Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Doç. Dr. Salih Şahin Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Doç. Dr. Salih Şahin Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı"— Sunum transkripti:

1 Doç. Dr. Salih Şahin Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı slhsahin@gmail.com

2 “Hayal gücü bilgiden daha önemlidir” Albert Einstein

3 Proje Hazırlamaya Karar Verme Konu Başlığının Seçimi Ön Hazırlıklar ve Planlama Veri Toplama Raporun Oluşturulması Proje Hazırlama Basamakları Verilerin Analizi

4

5 Proje fikrinin ortaya çıkmasında;  Gündelik yaşantılar  Geçmiş araştırmalar  Uzman önerileri

6

7 Proje konusu seçiminde şu sorulara cevap aranır: Seçilecek konu neden önemlidir?  Hangi alanlara katkı yapacaktır?  Ne düzeyde katkılar sağlayacaktır?  Ne kadar değerlidir?  Ne kadar anlamlıdır?  Kim/kimler için önemlidir?  Bilimsel alanda nasıl bir katkı sağlayacaktır?

8 Seçilecek konunun yapılabilirlik düzeyi nedir?  Araştırmacının yeterlikleriyle araştırılabilir mi?  Araştırmacının olanaklarıyla araştırılabilir mi?  Yasal koşullar açısından araştırılabilir mi?  Doğal koşullar açısından araştırılabilir mi?  Toplumsal koşullar açısından araştırılabilir mi?  Etik kural ve ilkeler açısından araştırılabilir mi?

9 Seçilecek konunun özgünlük düzeyi nedir?  Hangi farklılıkları içermektedir?

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36 Toplumların gelişmesinde önemli bir yeri olan bilimsel araştırmalardan olan proje hazırlama eğer başlangıçtan sonucuna kadar tüm yönleriyle bilimsel kriterlere uygun olarak hazırlanırsa başarılı olunmaması için hiçbir neden yoktur. Proje hazırlamada en önemli aşamalardan biri de alana uygun konu başlığının seçimidir. Bu bağlamda her bilimde kendine uygun konu başlığının seçiminde farklı hususlar etkili olur. Çünkü her bilimin kendine özgü araştırma metot ve teknikleri bulunduğu için, araştırmanın hazırlanacağı mekandan, toplanacak verilerin türüne kadar çeşitli değişkenler konu belirlemede yardımcı olacak hususlardır.

37

38 Kaynakça  Büyüköztürk, Ş. ve diğerleri, 2010 Bilimsel Araştırma Yöntemleri, Pegem Akademi yayınları, Ankara.  Karasar, N., 2003 Bilimsel Araştırma Yöntemi, Nobel yayın dağıtım, Ankara.  Tomul, E., 2009 Problemi Seçme ve Tanımlama, Bilimsel Araştırma Yöntemleri (Ed. A. Tanrıöğen), Anı yayıncılık, Ankara.  Tübitak, 2010, Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Kitapçığı, www.tubitak.gov.tr/tubitak.../proje_yarismasi/projerehberi _2204_2011.pdf. www.tubitak.gov.tr/tubitak.../proje_yarismasi/projerehberi _2204_2011.pdf

39 Teşekkürler…


"Doç. Dr. Salih Şahin Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Coğrafya Eğitimi Anabilim Dalı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları