilgisi ve yazım kurallarını uyarak yazabilme. Yabancı dilde okuyabilme ve okuduğunu anlayabilme, kelime dağarcığını geliştirme.

20 YAKIN SAVUNMA TEKNİKLERİ I
Taekwandonun tanımı, tarihi gelişimi, temel teknik uygulamaları, do prensibi. GÜVENLİK VE ACİL DURUM PROSEDÜRLERİ Acil durum nedir, yangın, su basması, sel, deprem, toplumsal olaylar, bireysel eylemler, alarm çalması durumlarında hareket tarzı nasıl olmalıdır. TEMEL İLK YARDIM Genel sağlık bilgisi, ana ilkeler ve hedefler, kazalar ve ilk yardım, kanamalar, alp durması, yanıklar, zehirlenmeler, kırık ve çıkıklar, burkulma gibi durumlarda yapılacak ilk yardım hizmetleri, şok, koma ve bayılmalarda müdahale.

21 CEZA HUKUKU Suç Genel Teorisi ve Yaptırım Teorisi ÖZEL GÜVENLİK TEŞKİLATI MEVZUATI Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik, Hizmete İlişkin Genelgeler, Özel Güvenlik Sektörünü İlgilendiren Emir Yazıları BEDEN EĞİTİMİ 2 Kondisyon sağlayıcı egzersizlerle fiziki güç ve dayanıklılığın artırılması, öğrencilere yaşam boyu yapabilecekleri spor alışkanlığının kazandırılması, görevle ilgili saldırana ve savunana zarar vermeden fiziksel korunmanın öğretilmesine giriş.

22 BİRİNCİ YIL SEÇİMLİK DERSLERİ
YURTTAŞLIK VE İNSAN HAKLARI: İnsan ve toplum, toplum hayatını düzenleyen kurallar; aile, okul ve çevrede demokratik hayat; İnsan hakları, bireysel özgürlükler, devlet ve devlet şekilleri; tarihsel süreç içinde egemenlik anlayışının evrimi; temel hak ve ödevler; anayasa, anayasal kurumlar, anayasal yaşam; Türk devlet geleneği, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri ve yapısı. RİSK ANALİZİ VE KRİZ YÖNETİMİ Risk tanımı ve yönetimi, güvenliğe etki eden faktörler, acil durum organizasyonu risk analizi teknikleri, tehditlerin tanımlanması, güvenlik zayıflıklarının tanımlanması, güvenlik risk hesaplaması.

23 TOPLUM DESTEKLİ GÜVENLİK HİZMETLERİ :
Toplum ve Güvenlik, toplum temsilcileri ve güvenlik beklentileri, toplum polis ilişkisi, toplumsal suç kaygı ve eğilimleri. HALKLA İLİŞKİLER : Halkla ilişkiler ve hedef kitle kavramlarının gelişimi ve oluşumu, halkla ilişkilerin tanımı, halkla ilişkilerin temel öğesi olarak iletişim, halkla ilişkilerin davranışsal boyutu, halkla ilişkilerin önemi, halkla ilişkilerin temel ilkeleri, pazarlama ve halkla ilişkiler arasındaki ilişki, halkla ilişkiler çalışmalarında temel aşamalar ve sonuçların değerlendirilmesi, halkla ilişkilerde kullanılacak araçlar ve teknikler, kriz dönemlerinde halkla ilişkiler anlatılmaktadır.

24 YÖNETİM VE ORGANİZASYON
Yönetim ve yöneticinin tanımı ve özellikleri, karar alma, karar türleri, karar alma aşamaları, planlamanın tanımı, plan ve plan türleri, organizasyonun tanımı, organizasyonun ilkeleri, organizasyon şemaları, yürütme, insan kaynakları yönetimi, kariyer planlama, performans artırma ve değerlendirme, işgören eğitimi ve seçimi, kontrol ve kontrol türleri. toplam kalite yönetiminin tanımı ve ilkeleri. TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ Rekabet ve Kalite Kavramları, Kalitenin Tarihsel Gelişimi ve Kalite Guruları, Toplam Kalite Yönetimi Felsefesi ve İlkeleri, Organizasyonlarda Kalite Kültürü ve Faaliyetlerdeki Kalite Sorumlulukları, Sürekli İyileştirme (Kaizen), Kalite Maliyetleri, Toplam Kalite Yönetiminde Tedarikçiler, EFQM Mükemmellik Modeli, Kalite Yönetim Sistemleri, ISO, ISO , Standartlar, Belgelendirme

25 İKİNCİ YIL (3-4. DÖNEMLER)
GÜVENLİK PROJELENDİRME VE SÜREÇLERİ I Güvenlik projelendirmesi öncesi “tehdit değerlendirmesi ve keşif” çalışması, güvenlik projeleri çeşitleri ve öncelikli risk tespiti, (iş merkezleri, endüstriyel tesisler, alışveriş merkezleri v.s.), güvenlik projelerinde noktaların belirlenmesi ve gerekli donanım, personel sayılarının belirlenmesi. İstihbarat ve istihbarata karşı koyma konularının incelenmesi. Patlayıcı maddeler, şüpheli maddeler ve hareket tarzı, bomba uyarıları, bomba çeşitleri, güvenlik önlemleri de bu derste incelenecektir. KRİMİNALİSTİK, OLAY YERİNİN KORUMASI VE İNCELENMESİ Olaya müdahale açısından kimlerin yakalanması ve kimlerin tanık olabileceğinden kimliklerinin belirlenmesi, iz ve delillerin kaybolmaması için gerekli tedbirlerin nasıl alınacağı, hangi verilerin iz ve delil olarak toplanabileceği konusunda bilgilerin anlatılması.

26 YAKIN SAVUNMA TEKNİKLERİ II
Uzakdoğu savunma teknikleri, tarihçe, Sabaki stratejisi ile enshin karate tekniğinin uygulamaları. DOĞAL AFET MÜDEHALESİ VE PLANLAMA Yanma nedir, Yanmanın Çeşitleri, Yangın Söndürücü Maddeler ve Yangın Söndürme İlkeleri, Yangın Söndürme Cihazları, Yangın ,Söndürme Prensipleri, İşyerinde, Kurum ve Kuruluşlarda Acil, Durum Planı ve Ekiplerin Kurulması, Doğal Afetlerin Tanımı, Özellikleri ve Sonuçları, Deprem Tanımı, Deprem Öncesinde Alınacak Tedbirler, Deprem Esnasında Alınacak Tedbirler, Sel, Tanımı ve Nedenleri, Sel Durumunda Alınacak Genel önlemler.

27 BEDEN EĞİTİMİ III sürat, orta ve uzun mesafe koşuları, bayrak koşuları ve kurallar. KBR VE ENDÜSTRİYEL TESİS GÜVENLİĞİ Endüstriyel tesislerde planlama ve uygulamaların nasıl yapıldığı, güvenliklerin önemi ve ne şekilde uygulamaya konulduğu. SİLAH BİLGİSİ VE UYGULAMASI Tabanca parçalarını sökme-takma, şarjör doldurulması, tabanca doldurulması, temizlik, farklı tipteki silahların tanıtılması, silahların sınıflandırılması, silahların çalışma teknikleri, simülasyon eğitimleri.

28 YAKIN SAVUNMA TEKNİKLERİ III
Taekwondo ayak ve el tekniğinin uygulamaları ve beceriler, saldırılara karşı endini koruma CEZA USUL HUKUKU: Ceza Muhakemesi Hukuku Kavramı, Ceza Muhakemesi Hukukunun Temel İlkeleri; Muhakeme Sujeleri; Ceza Usul Hukukunda İspat-Deliller. BEDEN EĞİTİMİ IV Eklem,Kas Ve Sistemlerin Deformasyonun Engellenmesinde Sporun Yeri Ve Önemi STAJ I (20 İŞ GÜNÜ) Yaz stajında gerçekleştirilecek alan uygulaması faaliyetlerini kapsamaktadır.

29 İKİNCİ YIL SEÇİMLİK DERSLERİ
KRİMİNOLOJİ Tanım, tarihçe, suç ve suçun niteliği, nedenleri, siyah sayılar, suçun işlenmesinde etkili koşullar, sosyal kontrol ve suçların önlenmesi, sapma ve suç olgusu, suç mağdurları bilimi. MATEMATİK Kümeler, Kartezyen Çarpım Bağıntı Fonksiyon, İşlem ve Modüler Aritmetik, Temel Kavramlar ve Sayı Sistemleri, Bölme Bölünebilme Ekok ve Ebob, Rasyonel Sayılar, Basit Eşitsizlikler (Sıralama) ve Mutlak Değer, Üslü ve Köklü Sayılar, Özdeşlikler ve Çarpanlara Ayırma, Problemler, Permütasyon Kombinasyon Binom Olasılık.

30 TÜRKİYE’ NİN YÖNETİM YAPISI
Devletin siyasal teşkilatlanması ve Cumhuriyetin niteliği ve özellikle ülkemizin üniter yapısının öğretilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu derste, devletin idari teşkilatlanması; merkezi ve yerinden yönetim ilkelerinin kavratılması ile özel güvenlik açısından kamu personeli hukukunun öğretilmesi hedeflenmiştir. SOSYAL PSİKOLOJİYE GİRİŞ Bireyi sosyal ortamında inceleyen kuram ve araştırmaların keşfedilmesi. Bireyi toplum ve grup içinde tutum oluşumu, değişim, sosyal etki ve uyum, iletişim ve grup dinamikleri açısından incelemek. İŞ VE GÜVENLİK HUKUKU: İş hukukunun temel kavramları, iş sözleşmesinin kurulması, iş sözleşmesinden doğan borçlar, ücret güvencesi, işçi sağlığı ve güvenliği, iş sözleşmesini sona erdiren durumlar, toplu iş sözleşmesi hakkı ve kavramı, toplu iş sözleşmelerinin oluşumu, grev hakkı ve lokavt. Sosyal güvenlik hukukuna giriş, sosyal güvenlikte çağdaş eğilimler, Türk Sosyal Güvenlik Hukuku'nda primli rejim, sosyal sigorta türleri, memurların sosyal güvenliği, bağımsız çalışanların sosyal güvenliği ve sigortalı hizmetlerin birleştirilmesi.

31 HUKUK VE ADALET SOSYOLOJİSİ
hukuk, adalet ve ceza kavramlarını sosyolojik teoriler çerçevesinde irdeleyerek, bu kavramların toplumsal yapıdaki yerlerini anlamaya çalışmaktadır. Bu amacı gerçekleştirebilmek için öncelikle klasik sosyologların-Durkheim, Marx ve Weber-teorilerine bşvurulacak daha sonrada çağdaş hukuk sosyolojisi teorileri-Garland, Black, Luhmann, Kritik Legal Çalışmalar (CLS)- incelenecektir. Bunun yanı sıra çatışma çözümleri, ölüm cezası ve hapishanenin fonksiyonları gibi güncel konularda derste ele alınacaktır. BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ Bilgisayarın tarihi gelişimi,  bilgisayarın yapısı, donanım ve yazılım türleri, işletim sistemlerinin tanıtımı ve özellikleri, işletim sistemi komutları, Windows işletim sistemi.

32 İLETİŞİM BİLGİLERİ YALOVA ÜNİVERSİTESİ ÇINARCIK MYO


"GELECEĞİNİZ BİZİMLE GÜVENDE OLSUN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları