Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İslâm Dîni, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuştur. Nitekim Cenâb-ı Hakk Kur’ân-ı Kerîm’inde: "Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İslâm Dîni, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuştur. Nitekim Cenâb-ı Hakk Kur’ân-ı Kerîm’inde: "Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların."— Sunum transkripti:

1 İslâm Dîni, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuştur. Nitekim Cenâb-ı Hakk Kur’ân-ı Kerîm’inde: "Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları vardır." buyurmuştur.Rasûlullâh (s.a.v.) Efendimiz de erkekleri, kadınların hak ve hukûkunu gözetmeye dâvet etmekte ve bu konuda: "Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâh’tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh’ın bir emâneti olarak aldınız." buyurmaktadır.Başka bir hadîs-i şerîflerinde de: "Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım." buyurur.Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, erkeklere, kadınlara dâimâ iyi davranmalarını tavsiye ederek:"Mü’minlerin îmân bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır." buyurmaktadır.Vedâ Haccı’ndaki meşhûr hutbesinde Peygamber (s.a.v.) Efendimiz: "Ey insanlar! Kadınlar hakkında Allâh’dan korkunuz! Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız vardır.Bazı hadisler : (Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!) [Müslim](Hanımının kötü huylarına katlanan erkek, belalara sabreden Hz. Eyyüb gibi mükafatlara kavuşur. Kocasının kötü huyuna sabreden kadın da, Hz. Asiye gibi sevaba kavuşur.) ÖLDÜREN “SEVGİ” İSTEMİYORUZ Şiddetin iyisi kötüsü olmaz.Şiddet daima kötüdür. Hele ki kadına şiddet en zedeleyicisidir. Kadın ki ailenin eğitiminde büyük rol oynayan kadına şiddetin olduğu toplumların gelişmesi pek mümkün değildir. Bir çocuğun annesi şiddet görüyorsa, o annenin çocuğunu eğitmesi olanaksızdır. Daha da kötüsü çocuk annenin o durumundan kolaylıkla etkilenebilir. Annenin hırpalanmasını, yıpranmasını doğal karşılayabilir ve yetişkin bir birey olduğunda aynısını çevresindeki kadınlara da yapabilir.Sonucunda ise gerilemeye başlayan bir toplumun temelleri atılır.Gelişmiş toplumlar kadın ve erkeğin eşit olduğunu kabul etmiştir. Bizde ise hala kabul görmüyor. Nedeni ise dinin yanlış yorumlanması. Bir başka neden ise toplumun zihniyeti.Kadın eve hapsolmalı, sosyal hayatta aktif olmamalı, ev işleriyle ilgilenip çocuğuna bakmalı, hem erkek adam karısını çalıştırır mı?!

2 RUKİYE ÖZKARAALP Konya'da bir kadın kardeşimiz daha boşanmak istediği kocası tarafından av tüfeği ile vurularak öldürüldü. Rukiye Özkaraalp kardeşimiz 2 yıldır kocasından boşanmak için mücadele verdi. Boşanma davası devam ederken annesinin evine sığındı. Kocası Mustafa Özkaraalp kayınvalidesinin evine giderek karısını, kayınvalidesini ve 2 baldızını av tüfeği ile vurarak öldürdü. HANİME ARSLAN Çağlayan adliyesinde 41 yaşındaki Hanime Arslan, eşinden beş yıl önce boşandı, ancak tehditlerin devam etmesi nedeniyle şikayetçi oldu. Eski kocasının tehditten 11 ay cezasının kesinleşmesi nedeni ile azmettirdiği 21 yaşındaki oğlu tarafından vuruldu. Yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Üstelik yanında koruması varken adliye sarayında gerçekleşen bu cinayet, kadın kardeşlerimizin ne yazık ki korunamadığı gerçeğini bir kez daha ortaya çıkarmış oldu. MÜBAREK TURAN Diyarbakır'da uyuduğu esnada eşi tarafından vücuda elektrik verilerek öldürülen Mübarek Turan'a sahip çıkıyoruz. ÖZLEM TAŞOĞLU Bursa'nın Mudanya ilçesinde henüz 16 yaşındayken, iki yıllık evli olduğu kocası tarafından öldürülen Özlem kardeşimiz için adalet istiyoruz. NAZMİYE SÖNMEZ Bir kadın kardeşimiz daha eşini aldattığı gerekçesiyle kardeşi tarafından öldürüldü. Cinayet Denizli'de işlendi. Mustafa Özaşkın tarafından canice başı kesilip vücudundan ayrılarak öldürülen Nazmiye Sönmez kardeşimizin hesabını soracağız. KIYMET DEMİR Kıymet Demir 16 Nisan günü Mersin'de eşi Rıdvan Demir tarafından defalarca bıçaklanarak öldürüldü. Kıymet ve karnında taşıdığı sekiz aylık bebeği hayatlarını kaybetti. GÜLDANE KOÇAK Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde oturdukları apartmanın 8. katından dini nikahlı eşi tarafından atılarak öldürülen Güldane Koçak kardeşimize sahip çıkıyoruz. NEVİN YILDIRIM 29 Ağustos 2012 günü Isparta'nın Yalvaç ilçesinde yaşayan Nevin Yıldırım kendisine 7 ay boyunca her türlü yöntemle tecavüz eden, çıplak fotoğraflarıyla şantaj yapan tecavüzcü Nurettin Gider'i öldürdü. Nevin, 26 yaşındaydı ve iki çocuğu vardı. EMİNE YAYLA Emine Yayla kocası Süleyman Yayla tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Emine henüz 17 yaşındaydı. Süleyman Yayla, kaçarak babasının evine sığınan Emine'yi bir buçuk yaşındaki kızı önünde 7-8 yerinden bıçaklayarak öldürdü.


"İslâm Dîni, kadın hakları üzerinde titizlikle durmuştur. Nitekim Cenâb-ı Hakk Kur’ân-ı Kerîm’inde: "Erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları