Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Franz LISZT Hayatı & Eserleri Hazırlayan ALEV SAVAŞIR www.muzikegitimcileri.net ©2006.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Franz LISZT Hayatı & Eserleri Hazırlayan ALEV SAVAŞIR www.muzikegitimcileri.net ©2006."— Sunum transkripti:

1 Franz LISZT Hayatı & Eserleri Hazırlayan ALEV SAVAŞIR www.muzikegitimcileri.net ©2006

2 www.muzikegitimcileri.net Franz LISZT Burgenland eyaletinde doğmuştu. Fakat, Macar değildi. Alman asıllı olduğu halde, Bach’a Alman, Purcell’e İngiliz, Rameau’ya Fransız dediğimiz manada Alman da değildir. ona Avrupalı dersek doğru olur. Paris, Weimar, Roma, Budapeşte veya Bayreuth olsun yaşadığı her yer onun vatanıydı

3 www.muzikegitimcileri.net Franz LISZT Bu yüksek ruhlu müzisyende, fazilet ve insanlık, hiçbir menfaat düşüncesi tanımayan büyük bir sanatkarlık anlayışı ile birleşiyordu. Asrının dünyasını onun gibi temsil eden başka bir kimse yoktu. Yetiştiği salonların ihtişamını umumi konser salonlarına götürdü. Virtüozluğun en parlak olduğu bir devirde, yaratıcı sanatkarın yanında icracıya da aynı mevkii sağlıyan ilk büyük piyanist Liszt’tir. Elbette onun ruhunda, beşeri büyüklüğünü teşkil eden, vakar ve tevazu gibi faziletlerin karşılığı olan VİRTUS yaşıyordu.

4 www.muzikegitimcileri.net Franz LISZT Liszt tarafından kurulan ALMAN GENEL MÜZİK DERNEĞİ’nin programında sosyal esasların yanında ahlak kuralı olarak yeni müziğe yardım ödevi de ön plana atılmıştır. Elbette YENİ MÜZİK olarak, Liszt ve taraftarlarının terakkiperver fikirlerine göre yazılan eserler kastedilmekteydi.

5 www.muzikegitimcileri.net Franz LISZT Liszt büyük piyanistin ta kendisiydi. Onun elleri kuyruklu konser piyanosundan bugünkü imkanları çıkardı. Biz bugün bunu ancak sezebiliyor, veya çağdaşlarının sözlerinden anlayabiliyoruz. Bize kalanlar, aynı ruhtan doğan eserlerdir. Biz bugün bunu ancak sezebiliyor, veya çağdaşlarının sözlerinden anlayabiliyoruz. Bize kalanlar, aynı ruhtan doğan eserlerdir.

6 www.muzikegitimcileri.net Franz LISZT Bize kalanlar, aynı ruhtan doğan eserlerdir. Bu, yaşadığı devrin ve yakın muhitinin ruhudur. Tasvir hevesiyle dolu GENRE tablolarına benzeyen parçalarında, müzikal taklitlerinde ve salon tezyinatını andıran lirik melodilerinde bu ruh belirmektedir. Bizler bu tesirlerin bazılarından belki uzaklaşmışızdır; buna rağmen hayretimizi mucip olan bazı özellikler vardır ki, tınlama oyunları ve seslerin kaynaşması ile müzikal renkleri ve renklerin bölünmesi empresyonizmi andırmaktadır.

7 www.muzikegitimcileri.net Franz LISZT Piyanonun sahasını orkestra tesirlerine kadar yükselten bu renk hassasiyetinin orkestra eserlerinde de belirmesi tabiidir. Bunu Liszt’in senfonik şiirleri göstermektedir

8 www.muzikegitimcileri.net Franz LISZT Devrin edebiyat ve resim alanındaki cereyanlarına yakın olarak tarihi sahneleri ele alan bu tasvirlerde, Fransız romantik sanatkarı Berlioz’un, Beethoven’in senfoni fikrini değiştirerek çıkardığıtasviri program müziği fikri ŞİİR TARZINDA YAZILAN senfoniye yükseltilmişti

9 www.muzikegitimcileri.net Franz LISZT Bugün bazı münakaşa ve tenkidlere maruz kalan be eserler yazılmamış olsaydı dahi, müziğin ve müzisyenin sosyal durumu uğrundaki faaliyetleri, onun büyük virtüozluğu, öğretmenliği ve insanlığı da adının müzik tarihine geçmesi için kafi gelirdi.

10 www.muzikegitimcileri.net Franz LISZT Durup dinlenmeyen bir yolcu ve sanatının yorulmaz bir elçisi Liszt ender görülen bir tarzda asrının adamıydı.

11 Franz LISZT Teşvik edici fikir ve hareketleriyle müziğe sanıldığından daha çok hizmetlerde bulunmuştur

12 www.muzikegitimcileri.net TEŞEKKÜRLER Hazırlayan ALEV SAVAŞIR Ondokuz Mayıs Üniversitesi www.muzikegitimcileri.net ©2006


"Franz LISZT Hayatı & Eserleri Hazırlayan ALEV SAVAŞIR www.muzikegitimcileri.net ©2006." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları