Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. Dünya Aşı Haftası: 0-4 Yaş Çocuklarda Eksik Aşı Tamamlama Çalışması Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü 22.04.2013.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. Dünya Aşı Haftası: 0-4 Yaş Çocuklarda Eksik Aşı Tamamlama Çalışması Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü 22.04.2013."— Sunum transkripti:

1 1. Dünya Aşı Haftası: 0-4 Yaş Çocuklarda Eksik Aşı Tamamlama Çalışması Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü 22.04.2013

2 Değerli Sağlık Çalışanlarımız, Öncelikle, bağışıklama çalışmalarındaki emeğiniz ve duyarlılığınız için teşekkür ederiz. 22-27 Nisan 2013 haftası 1. Dünya Aşı Haftası olarak kutlanacaktır. Hafta boyunca 0-4 yaş eksik aşılı çocukların aşılarının tamamlanması öncelikli hedefimizdir. Bu yaş grubu çocuklar AHBS’deki aşı kaydı bilgilerine göre değerlendirilmiş; yaşına göre aşılı, eksik aşılı veya aşısız olarak sınıflandırılmıştır. Eksik aşılı ve aşısız çocuklar kayıtlı olduğu aile hekimine AHBS üzerinden yansıtılmaktadır. Kayıtlara göre, ilçenizde ikamet eden ancak bir aile hekime kayıtlı olmayan çocuklar ise TSM’niz ekranında gösterilmektedir.

3 Sizden beklentimiz; Çocukların evlerini ziyaret edip adreste oturup oturmadıklarını kontrol etmeniz; taşınmış veya ölmüş ise durumunu kaydetmeniz, Aşı bilgilerini değerlendirmeniz; Bu çalışmada size eksik olarak gösterilen, ancak ailedeki aşı kartı ya da Bakanlık kayıtlarında aşının yapıldığı bilgisi varsa AHBS’ye kaydetmeniz, Eksik aşılı ise, aile hekimine başvurup yaptırması konusunda aileyi bilgilendirmeniz; Kişiyi uygun bir aile hekimine yönlendirmeniz, aile hekimini bilgilendirmenizdir.

4 Lütfen, aşı tamamlama çalışmasını, AHBS üzerinden gösterildiği şekilde tamamlayınız.

5 1. AHBS giriş sayfasında, sol üstteki “ Kayıt arama ve İşlemler” bağlantısını tıklayınız

6 2.“A.H.Olmayan aşısı eksik çocuklar kontrolü için tıklayınız” bölümünü tıklayınız.

7 Liste karşınıza çıkacaktır.

8 3. Listede ilk sıradaki çocuğun TC Kimlik No’sunu tıklayınız.

9 4. Çocuğun aşı kartı yansıtılacaktır. Eksik görünen aşı, turuncu boşluk olarak görünecektir. Ör. Buradaki OPA’nın 2. dozu gibi.

10 5. Çocuğun TC Kimlik numarasına tıklayarak geriye dönünüz.

11 6. Anasayfadan, çocuğun TC Kimlik Numarasını yazarak “Kişi Bilgileri” bağlantısından adres ve aşı bilgilerini kontrol ediniz.

12 7. Adres bilgilerini güncelleyiniz.

13 8. Bu yolla, taşınma durumunu belirlemede yardım alabilirsiniz.

14 9. Çocuğun bağışıklama kayıtlarını kontrol ediniz.

15 10. “Aşı Kartı Bakanlık” kulakçığından, bizim AHBS’de bulunmayan ancak Bakanlığın veri tabanında mevcut bilgileri kontrol ediniz.

16 11.“SB Aşı Kartı Getir” bölümü tıklanarak varsa kayıtlara erişilebilir.

17 KPA Aşısı ile ilgili hatırlatma 01.05.2008’den sonra doğanlara hak verilmişti. İlk 6 ayında yakalananlara 4 doz, 7-11 aylıkken yakalananlara 3 doz, 12-23 aylıkken yakalananlara 2 doz yapılmıştı. 24 aylık ve üzerinde yakalanlara 1 doz yeterlidir. Aşılama buna uygun ise, KPA yönünden eksik aşılı kabul edilmemelidir. AHBS’ye “Yaşına göre uygun KPA dozunu almıştır.” olarak raporlanmalıdır.

18 Doğumda yapılan Hepatit B aşısı ile ilgili hatırlatma Doğumdan sonra, hastanede yapılan 1. doz Hepatit B aşıları, AHBS’ye kayıtlı değilse, aile hekimi tarafından karekodsuz olarak kaydedilmelidir. Sonrasında, “Aşı kartından eksik aşıları sisteme kaydedildi” seçeneği seçilmelidir.

19 AHBS’de görünmeyen diğer aşı kayıtlarını tamamlama Size eksik aşı olarak yansıtılan aşılara ilişkin incelemede, ailenin aşı kartını göstermesi ile ya da Sağlık Bakanlığı aşı kayıtlarını kontrol ederek aşının yapıldığını saptadıysanız, aşı bilgisini AHBS’ye karekodsuz olarak kaydediniz. Sonrasında, “Aşı kartından eksik aşıları sisteme kaydedildi” seçeneğini işaretleyiniz.

20 12. Daha önce yapılmış olan aşı bilgisini karekodsuz olarak bu şekilde ve “Kaydet”e basarak kaydediniz.

21 Son bir ek hatırlatma: Takvime geç başlanma nedeniyle eksik aşılı görünüyorsa, Aşının yapılabileceği son tarih henüz geçmediyse, Aşının yapılan son dozundan sonra uygun süre geçmediği için henüz aşılanmamışsa, “Aşıları takvime uygun şekilde yapılmaktadır.” seçeneğini işaretleyiniz.

22 13.Tekrar ilgili sayfaya gelip, çocuğun satırındaki “Yapılan işlem/sonuç” bağlantısını tıklayınız.

23 14.Uygun seçeneği işaretleyip alttaki “Önceki ekran” bağlantısını tıklayınız.

24 15. Kaydınız ilgili satırda belirecektir. Benzer çalışmayı bir sonraki çocuk için sürdürünüz.

25 İletişim Bulaşıcı Hastalık Kontrol Programları Şube Müdürlüğü 231 19 04 veya 231 15 68 Dahili: 201, 165, 148 e-posta: hsm45.bhkp@saglik.gov.trhsm45.bhkp@saglik.gov.tr

26

27 AHBS, Aile Hekimi modülünde giriş: 1. AHBS giriş sayfasında, sol alttaki “ Aşısı Tamamlanacaklar” bağlantısını tıklayınız


"1. Dünya Aşı Haftası: 0-4 Yaş Çocuklarda Eksik Aşı Tamamlama Çalışması Manisa Halk Sağlığı Müdürlüğü 22.04.2013." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları